انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: برتری های گنو نسبت به گنو/لینوکس و بهترین توزیع  (دفعات بازدید: 7733 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2745
  • من عاشق یونیکسی ها هستم
1:سلام من مطالب ویکی را درباره ی گنو خوندم ولی چیزی متوجه نشدم میشه درباره اش وبرتری هاش کمی توضیح دهید
2:توضیعات گنو/لینوکس بسیار زیاد هستند می خواستم تفاوت هایشان را بدانم
« آخرین ویرایش: 20 دی 1391، 03:51 ب‌ظ توسط MHA152 »
بهتون پیشنهاد می کنم به دنیای بزرگ شبه−یونیکس وارد بشید و از پیشرفت لذت ببرید
جیمیلم

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
من میتونم با اطمینان تقریبا ۱۰۰٪ برای ماهایی که فقط از سیستم استفاده میکنیم بگم که گنو و گنو/لینوکس کاملا یکی هستن!

تفاوت خاصی با هم ندارن. ولی بهترین منبع برای اطلاعات بیشتر: http://distrowatch.com/

:)

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
سلام ممنون
ولی از سایت که چیزی دستگیرم نشد
منظورتون چیه که برای ما تفاوتی نداره بالاخره باید یکسری تفاوت داشته باشه دیگه؟
جیمیلم

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 742
  • Debian 11
دقیقا متوجه سوالت نشدم! منظورت نام سیستم عامل است یا چی؟! اگه منظورت هسته گنو هرد هست توسط ینباد گنو توسعه داده میشه و با هسته یا کرنل لینوکس متفاوت است اگه نامش است که بعضی ها میگن لینوکس بعضی ها میگن گنو / لینوکس. و هر کدوم استدلال های خودشون رو دارند. لینکهای زیر ببین شاید کمی دستت بیاد
http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%AF%D9%86%D9%88_%D9%87%D8%B1%D8%AF
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%84%DB%8C%D9%86%D9%88%DA%A9%D8%B3
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D8%AD%D8%AB_%D9%86%D8%A7%D9%85%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C_%DA%AF%D9%86%D9%88/%D9%84%DB%8C%D9%86%D9%88%DA%A9%D8%B3

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%85%E2%80%8C%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
اسم موضوع که مشخص می کنه
 منظورم قابلیت ها, هستش, قدرت, پایداری و ....است
« آخرین ویرایش: 19 دی 1391، 09:42 ب‌ظ توسط MHA152 »
جیمیلم

آفلاین آیدین

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 733
  • Die it such FRIENDLY word for me
اسم موضوع که مشخص می کنه
 منظورم قابلیت ها, هستش, قدرت, پایداری و ....است

سلام

قبل از هرچیز من یه نکته بگم ، توزیع درستِ دوست عزیز

====

خب ببین بستگی داره برای چه منظوری میخوای استفاده کنی ، اگر پایداری مهمه برات که باید بری سمت توزیع هایی مثل ،اسلکور ،  دبیان ، سنت او اس یا  rPath و غیره ،،، اگر برات به روز بودن بسته ها خیلی مهمه باید بری سمت توزیع هایی مثل آرچ لینوکس یا جنتو یا سابایون و غیره ، اگر هم دوست داری تکنولوژی روز رو تجربه کنی که باید بری سمت فدورا ( که جزء توزیع های پایدار و نسبتا به روز هم هست ) ،،،‌ ولی در کل دوست عزیز همه ی اینها بیسشون یکیه ولی خیلی کم و سیستم کانفیگشون فرق داره ،،،قطعا وقتی میری سمت توزیع های پایدار باید قید به روز بودن بسته ها رو بزنی چون بسته ها و برنامه هایی که تووی مخازن اینها هستن تست شده هستن و هیچ گونه باگی ندارن که مسلمه که قدیمی هستن که تونستن تست بشن ،،،  به نظرم اگر شما دوست داری شروع کنی با اوبونتو یا فدورا شروع کن که جامعه کاربری بیشتری دارن که اگر به مشکلی برخوردی بتونی کمک بگیری ازشون
من از سرزمین آه آمده ام! سرزمین اندوه های بسیار! از جایی که هیچگاه نخندیده ام!!
من زاده ی‌ سرزمین آه هستم. من از سرزمین شرم آمدم،
از سرزمین حیا‌های بی‌ خاصیت، سرزمین قایم شدن‌های پر قیمت،
من از سرزمین حصار‌های بی‌ منفعت آمده ام !! من از سرزمین پنهان شدن آمده ام
من به رسم آهیان ، همچنان می‌‌آیم!!

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
سلام بسیار از توضیحاتتان ممنونم
من مدتی هست که اوبونتو نصب کردم و می خواهم بدونم گنو چه مزیت هایی داره؟
و بسیار هم به تکنولوژی علاقه دارم و خیلی از موضوع های انجمن را خوندم وکمک های بسیاری دریافت کردم
واز همه ی کسانی که به من کمک کردند تا قدم دیگری در راه یادگیری تکنولوژی بردارم ممنونم
جیمیلم

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 742
  • Debian 11
سلام بسیار از توضیحاتتان ممنونم
من مدتی هست که اوبونتو نصب کردم و می خواهم بدونم گنو چه مزیت هایی داره؟
دوست عزیز شما هنوز درست متوجه نشدید! در مورد گنو باید بگم استالمن و دوستان در ابتدا قصد نوشتن یه سیستم عامل را داشتند به همین دلیل ۳ بخش زیر رو تحت پروژه گنو توسعه داد:
محیط توسعه نرم افزار؛ مانند کمپایلرها و کتابخانه های مختلفی که بقیه باید از آنها برای ساخت برنامه در این سیستم عامل جدید استفاده کنند.
دستورات عمومی مانند کپی فایل، برنامه هایی برای کارهای گرافیکی، پوسته ای متنی برای صادر کردن این دستورات، ابزارهایی برای فرمت کردن دیسک و... .
مستندات؛ راهنماهای سیستم عامل و توضیحات متنی پیرامون آن
خوب تا اینجای کار این اجزای سیستم عامل تکمیل شد اما برای اینکه پروژه ایجاد سیستم عامل تکمیل بشه نیاز به هسته یا کرنل بود که فردی به نام لینوس توروالدز اون رو تکمیل کرد که بعدها به نام لینوکس شناخته شد. همراه شدن این هسته قدرتمند با سه جزء دیگر یک سیستم عامل که در پروژه گنو در حال پیگیری بود (محیط برنامه نویسی، ابزارهای عمومی و مستندات)، تشکیل چیزی را دادند که به نام «سیستم گنو/لینوکس» شناخته شد اما به اون سیستم عامل لینوکس یا لینوکس هم میگن هر چند که در نهایت لینوکس هسته و در نتیجه یکی از چهار جزء بسیار مهم در گنو/لینوکس است. پس پروژه گنو شامل: محیط توسعه نرم افزار، دستورات عمومی و مستندات است.
« آخرین ویرایش: 20 دی 1391، 02:04 ق‌ظ توسط BijanRTW »

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
توضیحات بیژن عالیه. منم اضافه کنم که کرنل های دیگه ای هم توی دنیا هستن که دارن سعی می کنن کمی کامل بشن و بشه جایگزین هسته لینوکس کردشون. مثلا هرد (HURD) که هنوز در مراحل بیش از حد ابتدایی هستن و هیچ کاربر عادی نمی تونه ازشون استفاده روزمره بکنه ولی همه امیدوارم که روزی بیاد که واقعا بشه ازشون استفاده کرد تا دنیای رقابتی و در نتیجه در حال پیشرفت سیستم عامل های آزاد وضعش حتی بهتر از قبل بشه (:

پ.ن. یکسری کلمات در این حوزه بین یکسری باکلاس حساب می شن. مثلا «ماخ» و «هرد» (: اینها همه کرنل هستن ولی به درد زندگی روزمره با گنو نمی خورن (:
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
سلام از همگی ممنونم من می دونم گنو/لینوکس چیه می خوام بدونم خود گنو که با هسته ی هرد به بازار میاد چیه وچرا همه می گن بهتره وباعث پیشرفت میشه؟
جیمیلم

آفلاین جادی

• *
    • در دفاع از آزادی بیان
یک کار خیلی خوب اینه که برای احترام به کسانی که جواب می دن و نشون دادن علاقه خودت، عنوان رو اصلاح کنی و «توزیع» رو درست بنویسی توش (:

بعد هم ... داستان هرد در مقابل لینوکس نسبتا مفصله. هرد و لینوکس دو دید مختلف به کرنل دارن. توی تئوری مال هرد بهتره ولی در عمل لینوکس موفق تر نشون داده. در حال حاضر هم چیزی به اسم هرد برای دسکتاپ و زندگی روزمره وجود نداره و هنوز یک چیز است مال برنامه نویس هاش و آزمایش و تجربه و غیره. بعضی توزیع ها با هرد هم دارن توزیع می دن (مثلا گنو/هرد دبیان که مستقل از گنو/لینوکس دبیان عرضه می شه) ولی هنوز مال استفاده عمومی کاربران نیست.

اما چرا پیشاپیش می گیم بودنش خوبه؟ چون رقابت می یاره. دنیای لینوکس مثل محیط زیست و با گزینش طبیی کار می کنه. چیزهایی می یان و کارهای مشابهی می کنن و اونی که یک کم بهتره می مونه و شاخه شاخه می شه و بهترین شاخه ها بازم رشد می کنن. مشکل این سیستم الان اینه که کرنل فقط یک دونه داریم: لینوکس. بودن یک کرنل دیگه فضا رو واقعی تر می کنه و علاوه بر رقابت باعث می شه آدم ها حق انتخاب پیدا کنن و مثلا اگر من می گم ازبداخلاقی لینوس توروالدز (نویسنده لینوکس)‌ بدم می یاد، می تونم برم سراغ یک کرنل دیگه یا اگر فکر کردیم معماری این مشکل داره از اون یکی معماری استفاده می کنیم. انتخاب طبیعی و تکامل راز پیشرفت نرم افزار آزاده و به همین دلیل بودن یک کرنل دیگه رو باعث پیشرفت می دونیم (:

آفلاین امیرمسعود مهرابیان

• Full Member
  • *
  • ارسال: 245
    • http://ammir.ir
ریچارد استالمن توی یکی از مصاحبه هاش گفته بود که توسعه ی هرد فعلا در دستور کار ما نیست ولی توسعه اش رو متوقف هم نکردیم چون همین الان هم هسته های عملیاتی کاملا آزاد برای استفاده موجود هستن. مثل لیبره لینوکس. که من طی جستجوهام به این نتیجه رسیدم که این لیبره لینوکس همون لینوکس خودمونه که حباب های غیرآزاد از توش حذف شدن.
راستی یه مقاله هم خوندم راجع به گنو/هرد دبیان، که به خوبی کار نمیکرد ولی بالاخره با سختی کار میکرد. توی همون مقاله نوشته بود که هسته ی هرد که روی آرچ هم تست شده تقریبا به خوبی کار کرده. منبع مقاله رو یادم نیس الان :D
Freedom and community are important

آفلاین هانیبـال

• Newbie
  • *
  • ارسال: 3

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
سلام خیلی ممنون از پاسخ های خوبتان
بلد نبودم اسم موضوع را تغیر دهم ولی یاد گرفتم  :oops:

بعد هم ... داستان هرد در مقابل لینوکس نسبتا مفصله. هرد و لینوکس دو دید مختلف به کرنل دارن. توی تئوری مال هرد بهتره ولی در عمل لینوکس موفق تر نشون داده. در حال حاضر هم چیزی به اسم هرد برای دسکتاپ و زندگی روزمره وجود نداره و هنوز یک چیز است مال برنامه نویس هاش و آزمایش و تجربه و غیره. بعضی توزیع ها با هرد هم دارن توزیع می دن (مثلا گنو/هرد دبیان که مستقل از گنو/لینوکس دبیان عرضه می شه) ولی هنوز مال استفاده عمومی کاربران نیست.

اما چرا پیشاپیش می گیم بودنش خوبه؟ چون رقابت می یاره. دنیای لینوکس مثل محیط زیست و با گزینش طبیی کار می کنه. چیزهایی می یان و کارهای مشابهی می کنن و اونی که یک کم بهتره می مونه و شاخه شاخه می شه و بهترین شاخه ها بازم رشد می کنن. مشکل این سیستم الان اینه که کرنل فقط یک دونه داریم: لینوکس. بودن یک کرنل دیگه فضا رو واقعی تر می کنه و علاوه بر رقابت باعث می شه آدم ها حق انتخاب پیدا کنن و مثلا اگر من می گم ازبداخلاقی لینوس توروالدز (نویسنده لینوکس)‌ بدم می یاد، می تونم برم سراغ یک کرنل دیگه یا اگر فکر کردیم معماری این مشکل داره از اون یکی معماری استفاده می کنیم. انتخاب طبیعی و تکامل راز پیشرفت نرم افزار آزاده و به همین دلیل بودن یک کرنل دیگه رو باعث پیشرفت می دونیم (:
پس منظورتون اینه که شاید هرد بهتر از لینوکس نباشه ولی با وجودش رقابت سر می گیره وهردوشون پیشرفت می کنند

توی همون مقاله نوشته بود که هسته ی هرد که روی آرچ هم تست شده تقریبا به خوبی کار کرده. منبع مقاله رو یادم نیس الان :D
چه قدر خوب؟ بهتر از لینوکس یانه؟
« آخرین ویرایش: 20 دی 1391، 04:28 ب‌ظ توسط MHA152 »
جیمیلم

آفلاین جادی

• *
    • در دفاع از آزادی بیان
خب ظاهرا من باید حرفم رو تکرار کنم: هیچ سیستم عاملی که با هرد کار کنه و مناسب استفاده روزمره باشه هنوز ساخته نشده (:

در مورد سوالت از من هم تا حدی درست می گی. هرد در سطح تئوری می تونه از لینوکس بهتر باشه ولی در عمل تقریبا غیر ممکنه این پروژه به این زودی ها (بخون سه تا پنج سال آینده) به جایی برسه که روی دسکتاپ قابل استفاده باشه و کسی به جای لینوکس بره سراغ اون. در مورد این تفاوت من زیاد نوشتم و الان حوصله ام نمی کشه.. ولی سعی می کنم پیدا کنم و بهت لینک بدم.