انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: اوبونتو را چه کسانی ارتقا می دهند؟  (دفعات بازدید: 6532 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2745
  • من عاشق یونیکسی ها هستم
اوبونتو را چه کسانی ارتقا می دهند؟
« : 08 بهمن 1391، 08:46 ب‌ظ »
اوبونتو را چه کسانی ارتقا می دهند و ما پیشنهادهایمان را باید به چه کسانی بگوییم
ببخشید من چند تا پیشنهاد دارم که مطمئنم قبلا به فکر بقیه رسیده پس حتما مشکلی پیش رو بوده میشه اگر واقعا مشکلی برای این پیشنهاد ها است بفرمایید
1:چرا اوبونتو از vlc به طور پیش فرض برای نمایش فایل های صوتی و تصویری استفاده نمی کنه؟
2:چرا اوبونتو نرم افزار های کم حجم مورد استفاده مانند نرم افزار های شبکه و اینجور چیز ها را به طور پیش فرض نداره
بهتون پیشنهاد می کنم به دنیای بزرگ شبه−یونیکس وارد بشید و از پیشرفت لذت ببرید
جیمیلم

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
پاسخ : اوبونتو را چه کسانی ارتقا می دهند؟
« پاسخ #1 : 08 بهمن 1391، 09:02 ب‌ظ »
-۲. عزیزم قبل از سوال پرسیدن انجمن رو جست‌و‌جو کن تا زودتر به نتیجه‌ای که می‌خوای برسی.
-۱. http://forum.ubuntu.ir/index.php?topic=1995.0
۰. این رو کامل بخون تا بدونی که چی به چی هست. http://www.ubuntu.com/community
۱. فکر کنم چون سنگین هست
۲. چون جا نداره :) خودش هزارتا خرت و پرت داره که داره زورکی جاشون می‌ده :) اون وقت به جای سی‌دی میشه ‌دی‌وی‌دی :)

آفلاین امیرمسعود مهرابیان

• Full Member
  • *
  • ارسال: 245
    • http://ammir.ir
« پاسخ #2 : 08 بهمن 1391، 11:11 ب‌ظ »
ببخشید من چند تا پیشنهاد دارم که مطمئنم قبلا به فکر بقیه رسیده پس حتما مشکلی پیش رو بوده میشه اگر واقعا مشکلی برای این پیشنهاد ها است بفرمایید
1:چرا اوبونتو از vlc به طور پیش فرض برای نمایش فایل های صوتی و تصویری استفاده نمی کنه؟
2:چرا اوبونتو نرم افزار های کم حجم مورد استفاده مانند نرم افزار های شبکه و اینجور چیز ها را به طور پیش فرض نداره
vlc از کدک های غیرآزاد در خودش استفاده میکنه که در تقابل با آزادی نرم افزار هست. البته تقریبا همه ی ما این کدک ها رو خودمون دستی نصب میکنیم بعدا ولی اینکه چرا نباید به صورت پیش فرض نصب باشه اینه که در تقابل با نرم افزارهای آزاد هست.
Freedom and community are important

آفلاین majidkamali1370

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 928
« پاسخ #3 : 09 بهمن 1391، 11:10 ق‌ظ »
@AUTORun
حرفتون رو تا حدودی قبول دارم ولی در کل اوبونتو آزاد نیست
http://www.gnu.org/distros/common-distros.html
حالا این یه دونه هم روش
Ubuntu 14.04 LTS 64-bit - unity

آفلاین alieblice

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1275
« پاسخ #4 : 09 بهمن 1391، 12:20 ب‌ظ »
تو نسخه ماه قبل fullcircle magazine در این باره نوشته بود .

آفلاین امیرمسعود مهرابیان

• Full Member
  • *
  • ارسال: 245
    • http://ammir.ir
« پاسخ #5 : 09 بهمن 1391، 12:35 ب‌ظ »
@AUTORun
حرفتون رو تا حدودی قبول دارم ولی در کل اوبونتو آزاد نیست
http://www.gnu.org/distros/common-distros.html
حالا این یه دونه هم روش
اگه همینطور یه دونه یه دونه به برنامه های غیرآزاد دیسترو ها اضافه بشه که نمیشه ...  :D
Freedom and community are important

آفلاین majidkamali1370

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 928
« پاسخ #6 : 09 بهمن 1391، 12:54 ب‌ظ »
حرفتون درسته ولی هرکسی که اوبونتو نصب میکنه اولین کاری که میکنه میره ubuntu-restricted-extras رو نصب میکنه. خب چرا از اول روش نباشه؟
Ubuntu 14.04 LTS 64-bit - unity

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
« پاسخ #7 : 09 بهمن 1391، 01:29 ب‌ظ »
حرفتون درسته ولی هرکسی که اوبونتو نصب میکنه اولین کاری که میکنه میره ubuntu-restricted-extras رو نصب میکنه. خب چرا از اول روش نباشه؟
به دلیل Patentها اجازه نداره خیلی از اون‌ها رو بصورت پیش‌فرض نصب کنه، وگرنه باید هزینه‌ای برای اون پرداخت کنه.

مثلا چه نرم‌افزارهایی؟

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 09 بهمن 1391، 08:38 ب‌ظ »
vlc از کدک های غیرآزاد در خودش استفاده میکنه که در تقابل با آزادی نرم افزار هست. البته تقریبا همه ی ما این کدک ها رو خودمون دستی نصب میکنیم بعدا ولی اینکه چرا نباید به صورت پیش فرض نصب باشه اینه که در تقابل با نرم افزارهای آزاد هست.
ببخشید پس چرا اجازه ی نصب این ها وهمین طور پیشنهادش در هنگام نصب به ما داده میشه آیا این متن باز بپدن اوبونتو را زیر سوال نمی بره؟
جیمیلم

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #9 : 09 بهمن 1391، 08:44 ب‌ظ »
به دلیل Patentها اجازه نداره خیلی از اون‌ها رو بصورت پیش‌فرض نصب کنه، وگرنه باید هزینه‌ای برای اون پرداخت کنه.

مثلا چه نرم‌افزارهایی؟
مثل database برای لیبره آفیس یا نرم افزار samba یا libpam-smbpass که برای اشتراک گذاری لازم هستند
جیمیلم

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
« پاسخ #10 : 09 بهمن 1391، 08:54 ب‌ظ »
ببخشید پس چرا اجازه ی نصب این ها وهمین طور پیشنهادش در هنگام نصب به ما داده میشه آیا این متن باز بپدن اوبونتو را زیر سوال نمی بره؟
Patentها اجازه تکثیر اون رو به صورت مستقیم نمیدن، برای همین هم هست که این موارد به صورت پیش‌فرض در ISOهای اوبونتو قرار نداره و هنگام نصب هم اگر شما بگید که اون‌ها رو نصب کنه، اون‌ها رو از اینترنت می‌گیره.

متن‌باز بودن با آزاد بودن متفاوت هست. مثلا Codec برای MP3 به صورت متن‌باز وجود داره ولی آزاد نیست! اوبونتو هم از اول هدفش آزاد بودن یا حتی متن‌باز بودن، نبوده و برای همین هم از ابتدا مخالفین زیادی داشته.

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 09 بهمن 1391، 09:09 ب‌ظ »
متن‌باز بودن با آزاد بودن متفاوت هست. مثلا Codec برای MP3 به صورت متن‌باز وجود داره ولی آزاد نیست! اوبونتو هم از اول هدفش آزاد بودن یا حتی متن‌باز بودن، نبوده و برای همین هم از ابتدا مخالفین زیادی داشته.
یعنی چی من که متوجه نشدم ???
جیمیلم

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
« پاسخ #12 : 09 بهمن 1391، 09:23 ب‌ظ »
هر نرم‌افزاری که سورس اون موجود باشه، متن‌باز هستش. حالا من یه برنامه می‌نویسم، سورس اون هم توی اینترنت می‌ذارم، ولی میگم هیچ شخصی حق نداره که کد رو در جای دیگه‌ای انتشار بده، اون رو تغییر بده، از قسمتی از اون توی برنامه‌ی دیگه‌ای استفاده کنه، ...
این برنامه درسته که متن‌باز هستش، ولی آزاد نیست.

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
« پاسخ #13 : 09 بهمن 1391، 09:31 ب‌ظ »
هر نرم‌افزاری که سورس اون موجود باشه، متن‌باز هستش. حالا من یه برنامه می‌نویسم، سورس اون هم توی اینترنت می‌ذارم، ولی میگم هیچ شخصی حق نداره که کد رو در جای دیگه‌ای انتشار بده، اون رو تغییر بده، از قسمتی از اون توی برنامه‌ی دیگه‌ای استفاده کنه، ...
این برنامه درسته که متن‌باز هستش، ولی آزاد نیست.
و اضافه کنم: این نوع متن بازی که @nixoeen مثال زدند ترجمه دقیقی برای Open Source نیست.
مثل FREE که بعضی ها برداشت مجانی ازش میکنند از Open Source ای که ریموند مدافعشه یک برداشت فقط باز بودن کد وجود داره.
متن بازی که اریک ریموند اشاعه میده با نرم افزار آزاد در نتیجه تفاوتی نداره! (ربطی به این تاپیک نداشت  ;D )

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
« پاسخ #14 : 10 بهمن 1391، 03:35 ق‌ظ »
و اضافه کنم: این نوع متن بازی که @nixoeen مثال زدند ترجمه دقیقی برای Open Source نیست.
نباید Open Source رو با OSI یکی کنید. تعریف OSI از Open Source بسیار شبیه به نرم‌افزار آزاد هستش، ولی به صورت عمومی لفظ Open Source وقتی استفاده می‌شه تنها وقتی که سورس قابل خوندن هستش، مثل Xv و Qt البته با مجوزهای خیلی قدیمیشون :)

نقل‌قول
However, the obvious meaning for the expression “open source software” is “You can look at the source code.” This is a much weaker criterion than free software; it includes free software, but also some proprietary programs, including Xv, and Qt under its original license (before the QPL).
از: سایت بنیاد نرم‌افزار آزاد