انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تنظیم cron برای اتصال به اینترنت توسط pppoeconf  (دفعات بازدید: 3419 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین khajavi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 361
    • کافه ی گنو/لینوکس

راستش یکی از دوستام با ADSL به اینترنت وصل میشه این سوال را از من پرسید. اطلاعات بیشتری هم در مورد چگونگی اتصال به اینرنت ندارم. فقط بهم گفت که من با pppoeconf به اینترنت متصل میشم.
ایشون باید برای ساعت مشخصی اکانتش را عوض کنه. برای همین می خواد اینکار را با cron انجام بده.
خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید.

آفلاین Manwe

• Full Member
  • *
  • ارسال: 234

راستش یکی از دوستام با ADSL به اینترنت وصل میشه این سوال را از من پرسید. اطلاعات بیشتری هم در مورد چگونگی اتصال به اینرنت ندارم. فقط بهم گفت که من با pppoeconf به اینترنت متصل میشم.
ایشون باید برای ساعت مشخصی اکانتش را عوض کنه. برای همین می خواد اینکار را با cron انجام بده.
خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید.
ببین من بهت حدوداً میتونم بگم که باید چکار کنی نه دقیقاً حوصله هم ندارم خودم امتحان کنم:
sudo crontab -epolicy هارو خودت تعریف میکنی (منظورم اینه که کی این اسکریپت اجرا بشه)
توی قسمت command هم مثلاً چنین چیزی مینویسی
poff dsl-provider && pon dsl2 dsl-provider اسم کانکشنی هستش که به صورت پیشفرض بهش وصله و dsl2 کانکشت دومی هستش که کانفیگور کرده اونموقع خودش براش بر میداره به کانکشن بعدی وصلش میکنه ،
میتونی بجای اینکار توی قسمت کامند اینو بنویسی
sh ~/dsl.shکه اونموقع برای اینکار شما باید این فایل dsl.sh رو بسازی که اینجوری میشه ساختش
cd /root
sudo cat > dsl.sh
بعدش کامند هایی که میخوای رو توی اون فایل درست میکنی و بقیه روال همون شکلیه
شما برای اینکه مثلاً ولی اگر بخوای بین دو تا اکانت عوض بشه میتونی بگی نیم ساعت یک بار poff dsl2 ، pon dsl-provider و بالعکس .
انشالله موفق باشی :)
. - .
         \ v /
       \ \   / /
     \ (       ) /
       ^^.^^

آفلاین khajavi

• Sr. Member
  • *
    • کافه ی گنو/لینوکس
manwe جان دستت درد نکنه. خیلی جامع و کامل بود. اما با توجه به توضیحات شما یه مشکلی هست

این دوست ما هر وقت می خواد وصل بشه به اینترنت از pppoeconf استفاده می کنه که این برنامه یک محیط آبی رنگ ظاهر میشه که یک سری سوال ازت می پرسه و بعد ..
اون وقت نمیدونم اینا را چجوری بریزم تو cron

آفلاین Manwe

• Full Member
  • *
manwe جان دستت درد نکنه. خیلی جامع و کامل بود. اما با توجه به توضیحات شما یه مشکلی هست

این دوست ما هر وقت می خواد وصل بشه به اینترنت از pppoeconf استفاده می کنه که این برنامه یک محیط آبی رنگ ظاهر میشه که یک سری سوال ازت می پرسه و بعد ..
اون وقت نمیدونم اینا را چجوری بریزم تو cron
ببین خجاوی جان ، شما موقعی که pppoeconfig میکنی میره برای شما یک فایل فکر کنم در این آدرس : /etc/ppp/peers/dsl-provider براتون میسازه ، کل داستان همون یک دونه فایل هستش ، شما اون رو رینیم میکنی به مثلاً به dsl1 بعد دوباره pppoeconfig میکنی اینبار رینیمش میکنی به dsl2 مثلا بقیش ردیفه

من مطمئن نیستم از آدرسی که بهت دادم اگر دیدی پیداش نکردی (من نمیتونم تست کنم ، چون نمیخوام مودمم رو بزارم روی حالت بریج) بردار از این استفاده کن
sudo find / -name dsl-provider
امیدوارم موفق بشی ، ببخشید اینقدر هم دیر شد نبودم دو روز .
. - .
         \ v /
       \ \   / /
     \ (       ) /
       ^^.^^

آفلاین khajavi

• Sr. Member
  • *
    • کافه ی گنو/لینوکس
manwe از راهنماییت خیلی خیلی ممنونم. من هم برای دوستم چنین راهنمایی را تهیه کردم:

این مراحلی را که میگم اگه انجام بدی دو کانکشن میسازیم:
اول برو توی  pppoeconf و یک اکانت روزانه بساز. حالا که اکانت روزانه ساختی فایل مربوط به این اکانت در شاخه ی /etc/ppp/peers به نام dsl-provider ساخته میشه. ما باید اسم این فایل را به dsl-roozane تغییر بدیم:
cd /etc/ppp/peers
mv dsl-provider dsl-roozane
حالا دوباره pppoeconf را اجرا کن و این باز اکانت شبانه را وارد کن. الان دوباره توی /etc/ppp/peers یک فایل جدید به نام dsl-provider درست میشه اسم این فایل را به dsl-shabane تغییر میدیم:
cd /etc/ppp/peers
mv dsl-provider dsl-shabane
حالا هر وقت که بخوای به اینترنت وصل بشی باید از دستورات زیر استفاده کنی:
pon dsl-shabane
pon dsl-roozane
هر وقت بخوای اتصالت را قطع کنی باید از دستورات زیر استفاده کنی:
poff dsl-shabane
poff dsl-roozane
خوب حالا باید این دستورات را وارد crontab کنیم. با کرون میتونیم دستورات را در زمان های مشخصی اجرا کنیم:
در این زمان دو راه وجود داره که اینکار را انجام بدیم.
1- استفاده از روش گرافیکی: برنامه ی kcron را نصب کن:
sudo apt-get install kcronاگر در هنگام اتصال به اینترنت با مجوز دسترسی ریشه (root) به اینترنت متصل میشی باید توی خط فرمان دستور sudo kcron را اجرا کنی و سپس توی لیستی که برات میاد گزینه ی (system crontab) را پیدا کنی و یک task جدید بسازی و توی قسمت program یکی از فرمان های اتصال یا خروج از اینترنت را وارد کن و زمانشون را معین کن و بعد هم از در قسمت file گزینه ی save را انتخاب کن.
اگر نیازی به مجوز دسترسی ریشه نیست همون برنامه ی kcron را که به صورت معمولی اجرا کنی کافیه.
2
- استفاده از روش خط فرمان: http://wiki.ubuntu-ir.org/CronHowto

آفلاین Manwe

• Full Member
  • *
manwe از راهنماییت خیلی خیلی ممنونم. من هم برای دوستم چنین راهنمایی را تهیه کردم:

این مراحلی را که میگم اگه انجام بدی دو کانکشن میسازیم:
اول برو توی  pppoeconf و یک اکانت روزانه بساز. حالا که اکانت روزانه ساختی فایل مربوط به این اکانت در شاخه ی /etc/ppp/peers به نام dsl-provider ساخته میشه. ما باید اسم این فایل را به dsl-roozane تغییر بدیم:
cd /etc/ppp/peers
mv dsl-provider dsl-roozane
حالا دوباره pppoeconf را اجرا کن و این باز اکانت شبانه را وارد کن. الان دوباره توی /etc/ppp/peers یک فایل جدید به نام dsl-provider درست میشه اسم این فایل را به dsl-shabane تغییر میدیم:
cd /etc/ppp/peers
mv dsl-provider dsl-shabane
حالا هر وقت که بخوای به اینترنت وصل بشی باید از دستورات زیر استفاده کنی:
pon dsl-shabane
pon dsl-roozane
هر وقت بخوای اتصالت را قطع کنی باید از دستورات زیر استفاده کنی:
poff dsl-shabane
poff dsl-roozane
خوب حالا باید این دستورات را وارد crontab کنیم. با کرون میتونیم دستورات را در زمان های مشخصی اجرا کنیم:
در این زمان دو راه وجود داره که اینکار را انجام بدیم.
1- استفاده از روش گرافیکی: برنامه ی kcron را نصب کن:
sudo apt-get install kcronاگر در هنگام اتصال به اینترنت با مجوز دسترسی ریشه (root) به اینترنت متصل میشی باید توی خط فرمان دستور sudo kcron را اجرا کنی و سپس توی لیستی که برات میاد گزینه ی (system crontab) را پیدا کنی و یک task جدید بسازی و توی قسمت program یکی از فرمان های اتصال یا خروج از اینترنت را وارد کن و زمانشون را معین کن و بعد هم از در قسمت file گزینه ی save را انتخاب کن.
اگر نیازی به مجوز دسترسی ریشه نیست همون برنامه ی kcron را که به صورت معمولی اجرا کنی کافیه.
2
- استفاده از روش خط فرمان: http://wiki.ubuntu-ir.org/CronHowto

یک شبه راهنمای خوب نوشتی  \\:D/ آفرین بر تو :)
. - .
         \ v /
       \ \   / /
     \ (       ) /
       ^^.^^