انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: تغییر نام درایوها { حل شد }  (دفعات بازدید: 4569 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Armageddon

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 379
  • violence solve everything
    • به دلیل رعایت قانون کپی رایت حذفش کردم
تغییر نام درایوها { حل شد }
« : 28 امرداد 1387، 09:55 ق‌ظ »
با سلام

من هرچی سعی می کنم نمی تونم نام دایوها رو تغییر بدم چرا؟ چطور می شه این کارو کرد ؟  ???

رو نام درایو کلیک راست کردم هم از گزینه Rename و هم از Properties سعی کردم اما نشد. درایو رو UNmount کردم اما نشد   ](*,)
« آخرین ویرایش: 29 امرداد 1387، 11:09 ق‌ظ توسط Hamid.R »
ممکن است کسی که دایم سوال می کند ابله به نظر برسد ولی کسی که هرگز سوال نمی کند در تمام عمر ابله باقی می ماند  ( لویی پاولز )

دست هایی که کمک می رسانند مقدس تر از لبانی هستند که دعا می خوانند. ( ویلیام شکسپیر )

آفلاین محمدرضا بوذری

• گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 2643
    • فروشگاه اینترنتی شهر کودک
پاسخ به: تغییر نام درایوها
« پاسخ #1 : 28 امرداد 1387، 10:10 ق‌ظ »
با سلام

من هرچی سعی می کنم نمی تونم نام دایوها رو تغییر بدم چرا؟ چطور می شه این کارو کرد ؟  ???

رو نام درایو کلیک راست کردم هم از گزینه Rename و هم از Properties سعی کردم اما نشد. درایو رو UNmount کردم اما نشد   ](*,)

منظورتون از تغییر نام چی هست ؟
آیا می‌خواهید آن‌جایی که مانت می‌شود یعنی داخل "media/" نام Mount Point تغییر کنید ؟ اگر منظورتون این هست، ابتدا یک دایرکتوری با نام دلخواه داخل media/ بسازید، سپس Partition مورد نظر رُ به صورت دستی به اون دایرکتوری جدید که ساختی مانت کن...

نحوه‌ی مانت کردن هم اگر NTFS بود به و نیاز به Read و Write داشتید:
sudo ntfs-3g /dev/sda1 /media/DIRNAME -o force

اگر پارتیشن EXT3 یا هرچیز دیگه‌ای بود هم:
sudo mount /dev/sda1/ media/DIRNAME

البته این هم ناگفته نماند، حتما لازم نیست که این دایرکتوری Mount Point داخل media/ ساخته شود هرجایی که اراده کنید می‌توانید دایرکتوری را ایجاد کنید ...

حلقه ایرانیان اوبونتویی در فیسبوک [facebook.com/ubuntu.ir]

آفلاین سعید رسولی

• ilius, saeedgnu
  • عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1543
« پاسخ #2 : 28 امرداد 1387، 12:11 ب‌ظ »
فکر می‌کنم منظورشون اسمی هست که روی دسکتاپ گنوم نشون میده(یا توی Places -> Computer) برای تغییر اون باید label پارتیشن تغییر کنه. اگه فرمت پارتیشن ext3 یا ext2 باشه میشه از دستور e2label استفاده کرد، مثلا:
sudo e2label /dev/sda6 Dataدفعهٔ بعد که پارتیشن sda6 مونت بشه، label ش به Data تغییر کرده و اسمی که روی دسکتاپ نشون میده همین Data میشه.
توی ویندوز هم که از توی My Computer یه درایو رو rename می‌کنید، اون اسم بعنوان label پارتیشن قرار میگیره.

راستی توی لینوکس برای تغییر دادن label پارتیشن ntfs می‌تونید از دستور ntfslabel استفاده کنید، البته باید قبلش پارتیشن رو unmount کنید. مثلاً:
sudo -i
umount /dev/sda1
ntfslabel /dev/sda1 win_C
mount /dev/sda1

آفلاین Armageddon

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 379
  • violence solve everything
    • به دلیل رعایت قانون کپی رایت حذفش کردم
« پاسخ #3 : 29 امرداد 1387، 11:09 ق‌ظ »
دستتون درد نکنه عالی بود  \\:D/  \\:D/
ممکن است کسی که دایم سوال می کند ابله به نظر برسد ولی کسی که هرگز سوال نمی کند در تمام عمر ابله باقی می ماند  ( لویی پاولز )

دست هایی که کمک می رسانند مقدس تر از لبانی هستند که دعا می خوانند. ( ویلیام شکسپیر )