انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: راهنمای کانفیگ مودم به صورت PPPoE  (دفعات بازدید: 33195 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
راهنمای کانفیگ مودم به صورت PPPoE
« : 18 آذر 1391، 09:29 ب‌ظ »
نوع مودم مورد استفاده برای این راهنما: دی-لینک معمولی (بدون قابلیت وایرلس). البته کلیت مسئله همه جا یکسانه.
تنظیم نکردن قسمت هایی که در موردشون توضیح داده نشده، به طور کلی به راه اندازی مودم شما کاری نداره.

مرحله صفر: مودم رو از سوراخ پشتش ریست کنید (Factory Reset). برای مودم های مختلف روش ریست ممکنه فرق کنه. مثلا با یک دکمه انجام بشه.

مرحله اول) ساخت کانکشن pppoe
با ساخت کانکشن از نوع PPPoE به محض وصل کردن کابل مودم به رایانه، اوبونتو به اینترنت وصل میشه.
(البته باید درکانکشنی که اتوماتیک در اوبونتو ساخته میشه، تیک وصل شدن automatically خورده باشه که پیش فرض تیک دار هست)

الف) رفتن به تنظیمات مودم از آدرس زیر در مرورگر
http://192.168.1.1در کادر یوزر و پسوردی که باز میشه کلمه admin رو تکرار کنید. برای بیشتر مودم ها همین admin استفاده میشه، اما اگر با admin وارد نشد، تو دفترچه راهنما مودم بینید چه پسورد پیش فرضی ست شده. اگر دفترچه رو ندارید، توی سایت رسمی مودمتون می تونید دانلود کنید.
بعد از وارد کردن یوزر-پسورد صفحه زیر باز میشه:

توجه:‌ نباید هیچ پروکسی روی مرورگر فعال باشه
تذکر: حتما پسورد یوزر admin رو تغییر بدید چون: http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,54782.0.html

ب) وارد کردن vpi و vci که از سرویس دهنده گرفتم

ج) انتخاب PPPoE برای بردن اتصال اینترنتی به روی خود مودم برای وابستگی نداشتن به کامپیوتر تا دیوایسهای دیگه هم بتونند استفاده کنند. با pppoe اگر مودمتون وایرلس باشه، اینترنت برای موبایل ها هم share میشه.

ه) تو این مرحله یوزر-پسورد و یک اسم دلخواه وارد کنید. یوزر پسوردی که از سرویس دهنده گرفتید.

توضیح: اگر با مشکل آپلود یا دانلود مواجه شدید مقدار MTU رو کم کنید: http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,54867.msg438687.html#msg438687

و) من تو صفحه زیر به هیچی دست نزدم و next رو زدم.

ز) نتیجه نهایی بعد از save

مرحله دوم) تنظیم DNS
از منوی تنظیمات مودم به قسمت Advanced برید. از اونجا DNS رو پیدا کنید و اگر گزینه ای برای «DNS اتوماتیک» داره، غیرفعالش کنید. DNS های زیر رو وارد کنید:
208.67.222.222
208.67.220.220
« آخرین ویرایش: 30 اردیبهشت 1392، 01:46 ب‌ظ توسط کیان »

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
من این مودم رو نداشتم
لاکن در نگاه نخست من اگر بودم بجای اینکه برم توی بخش Advanced Setup میرفتم تو بخشهای DNS و DSL .

آفلاین mahdi1533

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 266
دوست عزیز.اگه مشکلت حل نشده یکباره دیگه بگو تا من برات حلش کنم

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
من این مودم رو نداشتم
لاکن در نگاه نخست من اگر بودم بجای اینکه برم توی بخش Advanced Setup میرفتم تو بخشهای DNS و DSL .
اون دو تا که هیچ تنظیمی برای ساخت یا حذف کانکشن ندارن!
« آخرین ویرایش: 07 فروردین 1392، 10:33 ق‌ظ توسط کیان »

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
اون بخش هایی که آبی رنگ کردی هیچ مشکلی برات ایجاد نمیکنه

آفلاین mahdi1533

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 266
پس خدت روشکر که اینترنت داری.جلوی عنوان سوالت بنویس حل شد

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
« آخرین ویرایش: 28 دی 1391، 01:55 ب‌ظ توسط کیان »

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
پرسشهایی درباره کانفیگ مودم
« پاسخ #7 : 20 آذر 1391، 01:17 ق‌ظ »
برای اطلاعات بیشتر کاربران به سوالهای زیر پاسخ بدید:

1. VPI چیست؟ VCI چیست؟
2. گزینه های Service Category چه فرقی با هم دارند؟ (عکس های پست اول را ببینید)
 UBR without PCR
 UBR with PCR
 Non Realtime VBR
 Realtime VBR
 CBR
3. PPPoA - PPPoE - MER - IPoA و Bridging چه فرقی با هم دارند؟ (فرق PPPoEو Bridging رو تا حدودی میدونم که Bridging کانکشنش در خود سیستم عامل کامپیوتر باید ساخته بشه و PPPoE در خود مودم)
4. Encapsulation Mode با دو گزینه LLC و VC چیه؟ کدام گزینه باس انتخاب بشه؟
5. فرق گزینه های Authentication Method  چیه؟
 AUTO
 PAP
 CHAP
 MSCHAP
6. گزینه های زیر که میشه اونها رو فعال کرد چی هستن؟
 Dial on demand
 PPP IP extension
 Enable KeepAlive
 Use Static IP Address
 Retry PPP password on authentication error
 Enable PPP Debug Mode
7. IGMP ‌چیه؟
8. سرویس WAN چیه؟
9. GateWay چیه؟
10. شنیدم برای دامنه سایتها از DNS حرف میزنن اما برای ADSL وصل شدن DNS چه کاری انجام میده؟
11. IP استاتیک که میگن با  این DNS چه رابطه ای داره؟
فعلا همینا بود  ;D
« آخرین ویرایش: 07 فروردین 1392، 10:42 ق‌ظ توسط کیان »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19697
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
می‌دونی که جواب همه‌شون تو ویکی‌پدیا هست؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین alieblice

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1275
10 - دی ان اس  تو هر نوع شبکه ای کیتونه مورد استفاده بگیره به نوع اتصل و غیره ازتباط نداره . از دی ان اس برایه تبدیل اسم دامنه (google.com ) به ایپی (173.194.35.174) میشه . مثلا وقتی شما میزنی google.com سیستم شما با کمک dns سروری که توش تنظیم کردین میفهمه که ایپی گوگل چی هستش بعد از طریق اون ایپی میتوه به گوگل وصل بشه و صفحه گوگل رو بیاره. از جایی که شما به واسطه ی اتصال به adsl به شبکه جهانی اینترنت وصل میشی داشتن دی ان اس هم برایه باز کردن سایت ها از طریق ادرس دامنشون الزامیه.

11 - شما هر دفعه که به اینترنت وصل میشی ایپیت تغییر میکنه . حالا فرض کن هر بار که وصل میشی به اینترنت ایپیت تغییر نکنه یعنی همیشه یک ایپی داشته باشی . وقتی همیشه یک ایپی داشته باشی بعش میگن ایپی استاتیک. و ارتباطی به دی ان اس نداره.

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
پرسش هایی درباره کانفیگ مودم
« پاسخ #10 : 28 دی 1391، 01:58 ب‌ظ »
می‌دونی که جواب همه‌شون تو ویکی‌پدیا هست؟
برای هر کدوم از اینها ویکیپدیا در حد یک کتاب مطلب داشت! dhcp رو خوندم آخر نگرفتم که اگر dhcp فعال باشه یا نباشه  چی میشه!
من می خوام بدونم تیک هر کدوم از گزینه ها اگر باشه یا نباشه تو اینترنت و امنیت سیستم من چه تاثیری داره. تعریف و بقیه چیزهاشون خیلی تخصصی میشه دیگه که به درد من نمی خوره چون اطلاعات پایه شبکه ندارم   :P
« آخرین ویرایش: 28 دی 1391، 02:09 ب‌ظ توسط کیان »

آفلاین pfsco

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 27
پاسخ : راهنمای کانفیگ مودم به صورت PPPoE
« پاسخ #11 : 30 دی 1391، 11:57 ق‌ظ »
dhcp مودم شما باعث میشه که سیستم هایی که به این مودم وصل میشن به صورت اتوماتیک رنج آی پی را که شما در مودم تنظیم می کنید بگیرند و dhcp  در اصل یک توزیع کننده آی پی در شبکه است که عموما برای اینکه دچار مشکل نشی و به راحتی به اینترنت متصل بشی این گزینه را غیر فعال کنید . در این صورت سیستمتان از شرکت اراپه دهنده اینترنت آی پی می گیرد نه از مودمتان . ;)

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #12 : 30 دی 1391، 12:47 ب‌ظ »
dhcp مودم شما باعث میشه که سیستم هایی که به این مودم وصل میشن به صورت اتوماتیک رنج آی پی را که شما در مودم تنظیم می کنید بگیرند و dhcp  در اصل یک توزیع کننده آی پی در شبکه است که عموما برای اینکه دچار مشکل نشی و به راحتی به اینترنت متصل بشی این گزینه را غیر فعال کنید . در این صورت سیستمتان از شرکت اراپه دهنده اینترنت آی پی می گیرد نه از مودمتان . ;)
اگر برای dhcp توی مودم اینها رو تنظیم کرده باشم:
       Start IP Address: 192.168.1.2
       End IP Address: 192.168.1.254
       Subnet Mask: 255.255.255.0
       Leased Time (hour):24
IP ‌که من رو توی شبکه میشناسونه از موارد بالا انتخاب میشه؟ یعنی ISP کامپیوتر من رو با رینج آی پی های بالا میبینه؟

آفلاین pfsco

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #13 : 30 دی 1391، 12:56 ب‌ظ »
در اصل این تنظیمات  برای شبکه خانگی  شماست و فقط تو شبکه داخلی شما استفاده میشه و ارتباط سرویس دهنده فقط با مود شماست نه سیستم .

آفلاین pfsco

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #14 : 30 دی 1391، 01:11 ب‌ظ »
10. شنیدم برای دامنه سایتها از DNS حرف میزنن اما برای ADSL وصل شدن DNS چه کاری انجام میده؟

ببین دی ان اس اصلا یه مترجم هست که نام ها را تبدیل به آی پی می کنه حالا این دی ان اس می تونه هر جایی کاربرد داشته باشه  به عنوان مثال وقتی شما تایپ می کنید ubuntu.ir در اصل شما باید از طریق این نام به سروز متصل شوید که کار این ترجمه را dns server  انجام میده که این ترجمه حتی می تونه تو شبکه های داخلی هم برای ترجمه نام کامپیوتر ها استفاده بشه