انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: بررسی مجوز BSD  (دفعات بازدید: 19634 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین fond

• Full Member
  • *
  • ارسال: 144
بررسی مجوز BSD
« : 01 اردیبهشت 1392، 09:09 ب‌ظ »
خب من چند تا از تاپیک هایی که در این مورد بودند رو خوندم و این حس بهم القاء شد که کاربران اطلاع درستی درباره مجوز BSD و فلسفه اون ندارن. به همین دلیل تصمیم گرفتم این راهنمای کوچولو رو بنویسم به امید اینکه زمینه برای مطالعه بیشتر دوستان آماده بشه.

به طور کلی من مجوز‌های نرم‌افزارهای آزاد/بازمتن رو به سه دسته تقسیم می‌کنم:

- مجوز‌های کپی لفت مثل gpl
- مجوز‌های تجاری مثل apache
- مجوز‌های دانشگاهی مثل bsd, mit و ...

خب بد نیست تاریچه  سیستم عامل هایی که از این مجوز استفاده میکنند رو مختصرا مرور کنیم:

شاید بشه گفت همه چیز با سیستم عامل 386bsd آغاز میشه که این پروژه در سال ۱۹۸۹ شروع شد اما اولین نسخه اون در سال ۱۹۹۲ منتشر شد. بعد از انتشار 386bsd گروهی شروع کردن به نوشتن و جمع کردن patch ها و بروز رسانی هایی برای این سیستم عامل. اما  بعداً به طور کامل 386bsd رو fork کردند و پروژه جدیدی رو به اسم freebsd شروع کردند که امروزه همه این سیستم عامل رو میشناسیم. در همون مواقع یک گروه دیگه با یک هدف متفاوت 386bsd رو fork کردند و پروژه netbsd رو شروع کردند. اما بعداً توی این گروه اختلاف افتاد و در سال ۱۹۹۶ بعضی از توسعه دهندگان netbsd به علت اختلاف نظر پروژه رو fork کردند و یه پروژه جدیدی به نام openbsd رو شروع کردند. که هر سه تای این پروژه ها تا امروز زنده هستند و همه اونها رو میشناسیم.

خب بد نیست به بعضی از تکنولوژیهایی که این سیستم عاملها به دنیا معرفی کردند اشاره کنیم:

freebsd: هدف این پروژه طراحی و توسعه یک سیستم عامل آزاد و همه منظورست که هر کسی بتونه برای هر هدفی از اون استفاده کنه، بدون اینکه متن حقوقی خاصی ضمیمه اون شده باشه و استفاده رو محدود کنه. تکنولوژی های این سیستم‌عامل:

- سیستم پورتها که روشی برای نصب برنامه توی این سیستم عامل هست.
- زندانها که یک روش مجازی سازی برای اجرا کردن چندfreebsd به صورت همزمان بر روی یک freebsd هست.
- Zfs که البته از سولاریس گرفته شده و یه (دوست ندارم بهش بگم سیستم فایل اما چیز دیگه ای به ذهنم نمیرسه) سیستم فایل مدرن با امکانات زیاد هست.
- Ipfw که یک فایروال قدرمتند و بروز با امکانات زیاد هست.
و یکسری دیگه مثل dtarce، mac, geom, geli,  و...

openbsd:
که حتماً همه میدونید تمرکزش بر روی امنیت هست. تکنولوژیها:
- فایروال pf که به اعتقاد خیلی‌ها قدرمتند ترین فایروال موجود هست.
- تکنولوژی carp که به کمک اون چند تا سیستم میتونند از یه ip استفاده کنند، برای کاهای load balancing استفاده میشه.
- Openssh که یه پروتکل برای برقراری ارتباط از راه دور به صورت امن هست.
- Tmux که یه برنامه کاربران خط فرمان هست و میتونه یه ترمینال رو به چند قسمت تقسیم کنه و کلاً شبیه screen هست.
- Opencvs که یه برنامه سورس کنترل و نسخه بندی هست.
و خیلی چیزهای دیگه

netbsd:
که طراحی پرتابل اون باعث شده روی پلتفرم های زیادی قابل اجرا باشه:
- pkgsrc: که یک برنامه مدیریت بسته های نرم افزاری هست. اما فرقش با بقیه آینه که اون هم خیلی پرتابل طراحی شده و برنامه هاش رو میشه روی بقیه سیستم عامل ها هم استفاده کرد.
- IPFilter که یه فایروال مدرن هست.
- Netpgp که یه پیاده‌سازی از پروتکل pgp هست (شبیه gnupg)
- NPF یه فایروال دیگه
- و چیزهای دیگه

خب بریم سراغ مجوز:

به طور کلی سه نوع اجازه نامه bsd وجود داره که اولیش سال ۱۹۸۸ منتشر شد و ما کاری باهاش نداریم چون استفاده نمیشه. دومیش که به مجوز چهار بندی bsd معروف هست و در سال ۱۹۹۰ منتشر شد و ما با اون هم کار نداریم. سومین مجوز، مجوز freebsd هست که به مجوز ساده شده یا مجوز دو بندی bsd هم معروفه که ما با این کار داریم.

از این به بعد منظور از برنامه نسخه کامپایل شده کدمنبع هست.

این مجوز به کاربر امکان این رو میده که:

- از کدمنبع به صورت رایگاه و برای هر هدفی استفاده کنه.
- از برنامه به صورت رایگان و برای هر هدفی  استفاده کنه. (منظور از برنامه نسخه کامپایل شده کدمنبع هست)
- کدمنبع رو تغییر بده و اون رو سفارشی کنه.
- کدمنبعی که تغییر داده رو مجدداً منتشر کنه و اون رو به دوستاش بده. (یا بفروشه)
- برنامه‌ای که تغییر داده رو منتشر کنه و رایگان به دوستاش بده. (یا بفروشه)
- برنامه رو بدون کدهای منبع به صورت رایگان یا تجاری منتشر کنه ( تجاری)
- یه برنامه دیگه بنویسه که از کدهای برنامه قبلی استفاده می‌کنه یا به اون لینک شده (تجاری)
- و در نهایت برنامه رو بدون کدهای منبع و با یک مجوز دیگه چه به صورت رایگان و چه غیر رایگان منتشر کنه. (تجاری)

محدودیت‌ها:
- اگر برنامه اشکالی داشت و کار نکرد کاربر حق نداره از توسعه‌دهنده شکایت کنه.
- اگر سورس رو تغییر داد باید مجوز هم تغییر کنه.
- اگر قراره کدمنبع بدون تغییر منتشر بشه، باید یک نسخه از مجوز به همراه کدمنبع عرضه بشه.

خب به صورت کلی میشه گفت که این اجازه نامه با gpl فرق خاصی نداره به جز اینکه آزادی‌های بیشتری در هنگام انتشار مجدد برنامه میده. (منظور از برنامه نسخه کامپایل شده کدمنبع یا همون باینری ها هست)

در هر صورت، اگر کاربر بخواد کدمنبع اصلی رو بدون تغییر منتشر کنه، مجبوره که مجوز رو حفظ کنه و حق نداره اون رو تغییر بده. اما اگه اون رو تغییر داد و یا خواست به صورت کامپایل شده منتشرش  کنه، باید مجوز رو هم تغییر بده.

به طور کلی میشه گفت هدف gpl اینه که از برنامه محافظت کنه اما هدف bdsl اینه که از توسعه‌دهنده محافظت کنه. چرا که:

- کاربر  حق نداره به خاطر کار نکردن برنامه از توسعه‌دهنده شکایت کنه.
- کاربر حق نداره تغییراتی که خودش توی برنامه اعمال کرده رو با نام توسعه‌دهنده منتشر کنه.
- در صورتی که قرار باشه کدمنبع بدون تغییر منتشر بشه، باید نام توسعه‌دهنده حفظ بشه.

یک مثال:

این اصل مجوزی هست که freebsd استفاده می‌کنه:

The FreeBSD Copyright

Copyright 1992-2013 The FreeBSD Project. All rights reserved.

Redistribution and use in source and binary forms, with or without modification, are permitted provided that the following conditions are met:
Redistributions of source code must retain the above copyright notice, this list of conditions and the following disclaimer.
Redistributions in binary form must reproduce the above copyright notice, this list of conditions and the following disclaimer in the documentation and/or other materials provided with the distribution.

THIS SOFTWARE IS PROVIDED BY THE FREEBSD PROJECT ``AS IS'' AND ANY EXPRESS OR IMPLIED WARRANTIES, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, THE IMPLIED WARRANTIES OF MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE ARE DISCLAIMED. IN NO EVENT SHALL THE FREEBSD PROJECT OR CONTRIBUTORS BE LIABLE FOR ANY DIRECT, INDIRECT, INCIDENTAL, SPECIAL, EXEMPLARY, OR CONSEQUENTIAL DAMAGES (INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, PROCUREMENT OF SUBSTITUTE GOODS OR SERVICES; LOSS OF USE, DATA, OR PROFITS; OR BUSINESS INTERRUPTION) HOWEVER CAUSED AND ON ANY THEORY OF LIABILITY, WHETHER IN CONTRACT, STRICT LIABILITY, OR TORT (INCLUDING NEGLIGENCE OR OTHERWISE) ARISING IN ANY WAY OUT OF THE USE OF THIS SOFTWARE, EVEN IF ADVISED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGE.

The views and conclusions contained in the software and documentation are those of the authors and should not be interpreted as representing official policies, either expressed or implied, of the FreeBSD Project.
خب اون بالا نوشته:
Copyright 1992-2013 The FreeBSD Project. All rights reserved.

اگر من کدمنبع freebsd رو داشته باشم و بخوام اون رو بدون تغییر منتشر کنم، مجبورم این مجوز رو هم به همراه برنامه عرضه کنم. اما اگه اون رو تغییر دادم یا بخوام اون رو به صورت باینری منتشر کنم، مجبورم مجوز رو هم عوض کنم.

این مجوز فقط ۲۵ خطه که هر خط ۷۸ حرف داره. اما gpg gpl طولانیتره و 339 خط داره که هر خط ۷۸ حرف طول داره.

خب من یک حقوقدان نیستم قصدم از نوشتن این مطلب فقط آشنایی کاربران بود. اگر اشکالی داره لطفاً با من در میان بگذارید تا اصلاح کنم.

منابع:
ویکیپدیا
http://www.rhyous.com
http://www.freebsd.org

ممنون
« آخرین ویرایش: 02 اردیبهشت 1392، 01:46 ق‌ظ توسط fond »

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
پاسخ : بررسی مجوز BSD
« پاسخ #1 : 01 اردیبهشت 1392، 09:16 ب‌ظ »
گرچه میدونم نهایتا این تاپیک های جک میشه (توسط گنوزامبی ها) ولی بسیار عالی توضیح دادید. با تشکر از شما ;)
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #2 : 01 اردیبهشت 1392، 09:23 ب‌ظ »
خیلی ممنون بابت متنی که نوشتید. ولی بنظر می‌رسه که چند اشکال داره.
به طور کلی میشه گفت هدف gpl آینه که از برنامه محافظت کنه اما هدف bdsl آینه که از توسعه‌دهنده محافظت کنه. چرا که:

- کاربر حق نداره تغییراتی که خودش توی برنامه اعمال کرده رو با نام توسعه‌دهنده منتشر کنه.
- در صورتی که قرار باشه کدمنبع بدون تغییر منتشر بشه، باید نام توسعه‌دهنده حفظ بشه.
این سه موردی که شما گفتید، در مجوز GNU GPL هم صادق هست و بنیاد نرم‌افزار آزاد با این مساله که گفته بشه «اگه کسی برنامه‌ی من رو ویرایش کرد، حق نداره با همون اسم قبلی منتشر کنه و باید اسمش رو عوض کنه» مشکلی نداره.

فکر کنم BSD رو به اشتباه نوشتید bdsl.

اما اگه اون [FreeBSD] رو تغییر دادم یا بخوام اون رو به صورت باینری منتشر کنم، مجبورم مجوز رو هم عوض کنم.
فکر مشکل شما ناشی از این متن باشه:
Redistributions in binary form must reproduce the above copyright notice

reproduce به معنای بازتولید هست و به معنای تغییر نیست.
« آخرین ویرایش: 01 اردیبهشت 1392، 09:27 ب‌ظ توسط سلمان م. »

آفلاین fond

• Full Member
  • *
« پاسخ #3 : 01 اردیبهشت 1392، 09:31 ب‌ظ »
ممنون بابت فیدبک.

در مورد اون سه تا شرط:
منظورم اسم برنامه نبود، بلکه اسم توسعه دهنده هست. مثلا من اکبرم و برنامه foo رو نوشتم. حالا حسن میاد سورس اون رو میگیره و تغییر میده و اسم برنامه رو میذاره bar، حالا حق نداره بگه برنامه bar رو اکبر (من) نوشته.

bsdl منظورم bsd license بود.

درسته، reproduce به معنای بازتولید هست. اما هدف از اون بند اینه که برنامه ای که کامپایل شده، با کپی رایت اصلی توزیع نشه، یا به عبارتی دیگه کاری که توسط بقیه انجام داده شده به اسم توسعه دهنده اصلی تموم نشه.

آفلاین Mostafa Jalilianfar

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1085
« پاسخ #4 : 01 اردیبهشت 1392، 09:39 ب‌ظ »
بسیار عالی بود دستت درد نکنه
در مورد PCBSD حرف نزدی؟
ایا مجوز هر چهار سیستم عامل BSD مشابه؟
به دلیل ترک انجمن لطفا با این ایمیل MustafaJF[at]Aol[dot]com تماس برقرار کنید و از پیام خصوصی استفاده نکنید

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 641
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#
« پاسخ #5 : 01 اردیبهشت 1392، 09:42 ب‌ظ »
پی سی بی اس دی ولسه کاربرای تازه کار با نصاب گرافیکی و appcafe هست که بر پایه ی فری بی اس دیه …
« آخرین ویرایش: 01 اردیبهشت 1392، 09:45 ب‌ظ توسط אוּרִיאֵל »

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 01 اردیبهشت 1392، 09:44 ب‌ظ »
در مورد PCBSD حرف نزدی؟

تنها مجوز BSD-like که نمیتونید تغییرش بدید APSL یا Apple Public Source License هست.

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 01 اردیبهشت 1392، 09:46 ب‌ظ »
خیلی ممنون بابت متنی که نوشتید. ولی بنظر می‌رسه که چند اشکال داره.
به طور کلی میشه گفت هدف gpl آینه که از برنامه محافظت کنه اما هدف bdsl آینه که از توسعه‌دهنده محافظت کنه. چرا که:

این سه موردی که شما گفتید، در مجوز GNU GPL هم صادق هست و بنیاد نرم‌افزار آزاد با این مساله که گفته بشه «اگه کسی برنامه‌ی من رو ویرایش کرد، حق نداره با همون اسم قبلی منتشر کنه و باید اسمش رو عوض کنه» مشکلی نداره.

فکر کنم BSD رو به اشتباه نوشتید bdsl.

اما اگه اون [FreeBSD] رو تغییر دادم یا بخوام اون رو به صورت باینری منتشر کنم، مجبورم مجوز رو هم عوض کنم.
فکر مشکل شما ناشی از این متن باشه:
Redistributions in binary form must reproduce the above copyright notice

reproduce به معنای بازتولید هست و به معنای تغییر نیست.

BSDL مخفف Berkely Software Distribution License هست.

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
« پاسخ #8 : 01 اردیبهشت 1392، 10:05 ب‌ظ »
gpl یا ویروس gpl باعث میشه برنامه تا ابد تحت gpl بمونه اما در bsd، فورکهای برنامه میتونند سورس بسته باشند.

منظورم اسم برنامه نبود، بلکه اسم توسعه دهنده هست. مثلا من اکبرم و برنامه foo رو نوشتم. حالا حسن میاد سورس اون رو میگیره و تغییر میده و اسم برنامه رو میذاره bar، حالا حق نداره بگه برنامه bar رو اکبر (من) نوشته.
در gpl هم همینه!

نقل‌قول
درسته، reproduce به معنای بازتولید هست. اما هدف از اون بند اینه که برنامه ای که کامپایل شده، با کپی رایت اصلی توزیع نشه، یا به عبارتی دیگه کاری که توسط بقیه انجام داده شده به اسم توسعه دهنده اصلی تموم نشه.
اینم در gpl وجود داره که همون نکته بالاییه!

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 641
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#
« پاسخ #9 : 01 اردیبهشت 1392، 10:06 ب‌ظ »
در مورد PCBSD حرف نزدی؟

در کل دوستانی که می خواند در مورد انواع بی اس دی تفاوتاشون و … بدونند میتونند برند iran-bsd.ir چون این بحثا نه تنها به اوبونتو مربوط نمیشه به لینوکسم مربوط نمیشه … + بعضی از کاربرای اینجاهم با بی اس دی پدرکشتگی دارند …
++ سایت ماله من نیست و دلیلی نداره که تبلیغشو بکنم پس این بیشتر یه راهنماییه …

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 01 اردیبهشت 1392، 10:09 ب‌ظ »
نمیدونم چرا با BSD اینجا پدرکشتگی هست! اگر BSD نبود لینوکس هم ساخته نمیشد! دلیلش هم این هست که BSD باعث شد استانداردهایی مثل POSIX بصورت متن باز دربیاند و خب شخصی مثل لینوس تروالدز هم ازشون ایده بگیره. در مورد گنو هم صادق هست. در ضمن BSD بازها رابطشون با گنو خیلی خوبه (متاسفانه) . به نظرم هیچ دلیلی نداره GCC در BSD ها و حتی انواع بسته ترشون (Mac OS X ) موجود باشه ولی همچنان هست.

آفلاین fond

• Full Member
  • *
« پاسخ #11 : 01 اردیبهشت 1392، 10:24 ب‌ظ »
کیان@

اگر براتون مقدور هست، خواهش می‌کنم دوباره متن رو بخونید. 

نقل‌قول
در bsd، فورکهای برنامه میتونند سورس بسته باشند.
در صورتی که کاربر بخواد کدمنبع برنامه رو بدون تغییر منتشر کنه، مجبوره کپی رایت برنامه رو به همراه کدمنبع منتشر کنه. اگه کاربر قسمتهایی رو تغییر داد، میتونه اون قسمتها رو تحت هر مجوز دلخواهی عرضه کنه. اما قسمتهایی که تغییر نکردند باید اعلان کپی رایت اصلی رو حفظ کنند. این لزوما چیز بدی نیست. گفتم اون طور که من فهمیدم هدف این مجوز اینه که از توسعه دهنده محافظت کنه، نه برنامه.

نقل‌قول
در gpl هم همینه!
تا اونجایی که من میدونم نه این طور نیست. اصلا gpl براش مهم نیست توسعه دهنده برنامه کی هست و فقط هدفش آزاد نگه داشتن برنامه و محافظت از اون هست.

نقل‌قول
اینم در gpl وجود داره که همون نکته بالاییه!
این بند هم در gpl وجود نداره. اگر داره لطفا بگید کدوم قسمتش تا اشتباهم رو درست کنم. تا اونجایی که من میدونم، هیچ جای gpl گفته نشده که اگه کاربر قسمتی از کدمنبع رو تغییر داد یا خواست برنامه رو به صورت باینری منتشر کنه، میتونه کپی رایت برنامه رو برداره و اون رو با مجوز دلخواه خودش منتشر کنه. حتی گفته شده اگه کاربر کدی رو اضافه کرد، مجبوره کد خودش رو هم تحت gpl منتشر کنه یا حق نداره کد دیگری رو به برنامه لینک کنه. (این جا منظورم lgpl نیست.)

من هدفم کوبیدن gpl یا بالا بردن bsd نیست. فقط به خاطر اینکه میدونستم بعضی از کاربران این انجمن دید خوبی نسبت به bsd ندارند این متن رو نوشتم. و gpl رو مجوز آزار دهنده ای نمیدونم. اما خوب هدف این دو تا با هم فرق داره. من یک حقوقدان هم نیستم. فقط قصدم آشنایی کاربران بود.
« آخرین ویرایش: 01 اردیبهشت 1392، 10:26 ب‌ظ توسط fond »

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #12 : 01 اردیبهشت 1392، 10:52 ب‌ظ »
اصلا gpl براش مهم نیست توسعه دهنده برنامه کی هست و فقط هدفش آزاد نگه داشتن برنامه و محافظت از اون هست.
محافظت از برنامه محافظت از برنامه نویس نیست؟
به مبانی فلسفس gpl نگاهی بنداز:

آزادی برای اجرای برنامه برای هر منظوری (آزادی ۰)
آزادی برای مطالعه و بررسی چگونگی عملکرد برنامه و تغییر آن برای نیاز خود (آزادی ۱). دسترسی به کد منبع یک پیش‌شرط برای این آزادی می‌باشد.
آزادی برای توزیع مجدد کپی‌هایی از آن، بنابراین شما می‌توانید به همسایگان خود کمک کنید (آزادی ۲).
آزادی برای بهبود برنامه و انتشار این تغییرات برای عموم، بنابراین تمام جامعه از آن بهره می‌برند (آزادی ۳). دسترسی به کد منبع یک پیش‌شرط برای این آزادی می‌باشد.
در صورتی برنامه‌ای یک نرم‌افزار آزاد به شمار می‌آید که کاربران آن همه این آزادی‌ها را داشته باشند. بنابراین شما باید برای توزیع مجدد کپی‌هایی از آن، خواه با اصلاحات و تغییرات و خواه بدون آن، خواه رایگان و خواه در ازای دریافت وجهی، برای هر شخصی و در هر جایی آزاد باشید. آزاد بودن برای انجام این کارها (در میان کارهای دیگر) به این معنی است که شما مجبور به درخواست و پرداخت هزینه برای مجوز نیستید.
شما همچنین باید این آزادی را داشته باشید تا در برنامه تغییراتی ایجاد کنید و حتی بدون اشاره به وجود آنها، از آنها بطور خصوصی و برای کار خود استفاده کنید. اگر هم تغییرات خود را منتشر کردید، نباید ملزم به اعلام آن به شخص خاص و یا به روش خاصی باشید.
آزادی برای استفاده از برنامه به معنای آزادی هر شخص و یا سازمانی برای استفاده از آن برنامه بر روی هر سیستم کامپیوتری، برای هر کاری، و بدون نیاز به هر گونه ارتباط بعدی با توسعه‌دهنده و یا هر نهاد خاصی می‌باشد. در این نوع آزادی، هدف کاربر اهمیت دارد نه هدف توسعه‌دهنده؛ شما به عنوان یک کاربر آزاد هستید تا برنامه را برای هدف خودتان استفاده نمایید، و اگر برنامه را به شخص دیگری نیز بدهید، او هم آزاد است تا برنامه را برای هدف خودش استفاده نماید، شما حق ندارید هدف خودتان را به وی تحمیل نمایید.
منبع

نقل‌قول
در gpl هم همینه!
تا اونجایی که من میدونم نه این طور نیست.
متن gpl رو دوباره بخون
« آخرین ویرایش: 01 اردیبهشت 1392، 10:57 ب‌ظ توسط کیان »

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #13 : 01 اردیبهشت 1392، 10:55 ب‌ظ »
نقل‌قول
اینکه با مجوز اولیه منتشر نشه ربطی به این نداره که محصول فورک شده نام و مشخصات محصول اصلی رو نداشته باشه. پس «به عبارتی دیگه» ای که توی جمله ات به کار بردی بیربطه.
یک فورک از bsd می تونه باز تحت bsd منتشر بشه و می تونه مجوز به چیز دیگه مثل gpl و یا CC-by-nd-nc و یا کپی رایت خالص تغییر کنه.
اینکه فورک کننده باید روی محصول اسم خودش رو بذاره و نه اسم نویسنده برنامه اصلی رو، یک امر طبیعی است و در همه مجوزهای اوپن سورس این اصل وجود داره. (مجوزهای سورس بسته نیاز به این اصل ندارند چون با فورک مواجه نیستند)

fond مهربون، بهتره اینجا وقتت رو تلف نکنی.
سلام به کشاورز مهربون :)
« آخرین ویرایش: 01 اردیبهشت 1392، 11:00 ب‌ظ توسط کیان »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #14 : 01 اردیبهشت 1392، 11:03 ب‌ظ »
به طور خلاصه:
اگه برنامه‌ات رو با پروانه‌ی BSD بنویسی یه شرکتی مثل گوگل، اپل یا مایکروسافت می‌تونه بیاد کد تو رو تغییر بده، مجوّزش رو عوض کنه، انحصاری‌اش کنه و از اون‌جایی که امکانات و سرمایه‌ی بیش‌تری از تو داره، فورک خودش رو تبلیغ کنه و از ایده‌ی تو و حتا کدهایی که تو زدی برای خودش کسب سود کنه، بدون این که ریالی به تو بپردازه. با استفاده از این پروانه رفته‌رفته تعداد نرم‌افزارهای آزاد کم می‌شه و به حاشیه می‌ره.
اگه برنامه‌ات رو با پروانه‌ی GPL بنویسی نه تنها دیگه کسی نمی‌تونه از زحمات تو سوءاستفاده کنه، که هرکس دیگه‌ای هم که بخواد در برنامه‌اش از کدهای تو استفاده کنه مجبور می‌شه برنامه‌ی نهایی رو به صورت آزاد و تحت مجوّز GPL منتشر کنه و به همین صورت کسی که بخواد از برنامه‌ی دوم استفاده کنه الخ. با استفاده از این پروانه رفته‌رفته تعداد نرم‌افزارهای آزاد بیش‌تر و بیش‌تر می‌شه و استانداردها برمبنای نرم‌افزارهای آزاد خواهند شد.
GPL برای حمایت از توسعه‌ دهنده و استفاده کننده‌ی نرم‌افزار نوشته شده و BSD برای حمایت از سرمایه‌دارهای پرقدرت دزد
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن