انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: گوگل کرومیوم رو آزاد توسعه میده و بعد از روی اون، کروم رو انحصاری می سازه!  (دفعات بازدید: 7927 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
توضیح: نسخه کرومیومی که توی مخازن اوبونتو هست از آخرین نسخه پایدار کرومیوم عقب تره. با لینک زیر می تونید آخرین نسخه رو چک کنید و برای نصبش اگر واقعا آخرین نسخه رو نیاز دارید از کد کامپایل کنید.
http://omahaproxy.appspot.com

مرورگرهای گوگل کروم و کرومیوم

1. کرومیوم پروژه منبع بازیه که هرکسی میتونه در اون مشارکت کنه و گوگل کروم یک نسخه مشتق از کرومیومه که توسط توسعه دهنده های رسمی گوگل به صورت یک نسخه پایدار منتشر میشه. پس کرومیوم cutting-edge تره! گوگل کروم پایدارتره! گوگل کروم تا 99.99% همون کرومیومه به غیر از تغییرات جزئی مانند استفاده از به روز رسانی خودکار. آپدیت های کرومیوم روزانه میاد. در استفاده از کرومیوم باید آپدیت و آپگرید رو مرتب روی سیستم انجام بدید!
اینطوری بگم:‌کرومیوم دولوپر دوست تره و کروم کاربر دوست تر

2. مرورگر کرومیوم از همه اکستنشنهایی که روی کروم نصب میشه پشتیبانی میکنه.

3. مجوز اولیه گوگل کروم می گفت:
"شما به گوگل اجازه ای دائمی، غیر قابل فسخ، رایگان و نامحدود در سراسر جهان می دهید که گوگل هر گونه محتوایی را که از طریق سرویس (گوگل کروم) ارسال میکنید و یا میبینید، بتواند دوباره تولید، اقتباس، ویرایش، ترجمه، انتشار، اجرای عمومی، نمایش عمومی و توزیع  کند"
you give Google a perpetual, irrevocable, worldwide, royalty-free and non-exclusive licence to reproduce, adapt, modify, translate, publish, publicly perform, publicly display and distribute any Content that you submit, post or display on or through the Services
چون این مجوز سختگیرانه خیلی سروصدا کرد، گوگل بعدا با یک نسخه جدید از مجوز، خفیفش کرد. اما کرومیوم این محدودیتها رو نداره.

4. نصب کرومیوم در اوبونتو با یک کلیک انجام میشه. ساده تر از اینکه بخواید برید به سایت زیر تا گوگل کروم رو دانلود کنید:
https://www.google.com/intl/en/chrome/browser

On a final note, we all have to understand one basic fact. Be it Chrome/Chromium/Firefox/IE, Google probably doesn't care which web browser you use. Google wants this internet eco system to grow and that is where their money is

منبع http://www.techdrivein.com/2010/05/why-cant-we-all-use-chromium-instead-of.html

همین توضیحات درباره سیستم عامل کروم و سیستم عامل کرومیوم هم برقراره: http://www.thetechlabs.com/tech-news/chrome-vs-chromium/

کرومیوم و میدوری

1. کرومیوم و میدوری هر دوتا از موتور webkit برای رندر کردن صفحات استفاده میکنند. یعنی خروجی مشابهی دارن

2. میدورس به خوبی کروم از ابزارهای جیمیل پشتیبانی نمیکنه. ابزارهایی که در میدوری پشتیبانی نمیشن: تکمیل اتوماتیک آدرس ایمیل در نوار to، ذخیره سازی اتوماتیک در draft و تقویم گوگل

3. میدوری سبکتر از کرومیومه و برای سیتسمهایی که رم کمی دارند مناسبتره

منبع https://www.wikivs.com/wiki/Midori_Browser_vs_Chromium_/_Google_Chrome_Browser
« آخرین ویرایش: 03 تیر 1392، 09:07 ب‌ظ توسط کیان ام »

آفلاین HsebliS

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 591
  • یه روز خوب میاد...
پاسخ : تفاوتهای کروم و کرومیوم
« پاسخ #1 : 23 دی 1391، 04:29 ب‌ظ »
پس زیادم فرق ندران ;D

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 981
« پاسخ #2 : 23 دی 1391، 04:54 ب‌ظ »
یکی از تفاوت‌هاشون اینه که فلش‌پلیر در گوگل‌کروم تعبیه شده است ولی در کرومیوم باید جداگانه نصب بشه. فلش برای من با کرومیوم سرعت و پایداری بیشتری داره به همین خاطر از کرومیوم استفاده می‌کنم.

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 23 دی 1391، 05:02 ب‌ظ »
1. نصب فلش پلیر برای کرومیوم چیزی جدایه از همون فلش پلیر 11.2.202 که با بسته restricted-extra نصب میشه؟

2. فلش پلیر داخلی کروم از نسخه 11.2.202‌ بالاتره؟ (نسخه فلش پلیر ویندوزی و مک به 11.5 رسیده)

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 23 دی 1391، 05:20 ب‌ظ »
برای کروم هم ۱۱.۵ است در اینجا

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
« پاسخ #5 : 23 دی 1391، 07:52 ب‌ظ »
نفاوت این دوتا قبلا مطرح شده. من هم به عنوان کاربری که از هردوتا به مدت طولانی استفاده کردی میگم که جفتشون مثه همن و فرقی ندارن. اما در مورد فلش، من نه رو کروم و نه رو کرومیوم تا حالا مشکلی نداشتم. همه سایت‌ها رو راحت باز میکنن. ویدئوهای آنلاین رو هم راحت میتونم که ببینم.

آفلاین hamed.asl

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 534
« پاسخ #6 : 23 دی 1391، 08:10 ب‌ظ »
نگو اینو!!!

من از اولین نسخه ی فایر فاکس کوچ کردم روش ...حدود 2 ساله خیلی افتضاح شده...هنگهای مداوم سرعت کند بارگزاری صفحه ها.....سر این قضیه من 1 سال از اپرا استفاده میکردم و حدود 1 سال هم از کروم. اوایل فکر میکردم فقط مشکل منه! بعد دیدم به هرکی میرسم میگه فایر فاکس افتضاح شده وخیلی هنگ مکینه...

واقعا کروم یا کرومیوم خیلی کاربر پسندتر و سریعتره چه از نظر بارگزاری چه از نظر اجرا هستن...من تا حالا بد قلقی ندیدم ازشون...

الانم فقط و فقط دلیل استفادم از فایر فاکس اجباریه! چون کروم رو بدون قند شکن میزار و فایر رو با قند شکن...

این اپلیکیشنهای کرومیوم هم خیلی عالیه...یه پیانو داره باقلوا و همینطور cut the rope و کلی چیز بدرد بخور دیگه :)

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2489
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من
« پاسخ #7 : 23 دی 1391، 11:59 ب‌ظ »
کرومیوم هم مثل کروم آپدیتش به علت تحریم برای ایران بسته هست و نمیشه آپدیت کرد؟

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 24 دی 1391، 12:16 ق‌ظ »
کرومیوم هم مثل کروم آپدیتش به علت تحریم برای ایران بسته هست و نمیشه آپدیت کرد؟
کرومیوم توی مخازن هست و راحت با بقیه بسته‌ها آپدیت میشه. به نظر من که استفاده از گوگل‌کروم با وضعیت تحریم اصلا موضوعیتی نداره و بهتره از کرومیوم استفاده کنید.

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من
« پاسخ #9 : 24 دی 1391، 12:46 ق‌ظ »
فکر کنم به اشتباه توی بسته های آپیدیت حذفش کرده باشم ولی مطمئن نیستم
از کجا میتونم متوجه بشم این اتفاق افتاده یا نه

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 24 دی 1391، 01:07 ق‌ظ »
نسخه خودت با نسخه اصلی رو از سایتش چک کن. بروزر معقولی باشه باید با آپدیت شدنش روی شماره نسخه کنتور بندازه!
مثلا از 22.0.1229.93 تغییر کنه به 22.0.1229.94
از من: 22.0.1229.94
توی سافتور سنتر میتونی شماره نسخش رو چک کنی.

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من
« پاسخ #11 : 25 دی 1391، 01:29 ق‌ظ »
مرسی کیان جان از کمکت
همونطور که حدس زدم آپدیت نمیشده!!و ورژن من عقبه

دوستانی که مشکل من رو دارن میتونن از این لینک استفاده کنن و کرومیوم رو به آپدیتشون اضافه کنن

http://handytutorial.com/install-chromium-in-ubuntu-12-1012-0411-1010-04/
« آخرین ویرایش: 25 دی 1391، 01:34 ق‌ظ توسط علیرضااااا »

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من
« پاسخ #12 : 25 دی 1391، 10:27 ق‌ظ »
یه نکته دیگه که شاید به بقیه دوستان هم کمک کنه ،بعد از آپدیت نسخه من رو  Version 23.0.1271.64   نشون میده
دوستان میتونن چک کنن و اگر کرومیومشون آپدیت نمیشه به مخازنشون آپدیتش رو اضافه کنن

آفلاین ahmad511800

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 413
    • اخبار استخدامی
« پاسخ #13 : 25 دی 1391، 10:54 ق‌ظ »
والا من با آپدیت کروم مشکلی ندارم زمانی که میخوای دانلودش کنی فقط محدودیت داره
بعدش که نصبش کنی خودش مخزنش را به software source اضافه می کنه
و بدون قندشکن هم آپدیت میشه
همین دیشب سیستم را آپدیت کردم
اینم نسخه کروم Version 24.0.1312.52
فایر فاکس هم آپدیت شد    18.0
vlc هم آپ شد      VLC media player 2.0.5 Twoflower 8)
Ewrek reşî le ser me da tê

Degurrmiji dewê merev bihar tê

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #14 : 25 دی 1391، 11:44 ق‌ظ »
یه نکته دیگه که شاید به بقیه دوستان هم کمک کنه ،بعد از آپدیت نسخه من رو  Version 23.0.1271.64   نشون میده
دوستان میتونن چک کنن و اگر کرومیومشون آپدیت نمیشه به مخازنشون آپدیتش رو اضافه کنن
هر مخزنی که دیدی سریع اضافه نکن: www.azadrah.net/2012/12/avoid-10-fatal-mistakes-ubuntu

این کرومیومی که نصبیدی آخرین نسخه نیست! آخرین نسخه پایدار برای لینوکس 24.0.1312.52 و برای توسعه دهنده ها 25.0.1364.29
linux dev 25.0.1364.29 01/10/13
linux beta 24.0.1312.52 01/08/13
linux stable 24.0.1312.52 01/10/13

اگر مثل فایرفاکس بروزر معقولی باشه از طریق خود بروزر باید بتونی آپدیت کنی. فایرفاکس از منوی هلپ بعد about آپدیت میشه.