انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چند سوال یک تازه کار  (دفعات بازدید: 1786 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین weblox

• Newbie
  • *
  • ارسال: 3
چند سوال یک تازه کار
« : 24 آذر 1391، 10:59 ب‌ظ »
سلام دوستان عزیز

چند سوال داشتم.

اول اینکه من یک سیستم نسبتا قدیمی دارم با سی پی یو 1.7 سلرون و 256 مگابایت رم.می خوام روی این سیستم اوبونتو نصب کنم.از نظر سخت افزاری آیا این سیستم جوابگو هست؟

دوم اینکه من از دو سیستم همزمان استفاده می کنم و می خواهم بین اوبونتو و سیستم دیگری که روی آن ویندوز Xp نصب هست یک شبکه برقرار کنم تا بتونم اینترنت رو که روی یک خط هست به اشتراک بزارم.آیا امکان پذیر هست؟

سوم اینکه روی سیستمی که می خواهم اوبونتو نصب کنم ویندوز Xp نصب هست من چطور می توانم از طریق فلش لینوکس رو روی این سیستم نصب کنم. می خواهم بطور کلی ویندوز Xp را از این سیستم حذف کنم.راه حل چیست؟

چهارم اینکه در حال حاضر کدام نسخه از اوبونتو را برای نصب پیشنهاد می کنید؟من دو نسخه 10.04 و 12.10 را که هر کدام 700 مگابایت حجم داشتن را دانلود کردم.آیا همین نسخه ها برای نصب مناسب است؟کدامیک؟

و سوال آخر :تفاوت نسخه های 700 مگی و چند گیگی بخاطر کاربرد متفاوت هست؟اگر اشتباه نکنم نسخه های چند گیگی برای سرور ها استفاده می شود؟درست است؟

آفلاین بهروز رمضانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1111
  • Kakashi Hatake
    • ابونتو نیوز
پاسخ : چند سوال یک تازه کار
« پاسخ #1 : 24 آذر 1391، 11:11 ب‌ظ »
سلام به شما و خوش آمدید

نقل‌قول
اول اینکه من یک سیستم نسبتا قدیمی دارم با سی پی یو 1.7 سلرون و 256 مگابایت رم.می خوام روی این سیستم اوبونتو نصب کنم.از نظر سخت افزاری آیا این سیستم جوابگو هست؟
خوب مینیمم را زده این
    700 MHz processor (about Intel Celeron or better)
    512 MiB RAM (system memory)
    5 GB of hard-drive space (or USB stick, memory card or external drive but see LiveCD for an alternative approach)
    VGA capable of 1024x768 screen resolution
    Either a CD/DVD drive or a USB port for the installer media

کارت گرافیک شما چیه ؟ میتونی از میزکارهای سیکتر استفاده کنی .

نقل‌قول
سوم اینکه روی سیستمی که می خواهم اوبونتو نصب کنم ویندوز Xp نصب هست من چطور می توانم از طریق فلش لینوکس رو روی این سیستم نصب کنم. می خواهم بطور کلی ویندوز Xp را از این سیستم حذف کنم.راه حل چیست؟
کاری نداری ایزوی ابونتو را بریز روی فلش بعد از فلش بیا بالا و درایوی که ویندوز روش هست را پاک کن و پارتیشن های لازم را بساز و ابونتو را نصب کن

نقل‌قول
و سوال آخر :تفاوت نسخه های 700 مگی و چند گیگی بخاطر کاربرد متفاوت هست؟اگر اشتباه نکنم نسخه های چند گیگی برای سرور ها استفاده می شود؟درست است؟
در این مورد تا اونجا که من میدونم اون نسخه های چند گیابایتی فقط برنامه های بیشتری را همراه خودشون دارن که شما را بی نیاز از دانلود از اینترنت میکنن.
برای مورد دوم هم حتما میشه اما من نمیدونم . حرفه ای تر ها حتما راهنماییت میکنن
در یادگیری و استفاده از خط فرمان کوشا باشید چرا که رستگاری شما در آن است.

آفلاین Matrix.1372

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1966
  • Ma3x
    • Ma3x
« پاسخ #2 : 24 آذر 1391، 11:21 ب‌ظ »
سلام دوست عزیز.
به انجمن اوبونتو ایران خوش اومدی!

اول این‌که برای سیستمی با مشخصات شما اصلا اوبونتو پیشنهاد مناسبی نیست باید به فکر یه چیزی مث لوبونتو (Lubuntu) باشید یا اسلیتاز (Slitaz).

دوم این‌که برای شبکه کردن از هاب استفاده می‌کنید یا کابل مستقیم به پورت لن روی سیستم‌ها وصل می‌شه؟

سوم این‌که برای بوتیبل کردن فلش ابزارهای زیادی هست اما من همیشه از Ultra Iso استفاده می‌کنم و بهتر از اون تا به حال ندیدم!

چهارم این‌که قیاس بین ۱۰.۰۴ و ۱۲.۱۰ کار درستی نیست! بهتره بگیم ۱۲.۰۴ و ۱۲.۱۰ که خب ۱۲.۰۴ پایدار تره و تا ۵ سال پشتیبانی میشه ولی ۱۲.۱۰ سریعتر و بروزتره (و ممکنه مشکلات بیشتری نسبت به ۱۲.۰۴ داشته باشه) اما ۱۸ ماه پشتیبانی داره!

و آخر این‌که دی‌وی‌دی‌های اوبونتو همچین چند گیگی هم نیستناااا! ۱.۵ گیگ هست که اونم بسته‌های زبان و چندتا نرم‌افزار اضافه داره! ولی توزیع ‌هایی مث فدورا یا دبیان که دی‌وی‌دی‌ های چند گیگابایتی دارن شامل نرم‌افزارهای بیشتری میشن و کاربردشون هم منحصر در سرور نیست و اتفاقا برعکس اکثر نرم‌افزارهاش به کار سرور نمیاد!  ;)
« آخرین ویرایش: 24 آذر 1391، 11:26 ب‌ظ توسط Matrix.1372 »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #3 : 24 آذر 1391، 11:24 ب‌ظ »
۱. به سختی جواب‌گوئه! بهتره از لوبونتو استفاده کنی که سرعت بیش‌تری داشته باشه
۲. بله، اشتراک اینترنت در شبکه به راحتی امکان‌پذیره
۳. شما ایزو رو با برنامه‌ی مخصوص این‌کار روی فلش بریز و موقع نصب گزینه‌ی پاک کردن کلّ دیسک و نصب لوبونتو رو بزن
۴. پیشنهاد من Lubuntu 12.10
۵. خیر. تنها تفاوت اصلی نسخه‌های دی‌وی‌دی و معمولی در داشتن بسته‌های اضفی برای زبان‌های مختلفه. اوبونتو یک نگارش جدا مخصوص سرور داره که از اوبونتوی اصلی پایدارتره و بسته‌های نصب‌شده‌اش هم باهاش تفاوت دارن
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین weblox

• Newbie
  • *
« پاسخ #4 : 25 آذر 1391، 01:23 ب‌ظ »
ممنون از راهنمایی های دوستان

کارت گرافیک سیستم 128 مگابایت 9200 هست.

برای شروع نصب در محیط ویندوز با استفاده از فلش ، من باید یک درایو مجازی با استفاده از نرمافزاری مثل Ultra Iso فایل ایزو رو اجرا کنم بعد در زمان پاراتیشن بندی پارتیش ویندوز رو حذف کنم؟می خوام دو پاراتیش ویندوزی که از قبل موجود بوده را روی سیستم نگه دارم و دو پاراتیشن را به لینوکس اختصاص بدم.می خوام ببینم بعد از اینکار می تونم از محیط لینوکس به فایل های آن دو درایو دسترسی داشته باشم؟
بعد در زمانی که اطلاعات ویندوز را از طریق ابونتو یا لوبونتو پاک می کنم ارتباط فلش قطع نمیشه؟چون بنظرم در این حالت لینوکس داره روی بستر ویندوز اجرا میشه؟ درسته؟
ممنون از راهنمایی دوستان

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
« پاسخ #5 : 25 آذر 1391، 09:48 ب‌ظ »

برای شروع نصب در محیط ویندوز با استفاده از فلش ، من باید یک درایو مجازی با استفاده از نرمافزاری مثل Ultra Iso فایل ایزو رو اجرا کنم بعد در زمان پاراتیشن بندی پارتیش ویندوز رو حذف کنم؟می خوام دو پاراتیش ویندوزی که از قبل موجود بوده را روی سیستم نگه دارم و دو پاراتیشن را به لینوکس اختصاص بدم.می خوام ببینم بعد از اینکار می تونم از محیط لینوکس به فایل های آن دو درایو دسترسی داشته باشم؟
بعد در زمانی که اطلاعات ویندوز را از طریق ابونتو یا لوبونتو پاک می کنم ارتباط فلش قطع نمیشه؟چون بنظرم در این حالت لینوکس داره روی بستر ویندوز اجرا میشه؟ درسته؟
ممنون از راهنمایی دوستان

دوست عزیز من قسمت اول حرفتون رو شک دارم درست متوجه شده باشم، اما شما وقتی یک فلش رو بوتیبل میکنی دیگه نیازی به درایو مجازی و این‌ها نداری. فلش بوتیبل دقیقا مثه یک cd هست که میتونی از روش بوت کنی و سیستم عامل رو نصب کنی :)

اما در مورد پارتیشن، شما اگه میخوای کلا ویندوز رو پاک کنی و یه توزیع گنو/لینوکس نصب کنی، با خیال راحت، پارتیشن مربوط به ویندوزت رو پاک کن و گنو/لینوکس رو روی اون فضای خالی نصب کن. برای آموزش پارتیشن بندی برای نصب گنو/لینوکس این راهنما بدردت میخوره:
http://wiki.ubuntu.ir/Installation/Partitioning

درمورد پاراگراف آخر هم همون اول توضیح دادم دیگه :)

آفلاین weblox

• Newbie
  • *
« پاسخ #6 : 25 آذر 1391، 10:07 ب‌ظ »

ممنون از راهنمایی دوستان

دوست عزیز من قسمت اول حرفتون رو شک دارم درست متوجه شده باشم، اما شما وقتی یک فلش رو بوتیبل میکنی دیگه نیازی به درایو مجازی و این‌ها نداری. فلش بوتیبل دقیقا مثه یک cd هست که میتونی از روش بوت کنی و سیستم عامل رو نصب کنی :)

اما در مورد پارتیشن، شما اگه میخوای کلا ویندوز رو پاک کنی و یه توزیع گنو/لینوکس نصب کنی، با خیال راحت، پارتیشن مربوط به ویندوزت رو پاک کن و گنو/لینوکس رو روی اون فضای خالی نصب کن. برای آموزش پارتیشن بندی برای نصب گنو/لینوکس این راهنما بدردت میخوره:

ممنون از شما. با توجه به اینکه سیستم من قدیمی هست نمیشه از طریق بایوس فلش رو به عنوان بوت انتخاب کرد.یا لااقل من راهش را بلد نیستم.آیا امکان پذیر است؟

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
« پاسخ #7 : 25 آذر 1391، 10:14 ب‌ظ »

ممنون از راهنمایی دوستان

ممنون از شما. با توجه به اینکه سیستم من قدیمی هست نمیشه از طریق بایوس فلش رو به عنوان بوت انتخاب کرد.یا لااقل من راهش را بلد نیستم.آیا امکان پذیر است؟

تا اینجا که میدونم، این مورد تنها به مادربورد بستگی داره. تو تنظیمات مربوط به بوت مادربرد برین و اگه گزینش رو داشت، usb رو هم تولیست بوت (البته قبل از هارد) بذارین. اگر هم امکانش نبود که باید از طریق cd عملیات نصب رو انجام بدین :)