انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کدوما بهترن  (دفعات بازدید: 15966 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین amin7r

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 792
  • تحصیلات:مهندسی جوشکاری عاشق کامپیوتر و تکنولوژی
پاسخ : کدوما بهترن
« پاسخ #30 : 13 فروردین 1392، 09:20 ب‌ظ »
سلام hajagha جان
ببین اون قسمت ادیشنال درایور سورس رو که گذاشتی درسته و تغییرش نده  اگه اوبونتو رو آپدیت نکردی یه آپدیتی هم بکن ببین وضعیت بهتر میشه یا نه ???
cpu ات ضعیفه! برای پخش چنین رزولوشنی نیاز به cpu و کارت گرافیک و ram بالا است. البته به بیت ریت هم بستگی داره هرچه بالاتر باشه نیاز به سخت افزار قوی تره
ایشون درست میگن ولی نه با این سخت افزار مشکل در واقع گرافیکتونه (ببین کلا پلیر ها در رندر کردن فرمت MKV مشکل دارن و اگه شما فرمت فایل رو غوض کنین همه چی درست میشه)
سخت افزارتون تا اینجا که دادین بدک نیست (البیته چنگی به دل نمیزنه ولی برای پخش این جور فیلم ها جواب میده)فقط اگه رمتون بالای 2 گیگ هست خوبه و در کل سخت افزارتون مشکلی نداره ;)

خوب راه حل های جدیدی میگم
1- فایلتون رو تغییر فرمت بدین مثلا به MP4 و یا avi و یا ...  نمیدونم یه فرمت خوب توجه کن خوب و معمول تر از mkv
2- روش سوم رو ادامه بدین و برین توی قسمت پروفورمنس پلیرتون و خروجی رو از کیفیتش بکاهید (البته بعد از پخش درستش کنین)مثلا کیفیت خروجی و کشی که براش در نظر گرفته شده و بیت ریدز رو کم کنین (مثلا نصف)
3- بی خیالش بشین   ;D ;D ارزشش رو نداره ;D  اگه خیلی مهم هست روش بعدی ;)
4- سیستمتون رو ارتقا بدیدن اول هم گرافیکتون رو ارتقا بدین مثلا اگه تمایل دارین ATI بگیرین یه 7850 بگیرین با رم 2 گیگ 2 DDR5 باشه !!!! کلا DDR3 نباشه و یا انودیا GTX560 , GTX660 با رم DDR5 بگیرن (البته توجه داشته باشین این کارت گرافیک ها براتون عمری کار میکنن ولی وضعیت CPU تون بد نیست ولی گرافیکتون ببخشید آشغاله!! متاسفم)

* راه چهارم خرج داره و باید مشخصات بیشتری بهم بدین مثلا قدرت پاورتون چقدره ؟؟ و مادر بردتون چیه ؟؟ و از این دست سوالات

** راه چهارم رو میتونین نبینین (چون بازار خرابه و خیلی گرون پاتون می افته)شتر دیدی ندیدی ;D

یه راه دیگه هم هست  سیستم رو بندازش بیرون ;D بدرد نمیخوره  ;D  (شوخی بود)ولی من با کانفیگ خیلی پایین تر از شما فیلم فول اچ دی باز کردم ;)  فقط باید یکم با سیستم ور برین و اون نخ کار بیاد دستت که آلان اینجوری شد چیکارش کنم همین       نگران نباش  مشکل خاصی نیست
بعضی از حرف ها جرعت گفتن میخواد . . .

آفلاین حاجاقا

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 66
« پاسخ #31 : 16 فروردین 1392، 01:37 ب‌ظ »
خب بعد از چند روز وقفه، به دلیل اینکه به گمانم زدم سیستمم رو از بین بردم(!!) اومدم اینجا گزارشی بنویسم:
اول اینکه در تمام زندگی‌ام سعی کردم که وقتی پیشکسوتی، دانشمندی، متخصصی، حرفی میزنه، به راحتی ردش نکنم. به هر حال اون سوادش بیشتر از من است و به دلیلی اون حرف رو زده.
در اینجا هم دانیال گفت که یا از راه انداز گرافیکی (که من هنوز نتونستم فرقش رو با کارت گرافیک بیابم) یا مشکل از پردازنده است.
تا وقتی که من نتوانم این دو ادعای دانیال را رد کنم، فرض را میگذارم که حرفش صحیح باشد. حتی اگر تمام این ترفند‌هایی را که امیر لطف میکند و مینویسد، کار کنند، باز حرف دانیال قابل توجه است.
من خودم گمان نمیکنم که cpu ام ضعیف باشد. به قول خود دانیال، زمان فرفره میرزا من با همین پردازنده، با ویندوز xp فیلم HD نگاه میکردم. حالا اگر بیایید و بگویید که فیلم اچ دی اون موقع با الان تومنی هفصنار توفیر داره، دیگه من حرفی ندارم بزنم. ولی هنوز هم گمان میکنم که پردازنده‌ی من اینقدر توان داشته باشد. به خصوص که امیر میگوید با پایینتر از این هم توانسته است فیلم فول اچ دی ببیند.
اما کارت گرافیک.
من هنوز نتواسته ام بفهمم که کارت واقعی گرافیک من چیست و این آقای اوبونتو، تحت چه عنوانی شناخته‌اش.
دیروز که داشتم کشوی مربوط به سی دی‌های مرجع‌ام را می‌گشتم، یک سی دی پیدا کردم که روش نوشتم NVIDIA driver.  با توجه به اینکه هر کاری که میکنم یک فایل متنی هم تهیه میکنم که چرا چنین کردم و چگونه کردم، توی سی دی نوشته بودم که کامپیوتر من کارت گرافیک NVIDIA دارد که ویندوز نمی‌شناستش. برای همین باید از این درایور استفاده شود.
به احتمال خیلی خیلی کارت گرافیک من همین است که درایورش را پیدا کردم. ولی کاملاً مطمئن نیستم.
با توجه به لینکی که دانیال در انجمن نصب و راه اندازی کارت گرافیک، مهم کرده بود، به سایت مربوط رفتم و با توجه به مراحلی که گفته بود، سعی کردم که کارت گرافیک خودم را نصب کنم.
در آخرین مرحله، وقتی که قرار بود محیط گرافیکی دوباره اجرا شود (restart)، خب، صفحه مانیتور سیاه شد. در همین لحظه، یک رعد و برق وحشتناکی زد که چون روز بود، من متوجه چیز خاصی نشدم ولی پنداری که برق منزل را به اندازه کسری از ثانیه قطع کرده بود. به هر حال یا به خاطر اون رعد و برق یا به خاطر ادامه و تکمیل مرحله‌ی ری‌استارت محیط گرافیکی، کل کامپیوتر ریست شد. خیلی خیلی بیشتر از دفعات قبل طول کشید تا صفحه وارد کردن رمز بیاید. وقتی که رمز را وارد کردم، نه نوار بالایی صفحه وجود داشت و نه منوی کناری. بعد از چند دقیقه‌ای، یک صفحه کوچک باز شد که پیغام زیر در آن نوشته بود:
I couldn't detect any system tray on this systemاز اون موقع تا حالا چندین بار کامپیوتر را خاموش و روشن کردم، ولی هیچ افاقه نکرده است!
نمیدانم زدم داغونش کردم یا اینکه چی.
بنابراین فعلاً تا برطرف نشدن این مشکل، دیدن فیلم فول اچ دی که هیچی، استفاده از کامپیوتر هم امکان پذیر نیست.با کمک ctrl+ alt+ T توانستم ترمینال را باز کنم. ولی پنجره‌اش را نتوانستم حرکت دهم. با دستور mplayer movie.avi توانستم فیلمی را باز کنم ولی دیگر هیچ کاری نتوانستم بکنم (عقب، جلو، توقف، ایست، فول اسکرین و ...)
خلاصه که اینجوریاست!
آنکس که بداند و نداند که بداند   //   آگاه کنیدش که بس خفته نماند
آنکس که نداند و بداند که نداند   //   لنگان خرک خویش به منزل برساند

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
« پاسخ #32 : 16 فروردین 1392، 01:40 ب‌ظ »
من هنوز نتواسته ام بفهمم که کارت واقعی گرافیک من چیست و این آقای اوبونتو، تحت چه عنوانی شناخته‌اش.
sudo lshw -class video
توی سی دی نوشته بودم که کامپیوتر من کارت گرافیک NVIDIA دارد که ویندوز نمی‌شناستش. برای همین باید از این درایور استفاده شود.
انویدیا یک سری فیکس شده از درایورهاش رو منتشر کرده. نسخه مناسب رو دانلود کن و نصب کن.
« آخرین ویرایش: 16 فروردین 1392، 01:42 ب‌ظ توسط کیان »

آفلاین amin7r

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 792
  • تحصیلات:مهندسی جوشکاری عاشق کامپیوتر و تکنولوژی
« پاسخ #33 : 16 فروردین 1392، 02:41 ب‌ظ »
خروجی دستور  lspci -v | grep -i vga بدین قرار است:
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Park [Mobility Radeon HD 5430] (prog-if 00 [VGA controller])
برنامه‌ی Details در قسمت Graphics چنین نوشته است:
Driver: Gallium 0.4 on AMD CEDAR
Experience: Standard

در قسمت Additional  Drivers برنامه software sources (که با دستور software-properties-gtk اجرا می‌شود) نوشته‌ی تصویر زیر هست:

خوب مگه این برای شما نیست؟؟؟ خوب اینجا که AMD/ATI گرافیکتون هست    پس این انودیا که نوشتین دیگه چیه؟؟ بابا سیستمتون میگه ATI هست اونم تازه Radeon HD 5430ام  یا موبایل هست  که تقریبا ضعیفه (جز گرافیک های رده پایین محسوب میشه)
برای این که درست بشه و بصورت گرافیکی بخواین پیش برین باید اون برنامه ی که نصب کردین رو پاک کنین 
ریاستارت سیستم (بوت مجدد)/داخل گراب گزینه ریکاوری مورد / سیف مود بیارین بالا / یه ارور میده و اوکی کنین / برین داخل بعدش یوزر پسورد / بعد مرکز نرم افزاری یا سافتوایر سنتر رو باز کنین بعد برین توی هیستوری / آخرین برنامه های نصب شده با همون اسم رو یادتون باشه / بگردین دنبالش و اون رو پاک کنین (همون راه اندازی که نصب کردین یا هر برنامه دیگه ای که نصب کردین)/ بعد ریست سیستم / بوت معمولی
خوب این روش بصورت گرافیکی بود روش کار با ترمینال هم هست که بهتون فعلا توصیه نمیکنم (بعدا که خودتون این کاره شدین میفهمین چرا ;) )
بعضی از حرف ها جرعت گفتن میخواد . . .

آفلاین حاجاقا

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #34 : 16 فروردین 1392، 06:39 ب‌ظ »
امیر تورو خدا عصبانی نشو!
این راهی رو هم که پیشنهاد دادی به نظرم کارگشا نیست.
از گراپ، ریکاوری مود رو انتخاب میکنم بعد پرسید کدوم حالت رو میخوای؟ منم همینجوری اینتر زدم بعد محیط گرافیکی اومد و رمز و اینا ولی باز هم اثری از نوار بالا و منوی کناری نبود.
دوباره ریست کردم و ایندفعه به جای همینطوری اینتر زدن، آپشنهاش رو خوندم. هر کدوم رو که انتخاب میکردم صفحه بعدش می پرسید که تمام فایل سیستمت دوباره ماونت میشه ها! منم دیدم که حالا که راه دیگه ای ندارم چشمام رو بستم و توکل به خدا و گفتم باوشه!
الان هم نزدیک به ۲۰ دقیقه است که fsck همینجوری مونده و هیچ صدایی هم نمیاد   منم با موبایل دارم سر خودم رو گول میمالم
کیان جان ممنون ولی همونطور که گفتم بذار اول من بتونم از کامپیوتر استفاده کنم بعد کارای بعدی!
راستی راهی هست که اوبونتو رو بدون اینترنت و سی دی دوباره اینستال کرد؟ وقتی من خواستم آپگرید کنم یه چیزی حدود ۵۰۰ مگابایت دانلود کرد. گفتم شاید بشه ازش استفاده کرد

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
« پاسخ #35 : 16 فروردین 1392، 07:10 ب‌ظ »
آدم جواب‌های این انجمن رو می‌خونه دوتا شاخ گنده رو سرش سبز میشه!
حاجاقا گرامی سیستم شما از نظر سخت‌افزاری کمبودی نداره. پخش یا بهتر بگم Decode ویدئوهای سایز بالا باید روی پردازنده گرافیکی (GPU) انجام بشه نه CPU. اوبونتو به‌صورت پیشفرض درایور آزاد ATI رو داره که فعلا از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کنه. البته این ویژگی در آینده نزدیک به درایور آزاد هم میرسه. برای اطلاعات بیشتر این مطلب رو مطالعه کن => کمپانی AMD کدمنبع سیستم شتاب‌دهنده تصویر خود را منتشر کرد

در حال حاضر برای این‌که به خواسته‌ات برسی دو راه داری:
راه‌حل اول) درایور کد بسته موسوم به fglrx رو نصب کن. وقتی مطمعن شدی درایور کدبسته درست نصب شده. این سه تا بسته رو نصب کن:
sudo apt-get install xvba-va-driver libva-glx1 vainfoبعد اگر خروجی دستور vainfo شبیه همچین چیزی بود:
libva: libva version 0.32.0
 Xlib:  extension "XFree86-DRI" missing on display ":0.0".
 libva: va_getDriverName() returns 0
 libva: Trying to open /usr/lib/dri/fglrx_drv_video.so
 libva: va_openDriver() returns 0
 vainfo: VA API version: 0.32
 vainfo: Driver version: Splitted-Desktop Systems XvBA backend for VA-API - 0.7.8
 vainfo: Supported profile and entrypoints
 VAProfileH264High               :  VAEntrypointVLD
 VAProfileVC1Advanced            :  VAEntrypointVLD
معلوم میشه که بی‌راهه نرفتی. حالا اگر ویدئوت رو با VLC پخش کنی عمل decode میره روی GPU و مشکل کندی حل میشه.
این راه‌حل همین‌طور که از ظاهرش معلومه زیاد تمیز نیست چون هیچ کدوم از برنامه‌های معروف، استانداردهای درایور کدبسته ATI رو پشتیبانی نمی‌کنن و مجبور شدیم یه کوچولو تبدیل بزنیم.

راه‌حل دوم) از شانس شما AMD کدهای سیستم شتاب دهنده ویدئوهاش رو دیروز منتشر کرده ولی هنوز زمان میبره تا در قالب بسته‌های پایدار به دست من و شما برسه. اگر صبور باشی و آزادراه رو دنبال کنی راهنمای کاملش اون‌جا منتشر میشه. برای اطلاعات بیشتر پست بالا که لینک کردم رو بخون.

اما مشکل فعلیت که تصویر نداری برا اینه که درایورکدبسته رو اشتباهی نصب کردی و یا تو کانفیگش به مشکل خوردی. برای حلش درایور کدبسته رو پاک کن، ماژول fglrx رو بلک لیست کن، کانفیگ xorg پاک کن و اگر کرنل با nomodset بوت میشه پاکش کن چون درایور آزاد با وجود اون بوت نمیشه. بعد سیستم رو ریبوت کن تا برگردی به پیش‌فرض اوبونتو. بعد درایور کد بسته رو اصولی نصب کن و در نهایت مرحله اول که بالا توضیح دادم رو انجام بده. اگر بگی دقیقا از کدوم راهنما درایور رو نصب کردی که این‌جور شده می‌تونم بیشتر کمک کنم. البته چون برات سخته توصیه می‌کنم اوبونتو رو از اول نصب کنی و این بار اصولی شروع کنی.
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین حاجاقا

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #36 : 16 فروردین 1392، 07:32 ب‌ظ »
مرسی ساسان
همونطور که گفتی اینایی رو که نوشتی مثل این میمونم که به زبان چینی برای من از نانوتکنولوژی همراه با انرژی هسته ای حرف زده باشی! کلاً نفهمیدم!
دوباره نصب کردن اوبونتو راه خوبیه که من بلد نیستم. نه سی دی دارم نه اینترنت. با موبایل هم که نمیشه ۵۰۰ مگ دانلود کرد! احتمالا صد روز طول میکشه!
یه جایی خوندم که reinstall کردن اوبونتو home/ رو پاک میکنه و home/ من نزدیک به ۷۰۰ گیگابایت است که حداقل در کوتاه مدت نمیشه ازش بکاپ گرفت
تورو خدا ببین. آخرین روز تعطیلات چه شد!!

آفلاین حاجاقا

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #37 : 16 فروردین 1392، 07:41 ب‌ظ »
راستی از این سایت درایور رو داشتم نصب میکردم
http://www.dedoimedo.com/computers/ubuntu-quetzal-nvidia.html

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
« پاسخ #38 : 16 فروردین 1392، 07:58 ب‌ظ »
نقل‌قول
دوباره نصب کردن اوبونتو راه خوبیه که من بلد نیستم. نه سی دی دارم نه اینترنت. با موبایل هم که نمیشه ۵۰۰ مگ دانلود کرد! احتمالا صد روز طول میکشه!
اگر مشکل آپدیت‌های حجیمی هست که گرفتی می‌تونی اون‌ها ورداری و در نصب جدید استفاده کنی. اگر خواستی که کامل توضیح بدم.
نقل‌قول
یه جایی خوندم که reinstall کردن اوبونتو home/ رو پاک میکنه و home/ من نزدیک به ۷۰۰ گیگابایت است که حداقل در کوتاه مدت نمیشه ازش بکاپ گرفت.
هفتصد گیگابایت توش اطلاعات هست یا حجمش اینقدره و اکثرش خالیه؟
نقل‌قول
راستی از این سایت درایور رو داشتم نصب میکردم
http://www.dedoimedo.com/computers/ubuntu-quetzal-nvidia.html
تو که با توجه به خروجی lspci که گذاشتی کارت ATI سری ۵۰۰۰ داری و نباید درایور Nvidia نصب می کردی. سی‌دی درایوری که پیدا کردی لابد برای چیز دیگه بوده. همین مشکل ایجاد کرده. راهنمای پاک کردن nvidia رو برات می‌نویسم ولی یکم طول میکشه چون خودم اوبونتو ندارم. صبر کن.

آفلاین حاجاقا

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #39 : 16 فروردین 1392، 08:32 ب‌ظ »
لطف داری ساسان.
۷۰۰ گیگ اطلاعاتیست که دارم. هاردم ۹۶۰ گیگابایتیه!
در ویندوز xp یه گزینه‌ای داشتیم به نام recovery یا یه همچین نامی. وقتی که مشکلی برایمان پیش می‌آمد، میرفتیم و اون رو میزدیم و ویندوز رو برمیگردوند به حالت چند روز قبلش (یا تاریخی که خودمان مشخص کردیم). اوبونتو همچین چیزی نداره؟
راستش رو بخوایین، من هنوز گمان میکنم که کارت گرافیکم nvidia است!! الکی من یه سی دی نگه نمیدارم! حتما چیزکی بوده.
گراب مشکلم رو حل نکرد :( تمام اون گزینه‌ها را امتحان کردم ولی همشون همینجور نیمه کاره متوقف میشد. نیمه کاره بودنش رو هم از این تشخیص میدادم که اولاً دیگه صدای هارد نمیامد و ثانیا بیشتر از ۴۰ دقیقه طول کشیده بود که همینجوری مونده بوده.
الان به گمانم فقط از طریق shell بتونم کار کنم. مثلا راهی رو که امین گفته بود (که من اشتباهی امیر صداش میکردم!) نتونستم برم. چون وقتی رمزم را وارد میکنم، نمیدونم چطوری وقتی که نه نوار بالایی هست و نه منوی کناری، یه برنامه ای رو مثل software sources اجرا کنم.
فعلا منتظر می مونم راهی رو که ساسان میخواد بهم بگه، راهگشا هست یا نه.
خودم گمان میکنم که تنها راه، نصب دوباره باشه که البته ناراحت میشم که تمام فایلهایم را از دست بدهم.

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
« پاسخ #40 : 16 فروردین 1392، 08:47 ب‌ظ »
قبل از این‌که راهنمای پاک کردن درایور Nvidia رو برات بزارم میشه اگر فایل کانفیگ xorg محتواش برام بزاریش؟ این منظورم هست:
/etc/X11/xorg.conf

چون راهنمایی که لینک دادی از jockey استفاده می‌کنه و تا جایی که من خبر دارم Jockey تا وقتی که واقعا گرافیک Nvidia نداشته باشی درایورهاش رو برات لیست نمی‌کنه تا نصب کنی. برای این‌که به ترمینال دسترسی پیدا کنی، بعد از لود ناقص محیط گرافیکی اوبنتو یه بار ctrl + alt + f1 بزن تا به ترمینال وارد شی، بعد لاگین کن و کارهات رو انجام بده. مثلا برای گرفتن خروجی فایل بالا بزن:
cat /etc/X11/xorg.conf

آفلاین حاجاقا

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #41 : 16 فروردین 1392، 09:17 ب‌ظ »
چنین فایلی رو پیدا نکردم. اسپل ها درسته؟

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
« پاسخ #42 : 16 فروردین 1392، 09:52 ب‌ظ »
آره اسپل درسته. برای پاک کردن درایور Nvidia مراحل زیر رو به ترتیب دنبال کن:
یک) پاک کردن بسته مرتبط:
sudo apt-get remove --purge nvidia-currentدو) بلک لیست کردن ماژول nvidia. کار از محکم کاری عیب نمی‌کنه:
echo 'nvidia' | sudo tee -a /etc/modprobe.d/blacklist.conf
echo 'nvidia_current' | sudo tee -a /etc/modprobe.d/blacklist.conf
سوم) حالا محیط گرافیکت رو راه‌اندازی مجدد کن. باید همه‌چی درست بشه:
sudo service lightdm restart

آفلاین حاجاقا

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #43 : 16 فروردین 1392، 10:12 ب‌ظ »
ساسان خان!
دست شما درد نکناد!
انگشتانتان همیشه به کیبورد بادا!
مرسی.
صدای من رو الان از اوبونتو می‌شنوید! کامپیوتر خودم!
داشتم متن شب بخیر را مینوشتم که گفتم قبلش یه ریفرش کنم ببینم چیزی اومده یا نه که خوشبختانه مطلب راهگشای تو آمده بود.
یکی از علت‌هایی که من هنوزگمان میکردم که کارت گرافیک من همین nvidiaست، اینه که میترسیدم اوبونتو کارت گرافیک من رو دقیق نشناخته باشه و حالا یه اسمی برده باشه!! جسارت بود البته خدمت ایشان و همه‌ی هوادارانش، ولی خب چه کنیم که این بلاها در ویندوز سرمان می‌آمد! مارگزیده‌ایم.
حالا که توانستم از کامپیوتر خودم بیام، باید بروم و مطالب امین و کیان و خودت را بخوانم و بلکه قضیه‌ی دیدن فیلم‌های فول اچ دی هم برطرف گردد. ولی اجازه دهید که من پیرمرد استراحتی بکنم و این را بگذارم برای فردا.

باز هم صمیمانه سپاسگزارم

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
« پاسخ #44 : 16 فروردین 1392، 11:03 ب‌ظ »
خواهش می‌کنم. خوش‌حالم که مشکلتون رفع شد :)
راستش من مطلب dedoimedo.com رو کامل نمی‌خوندم. طرف به شیوه آپاچی‌ها درایور رو لود می‌کنه  :biggrin:
برای راه انداختن فیلم‌ها درایور ati رو از طریق Additional Drivers که خودتون صفحه قبل عکس‌شون رو گذاشتید نصب کنید و بعد راه‌حل اول که بالا توضیح داد رو دنبال کنید.
نقل‌قول
یکی از علت‌هایی که من هنوزگمان میکردم که کارت گرافیک من همین nvidiaست، اینه که میترسیدم اوبونتو کارت گرافیک من رو دقیق نشناخته باشه و حالا یه اسمی برده باشه!! جسارت بود البته خدمت ایشان و همه‌ی هوادارانش، ولی خب چه کنیم که این بلاها در ویندوز سرمان می‌آمد! مارگزیده‌ایم.
دستور lspci خیلی سطح پایینه و اطلاعات رو از PCI Controller می‌خونه. درواقع کارت داره به کرنل میگه که بابا من ATI هستم  ;D