انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: میکروتیک یا کوبی بورد یا اسمبل سیستم خودم؟ بالاخره؟  (دفعات بازدید: 7954 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
یک کاربر ساده ویندوز که برای یک کار در نگاه اول ساده تر (سیستمی برای دانلود در شب) پاش رو میذاره روی یک دریاچه و یخ زیر پاش می شکنه

چند تا پیشنهاد گرفتم!
سیستم خودم رو حتما اسمبل می کنم و روش یک لینوکس مثل damnsmall یا میکروتیک نصب می کنم. این سوال اولم میشه: میکروتیک نصب کنم یا یک توزیع مثل دمن-سمال؟
میکروتیک رایگان نیست؟ چون اینجا گفته که لایسنس و کرک؟! چرا برای دانلود قرارش دادند: www.mikrotik.com/download
میکروتیک اگر طبق گفته ویکی پدیا از لینوکس ساخته شده پس چرا در دیستروواچ اثری از این نیست؟

بین بورد میکروتیک و کوبی بورد، کدوم گزینه بهتری است و از کجا می شه تهیه کرد؟

از روتر میکروتیک می شه در جای مودم adsl و یا وایرلس استفاده کرد؟
از سیستم عامل میکروتیک نصب شده روی یک x86 PC میشه درجای مودم adsl و یا وایرلس استفاده کرد؟

از روترهای سایت routerboard.com کدوم برای یکی که قصد سرک کشیدن داره مناسبه؟

« آخرین ویرایش: 18 اسفند 1391، 12:41 ق‌ظ توسط dorfa »

آفلاین Matrix.1372

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1966
  • Ma3x
    • Ma3x
اگه پولت رو از سر راه نیاوردی رو همین سیستم که داری یه دبیان نصب کن، هر کاری دلت بخواد می‌تونی باهاش بکنی!
« آخرین ویرایش: 18 اسفند 1391، 03:33 ق‌ظ توسط Matrix.1372 »

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
کوبی برد یا روتر میکروتیک مال کسی هست که سیستم جدایی نداشته باشه که کارش رو راه بندازه :D البته اگر دوست دارید با معماری ARM آشنایی پیدا کنید کوبی برد بهترین گزینه هست! کویر الکترونیک هم میفروشه که پکیج کاملش حدود 270 تومن تموم میشه.

میکروتیک یک سیستم عامل تجاری هست که مبتنی بر لینوکس ایجاد شده (مثل ردهت ، سوزه اینترپرایز، اوراکل و ...) و 30 روز ترایال داره.

پیشنهاد ماتریکس خوبه. اما توزیعی که واقعا سیستم باهاش پرواز کنه Arch هست.
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
بیشتر به خاطر اندازه هاشون جذبشون شدم :)

کویر الکترونیک هم میفروشه که پکیج کاملش حدود 270 تومن تموم میشه.
خداحافظ ;D
توی سایتش گفته50دلار :P

میکروتیک یک سیستم عامل تجاری هست که مبتنی بر لینوکس ایجاد شده (مثل ردهت ، سوزه اینترپرایز، اوراکل و ...) و 30 روز ترایال داره.

نسخه ای که در سایتش برای دانلود گذاشته شده تریال هست؟

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
بیشتر به خاطر اندازه هاشون جذبشون شدم :)

کویر الکترونیک هم میفروشه که پکیج کاملش حدود 270 تومن تموم میشه.
خداحافظ ;D
توی سایتش گفته50دلار :P

نسخه ای که در سایتش برای دانلود گذاشته شده تریال هست؟

خب هزینه تموم شده یک iPhone 5 هم 122 دلار هست ولی به قیمت 400 دلار فروخته میشه و به ایران که میرسه میشه 2 میلیون ;)

بله ترایال هست :)

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4866
  • masoft قدیم
اول باید دقیقا مشخص بکنید که چیکار بکنید!

اگر برای دانلود شبانه هست، خوب می‌تونید همون کامپیوترتون رو بذارید روشن باشه و دانلودها رو انجام بده.
اگر به دلیل مصرف برق و صدای اون ناراحت هستید، خوب چیزی مثل Cubieboard مصرف فوق‌العاده کمی داره، صدایی تولید نمی‌کنه، می‌تونه شبانه‌روز روشن باشه و در ایران هم موجود هست. می‌تونه کاربردهای ساده دیگه‌ای هم داشته باشه.

راه دیگه خرید یک NAS هستش که بشه روی اون گنو-لینوکس نصب کرد، ولی خوب مطمئن نیستم که بتونید یکی از اون‌ها رو توی ایران پیدا کنید، احتمالا گرونتر هستش و معلوم نیست قدرت پرداشی خوبی داشته باشه.

اسمبل کردن یکی سیستم دیگه احتمالا تاثیر عمده‌ای در مصرف برق و صدای دستگاه نمی‌ذاره.
« آخرین ویرایش: 02 اردیبهشت 1392، 03:07 ق‌ظ توسط nixoeen »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19704
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
من خودم برای این کار یه کوبی‌برد گرفتم و کاملاً راضیم. رایانش من رو به صورت کلّی ارتقا داد
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ali.abry

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1224
دانلود منیجرشم باید در نظر بگیری . رو میکروتیک از چه دانلود منیجری میخای استفاده کنی ؟
حداقل رو لینوکس میتونی از uget با aria2 کنار همیدگه استفاده کنی .
کوبی بورد برد خوبه ولی اینم در نظر بگیر که اگر یک فایل 4.5 گیگ گذاشتی دانلود و اون فایل رو به صورت 16 تکه دانلود کردی بعد از این که دانلود تموم شد دانلود منیجر باید 16 تیکه رو بهم بچسبونه . رو حافظه کوبی برد که به نسبت یک هارد ساتا  سرعت خیلی کمتری داره یا یک هارد ide سرعتش ممکنه کمتر باشه اون فایل کلی طول میکشه تا به هم به چسبه بعد ممکنه به مشکل بخوری .

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
دانلود منیجرشم باید در نظر بگیری . رو میکروتیک از چه دانلود منیجری میخای استفاده کنی ؟
کوبی بورد برد خوبه ولی اینم در نظر بگیر که اگر یک فایل 4.5 گیگ گذاشتی دانلود و اون فایل رو به صورت 16 تکه دانلود کردی بعد از این که دانلود تموم شد دانلود منیجر باید 16 تیکه رو بهم بچسبونه . رو حافظه کوبی برد که به نسبت یک هارد ساتا  سرعت خیلی کمتری داره یا یک هارد ide سرعتش ممکنه کمتر باشه اون فایل کلی طول میکشه تا به هم به چسبه بعد ممکنه به مشکل بخوری .

کوبی پورت ساتا داره و میشه یک هارد دیسک جدا براش خریداری کرد.

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
علاقه مند شدم یک بورد بخرم. راسپ بری پی با کوبی بورد به نظرتون؟  cubieboard در سایتی که تبلیغ شده بود، امکان خرید نیست! تبلیغ راسپ بری پی رو امروز در انجمن دیدم.

آفلاین ali.abry

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1224

کوبی پورت ساتا داره و میشه یک هارد دیسک جدا براش خریداری کرد.

چون حرف از برد میکروتیک اورده بود فرض کردم کلا دنبال هارد نیست.

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
علاقه مند شدم یک بورد بخرم. راسپ بری پی با کوبی بورد به نظرتون؟  cubieboard در سایتی که تبلیغ شده بود، امکان خرید نیست! تبلیغ راسپ بری پی رو امروز در انجمن دیدم.

کوبی برد پردازنده بهتری داره. اینجا میتونید اطلاعات خوبی در مورد این چیزا کشف کنید : http://iran-bsd.ir/forumdisplay.php?fid=80

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
با قیمت مساوی (و ختا تا ده دلار اختلاف) کوبی‌برد قوی‌تر از زربریه. ولی زربری هم همون کار رو انجام می‌ده. توصیه در وضعیت فعلی کشو اینه که هرکدوم رو تونستی زودتر بخری، بگیر. چون اگه امروز نگیری ممکنه فردا قیمت هردوتا کلّی رفته باشه بالا
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین fond

• Full Member
  • *
  • ارسال: 144
نقل‌قول
علاقه مند شدم یک بورد بخرم. راسپ بری پی با کوبی بورد به نظرتون؟

این سوال برای من هم پیش اومد. اول اینکه کوبی برد ۱ گیگ حافظه داره اما raspberry pi نصف این مقدار و حدود ۵۱۲ مگابایت. که این فرق بزرگی محسوب میشه. کوبی بورد پورت sata داره که میتونید خیلی راحت بهش هارد دیسک متصل کنید. اما توی raspberry pi محدود به پورت یو اس بی هستید. همینطور کوبی بورد پردازنده قوی‌تر ۱ گیگاهرتزی داره اما raspberry pi پردازنده ۷۰۰ مگاهرتزی داره. همینطور کوبی برد یه حافظه nand داخلی داره که خودش ۴ گیگ هست. اما raspberry pi هیچ حافظه ای نداره. مزیت بزرگ raspberry pi جامعه کاربری بسیار بزرگ اون هست. اما کوبی برد هم جامعه در حال رشدی داره. در حال حاضر نرم‌افزارهای زیادی برای raspberry pi وجود داره و کمک گرفتن توی جامعه اون راحتتره. اما کوبی برد برای کاربرانی که کاملا مبتدی هستند پیشنهاد نمیشه. قیمت raspberry pi هم پایینتر هست. اما با همه اینها من raspberry pi رو ترجیح میدم فقط و فقط به این خاطر برنامه هایی که من می‌خوام روی اون اجرا کنم پشتیبانی بسیار خوبی از این برد دارند. اما سخت افزار کوبی برد قویتر هست که در مورد من زیاد فرقی نمیکنه. همینطور raspberry pi خروجی rca داره که من یه تلوزیون قدیمی دارم میتونم از همون استفاده کنم. اما کوبی برد این قابلیت رو نداره و در نتیجه من مجبورم یا بی خیالش بشم و فقط از طریق راه دور استفاده کنم یا یه مانیتور بخرم که فعلا نمیتونم. (هر چند چون تلوزیونم هم قدیمی هست و فکر نمی‌کنم کیفیت قابل قبولی داشته باشه)
امیدوارم مفید باشه.
« آخرین ویرایش: 04 اردیبهشت 1392، 03:47 ق‌ظ توسط fond »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
در مورد برنامه‌ها که گفتی، از اون‌جا که هم کوبی و هم رزبری از سکّوی آرم استفاده می‌کنن، برنامه‌های آرم روی هردوتا نصب می شه و از این جهت با هم تفاوتی ندارن. حتا می‌شه روی کوبی سیستم‌عامل رزبیان رو نصب کرد، ولی خب از تمام توانش استفاده نمی‌کنه دیگه. یعنی کوبی می‌تونه همه‌ی برنامه‌های رزبری رو اجرا کنه، ولی برعکسش همیشه صادق نیست.