انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: 32 بیت یا 64 بیت نصب کنیم؟ {حل شد}  (دفعات بازدید: 4958 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
32 بیت یا 64 بیت نصب کنیم؟ {حل شد}
« : 17 فروردین 1392، 12:09 ب‌ظ »
سلام به همگی.
مقدمه:
من همیشه ویندوز 64بیت نصب میکنم هم روی intel dual core و هم روی intel core i3 و این به خاطر اینه که تجربه کردم 64ببیتی بعد از چند ماه سرعتش کم نمیشه ولی 32 بیت افتضاح میشه و تا حالا راضی بودم.
سؤال:
وقتی اوبونتو یا هر توزیع دیگه را 64بیت دانلود میکنم نوشته amd64 ولیی من که intel دارم, ظاهرا هم مشکلی ندارم.

1. اصلا برای من که کاربر عادی کامپیوترم بگید این intel با amd از لحاظ 32/64 چه فرقی داره؟ من فقط میدونم که 64بیت یعنی 2 بتوان 32 برابر توان محاسبه‌ی بیشتر و سرعت بیشتر. این را تجربه کردم, به دیگرانم میپیشنهادم.

2. چرا برای توزیعای 64 نوشته amd یعنی بهتره برای بقیه استفاده نکنیم؟

3. میتونم مدل کامل لپتاپ‌هامو بدم, تا بهتر راهنماییم کنید. اگه لازمه ...

لطفا برای سطح کاربران عادی و متوسط بیان کنید چون از خوندن مرتبطها مخم ترکید (نه خیلی ولی جوابمو نگرفتم).
در پناه خدا.
« آخرین ویرایش: 17 فروردین 1392، 02:51 ب‌ظ توسط iambehnam »
:) :)

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
پاسخ : 32 بیت یا 64 بیت نصب کنیم؟
« پاسخ #1 : 17 فروردین 1392، 01:38 ب‌ظ »
۱- amd فقط یک اسم است که در دنیای لینوکس به معنی ۶۴ بیت استفاده می شه (: یعنی اگر چیزی می گه amd64 یعنی روی همه ۶۴ بیتی ها نصب می شه. اگر هم می گن i386 یعنی سی و دو بیتی است و روی همه چیز نصب می شه

۲- بالا توضیح دادم

۳- نیازی نیست

همه کامپیوترهایی که در چند سال اخیر ساخته شدن ۶۴ بیت هستن و توصیه خود اوبونتو اینه که روشون اوبونتوی ۶۴ بیت نصب کنی مگر اینکه دلیل خاصی برای لینوکس سی و دو بیتی داشته باشی.
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1330
« پاسخ #2 : 17 فروردین 1392، 01:45 ب‌ظ »
سلام به همگی.
مقدمه:
من همیشه ویندوز 64بیت نصب میکنم هم روی intel dual core و هم روی intel core i3 و این به خاطر اینه که تجربه کردم 64ببیتی بعد از چند ماه سرعتش کم نمیشه ولی 32 بیت افتضاح میشه و تا حالا راضی بودم.
سؤال:
وقتی اوبونتو یا هر توزیع دیگه را 64بیت دانلود میکنم نوشته amd64 ولیی من که intel دارم, ظاهرا هم مشکلی ندارم.

1. اصلا برای من که کاربر عادی کامپیوترم بگید این intel با amd از لحاظ 32/64 چه فرقی داره؟ من فقط میدونم که 64بیت یعنی 2 بتوان 32 برابر توان محاسبه‌ی بیشتر و سرعت بیشتر. این را تجربه کردم, به دیگرانم میپیشنهادم.

2. چرا برای توزیعای 64 نوشته amd یعنی بهتره برای بقیه استفاده نکنیم؟

3. میتونم مدل کامل لپتاپ‌هامو بدم, تا بهتر راهنماییم کنید. اگه لازمه ...

لطفا برای سطح کاربران عادی و متوسط بیان کنید چون از خوندن مرتبطها مخم ترکید (نه خیلی ولی جوابمو نگرفتم).
در پناه خدا.
۳۲ بیتی کند میشه ...!‌ عجیبه !
amd64 - i836
i اول مال اینتل هست
البته این تکنولوژی رو اینتل اولین بار به کار برده اسم خودشو گذاشته روش وگر نه فرقی نمیکنه برای amd یا اینتل
amd64 هم به همین صورت هر کی اولین بار استفاده کرده اسم خودشو زده روش :)
فرقی نمیکنه پردازنده شما چی باشه اینا صرفا اسم هستن
« آخرین ویرایش: 17 فروردین 1392، 03:12 ب‌ظ توسط ava »
صدای پلیس : هاپ هاپ

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 17 فروردین 1392، 02:50 ب‌ظ »
ممنون از شما (جادی و آوا)
بابت توصیتونم ممنون. راستش این از اولین سؤالاتی بود که بدون جستجو در سلام بیانش کردم و جوابتونم برام خیلی جالب بود.
موفق باشید

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1330
« پاسخ #4 : 17 فروردین 1392، 03:03 ب‌ظ »
ممنون از شما (جادی و آوا)
بابت توصیتونم ممنون. راستش این از اولین سؤالاتی بود که بدون جستجو در سلام بیانش کردم و جوابتونم برام خیلی جالب بود.
موفق باشید
سلام نتایج رو از چند جای دیگه میگیره ولی نتایجش از گوگل خیلی بدتر هست مثلا این دو لینک رو ببینید
http://salam.ir/results?q=%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84+%D8%AF%D8%B1+%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7+%D8%A2%D9%85%D8%AF%D9%86+%D8%A7%D9%88%D8%A8%D9%88%D9%86%D8%AA%D9%88
--
https://www.google.com/search?client=ubuntu&channel=fs&q=%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84+%D8%AF%D8%B1+%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7+%D8%A2%D9%85%D8%AF%D9%86+%D8%A7%D9%88%D8%A8%D9%88%D9%86%D8%AA%D9%88&ie=utf-8&oe=utf-8
--
نتایج سلام بسیار پرت تشریف داره با گوگل بهتر به هدفتون میرسید :)
صدای پلیس : هاپ هاپ

آفلاین 不眠症

• Full Member
  • *
  • ارسال: 191
    • lazygeek
پاسخ : 32 بیت یا 64 بیت نصب کنیم؟ {حل شد}
« پاسخ #5 : 17 فروردین 1392، 05:17 ب‌ظ »
نقل‌قول
توصیه خود اوبونتو اینه که روشون اوبونتوی ۶۴ بیت نصب کنی
البته موقع دانلود توصیه اش به 32 بیت هست ولی به شخصه از 64 بیت خیلی آسیب دیدم (اولش نمیدونستم بعدا که رفتم تو 32 بیت متوجه شدم خیلی از ایرادات ازاین جنس بودند)

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 17 فروردین 1392، 08:53 ب‌ظ »
در مورد 32/64 من تفاوتی در کرش کردن یا ساپورت برنامه‌هاش ندیدم بالاخره هرکسی یه جور ازشون کار میکشه و یه نیازای خاص داره. ولی سرعت 64 خصوصا در بلندمدت برای من بیشتر بوده و هست.

در مورد سلام, آره بعضی مواقع برای منم پیش میاد که نتایج افتضاحی میبینم و از یاهو یا گوگل یا حتی بینگ استفاده میکنم ولی خیلی مواقع یا فرقی در نتایج نیست یا حتی بهترن, که به هرحال من عادت کردم همیشه یکم به دوستانم احترام بذارم
مثلا تا بشه از flashget بجای idm از فایرفاکس بجای اکسپلورر و کروم, از لینوکس بجای مک و ویندوز, از بلاگ.آی‌آر بجای بلاگفا و لوکس و میهن, از مای بی بی بجای ویولتین, از اوبونتو و قاصدک و زمین و پارسیکس و آریوس بجای فدورا و ردهت و مگایا, از سلام بجای گوگل, از سامسونگ بجای اپل و نوکیا, از chmail.ir و mailfa.org بجای gmail.com ymail.com استفاده میکنم. لغت دوستانم بهترین لغتی بود که پیدا کردم

آفلاین HsebliS

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 591
  • یه روز خوب میاد...
« پاسخ #7 : 17 فروردین 1392، 09:03 ب‌ظ »
چون تاپیک حل شده میپرسم
از سلام بجای گوگل
اذیت نمیشین؟؟؟ :o

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 17 فروردین 1392، 10:08 ب‌ظ »
چون تاپیک حل شده میپرسم
از سلام بجای گوگل
اذیت نمیشین؟؟؟ :o
چرا اذیت؟ البته گفتم برخی مواقع که چرت و پرت میاره بله ولی اکثر اوقات نه.
مثلا نیم ساعت پیش یکی گفت براش درمورد ثبتنام دانشگا رضوی تحقیق کنم یا یکی دیگه تحقیقی برای طرح داناب داشت یا یه بار مشکل نصب انجمن داشتم همش در سلام راحت راحت در اولین نتیجش پیدا شد.
تازه این نسخه که چندمین (برای من دومین) نسخه آزمایشیه از قبلی بهتر شده و داره راه میفته, تازه در مورد فارسی بهتره نه انگلیسی یا عربی یا اردو یا کره یا نیمکره

آفلاین ورگ

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 461
  • I am a dead man.
    • ورگ (ادبیات و فرهنگ گیلک)
« پاسخ #9 : 13 آذر 1393، 09:42 ب‌ظ »
۱- amd فقط یک اسم است که در دنیای لینوکس به معنی ۶۴ بیت استفاده می شه (: یعنی اگر چیزی می گه amd64 یعنی روی همه ۶۴ بیتی ها نصب می شه. اگر هم می گن i386 یعنی سی و دو بیتی است و روی همه چیز نصب می شه

۲- بالا توضیح دادم

۳- نیازی نیست

همه کامپیوترهایی که در چند سال اخیر ساخته شدن ۶۴ بیت هستن و توصیه خود اوبونتو اینه که روشون اوبونتوی ۶۴ بیت نصب کنی مگر اینکه دلیل خاصی برای لینوکس سی و دو بیتی داشته باشی.

این مشخصات کامپیوتر منه:
intel i3-380M
الان من میتونم روی این اوبونتوی ۶۴ بیتی نصب کنم؟
www.v6rg.com
ادبیات و فرهنگ گیلک

آفلاین mohsen-rashidi

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 646
  • Hacker`s Emblem
    • اینجا خانه محسن است
« پاسخ #10 : 13 آذر 1393، 10:25 ب‌ظ »

۲- بالا توضیح دادم

۳- نیازی نیست

این مشخصات کامپیوتر منه:
intel i3-380M
الان من میتونم روی این اوبونتوی ۶۴ بیتی نصب کنم؟

این دستور رو تو ترمینال وارد کن:
grep flags /proc/cpuinfo | grep " lm "اگر خروجی داشت یعنی می‌تونی نصب کنی.

آفلاین ورگ

• Sr. Member
  • *
  • I am a dead man.
« پاسخ #11 : 13 آذر 1393، 10:31 ب‌ظ »

ilya@ilya:~$ grep flags /proc/cpuinfo | grep " lm "
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx rdtscp lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts xtopology nonstop_tsc aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl vmx est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm pcid sse4_1 sse4_2 popcnt lahf_lm arat dtherm tpr_shadow vnmi flexpriority ept vpid
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx rdtscp lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts xtopology nonstop_tsc aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl vmx est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm pcid sse4_1 sse4_2 popcnt lahf_lm arat dtherm tpr_shadow vnmi flexpriority ept vpid
ilya@ilya:~$

الان این خروجی یعنی چی؟
www.v6rg.com
ادبیات و فرهنگ گیلک

آفلاین mohsen-rashidi

• High Sr. Member
  • *
  • Hacker`s Emblem
    • اینجا خانه محسن است
« پاسخ #12 : 14 آذر 1393، 01:54 ب‌ظ »

ilya@ilya:~$ grep flags /proc/cpuinfo | grep " lm "
ilya@ilya:~$

الان این خروجی یعنی چی؟

من از همشون سر در نمیارم، اما lm مخفف long mode ئه و long mode وضعیتیِ که در اون cpu به ریجستر های ۶۴ بیتی دسترسی پیدا می‌کنه و وجودش تو لیست فلگ ها به معنای ۶۴ بیت بودن cpu ست

آفلاین ورگ

• Sr. Member
  • *
  • I am a dead man.
« پاسخ #13 : 14 آذر 1393، 03:40 ب‌ظ »
من از همشون سر در نمیارم، اما lm مخفف long mode ئه و long mode وضعیتیِ که در اون cpu به ریجستر های ۶۴ بیتی دسترسی پیدا می‌کنه و وجودش تو لیست فلگ ها به معنای ۶۴ بیت بودن cpu ست

یعنی سیستم من ۶۴ بیتیه؟!
هیچ راهی نیست کهآدم به طور مشخص و روشن بفهمه سیستمش ۳۲ یا ۶۴ بیتیه؟ من طی این مدت همیشه فکر میکردم سیستمم ۳۲ بیتیه و نرم‌افزارها رو هم به صورت ۳۲ بیتی نصب میکردم!

www.v6rg.com
ادبیات و فرهنگ گیلک

آفلاین mohsen-rashidi

• High Sr. Member
  • *
  • Hacker`s Emblem
    • اینجا خانه محسن است
« پاسخ #14 : 14 آذر 1393، 04:58 ب‌ظ »
نقل‌قول
یعنی سیستم من ۶۴ بیتیه؟!