انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: کنترل میزان برق رسانی  (دفعات بازدید: 7205 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین HKaveh

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 259
  • زندگی زیباست...
کنترل میزان برق رسانی
« : 12 بهمن 1391، 07:11 ب‌ظ »
نرم افزار یا روشی هست که بشه میزان ولتاژی که به کابلی که به فن می رسه رو کنترل کرد یا چیزی شبیه این؟اصلا چنین چیزی امکان داره؟
البته برای سخت افزار هیچ تهدیدی حساب نشه!

یک چنین چیزی:
http://narenji.ir/3695

« آخرین ویرایش: 12 بهمن 1391، 07:20 ب‌ظ توسط nafeldo »
بهترین کارها این است که در جوانی دانش اندوزی و در پیری به کار بری.

بد نیست دفتر یادداشتی داشته باشید و رویداد های مهم روزانه را در آن ثبت کنید.اگر زندگی انسان ارزش ادامه را داشته باشد ارزش ثبت کردن را نیز دارد.

اگر قادر نیستی خودرا بالا ببری همانند سیب باش تا با افتادنت اندیشه ای را بالا ببری.

آفلاین HKaveh

• Sr. Member
  • *
  • زندگی زیباست...
پاسخ : کنترل میزان برق رسانی
« پاسخ #1 : 15 بهمن 1391، 01:01 ق‌ظ »
لاعقل یکی بگه گنو/لینوکس چنین نرم افزاری نداره راحت شم

؛
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,4898.15.html#17

بد نیست دفتر یادداشتی داشته باشید و رویداد های مهم روزانه را در آن ثبت کنید.اگر زندگی انسان ارزش ادامه را داشته باشد ارزش ثبت کردن را نیز دارد.

اگر قادر نیستی خودرا بالا ببری همانند سیب باش تا با افتادنت اندیشه ای را بالا ببری.

آفلاین HsebliS

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 591
  • یه روز خوب میاد...
« پاسخ #2 : 15 بهمن 1391، 03:57 ب‌ظ »

؛
نداره! ;D ;D ;D ;D ;D
یعنی نشنیدم تا به حال

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1603
    • در دفاع از آزادی بیان
« پاسخ #3 : 15 بهمن 1391، 04:02 ب‌ظ »
کنترل ولتاژ یعنی چی؟ یعنی مثلا بگی دو ولت برق بده فلان جا؟‌ خب اینکار غیر معقوله. ولی اگر بحث کنترل سرعت فن است دستوراتش هست و می تونی سرچ کنی دنبال fan speed control
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 981
« پاسخ #4 : 15 بهمن 1391، 04:09 ب‌ظ »

؛
دلیل اینکه کسی کمک نمی‌کنه اینه که این کار خطرناکه و کسی که می‌خواد انجامش بده باید اونقدر خودش توانایی داشته باشه که بتونه اینترنت رو براش بگرده و راهنماهای اینترنتی رو براش بخونه. حتی نرم‌افزارهایی برای کنترل ولتاژ سی‌پی‌یو وجود داره که من خودم ازشون استفاده می‌کنم ولی اگر بلد نباشی و نتونی ازشون درست استفاده کنی منجر میشه به اینکه سی‌پی‌یو یا یکی از آی‌سی‌های مادربورد رو بسوزونی. اینها هست: vaiofan, tpfand, thinkfan,  i8kmonitor, eeepc-linux, bfgminer.

آفلاین Matrix.1372

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1966
  • Ma3x
    • Ma3x
« پاسخ #5 : 15 بهمن 1391، 04:10 ب‌ظ »
آیا نرم افزار مانیتورینگ واتاژ هست تو گنو/لینوکس؟
آیا اصلا قابلیت مانیتورینگ واتاژ نیاز به سخت افزار خاصی داره یا با همین سخت افزار معمول هم میشه؟!
مثلا لپ‌تاپ‌های توشیبا یه نرم افزار برای نمایش واتاژ مصرفی به تفکیک داره.

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 981
« پاسخ #6 : 15 بهمن 1391، 04:18 ب‌ظ »
کنترل ولتاژ یعنی چی؟ یعنی مثلا بگی دو ولت برق بده فلان جا؟‌ خب اینکار غیر معقوله. ولی اگر بحث کنترل سرعت فن است دستوراتش هست و می تونی سرچ کنی دنبال fan speed control
منم فکر می‌کنم منظورش کنترل فن بوده و فکر کرده باید دستی ولتاژ فن رو پایین بیاره که با سرعت کمتری بچرخه. این روش بنیادی کاهش سرعت چرخش فن نیست بلکه همونطور که جادی گفت می‌تونی از کنترل‌های فن استفاده کنی. ولی کنترل ولتاژ سی‌پی‌یو کاملا امکان‌پذیر است، که خودش منجر به چرخش آرامتر فن می‌شه.

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
« پاسخ #7 : 15 بهمن 1391، 06:45 ب‌ظ »
اگر رومیزی است :
اگر فن خود کیس است به جای 12 ولت ،‌5 ولت به آن وصل کنید ( سیم زرد : 12 سیم سرخ :‌5 )‌
اگر فن خود پردازنده است داستانش فرق دارد

آفلاین HKaveh

• Sr. Member
  • *
  • زندگی زیباست...
« پاسخ #8 : 15 بهمن 1391، 09:45 ب‌ظ »
بله منظورم فن خود کیس هست
کیس من سیم زرد و قرمز نداره.از پاور یک کابل کشیدم به فن
اما من می خوام هرموقع که می خوام سرعت چرخش زیاد بشه.هرموقع که می خوام بتونم کم کنم.

راستی گفتید فن cpu.در ویندوز وقتی فن کیس رو خاموش می کردم(کابل رو جدا می کردم*) یکم که سیستم کار می کرد صدای فن سی پیو در می یومد.
اما در اوبونتو کامپیوتر به طور خودکار برای دمای زیاد خاموش شد اما صدای فن cpu در نیومد

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
« پاسخ #9 : 15 بهمن 1391، 10:22 ب‌ظ »
با دقت تر به سیمی که به فن خورده دقت کنید .
اگر از همین سوکت های معمول باشد یک سیم زرد و یک سیم سرخ و یک سیم سومی ( مشکی به گمانم )‌دارد . زرد 12 ولت است ،‌ سرخ 5 ولت ، مشکی هم که هیچی
================
برای اینکه ببینید اگر پردازنده به چه دمایی برسد خودبخود خاموش خواهد شد به بایوس بروید

آفلاین HKaveh

• Sr. Member
  • *
  • زندگی زیباست...
« پاسخ #10 : 16 بهمن 1391، 12:43 ق‌ظ »
چطور من فقط پست doomhammer65ir جان رو دیده بودم؟!

اوکی

؛
دلیل اینکه کسی کمک نمی‌کنه اینه که این کار خطرناکه و کسی که می‌خواد انجامش بده باید اونقدر خودش توانایی داشته باشه که بتونه اینترنت رو براش بگرده و راهنماهای اینترنتی رو براش بخونه. حتی نرم‌افزارهایی برای کنترل ولتاژ سی‌پی‌یو وجود داره که من خودم ازشون استفاده می‌کنم ولی اگر بلد نباشی و نتونی ازشون درست استفاده کنی منجر میشه به اینکه سی‌پی‌یو یا یکی از آی‌سی‌های مادربورد رو بسوزونی. اینها هست: vaiofan, tpfand, thinkfan,  i8kmonitor, eeepc-linux, bfgminer.
متاسفانه وقت نداشتم انگلیسی سرچ کنم و ترجمه کنم.البته دلایل خاص خودشو داره که انشالله آخر این هفته رفع می شه
می رم سرچ کنم ببینم آموزشی چیزی گیر می یاد یانه
انشالله که چیزی نسوزه!
منم فکر می‌کنم منظورش کنترل فن بوده و فکر کرده باید دستی ولتاژ فن رو پایین بیاره که با سرعت کمتری بچرخه. این روش بنیادی کاهش سرعت چرخش فن نیست بلکه همونطور که جادی گفت می‌تونی از کنترل‌های فن استفاده کنی. ولی کنترل ولتاژ سی‌پی‌یو کاملا امکان‌پذیر است، که خودش منجر به چرخش آرامتر فن می‌شه.
بله من دقیقا چنین فکر می کردم چون یکی از روش های کاهش سرعت چرخش کاهش ولتاژ ورودیست.
کنترلر فن_ی_ هست که احتمال آسیب رسانی به سخت افزار نداشته باشه؟مثال می زنید؟
کنترل ولتاژ سی پی یو یا کنترل ولتاژ فن سی پی یو؟
با دقت تر به سیمی که به فن خورده دقت کنید .
اگر از همین سوکت های معمول باشد یک سیم زرد و یک سیم سرخ و یک سیم سومی ( مشکی به گمانم )‌دارد . زرد 12 ولت است ،‌ سرخ 5 ولت ، مشکی هم که هیچی
================
برای اینکه ببینید اگر پردازنده به چه دمایی برسد خودبخود خاموش خواهد شد به بایوس بروید
کلا یک نوع کابل که از پاور خارج می شه به فن می خوره.
منظورم این نبود که چه دمایی خاموش کنه.منظورم این بود که فن سی پی یو چرخش سریع خودرا از دست داده

راستی یکم که بیشتر دقت می کنم فن سی پی یو،فن کارت گرافیک و فن کیس صدای زیادی ندارند.یعنی سالمند.اما پاور...
کسی راحکاری برای پاور داره؟فن پاور قابل تعویضه؟
« آخرین ویرایش: 16 بهمن 1391، 12:47 ق‌ظ توسط nafeldo »

آفلاین Matrix.1372

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1966
  • Ma3x
    • Ma3x
« پاسخ #11 : 16 بهمن 1391، 01:50 ق‌ظ »
الان مدت‌هاست دیگه برای کم کردن دور فن، نمیان ولتاژ رو تغییر بدن، به دو دلیل اول این‌که کم کردن ولتاژ باید توسط مقاومت صورت بگیره و اون واتاژی که کم‌دور شدن فن صرفه جویی می‌کرد توسط مقاومت به گرما تبدیل می‌شه و هدر می‌ره! و دوم این‌که کم کردن ولتاژ باعث کاهش طول عمر یک فن می‌شه!
روشی که در حال حاضر کاربرد داره، PWM هست (تو فن‌های ۴ پین) که میان و جریان ورودی رو صدها بار در ثانیه قطع و وصل می‌کنن، هرچقدر فاصله بین قطع شدن جریان و وصل شدنش کم‌تر باشه فن سریع‌تر می‌چرخه و هر‌چقدر این فاصله بیشتر باشه، فن با دور کمتری کار می‌کنه!

آفلاین HKaveh

• Sr. Member
  • *
  • زندگی زیباست...
« پاسخ #12 : 16 بهمن 1391، 02:41 ب‌ظ »
الان مدت‌هاست دیگه برای کم کردن دور فن، نمیان ولتاژ رو تغییر بدن، به دو دلیل اول این‌که کم کردن ولتاژ باید توسط مقاومت صورت بگیره و اون واتاژی که کم‌دور شدن فن صرفه جویی می‌کرد توسط مقاومت به گرما تبدیل می‌شه و هدر می‌ره! و دوم این‌که کم کردن ولتاژ باعث کاهش طول عمر یک فن می‌شه!
روشی که در حال حاضر کاربرد داره، PWM هست (تو فن‌های ۴ پین) که میان و جریان ورودی رو صدها بار در ثانیه قطع و وصل می‌کنن، هرچقدر فاصله بین قطع شدن جریان و وصل شدنش کم‌تر باشه فن سریع‌تر می‌چرخه و هر‌چقدر این فاصله بیشتر باشه، فن با دور کمتری کار می‌کنه!
مختصر و مفید!

دوستان جواب بقیه ی سوالات رو هم لطف کنن ممنون می شم

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317
« پاسخ #13 : 16 بهمن 1391، 03:46 ب‌ظ »
فکر کنم با برنامه sensors بشه ولی ولی باتوجه به هشدار خود برنامه امکان آسیب به سخت افزار وجود دارد!