انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: سوال در مورد پارتیشن بندی لینوکس.  (دفعات بازدید: 3990 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Creepter

• Newbie
  • *
  • ارسال: 23
سوال در مورد پارتیشن بندی لینوکس.
« : 29 شهریور 1387، 01:00 ق‌ظ »
سلام.من هم دارم میام به دنیای ازاد.

یه سوال کلیشه ای که هنوز برای من حل نشده:

فرض کنید من 4 تا درایو به اسم های  C D E F  روی ویندوزم دارم که هر کدوم هم 30 گیگ هستن.حالا ما میاییم توی محیط نصب لینوکس و میخواهم  ها Swap و Home و Root رو نصب

کنم.حالا سوال من اینجاس که برای نصب این 3 قسمت (Swap و Home و Root ) باید 3 پارتیشن مجزا ( مثلا D و E و F ) از پارتیشن های هارم رو به این 3 قسمت( Swap و Home و Root)

اختصاص بدم یا مثلا اگه فقط درایو D رو برای تصب این 3 قسمت (Swap و Home و Root )اماده کنم کافیه؟

آفلاین Farshid

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 613
پاسخ به: سوال در مورد پارتیشن بندی لینوکس.
« پاسخ #1 : 29 شهریور 1387، 02:20 ق‌ظ »
سلام.من هم دارم میام به دنیای ازاد.

یه سوال کلیشه ای که هنوز برای من حل نشده:

فرض کنید من 4 تا درایو به اسم های  C D E F  روی ویندوزم دارم که هر کدوم هم 30 گیگ هستن.حالا ما میاییم توی محیط نصب لینوکس و میخواهم  ها Swap و Home و Root رو نصب

کنم.حالا سوال من اینجاس که برای نصب این 3 قسمت (Swap و Home و Root ) باید 3 پارتیشن مجزا ( مثلا D و E و F ) از پارتیشن های هارم رو به این 3 قسمت( Swap و Home و Root)

اختصاص بدم یا مثلا اگه فقط درایو D رو برای تصب این 3 قسمت (Swap و Home و Root )اماده کنم کافیه؟

درود

شما می‌تونی یکی از پارتیشن‌هات رو که داری قسمت پاک کنی و برای هر کدوم به اندازه‌ی لازم جدا کنی که فقط اندازه‌ی Swap باید دو برابر رم باشه و برای موارد دیگه الزامی برای اندازه نداری هر اندازه که دوست داشتی (فقط کم نیاد).

امیدوارم منظور رو درست متوجه شده باشم و توضیح‌هایی که دادم بدرد بخوره...

موفق باشی
معنای واقعی اوبونتو این است که "آدمی به کمک انسانهای دیگر به گوهر آدمیت میرسد"

آفلاین Creepter

• Newbie
  • *
« پاسخ #2 : 29 شهریور 1387، 02:47 ق‌ظ »
یعنی میتونم فقط از یه درایو استفاده کنم.به شرط این که حجمش کم نباشه.درسته؟

آفلاین محمدرضا بوذری

• گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 2643
    • فروشگاه اینترنتی شهر کودک
« پاسخ #3 : 29 شهریور 1387، 02:10 ب‌ظ »
یعنی میتونم فقط از یه درایو استفاده کنم.به شرط این که حجمش کم نباشه.درسته؟

بله می‌تونید...
برای Swap یک‌و‌نیم الی دوبرابر حافظه‌ی رم، برای root حداقل 5GB  (بیشتر باشه بهتره چون برای نصب نرم‌افزارها لازم می‌شه) و برای home/ هرچی بیشتر بهتر ...

http://wiki.ubuntu.ir/Installation/Partitioning
حلقه ایرانیان اوبونتویی در فیسبوک [facebook.com/ubuntu.ir]

آفلاین Creepter

• Newbie
  • *
« پاسخ #4 : 31 شهریور 1387، 12:24 ق‌ظ »
واقعا از همتون ممنونم.ولی هنوز این چند تا سوالو دارم:

حاال وقتی این 3 تا درایو رو نصب کردم و وقتی دوباره ubuntu رو پاک کردم و دوباره نصبش کردم :

1-تکلیف اطلاعاتی که توی پارنیشن Home بوده چی میشه؟

2-تکلیف بقیه ی درایو ها ( D H و ...) چی میشه؟
« آخرین ویرایش: 31 شهریور 1387، 12:48 ب‌ظ توسط Creepter »

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2310
    • KDE Software Compilation
« پاسخ #5 : 31 شهریور 1387، 02:51 ق‌ظ »
سلام  عزیز حذف اوبونتو به اطلاعات پارتیشنهای هارد کاری ندارد و شما برای حذف خودتان دستی میایید همان پارتیشن root را پاک میکنید اتوماتیک نیست که چیزی بپرد پارتیشن swap را هم که یکبار میسازی واسه همیشه و همه لینوکسها بدرد میخوره اون رم مجازی شماست و فقط زمانی نیاز به حذف و تشکیل دوباره داره که رم سیستمتون رو عوض کرده باشید اون موقع اونو مطابق رم جدید در میارید این سه پارتیشن صد در صد از هم جدا هستند مثل همون c و d در ویندوز شما که یکی رو فرمت کنی واسه بقیه اتفاقی نمیافته اگه شما دستی نزنی پارتیشن home رو پاک نکنی موقع حذف لینوکس خودش پاک نمیشه که
موفق باشی
« آخرین ویرایش: 31 شهریور 1387، 02:54 ق‌ظ توسط حسن حبیبی »

آفلاین Creepter

• Newbie
  • *
سلام  عزیز حذف اوبونتو به اطلاعات پارتیشنهای هارد کاری ندارد و شما برای حذف خودتان دستی میایید همان پارتیشن root را پاک میکنید اتوماتیک نیست که چیزی بپرد پارتیشن swap را هم که یکبار میسازی واسه همیشه و همه لینوکسها بدرد میخوره اون رم مجازی شماست و فقط زمانی نیاز به حذف و تشکیل دوباره داره که رم سیستمتون رو عوض کرده باشید اون موقع اونو مطابق رم جدید در میارید این سه پارتیشن صد در صد از هم جدا هستند مثل همون c و d در ویندوز شما که یکی رو فرمت کنی واسه بقیه اتفاقی نمیافته اگه شما دستی نزنی پارتیشن home رو پاک نکنی موقع حذف لینوکس خودش پاک نمیشه که
موفق باشی

مگه همه ی این ها زیر مجموعه ی root نیستن؟

خوب وقتی روت رو پاک کنی ..... ؟

آفلاین Farshid

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 613

دوباره ارسال آقای بوذری رو نگاهی بندازین:

بله می‌تونید...
برای Swap یک‌و‌نیم الی دوبرابر حافظه‌ی رم، برای root حداقل 5GB  (بیشتر باشه بهتره چون برای نصب نرم‌افزارها لازم می‌شه) و برای home/ هرچی بیشتر بهتر ...

http://wiki.ubuntu.ir/Installation/Partitioning
معنای واقعی اوبونتو این است که "آدمی به کمک انسانهای دیگر به گوهر آدمیت میرسد"

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
موفق باشی

نه اقا زیر مجموعه root چیه من میگم پارتیشنهای جداست و مستقل البته اون home بطور پیشفرض جز پارتیشن روت هست ولی میتونی موقع نصب یه درایو
مستقل رو بهش اختصاص بدی swap هم که از دم مستقله

آفلاین محمدرضا بوذری

• گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 2643
    • فروشگاه اینترنتی شهر کودک

زیر مجموعه‌ی root هستند ولی جزو root نیستند چون پارتیشن‌های جداگانه‌ای می‌باشند و فقط به یک دیگر متصل هستند (البته swap به جایی متصل نمی‌شود) بجز پارتیشن home/ می‌توان پارتیشن‌های دیگری را نیز جداگانه ساخت و آن را به root متصل کرد مثلا var، usr، etc و ...
پارتیشن‌هایی که جداگانه ساخته می‌شوند و به صورت Mount Point به root متصل می‌شوند کاملا مستقل هستند و پاک شدن root هیچ تاثیری روی آن‌ها نخواهد داشت.
حلقه ایرانیان اوبونتویی در فیسبوک [facebook.com/ubuntu.ir]

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
پاسخ به: پاسخ به: سوال در مورد پارتیشن بندی ل
« پاسخ #10 : 31 شهریور 1387، 02:44 ب‌ظ »

زیر مجموعه‌ی root هستند ولی جزو root نیستند چون پارتیشن‌های جداگانه‌ای می‌باشند و فقط به یک دیگر متصل هستند (البته swap به جایی متصل نمی‌شود) بجز پارتیشن home/ می‌توان پارتیشن‌های دیگری را نیز جداگانه ساخت و آن را به root متصل کرد مثلا var، usr، etc و ...
پارتیشن‌هایی که جداگانه ساخته می‌شوند و به صورت Mount Point به root متصل می‌شوند کاملا مستقل هستند و پاک شدن root هیچ تاثیری روی آن‌ها نخواهد داشت.
دقیقا دمت گرم جناب بوذری
بابا خیالت راحت دوست گل پسر خوب
شما راحت تر از اونی که فکر میکنی میتونی با اوبونتو کنار بیای بابا بیا اینجا همه پشتتن

آفلاین snake

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 997
« پاسخ #11 : 31 شهریور 1387، 03:24 ب‌ظ »
سلام
منم يه توضيح كوچيك بدم.
سابقا يه مبحثي بود به نام raid‌ كه مي تونستي چند تا هارد و به هم وصل كني دقيقا مثل يه هارد عمل كنه( خيلي ساده) يعني مثلاا دوتا هارد 20 گيگ رو وصل كني به هم يه هارد 40 گيگ داشته باشي.
حالا توي لينوكس شبيه اين كار رو با پارتيشن ها مي كنن.
اگر يه زماني مجبور شي اوبونتور و دوباره نصب كنب پارتيشن home   سر جاش مي مونه.
يا مثلا اگه يه زماني يه حمله D O S‌ به سرورهات داشته باشي و كلي اطلاعات وارد بشه فقط پارتيشن var‌ پر مي شه.
در حاليكه در يك سيستم تك پارتيشنه كل هارد پر مي شه و سيستم از كار مي افته.
براي نصب اوبونتو پيشنهاد مي كنم يكي از پارتيشن هاتو delete كني و بعد موئقع نصب use maximum free space‌رو انتخاب كنب.
موفق باشي

Linux is not a word,It's a SPRITE