انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مخزن محلی local repository  (دفعات بازدید: 1755 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین عدس

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 84
مخزن محلی local repository
« : 13 دی 1391، 01:42 ب‌ظ »
سلام .
local repository برای ساختن یک مخزن برای نصب پکیج ها مثل مخازن اینترنت منتهی از نوع محلی میباشد .
حالایعنی چی ؟ یعنی اینکه هی هر دفعه نریم کلی پکیج از اینترنت دانلود کنیم . یه بار دانلود کن و چند بار ازش استفاده کن . وقتی هم که ubuntu رو خواستی ارتقا بدی خیلی راحت پکیج هایی که تو قبلیه نصب بود رو میتونی رو جدیده نصب کنی .
حالا بریم سراغ اینکه چطوور نصبش کنیم .
مثلا شما فرض کنید من یک بار مجموعه پکیج های eclipse رو تو ubuntu 12.04 از اینترنت دانلود کردم و نصبشون کردم . حالا میخوام ubuntu ۱۲.۱۰ داشته باشم . چیکار میکنم .؟
میرم تو آدرس/var/cache/apt/archives/داخل این پوشه تمام پکیج هایی رو که برای از نصب eclipse ازاینترنت دانلود شده از اینجا کپی میکنم یه جای دیگه که خیالم راحته پاک نمیشه . دقت کنید که داخل این آدرس یه فایل هست به نام LOCK که کپی نمیشه .
خوب حالا من ubuntu 12.10 را نصب میکنم . و میخام eclipse رو روی ۱۲.۱۰ نصب کنم .

۱ . اول یه پوشه تو هر جا از ubuntu میسازم به هر اسمی که میخام .
مثلا :
/home/KEEPWITHUS/Packages/eclipseبعد تمام پکیج ها(deb.)یی رو که برای نصب eclipse کپی کرده بودم رو داخل این پوشه (eclipse) میریزم.

۲ . بعدش ستور های زیر رو میزنم
۲.۱ . اولین دستور برای نصب یک پکیج هست که لازمهی ادامه ی کاره و با نصب این پکیج یک option ی به دستور dpkg اضافه میشه به این صورت :
apt-get install dpkg-devدقت کنید که باید یه اینترنت وصل باشی تا این بسته رو نصب کنه .

۲.۲ . دومین دستور برای scan کردن تمام پکیج هایی است که تو پوشه eclipse کپی کردم توی یک فایل gzip به اسم Packages.gz که حتما باید به این صورت و با Pبزرگ نوشته بشه . اجرای این دستور بسته به تعداد بسته ها که میخاد اسکن کنه طول میکشه . به این صورت :
dpkg-scanpackages -m /home/KEEPWITHUS/Packages/eclipse /dev/null | gzip -9c > /home/KEEPWITHUS/Packages/eclipse/Packages.gzحالا بعد از اجرای این دستور یه فایل به اسم Packages.gz تو پوشه  eclipse لابلای پکیجها ساخته شد که ذاخلش جزعیات تمام بسته هایی که اسکن کرده را نوشته .

۳ . گام بعدی قرار دادن آدرس این فایل Packages.gz در لیست مخازنمون هست . این لیست یک فایل متنی است که با زدن دستور زیر میتونی بازش کنی . به این صورت :
gksu gedit /etc/apt/sources.listحالا یه فایل متنی باز میشه که داخل آن بهتره اول فایل آدرس زیر رو کپی کنی . به این صورت :
deb file:// /home/KEEPWITHUS/Packages/eclipse/یا اگه نشد به این صورت :
file:///home/KEEPWITHUS/Packages/ eclipse/با نوشتن این خط داخل این فایل پوشه ی eclipse به عنوان یک مخزن انتخاب شد . فایل را save کرده .

۴ . حالا قسمت software source رو باز کنید . و در این پنجره در tab تب مربوط به ubuntu software تمام تیکها را بردارید . و در تب tab مربوط به other software هم تمام تیک ها به جز تیک مربوط به فایل eclipse رو بردارید . پنجره را close کنید .

۵ .  به محیط ترمینال برگردید و دستور زیر را برای بروز رسانی لیست پکیج ها بزنید .
apt-get update
با انجام این کار لیست بسته ها update شده . و میتوانید بسته ها را نصب کنید . در این مرحله اگر update نشد به مرحله ۳ برگردید و نوع دیگر نوشتن آدرس را امتحان کنید .
توجه داشته باشید که برای زدن تمامی دستورات حتما باید در root باشید . برای root شدن هم از دستور زیر استفاده کنید .:
sudo -i
اگر احیانا خواستید بسته ی جدیدی را به eclipse اضافه کنید کپی کنید داخل eclipse و مراحل ۲.۲ و ۵ رو تکرار کنید .

امیدوارم که مفید بوده باشه .
اشک هایی که پس از هر شکست میریزیم ....
همان عرقی است که برای پیروزی نریخته ایم.
هیتلر

آفلاین Matrix.1372

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1966
  • Ma3x
    • Ma3x
پاسخ : مخزن محلی local repository
« پاسخ #1 : 13 دی 1391، 03:02 ب‌ظ »
++
بحث بسیار مفیدی بود!
فقط یه سوال، اینو قبلا یه جای دیگه ننوشته بودین؟
عایا؟!

آفلاین سید مسعود امامیان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
« پاسخ #2 : 13 دی 1391، 04:10 ب‌ظ »
چه عجب بعد مدتی یه تاپیک خوب و آموزشی دیدیم !

ممنونم دوست عزیز

+1
به عمل کار برآید     به سخندانی نیست . . .

آفلاین عدس

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #3 : 14 دی 1391، 12:55 ق‌ظ »
++
بحث بسیار مفیدی بود!
فقط یه سوال، اینو قبلا یه جای دیگه ننوشته بودین؟
عایا؟!
بله تو همین froum اما خیلی کلی .
هیتلر

آفلاین عدس

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 14 دی 1391، 12:56 ق‌ظ »
چه عجب بعد مدتی یه تاپیک خوب و آموزشی دیدیم !

ممنونم دوست عزیز

+1
خواهش میکنم .
هیتلر