انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تجربه ای جدید با صفحه کلیدی جدید!  (دفعات بازدید: 28332 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین atralheaven

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 47
پاسخ : تجربه ای جدید با صفحه کلیدی جدید!
« پاسخ #15 : 21 تیر 1392، 09:35 ق‌ظ »
آیا ارزشش رو داره که کیبورد qwerty رو ترک کنیم و به قصد تایپ سریع‌تر بریم سراغ dvorak؟ چند وقت پیش گوگل کردم و به این نتیجه رسیدم که درسته که تایپ کردن سیستم کیبورد dvorak از qwerty سریع‌تر هست، ولی این افزایش سرعت خیلی کم‌تر از اون‌ه که ارزش داشته باشه شروع کنیم از اول به یه چیدمان جدید عادت کنیم! تو یه مقاله‌ای نوشته بود دقیقا چه‌قدر سریع‌تر هست، عددش یادم نیست، احتمالا گوگل کنید سریع پیداش می‌کنین، ولی اون‌قدر کم بود که به‌نظرم عاقلانه‌تره که اگه قصدمون افزایش سرعت تایپ هست، بریم سرعت تایپ‌مون رو با همون چیدمان qwerty بهتر کنیم به‌جای این که خودمون رو به یه چیدمان جدید عادت بدیم.

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2745
  • من عاشق یونیکسی ها هستم
« پاسخ #16 : 21 تیر 1392، 10:04 ق‌ظ »
آیا ارزشش رو داره که کیبورد qwerty رو ترک کنیم و به قصد تایپ سریع‌تر بریم سراغ dvorak؟ چند وقت پیش گوگل کردم و به این نتیجه رسیدم که درسته که تایپ کردن سیستم کیبورد dvorak از qwerty سریع‌تر هست، ولی این افزایش سرعت خیلی کم‌تر از اون‌ه که ارزش داشته باشه شروع کنیم از اول به یه چیدمان جدید عادت کنیم! تو یه مقاله‌ای نوشته بود دقیقا چه‌قدر سریع‌تر هست، عددش یادم نیست، احتمالا گوگل کنید سریع پیداش می‌کنین، ولی اون‌قدر کم بود که به‌نظرم عاقلانه‌تره که اگه قصدمون افزایش سرعت تایپ هست، بریم سرعت تایپ‌مون رو با همون چیدمان qwerty بهتر کنیم به‌جای این که خودمون رو به یه چیدمان جدید عادت بدیم.
هنوز چندین سال دیگه مونده که می خواهیم تایپ کنیم پس یاد گرفتنش می ارزد توی این چندین سال
شایدم دیدین یروز qwerty از رده خارج شد!
بهتون پیشنهاد می کنم به دنیای بزرگ شبه−یونیکس وارد بشید و از پیشرفت لذت ببرید
جیمیلم

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
« پاسخ #17 : 24 تیر 1392، 11:59 ق‌ظ »
آیا ارزشش رو داره که کیبورد qwerty رو ترک کنیم و به قصد تایپ سریع‌تر بریم سراغ dvorak؟
dvorak نه، اما workman یا colemak بله

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 981
« پاسخ #18 : 30 تیر 1392، 10:20 ب‌ظ »
بعد از طراحی چینش فارسی بی‌تا، به فکر افتادم تجربهٔ بدست اومده رو برای انگلیسی هم امتحان کنم. حاصل چینش Colman = Colemak+Workman شد که نه تنها در تست‌های خودم، که در ابزارهای آنلاین دیگه هم بالاتر از کلمک و ورکمن می‌ایسته.

و این هم مقایسه

« آخرین ویرایش: 05 امرداد 1392، 10:46 ب‌ظ توسط امید توانا »

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #19 : 31 تیر 1392، 10:53 ق‌ظ »
(ورکمن با همه ادعاش چرا در تمام تست هام از colemak جا می مونه؟!)

امیدجان، ایول داری!
اون برنامه که روی لانچپد گذاشتی آخرین نسخه نرم افزارته؟ با همون تست کنیم؟ (در ضمن اسمش رو خاص تر کگن. kla مخفف همین لینکی که بالا دادی هم می تونه باشه. مثلا omid-kla)
هنوز نصبش نکردم، اگر نکته خاصی در استفاده اش وجود داره لطفا بگو.

- یک نکته دیگه: کیبورد ورکمن همه کلیدها رو تو هر سه سطر صفحه کلید زیر هم (ستونی) در نظر گرفته ولی همه کیبوردهایی که تا حالال دیدم دکمه ها در لبه سه ردیف زیر هم نبودن: مورب بودن. یعنی ردیف بالا از سمت چپ به لبه کیبورد نزدیکتره و بعد ردیف دوم و ردیف سوم از لبه سمت چپ کیبورد دورتره که در این صورت چهارمین کلید توی عکس های مربوط به کیبورد ورکمن که جز بهترین ها محسوب شده، میشه سومین کلید کیبوردهای معمولی: http://www.computerhope.com/help/qwerty.gif

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
« پاسخ #20 : 01 امرداد 1392، 02:15 ق‌ظ »
(ورکمن با همه ادعاش چرا در تمام تست هام از colemak جا می مونه؟!)

امیدجان، ایول داری!
اون برنامه که روی لانچپد گذاشتی آخرین نسخه نرم افزارته؟ با همون تست کنیم؟ (در ضمن اسمش رو خاص تر کگن. kla مخفف همین لینکی که بالا دادی هم می تونه باشه. مثلا omid-kla)
هنوز نصبش نکردم، اگر نکته خاصی در استفاده اش وجود داره لطفا بگو.

- یک نکته دیگه: کیبورد ورکمن همه کلیدها رو تو هر سه سطر صفحه کلید زیر هم (ستونی) در نظر گرفته ولی همه کیبوردهایی که تا حالال دیدم دکمه ها در لبه سه ردیف زیر هم نبودن: مورب بودن. یعنی ردیف بالا از سمت چپ به لبه کیبورد نزدیکتره و بعد ردیف دوم و ردیف سوم از لبه سمت چپ کیبورد دورتره که در این صورت چهارمین کلید توی عکس های مربوط به کیبورد ورکمن که جز بهترین ها محسوب شده، میشه سومین کلید کیبوردهای معمولی: http://www.computerhope.com/help/qwerty.gif
نسخهٔ جدید نرم‌افزار رو تا یکی دو روز دیگه آپلود می‌کنم و راهنمای بهتری هم براش می‌نویسم.
طراحی ورکمن برای صفحه کلید معمولی و ماتریسی هست. عکس مربوط به صفحهٔ ماتریسی هست. ورکمن به نظر من ایده‌های جدیدی در طراحی مطرح کرده ولی یه اشتباه بزرگ تو محاسبه داشته که باعث شده H رو با R عوض کنه. ضمنن «انگشت تکراری رو خیلی افزایش داده. کلمک فقط زور زده اعداد رو خوب کنه و آرگونومی رو فدا کرده.
در صفحه کلیدهای معمولی جهت دستها موازی (جنوب شرقی-شمال غربی) است و بنابراین مکان m و n هر دو خوبه ولی در ماتریسی جای m بهتر از n است.

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #21 : 01 امرداد 1392، 09:24 ق‌ظ »
نسخهٔ جدید نرم‌افزار رو تا یکی دو روز دیگه آپلود می‌کنم و راهنمای بهتری هم براش می‌نویسم.
deb باشه با ppa لطفا ;D

طراحی ورکمن برای صفحه کلید معمولی و ماتریسی هست. عکس مربوط به صفحهٔ ماتریسی هست.
کیبوردهای ماتریسی توی بازار هست؟ از نظر آرگونومی بهتر از معمولی هاست؟

در صفحه کلیدهای معمولی جهت دستها موازی (جنوب شرقی-شمال غربی) است و بنابراین مکان m و n هر دو خوبه ولی در ماتریسی جای m بهتر از n است.
برای تایپ با کیبوردهای معمولی دستها باید موازی باشند؟ (یعنی آرنج ها تقریبا به بغل بدن بچسبند؟)
در کیبورد معمولی که دارم، اگر دستها رو موازی روی کیبورد بذارم N رو کمی راحت تر از M تایپ می‌کنم اما اگر آرنج ها رو فاصله بدم (که دو تا شصت دست یک ۸ تشکیل بدهند)،‌ M رو به مراتب راحت تر از N تایپ میکنم چون برای تایپ M حرکت «انگشت نشانه» به سمت داخل (شبیه مشت شدن دست) انجام میشه؟
(موازی گرفتن دست ها سخته، احتمالا بد عادت دادم به دستهام!)

برای اینکه دو تا کیبورد ورکمن و @امید رو توی یک نما ببینید، هر دو عکس رو اینجا میذارم:
ورکمن:

کیبورد @امید:

همین که "V"تقریبا برگشته سر جاش که M از توی دست و پا جمع بشه، خیلی خوبه!
« آخرین ویرایش: 01 امرداد 1392، 09:28 ق‌ظ توسط کیان »

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #22 : 13 امرداد 1392، 01:51 ب‌ظ »
@امید
اول خوره ها (گیک ها) و دانشجویان کامپیوتر و علاقه مندهای IT ممکن بخواند یک چینش کیبورد جدید رو تست کنند. بعد اونها توی وبلاگهاشون و محیط های اجتماعی تبلیغ می کنن و بعد از چند دست چرخیدن خبر می رسه به گوش کاربرهای عادی!
کاربرهای سطح اول معمولا دستی به برنامه نویسی هم دارند و وقتی جای semicolon رو ببیند، کُپ می کنند! کلمن رو به یکی دو تا از دوستام معرفی کردم، گیر دادن روی نقطه ویرگول که این layout به دردشون نمی خوره!
بهتره یک نسخه اختصاصی کلمن برای برنامه نویسها هم تهیه کنی (dvorak نسخه اختصاصی برنامه نویسی داره) که براکت و پرانتز و نقطه-ویرگول/دونقطه وووو توی اون کاربردی تر باشند! اگر یک ورژن سازگارتر با زبانهای برنامه نویسی (سی، سی شارپ، جاوا، لوآ، پایتون وووو) هم در کنار همینی که تهیه کردی بیرون بدی دهن برنامه نویس ها و گیک های ایرادگیر بسته می شه!

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
« پاسخ #23 : 14 امرداد 1392، 01:01 ق‌ظ »
@امید
اول خوره ها (گیک ها) و دانشجویان کامپیوتر و علاقه مندهای IT ممکن بخواند یک چینش کیبورد جدید رو تست کنند. بعد اونها توی وبلاگهاشون و محیط های اجتماعی تبلیغ می کنن و بعد از چند دست چرخیدن خبر می رسه به گوش کاربرهای عادی!
کاربرهای سطح اول معمولا دستی به برنامه نویسی هم دارند و وقتی جای semicolon رو ببیند، کُپ می کنند! کلمن رو به یکی دو تا از دوستام معرفی کردم، گیر دادن روی نقطه ویرگول که این layout به دردشون نمی خوره!
بهتره یک نسخه اختصاصی کلمن برای برنامه نویسها هم تهیه کنی (dvorak نسخه اختصاصی برنامه نویسی داره) که براکت و پرانتز و نقطه-ویرگول/دونقطه وووو توی اون کاربردی تر باشند! اگر یک ورژن سازگارتر با زبانهای برنامه نویسی (سی، سی شارپ، جاوا، لوآ، پایتون وووو) هم در کنار همینی که تهیه کردی بیرون بدی دهن برنامه نویس ها و گیک های ایرادگیر بسته می شه!
فکر خوبیه. وقت گیر بیارم یه نسخه برای برنامه‌نویس‌ها هم تهیه می‌کنم.

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1490
  • آقا مرتضی
« پاسخ #24 : 27 امرداد 1392، 01:20 ق‌ظ »
بعد از طراحی چینش فارسی بی‌تا، به فکر افتادم تجربهٔ بدست اومده رو برای انگلیسی هم امتحان کنم. حاصل چینش Colman = Colemak+Workman شد که نه تنها در تست‌های خودم، که در ابزارهای آنلاین دیگه هم بالاتر از کلمک و ورکمن می‌ایسته.

و این هم مقایسه

به این میگن استفاده کاربردی تز ریاضیات
پدرم به رحمت خدا رفتن. شادی روحش صلوات.

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #25 : 27 امرداد 1392، 10:11 ق‌ظ »
colman همیشه از کلمک و ورکمن بالاتره؟یعنی بریم اون را یاد بگیریم؟
جیمیلم

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
« پاسخ #26 : 27 امرداد 1392، 11:03 ق‌ظ »
هر کدام از این سه صفحه کلید رو که یاد بگیرید بهتر از qwerty است. کلمن تقریبن همیشه از ورکمن بالاتر می‌ایسته و بیشتر زمان‌ها از کلمک بالاتره. اگر qwerty رو بلد نباشید روند تغییر خیلی سریعتر می‌شه.

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #27 : 27 امرداد 1392، 02:39 ب‌ظ »
هر کدام از این سه صفحه کلید رو که یاد بگیرید بهتر از qwerty است. کلمن تقریبن همیشه از ورکمن بالاتر می‌ایسته و بیشتر زمان‌ها از کلمک بالاتره. اگر qwerty رو بلد نباشید روند تغییر خیلی سریعتر می‌شه.
من از xfce استفاده می کنم و توی کیبورد های انگلیسیش کلمن نداره ولی چند نوع کلمک و ورکمن و دیورک داره حالا چی کار کنم؟
جیمیلم

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
« پاسخ #28 : 27 امرداد 1392، 05:02 ب‌ظ »
من از xfce استفاده می کنم و توی کیبورد های انگلیسیش کلمن نداره ولی چند نوع کلمک و ورکمن و دیورک داره حالا چی کار کنم؟
اینجا رو ببینید.

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #29 : 27 امرداد 1392، 05:10 ب‌ظ »
اینجا رو ببینید.
من توی usr/share دایرکتوری برای x11 ندارم!این کارایی که گفته را باید چیکار کنم؟
« آخرین ویرایش: 27 امرداد 1392، 05:14 ب‌ظ توسط MHA152 »
جیمیلم