انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: اشتراک home بین دو تا توزیع هم خانواده؟  (دفعات بازدید: 3495 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
اشتراک home بین دو تا توزیع هم خانواده؟
« : 04 فروردین 1392، 02:04 ق‌ظ »
سلام
اوبونتویی که از اول روی سیستم نصب بود یک روت و یک home و یک swap داره ( روت و swap را از نوع ابتدایی ساختم!)
برای نصب لینوکس Bodhi (با روش something else) فقط یک روت ساختم و خط جدید اضافه شده رو که با / مشخص شده بود انتخاب کردم و دکمه Install رو کلیک کردم. در آخرین مرحله یوزری با نام متفاوت از یوزر اوبونتو وارد کردم و تایید اینستال.
با این روش من home اشتراکی استفاده شده؟
وقتی از اوبونتو به home/ وارد میشم تنها یوزر اوبونتو و یک پوشه lost+fond داره!
اگر اشتباه کردم برای home اشتراکی با چه روشی باید انجام بدیم؟

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
پاسخ : اشتراک home بین دو تا توزیع هم خانواده؟
« پاسخ #1 : 04 فروردین 1392، 02:06 ق‌ظ »
سلام
اوبونتویی که از اول روی سیستم نصب بود یک روت و یک home و یک swap داره ( روت و swap را از نوع ابتدایی ساختم!)
برای نصب لینوکس Bodhi (با روش something else) فقط یک روت ساختم و خط جدید اضافه شده رو که با / مشخص شده بود انتخاب کردم و دکمه Install رو کلیک کردم. در آخرین مرحله یوزری با نام متفاوت از یوزر اوبونتو وارد کردم و تایید اینستال.

اگه توزیع دوم (اینجا بودی) صرفا برای تفریح و فان نصب شده اشتراکی نباشه بهتره. در نصابهای گرافیکی نمیدونم ولی مثلا در Gentoo یا آرچ هوم توزیع قبلی رو مانت میکنیم تو روت توزیع جدید و بعدش موقع fstab ساختن (باید دستی ساخته شه :D) مشخص میکنیم :)
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #2 : 04 فروردین 1392، 02:08 ق‌ظ »
لطفن قبل از ایجاد پست جدید، در انجمن جست‌و‌جو نمایید.

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 04 فروردین 1392، 02:12 ق‌ظ »

دلبندم لطفاً کلمه عربی رو با املای درستش بنویس ;)

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #4 : 04 فروردین 1392، 02:21 ق‌ظ »
لبندم لطفاً کلمه عربی رو با املای درستش بنویس ;)
عزیزم، املای من طبق دستور خط فارسی صحیح می‌باشد.

نقل‌قول
2. حفظ استقلال خط
    خطّ فارسى نباید تابع خطوط دیگر باشد و لزوماً و همواره از خطّ عربى تبعیت کند. البته در نقل آیات و عبارات قرآن کریم،‌ رسم‌الخطّ قرآنى رعایت خواهد شد.
 3. تطابق مکتوب و ملفوظ
    کوشش مى‌شود که مکتوب، تا آنجا که خصوصیات خطّ فارسى راه دهد، با ملفوظ مطابقت داشته باشد.
اطلاعات بیشتر: http://persianacademy.ir/fa/das.aspx

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 04 فروردین 1392، 02:23 ق‌ظ »
برای یادگرفتن اشتراکی ساختن!

در نصابهای گرافیکی نمیدونم ولی مثلا در Gentoo یا آرچ هوم توزیع قبلی رو مانت میکنیم تو روت توزیع جدید و بعدش موقع fstab ساختن (باید دستی ساخته شه :D ) مشخص میکنیم :)
نه، جنتو چیه! همین اوبونتو و مینت و اینها.
خواننده گرامی اگر در مورد نصابهای گرافیکی اطلاعی دارید لطفا پست بگذارید ;D

این رو اضافه کنم که نصاب Bodhi کاملا مثل نصاب اوبونتو می مونه چون بودهی از روی اوبونتو ساخته شده.

خوب من گشته بودم. ولی جواب سوالم تو تاپیکهای دیگه نبود
http://www.google.com/search?hl=fa&q=home+%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D8%B1%D8%A7%DA%A9%DB%8C+site%3Aubuntu.ir
http://forum.ubuntu.ir/index.php?topic=3427.0.html
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,33527.0.html
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,36227.0.html
اینها مشابه ترین تاپیکاییه که دیدم

==============
آپدیت: دروغ چرا! نگشته بودم  :oops: ولی حالا که گشتم موردی پیدا نکردم   ](*,)

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 981
« پاسخ #6 : 04 فروردین 1392، 02:36 ق‌ظ »
سلام
پارتیشن خانه می‌تونه اشتراکی باشه، ولی اگر نمی‌تونید مشکلات احتمالی رو برطرف کنید (یا دست‌کم تا زمانی‌که یه این کار وارد نشده‌اید) بهتره که پارتیشن اشتراکی باشه ولی نام‌کاربری توزیع‌های متفاوت داشته باشید تا تنظیمات با هم قاطی نشه.

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #7 : 04 فروردین 1392، 02:46 ق‌ظ »
2. حفظ استقلال خط
    خطّ فارسى نباید تابع خطوط دیگر باشد و لزوماً و همواره از خطّ عربى تبعیت کند. البته در نقل آیات و عبارات قرآن کریم،‌ رسم‌الخطّ قرآنى رعایت خواهد شد.
 3. تطابق مکتوب و ملفوظ
    کوشش مى‌شود که مکتوب، تا آنجا که خصوصیات خطّ فارسى راه دهد، با ملفوظ مطابقت داشته باشد.
اطلاعات بیشتر: http://persianacademy.ir/fa/das.aspx
[/quote]
خود این متن نوشته «لزوماً» بعد شما اینو مثال میارین؟ عوض کردن یه چیزی که همه بهش عادت دارن در صورتی‌که واقعا ثابت نشه غلطه، نشونه‌ی «خاص بودن» نیست.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 04 فروردین 1392، 02:50 ق‌ظ »
میشه به سوال من جواب بدید!‌ خواهش می کنم. تا این موقع شب بیدارم! ممنون که شما هم بیدارید.
بعد ازبه جواب رسیدن، در مورد حروف الفبا با هم بحث می کنیم.
پارتیشن خانه می‌تونه اشتراکی باشه، ولی اگر نمی‌تونید مشکلات احتمالی رو برطرف کنید (یا دست‌کم تا زمانی‌که یه این کار وارد نشده‌اید) بهتره که پارتیشن اشتراکی باشه ولی نام‌کاربری توزیع‌های متفاوت داشته باشید تا تنظیمات با هم قاطی نشه.
نام کاربری رو یکسان نساختم چون در همه تاپیکهای انجمن گفته بود کار اشتباهییه نامهای کاربری یکسان باشه!
در مرحله پارتیشن اشتراکی ساختن هنوز گیر کردم! در مرحله نصب بعد از اینکه پارتیشن / جدید برای توزیع دوم ساختیم چطوری به نصاب بفهمونیم که همون home قبلی رو استفاده کنه: نام کاربری توزیع جدید رو در home توزیع قبلی ایجاد کنه؟ (در نصاب بودهی که مثل اوبونتو است)

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 981
« پاسخ #9 : 04 فروردین 1392، 03:38 ق‌ظ »
میشه به سوال من جواب بدید!‌ خواهش می کنم. تا این موقع شب بیدارم! ممنون که شما هم بیدارید.
بعد ازبه جواب رسیدن، در مورد حروف الفبا با هم بحث می کنیم.
نام کاربری رو یکسان نساختم چون در همه تاپیکهای انجمن گفته بود کار اشتباهییه نامهای کاربری یکسان باشه!
در مرحله پارتیشن اشتراکی ساختن هنوز گیر کردم! در مرحله نصب بعد از اینکه پارتیشن / جدید برای توزیع دوم ساختیم چطوری به نصاب بفهمونیم که همون home قبلی رو استفاده کنه: نام کاربری توزیع جدید رو در home توزیع قبلی ایجاد کنه؟ (در نصاب بودهی که مثل اوبونتو است)
بستگی به نصب‌کنندهٔ توزیع تازه‌تون داره. احتمالا گزینه‌ای داره به عنوان اینکه به عنوان /home معرفی کنید ولی فقط حواستون باشه گزینه format رو برای اون پارتیشن انتخاب نکنید.

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
« پاسخ #10 : 04 فروردین 1392، 11:17 ق‌ظ »
در تمام لینوکس ها هیچ مشکل فنی نداره که یک home/ جدا به عنوان یک پارتیشن داشته باشی و بعد هر لینوکسی که خواستی رو روی یک پارتیشن دیگه نصب کنی و بعد از بوت شدن home/ رو ماونت کنی. این کاری است که من چندین ساله دارم می کنم و خیلی هم راحت و بی دردسر بوده همیشه.

معلومه که اگر از توزیع هایی که کانفیگ های خیلی خیلی متفاوت دارن بری به یک توزیع دیگه به مشکلاتی بر بخوری در مورد تنظیمات پیش فرض ولی معمولا به راحتی قابل حله. پیشنهاد می کنم به توزیع دوم اصولا نگو یک هوم دیگه داری و بذار کارش رو بکنه و بعد از اینکه بوت شد دستی ماونت کن و ببین چطوریه. اگر لازم دیدی می تونی بذاری توی fstab که همیشه ماونت بشه اتوماتیک.
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 04 فروردین 1392، 01:51 ب‌ظ »
به توزیع دوم اصولا نگو یک هوم دیگه داری و بذار کارش رو بکنه و بعد از اینکه بوت شد دستی ماونت کن و ببین چطوریه. اگر لازم دیدی می تونی بذاری توی fstab که همیشه ماونت بشه اتوماتیک.
همین کار رو کردم. اصلا در مسیر نصب تو نصاب بدوهی که مثل نصاب اوبونتو است نمی شد گفت که یک home دیگه دارم! روت انتخاب کردم و گذاشتم نصب بشه.
اوبونتو که از قبل بوده یک روت و یک هوم جدا داره و یک swap
ولی برای بودهی یک home داخل روت بودهی ساخته شده!
home جدا رو کجا مونت کنم؟ home خود بودهی (که داخل روتش ساخته شده) چی می شه؟

بستگی به نصب‌کنندهٔ توزیع تازه‌تون داره. احتمالا گزینه‌ای داره به عنوان اینکه به عنوان /home معرفی کنید ولی فقط حواستون باشه گزینه format رو برای اون پارتیشن انتخاب نکنید.
نصب کننده اوبونو هست.

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #12 : 04 فروردین 1392، 01:57 ب‌ظ »
خب اگر نصاب اوبونتو هست ، روی home اوبونتو کلیک کنید ، بعد Options (داره اون پایین :D) و بعد mount point رو /home تنظیم کنید ، فقط یادتون باشه تیک Format رو نزنید!

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
« پاسخ #13 : 05 فروردین 1392، 09:14 ق‌ظ »
همین کار رو کردم. اصلا در مسیر نصب تو نصاب بدوهی که مثل نصاب اوبونتو است نمی شد گفت که یک home دیگه دارم! روت انتخاب کردم و گذاشتم نصب بشه.
اوبونتو که از قبل بوده یک روت و یک هوم جدا داره و یک swap
ولی برای بودهی یک home داخل روت بودهی ساخته شده!
home جدا رو کجا مونت کنم؟ home خود بودهی (که داخل روتش ساخته شده) چی می شه؟

نصب کننده اوبونو هست.

حدس می زنم کمی گیج شدی. اگر چیزی برات ناآشنا است دقیق در موردش بخون و یادش بگیر برای همیشه. اینکه شانسی یک کاری بکنی یا دستور رو کپی کنی  و چیزی کار کنه سبک کار لینوکس نیست (:

تو باید یک پارتیشن جدا داشته باشی که هوم اون تو است.

این پارتیشن جدا رو توی هر لینوکسی که بخوای باید بتونی ماونت کنی به عنوان هوم. مثلا اگر پارتیشن sda6 است:

sudo mount /dev/sda6 /home

و البته بنا به خانواده لینوکس ها ممکنه لازم باشه دسترسی ها رو هم عوض کنی و مثلا بگی:

sudo chown -R jadi:jadi /home

هر لینوکسی که نصب کنی به هرحال هوم لازم داره و اگر بهش هوم جدا اختصاصی ندی، هوم رو به شکل یک «دایرکتوری» توی ریشه می سازه. کاری که تو می کنی اینه که اون «پارتیشن» اصلی هوم خودت رو روی این دایرکتوری ماونت می کنی که از این به بعد هر کس رفت توی این دایرکتوری فایل های روی اون پارتیشن رو ببینه.
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین mhm66

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 32
    • روستای زیبای مارین
« پاسخ #14 : 11 اردیبهشت 1392، 03:10 ب‌ظ »
یه سوال

اوبونتوی من ۱۲.۰۴ هست

اگه بخام ۱۳.۰۴ رو جداگونه نصب کنم اشکال نداره homeش مشترک باشه؟

در مورد تنوین هم اینو بگم که خیلی‌ها رو دیدم اینطوری می‌نویسن. از جمله خود من
مثلن اتفاقن عمدن لزومن
لینوکس تنها یک سیستم‌عامل نیست؛ لینوکس یک فرهنگ است! فرهنگ آزادی!