انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کدوما بهترن  (دفعات بازدید: 15967 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین حاجاقا

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 66
پاسخ : کدوما بهترن
« پاسخ #45 : 17 فروردین 1392، 08:08 ب‌ظ »
آدر حال حاضر برای این‌که به خواسته‌ات برسی دو راه داری:
راه‌حل اول) درایور کد بسته موسوم به fglrx رو نصب کن. وقتی مطمعن شدی درایور کدبسته درست نصب شده. این سه تا بسته رو نصب کن

خب ساسان خان.
همین اول راه، برایم سوال پیش آمد که چگونه باید این fglrx را نصب کنم.
طبق راهنمای این صفحه https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/ATI ما سه راه مختلف برای نصب داریم. کدام یک را باید انتخاب کنم؟
همین راهنما میگوید که بهترین راه نصب از طریق خزائن اوبونتوست هرچند که اگر از خود سایت AMD دانلود و نصب کنیم، شاید که به روز تر از نسخه‌های خزائن باشد.
سوال دوم اینکه اگر در همان تصویر additional drivers نگاه کنی، می بینی که گفته چیزکی نصب است. و الان هم همان طور است. پس من چی را باید نصب کنم که در زیر نوشتی؟
نقل‌قول از: ساسان
برای راه انداختن فیلم‌ها درایور ati رو از طریق Additional Drivers که خودتون صفحه قبل عکس‌شون رو گذاشتید نصب کنید

سوال سوم اینکه در بالا نوشته‌ای وقتی که مطمئن شدی درایور کد بسته درست نصب شده است. خب من چطوری باید بفهمم که درست نصب شده است؟
با توجه به حرفهای تو و امین، جناب اوبونتو کارت گرافیک من را به درستی شناخته است و به درستی هم نصب کرده است. نکرده است؟

سوال آخر هم اینکه اگر برداشتم درست باشد، من باید از نصب اون سه بسته شروع کنم نه؟

ممنون
آنکس که بداند و نداند که بداند   //   آگاه کنیدش که بس خفته نماند
آنکس که نداند و بداند که نداند   //   لنگان خرک خویش به منزل برساند

آفلاین mohpooria

• Newbie
  • *
  • ارسال: 22
« پاسخ #46 : 19 فروردین 1392، 07:59 ب‌ظ »
من با سیستم تک هسته ای با رم یک گیگ موزیک ویدیو و فیلم فول HD پخش میکنم البته با مینت ، این مشکل شما فکر نکنم به سخت افزار ربط داشته باشه
آموزش
www.ofteax.ir

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
« پاسخ #47 : 20 فروردین 1392، 12:23 ق‌ظ »
نقل‌قول
خب ساسان خان.
همین اول راه، برایم سوال پیش آمد که چگونه باید این fglrx را نصب کنم.
طبق راهنمای این صفحه https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/ATI ما سه راه مختلف برای نصب داریم. کدام یک را باید انتخاب کنم؟
همین راهنما میگوید که بهترین راه نصب از طریق خزائن اوبونتوست هرچند که اگر از خود سایت AMD دانلود و نصب کنیم، شاید که به روز تر از نسخه‌های خزائن باشد.
نظر من هم روی مخازن هست چون تست شده، پیش‌نیازهاش تعریف شده و توسط مدیربسته نصب میشه و با نرم‌افزارها سطح پایین تر (مثل xorg server) سازگاره. شما درایور رو از طریق مخازن نصب کن و اگر اوکی بود من بتون میگم درایور رو چطوری به آخرین نسخه به‌روزش کنید. (که البته به نظرم درایور کدبسته AMD تو هرنسخه نتنها پیشرفت بلکه پس‌رفت می‌کنه!)
نقل‌قول
سوال دوم اینکه اگر در همان تصویر additional drivers نگاه کنی، می بینی که گفته چیزکی نصب است. و الان هم همان طور است
محیط برنامه نشون میده که xorg-xserver-video-ati یا درایور آزاد (اوپن سورس) ati نصب هست ولی این درایور ویژگی که شما دنبالش هستید رو هنوز پشتیبانی نمی‌کنه. دو گزینه دیگر که مربوط به درایور کدبسته هستند نصب نیستند و برنامه صرفا می‌گه این‌ها هم برای نصب و استفاده دردسترس هستند.
نقل‌قول
سوال سوم اینکه در بالا نوشته‌ای وقتی که مطمئن شدی درایور کد بسته درست نصب شده است. خب من چطوری باید بفهمم که درست نصب شده است؟
وقتی که درایور رو نصب کردی و بعد از ریبورت هنوز تصویر داشتی و از خروجی glxinfo نشون داد که OpenGL renderer ت درایور کد بسته هست.
نقل‌قول
با توجه به حرفهای تو و امین، جناب اوبونتو کارت گرافیک من را به درستی شناخته است و به درستی هم نصب کرده است. نکرده است؟
فقط تشخیص داده و با توجه تشخیصش گفته این‌ها هم برای نصب موجود هستند.
نقل‌قول
سوال آخر هم اینکه اگر برداشتم درست باشد، من باید از نصب اون سه بسته شروع کنم نه؟
شما کافیه گزینه دوم fglrx (proprietary)‎ رو انتخاب و روی Apply Changes کلیک کنی.
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین حاجاقا

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 66
« پاسخ #48 : 23 فروردین 1392، 10:17 ق‌ظ »
نظر من هم روی مخازن هست چون تست شده، پیش‌نیازهاش تعریف شده و توسط مدیربسته نصب میشه و با نرم‌افزارها سطح پایین تر (مثل xorg server) سازگاره. شما درایور رو از طریق مخازن نصب کن و اگر اوکی بود من بتون میگم درایور رو چطوری به آخرین نسخه به‌روزش کنید. (که البته به نظرم درایور کدبسته AMD تو هرنسخه نتنها پیشرفت بلکه پس‌رفت می‌کنه!)
محیط برنامه نشون میده که xorg-xserver-video-ati یا درایور آزاد (اوپن سورس) ati نصب هست ولی این درایور ویژگی که شما دنبالش هستید رو هنوز پشتیبانی نمی‌کنه. دو گزینه دیگر که مربوط به درایور کدبسته هستند نصب نیستند و برنامه صرفا می‌گه این‌ها هم برای نصب و استفاده دردسترس هستند.

وقتی که درایور رو نصب کردی و بعد از ریبورت هنوز تصویر داشتی و از خروجی glxinfo نشون داد که OpenGL renderer ت درایور کد بسته هست.

شما کافیه گزینه دوم fglrx (proprietary)‎ رو انتخاب و روی Apply Changes کلیک کنی.

من همونطور که درخط آخر بالا نوشتی، رفتم و روی گزینه دوم کلیک کردم و  Apply Changes  را زدم و بعد از اینکه کلی دانلود کرد، سیستم را ری‌استارت کردم. بعد از glxinfo خروجی گرفتم که خیلی خیلی طولانی بود که گمان نمی‌کنم همه‌اش را باید اینجا کپی کنم (اگر نیاز هست بگو) ولی اون ۴ خطی که با OpenGL renderer شروع می‌شود، اینهاست:
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 5000 Series 
OpenGL version string: 4.2.11903 Compatibility Profile Context
OpenGL shading language version string: 4.20

به گمانم fglrx به درستی نصب شده باشد برای همین رفتم و آن سه بسته‌ای را که قبلاً گفته بودی نصب کردم:
sudo apt-get install xvba-va-driver libva-glx1 vainfo
خروجی vainfo هم چنین است:libva: VA-API version 0.32.0
Xlib:  extension "XFree86-DRI" missing on display ":0".
libva: va_getDriverName() returns 0
libva: Trying to open /usr/lib/i386-linux-gnu/dri/fglrx_drv_video.so
libva: va_openDriver() returns 0
vainfo: VA-API version: 0.32 (libva 1.0.15)
vainfo: Driver version: Splitted-Desktop Systems XvBA backend for VA-API - 0.7.8
vainfo: Supported profile and entrypoints
      VAProfileH264High               :    VAEntrypointVLD
      VAProfileVC1Advanced            :    VAEntrypointVLD

کامپیوتر را دوباره ری‌استارت کردم.
VLC، همانطور که در اولین پست این تاپیک هم نوشتم، هم تصویرش کند است و هم صدای رررررررررررررررررررررر می‌داد، هنوز هم همانطور است.
smplayer هم کمی تا قسمتی بهتر شده است ولی هنوز تصویر خیلی کند تر از صداست و صدا کلی جلوتر می‌رود که با ترفند‌هایی هم که امین نوشته بود، کاری نتوانستم بکنم.
در همین لینک https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/ATI نوشته که اگر مشکلتان حل نشد، از طریق terminal درایورها را نصب کنید.
حالا بگو قدم بعدی چیست.
راستی یه چیزی.
یادته ازم خواسته بودی که محتویات فایل etc/X11/xorg.conf/ را برایت بنویسم؟ و من هم گفتم که همچین فایلی پیدا نکردم؟
الان که همه‌ی قدمهای بالا را انجام دادم، یک فایل مشابه پیدا کردم به نام xorg.conf.failsafe:
Section "Device"
        Identifier      "Configured Video Device"
        Driver          "vesa"
EndSection

Section "Monitor"
        Identifier      "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
        Identifier      "Default Screen"
        Monitor         "Configured Monitor"
        Device          "Configured Video Device"
EndSection

البته یک دایرکتوری هم به نام usr/share/X11/xorg.conf.d هست.
گوش به فرمانم.
آنکس که بداند و نداند که بداند   //   آگاه کنیدش که بس خفته نماند
آنکس که نداند و بداند که نداند   //   لنگان خرک خویش به منزل برساند

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
« پاسخ #49 : 26 فروردین 1392، 08:03 ق‌ظ »
سلام حاجاقا. خوشبختانه راه رو درست رفتی. فقط مونده پشتیبانی از vaapi رو روی برنامه‌های پخش کننده‌ات فعال کنی.
برای vlc برو به این‌جا:
Tools → Preferences → Input & Codecs
و گزینه GPU Accelerated Decoding رو تیک بزن.

برای نصب mplayer با پشتیبانی از vaapi این سه دستور رو تو ترمیال بزن:
sudo add-apt-repository ppa:sander-vangrieken/vaapi
sudo apt-get update
sudo apt-get install mplayer-vaapi

حالا در برنامه smplayer برو به
Preferences → video → Output driver
و گزینه Output driver رو روی vaapi بزار. smplayer رو یک بار باز و بسته کن.
« آخرین ویرایش: 26 فروردین 1392، 08:07 ق‌ظ توسط ساسان »
برای تماس با من: hello [at] sasan.me