انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: چند دلیل موثق برای برتری لینوکس سرور بر ویندوز سرور  (دفعات بازدید: 3085 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317
در دانشگاهی که من تحصیل می کنم قصد خرید یک سرور دارند.

از من خواسته اند که چند دلیل برای برتری لینوکس سرور بر ویندوز سرور ارايه دهم وگرنه به صورت پیش فرض قصد دارند ویندوز روی آن نصب کنند  ](*,)!

این سرور بیشتر برای آنالیز داده های حجیم با R,C#,Matlab, C/C++, Fortarn ,BASH, postgres,mysql, استفاده خواهد شد.
« آخرین ویرایش: 24 آذر 1391، 04:59 ق‌ظ توسط alend »

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
اگر ادمین های حرف ای دارند: لینوکس. چون شخصی سازی میشه.
پول هم نباید بدید.

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
ویروس نمیگیره!  :lolflag: :guitar:

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
ویروس نمیگیره!  :lolflag: :guitar:
ویروس نگرفتن مهم نیست. آنتی ویروس داره.
میشه ویندوزوانتی ویروس رو با هم سیستم عامل امن فرض کرد و با لینوکس مقایسه کرد  ;D

آفلاین alieblice

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1275
اگر بحث لایسنس مطرح هست لسنوکس رایگانه  که اون هم براش مثال نغز redhat مطرح هست .

http://www.pcworld.com/article/204423/why_linux_beats_windows_for_servers.html
http://searchdatacenter.techtarget.com/tip/Choosing-the-best-server-OS-Linux-vs-Windows-comparisons
دلایل رو این جوری نمیشه گفت . شما باید بگین چه سرویس هایی مد نظرتون هست تا بشه کمک کرد . مثلا اگر سیستمایه دانشگاه همشون join اکتیو دایرکتوری هستن خب جایی برایه لینوکس تو این ظمینه نیست و مجبورین از خود ویندوز استفاده کنین .

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
همونطور که گفتم این سرور برای آنالیز داده های حجیم استفاده می شود و چون به شبکه داخلی دانشگاه وصل است موضوع امنیت مهم نیست.

معولا دانشجو ها با لینوکس آشنایی ندارند و با putty به سرور وصل می شوند که دراین زمینه هم برخی مشکل دارند.

تا حالا خودم دارم بیشتر قانع می شوم که ویندوز سرور بهتر است!

ولی Stability دلیل نسبتا خوبی است.

کسی با ویندوز سرور کار کرده، آیا به مشکل خاصی برخورده است؟
« آخرین ویرایش: 24 آذر 1391، 02:09 ب‌ظ توسط alend »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19711
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
۱. خب اگه کار محاسباتی دارن که اتفاده از ویندزد دیوانگیه. چون معمولاً این سرورها بیش‌از یک پردازنده (یا هسته) دارند و ویندزد نمی‌تونه از بیش‌از یک هسته در لحظه استفاده کنه که باعث می‌شه سرعت محاسبات در ویندوز چندین برابر پایین بیاد.
۲. ویندوز سرور به طرز مسخره‌ای رابط گرافیکی ویندوز رو به همراه داره که علاوه بر پایین آوردن امنیت و بالا بردن ریسک کرش کامل سیستم، توان پردازشی رو به خودش مشغول می‌کنه و باز هم سرعت رو پایین می‌آره
میشه ویندوزوانتی ویروس رو با هم سیستم عامل امن فرض کرد و با لینوکس مقایسه کرد  ;D
۳. خیر نمی‌شه. چون هیچ آنتی‌ویروسی ویروس‌های زیرودی رو تشخیص نمی‌ده و در ضمن اجرای آنتی‌ویروس توان عملیاتی سرور رو پایین می‌آره
۴. و خب آمار نشون می‌ده که کم‌تر از ۱۰٪ سرورهای دنیا ویندوزی هستن که اون‌ها هم معمولا برای شرکت‌های کوچیک و کارهایی در حد اکتیو دایرکتوری عمل می‌کنن، نه کارهای محاسباتی
۵. از سوی دیگه ۹۸٪ ابررایانه‌ها که ازشون برای کارهای محاسباتی استفاده می‌شه از گنو/لینوکس استفاده می‌کنن
۶. کار با سرورهای گنو/لینوکسی و ریموت زدن به اون‌ها خیلی ساده‌تر و منطقی‌تر از ویندوزه و نیازمندی‌های کم‌تری (از نظر مصرف توان و سرعت شبکه و…) داره
۷. اکثر نرم‌افزارهایی که نام بردید یا در ویندوز وجود ندارن (مثل bash) و یا نسخه‌ی ویندوزی اون‌ها با کارآیی بسیار پایین‌تری از نسخه‌ی گنو/لینوکسیه (مثل Matlab یا R)
۸. ویندوز ساختار یک‌پارچه‌ای داره که باعث می‌شه خرابی یک بخش کل سیستم رو از پا بندازه. ولی ساختار ماژولار گنو/لینوکس این اجازه رو می‌ده که در صورت خرابی یک بخش فقط همون قسممت رو درحا درست کرد و بقیه‌ی فرایندها به کار خودشون ادامه بدن
۹. اگه از گنو/لینوکس استفاده کنن خودشون صاحب سرورشون هستن و اگه از ویندوز استفاده کنن مایکروسافت صاحب سرورشونه
« آخرین ویرایش: 24 آذر 1391، 02:08 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 373
این برتری لینوکس رو نشون نمی‌ده، ولی همین که آدم بدونه در دنیا سرورها بیشتر لینوکس هستن یا ویندوز، جالبه:

https://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_operating_systems#Servers

خلاصه‌ش اینه: سهم سرورهای لینوکس و یونیکسی در مجموع ۶۳٫۹۰٪ از کل سرورهاست. حدود دو برابر سهم ویندوز.

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
دانیال جان ممنون.

نقل‌قول از: دانیال
. خب اگه کار محاسباتی دارن که اتفاده از ویندزد دیوانگیه. چون معمولاً این سرورها بیش‌از یک پردازنده (یا هسته) دارند و ویندزد نمی‌تونه از بیش‌از یک هسته در لحظه استفاده کنه که باعث می‌شه سرعت محاسبات در ویندوز چندین برابر پایین بیاد.

اگر یک منبع معتبر برای این قسمت ارايه کنید شاید بتونم قانعشون کنم (انگلیسی باشد لطفا!)
« آخرین ویرایش: 24 آذر 1391، 02:19 ب‌ظ توسط alend »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19711
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
من یادمه این رو توی یه مقاله‌ای خونده بودم که الآن تیتر و این‌هاش یادم نیست که پیداش کنم. یه چندتا کلمه ازش رو سرچ کردم، ولی به کلّی مطالب بی‌ربط رسیدم :D
ولی در همین حین این رو هم دیدم که می‌گفت سرور گنو/لینوکس برق کم‌تری نسبت به سرور ویندوز مصرف می‌کنه، گفتم شاید جالب باشه ;)
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین alieblice

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1275
نرم افزار محاصباتیتون احتیاج به پوسته گرافیکی نداره ؟
چون گفتین پوتی پرسیدم.

انالیز داده هایه حجیم منظورتون ریاضیات هست ؟ اگر ریاضیات هست از matlab استفاده میکنین ؟
منظورتون از داده هایه حجیم چی هست ؟
تا اطلاعات کافی ندین خوب نمیشه کمک کرد .

آفلاین Saeid aZm

• Full Member
  • *
  • ارسال: 131
  • سعید اعظمی هستم و ادمین ماهنامه آنلاین iHARDWARE
۱. خب اگه کار محاسباتی دارن که اتفاده از ویندزد دیوانگیه. چون معمولاً این سرورها بیش‌از یک پردازنده (یا هسته) دارند و ویندزد نمی‌تونه از بیش‌از یک هسته در لحظه استفاده کنه که باعث می‌شه سرعت محاسبات در ویندوز چندین برابر پایین بیاد.
۲. ویندوز سرور به طرز مسخره‌ای رابط گرافیکی ویندوز رو به همراه داره که علاوه بر پایین آوردن امنیت و بالا بردن ریسک کرش کامل سیستم، توان پردازشی رو به خودش مشغول می‌کنه و باز هم سرعت رو پایین می‌آره
۳. خیر نمی‌شه. چون هیچ آنتی‌ویروسی ویروس‌های زیرودی رو تشخیص نمی‌ده و در ضمن اجرای آنتی‌ویروس توان عملیاتی سرور رو پایین می‌آره
۴. و خب آمار نشون می‌ده که کم‌تر از ۱۰٪ سرورهای دنیا ویندوزی هستن که اون‌ها هم معمولا برای شرکت‌های کوچیک و کارهایی در حد اکتیو دایرکتوری عمل می‌کنن، نه کارهای محاسباتی
۵. از سوی دیگه ۹۸٪ ابررایانه‌ها که ازشون برای کارهای محاسباتی استفاده می‌شه از گنو/لینوکس استفاده می‌کنن
۶. کار با سرورهای گنو/لینوکسی و ریموت زدن به اون‌ها خیلی ساده‌تر و منطقی‌تر از ویندوزه و نیازمندی‌های کم‌تری (از نظر مصرف توان و سرعت شبکه و…) داره
۷. اکثر نرم‌افزارهایی که نام بردید یا در ویندوز وجود ندارن (مثل bash) و یا نسخه‌ی ویندوزی اون‌ها با کارآیی بسیار پایین‌تری از نسخه‌ی گنو/لینوکسیه (مثل Matlab یا R)
۸. ویندوز ساختار یک‌پارچه‌ای داره که باعث می‌شه خرابی یک بخش کل سیستم رو از پا بندازه. ولی ساختار ماژولار گنو/لینوکس این اجازه رو می‌ده که در صورت خرابی یک بخش فقط همون قسممت رو درحا درست کرد و بقیه‌ی فرایندها به کار خودشون ادامه بدن
۹. اگه از گنو/لینوکس استفاده کنن خودشون صاحب سرورشون هستن و اگه از ویندوز استفاده کنن مایکروسافت صاحب سرورشونه

با عرض سلام و ادب
بنده نیز تا حدی با سخنان دانیال جان موافقم .اما در مورد پشتیبانی های سخت افزاری ویندوز سرور مطالبی رو بگم در راستا حرفه خودم که سخت افزار هست:

Windows Server 2012
این نسخه 640هسته پردازشی رو که حداکثر توسط 64 عدد سوکت هست می تونه مدیریت کنه و در یک زمان مورد استفاده قرار بده .

Windows Server 2008
این نسخه هم می تونه 64 الی 256 هسته در حالت های فعال یا غیر فعال بودن مجازی سازی Hyper-V حداکثر با تعداد 4-8 سوکت مورد شتیبانی قرار بده.

اما در کل بنده هم با لینوکس سرور موافقم.
بخصوص ابونتو
چه زیباست رایگان بهتر زیستن را به دیگران بیاموزیم .به نظرم همون کاری که با دنیای متن باز میشه کرد.

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
نرم افزار محاصباتیتون احتیاج به پوسته گرافیکی نداره ؟
چون گفتین پوتی پرسیدم.

انالیز داده هایه حجیم منظورتون ریاضیات هست ؟ اگر ریاضیات هست از matlab استفاده میکنین ؟
منظورتون از داده هایه حجیم چی هست ؟
تا اطلاعات کافی ندین خوب نمیشه کمک کرد .

۱-چرا بعضی از نرم افزار ها نیاز دارند که دانشجو ها با nx  به سرور وصل می شوند.

۲-این داده ها معولا به صورت فایل متنی اند که حدود ۱۰۰۰ ردیف و ۵ میلیون ستون دارند.
آنالیز ها بیشتر اکتشافی (heuristic) اند.
 MCMC , HMC, bayesian, Maximum likelihood و ...
که از R بیشتر برای آنالیزشان استفاده می کنند.