انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: پایین آوردن ورژن نرم افزار  (دفعات بازدید: 2794 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین reza_2ebt

• Newbie
  • *
  • ارسال: 3
پایین آوردن ورژن نرم افزار
« : 19 اردیبهشت 1392، 02:15 ب‌ظ »
سلام
چندتا سوال ...

1- چه جوری میتونم به ورژنهای پایین تر نرم افزاری دسترسی داشته باشم ؟؟ مثلا gcc ورژن قبلی شو به چه صورتی باید نصب کرد؟؟؟
2-چه جوری میتنوم ازطریق ترمینال یه پسورد جدید برای کاربر root  ست کنم ؟

ممنونم از همه

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
پاسخ : پایین آوردن ورژن نرم افزار
« پاسخ #1 : 19 اردیبهشت 1392، 02:28 ب‌ظ »
سلام. طبق قوانین انجمن
۱. تو هر پست باید تنها یک سوال پرسیده بشه
۲. قبل از سوال پرسیدن باید انجمن رو جست‌وجو کرده باشید.

http://wiki.ubuntu.ir/SmartQuestions
http://forum.ubuntu.ir/index.php?topic=242.0

سوال دو رو بگردی پیدا می‌کنی. سوال اول شما:

یکی از راه‌های ممکن استفاده از synaptic هست، شما ابتدا بایستی این برنامه رو از طریق Ubuntu Software Center یاترمینال نصب کنید.
$ sudo apt-get install synaptic
بعد از نصب به گزینه‌ی Package و سپس Force Version برید.
http://askubuntu.com/questions/292314/how-to-downgrade-packages-on-ubuntu

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #2 : 19 اردیبهشت 1392، 07:30 ب‌ظ »
سلام. طبق قوانین انجمن
۱. تو هر پست باید تنها یک سوال پرسیده بشه
۲. قبل از سوال پرسیدن باید انجمن رو جست‌وجو کرده باشید.

http://wiki.ubuntu.ir/SmartQuestions
http://forum.ubuntu.ir/index.php?topic=242.0

سوال دو رو بگردی پیدا می‌کنی. سوال اول شما:

یکی از راه‌های ممکن استفاده از synaptic هست، شما ابتدا بایستی این برنامه رو از طریق Ubuntu Software Center یاترمینال نصب کنید.
$ sudo apt-get install synaptic
بعد از نصب به گزینه‌ی Package و سپس Force Version برید.
http://askubuntu.com/questions/292314/how-to-downgrade-packages-on-ubuntu
+1
بهترین روش جواب دادنه به نظرم. (لینک به قوانین و یادآوری آنها + جواب سؤال + لینک به مبدأ) * لحن مناسب = نتیجه‌ی خوب
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین fond

• Full Member
  • *
  • ارسال: 144
« پاسخ #3 : 19 اردیبهشت 1392، 07:35 ب‌ظ »
توی مواردی که مدیر بسته‌های سیستم عامل شما نسخه ای که می‌خواید رو نداشته باشه، مجبورید سورس نسخه مورد نظر رو دستی دانلود و نصب کنید.
هر چند این روش به طور کلی پیشنهاد نمیشه اما وقتی که نسخه خاصی رو احتیاج داشته باشید و توی مخازن سیستم‌عامل هم نباشه، تنها راه ممکن هست.

آفلاین فاراب

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1352
  • آزادی
    • پروفایل لینکداین
« پاسخ #4 : 19 اردیبهشت 1392، 08:29 ب‌ظ »
چه خبره بابا...... طفلک سوال پرسیده! من نمیدونم این چه رویه‌ایه باب شده یا همه شدن غلط‌گیر انجمن یا راجع به چیزی که اطلاع ندارن اظهار نظر میکنن.
توی مواردی که مدیر بسته‌های سیستم عامل شما نسخه ای که می‌خواید رو نداشته باشه، مجبورید سورس نسخه مورد نظر رو دستی دانلود و نصب کنید.
هر چند این روش به طور کلی پیشنهاد نمیشه اما وقتی که نسخه خاصی رو احتیاج داشته باشید و توی مخازن سیستم‌عامل هم نباشه، تنها راه ممکن هست.

کی همچین چیزی رو گفته؟ اتفاقا بسته‌هایی که نیاز دارن موقع configure پارامترهای شخصی براشون ست بشه مثل ffmpeg یا NS باید از روی سورس کامپایل بشن.

برای نصب gcc مشخص کنید کدوم نسخه رو میخواهید تا خدمتتون عرض کنم چجوری. حدس میزنم قصد کامپایل بسته‌ای رو دارید که ورژن GCC تون بهش نمیخوره. اگه بستتون قدیمیه بهتره که ۴/۲ رو نصب کنید. (توی مخازن جدید نیست). بعد از نصب یه GCC دیگه در کنار GCC قبلی هواهید داشت که میتونید در فایل makefile.in یا makefile تنظیم کنید که از اون استفاده بشه (مقابل عبارت CC مثلا CC= gcc-4.x) یا با دستور زیر قبل از make کردن:
نقل‌قول
export CC=gcc-x CXX=g++-x

برای تنظیم پسورد root هم هرچند معمولا نیازی بهش نیست و منع شده اما دستورش اینه:
نقل‌قول
sudo passwd root

ضمنا بعد از این دستور شما میتونید با کاربر root هم وارد بشید.
« آخرین ویرایش: 19 اردیبهشت 1392، 08:35 ب‌ظ توسط فاراب »
Godisnowhere

آفلاین fond

• Full Member
  • *
  • ارسال: 144
« پاسخ #5 : 19 اردیبهشت 1392، 08:42 ب‌ظ »
نقل‌قول
اتفاقا بسته‌هایی که نیاز دارن موقع configure پارامترهای شخصی براشون ست بشه مثل ffmpeg یا NS باید از روی سورس کامپایل بشن.

در این گونه موارد درسته. برای شخصی سازی نمیشه از بسته های باینری استفاده کرد و مجبور به کامپایل از سورس هستیم. من به این دلیل اون حرف رو زدم که ممکنه بعضی برنامه‌ها برای {درست} اجرا شدن روی یه توزیع خاص احتیاج به یه سری patch داشته باشن که که موقع کامپایل دستی شاید کاربر اونها رو فراموش کنه اما maintainer بسته مراقب اون پچ ها هست. همینطور کاربر با کامپایل دستی خودش رو از بروزرسانی هایی که مدیر بسته در اختیارش گذاشته محروم کرده و مجبوره دستی برنامه رو بروز رسانی کنه که دردسرهای خاص خودش رو داره. بعضی از makefile ها هم هیچ target ای رو برای حذف بسته از روی سیستم ارائه نمیدن. (معمولا Makefile های غیر استاندارد) همینطور استفاده از بسته‌ها باعث میشه برنامه فایل‌هاش رو در جای استاندارد و با مجوزهای استاندارد نصب کنه. مثلا توی بعضی از توزیعها فایل‌های پیکربندی باید توی /usr/local/etc باشند تا /etc که این موارد توی بسته‌های باینری رعایت میشه. بماند که کاربر مجبوره وابستگی‌ها رو خودش تشخصی بده و این کار زمان بیشتری می‌بره و ... بنظرم این دلایل منطقی باشه. در ضمن من نگفتم که «نه نه نه اصلا به صورت دستی کامپایل نکن» فقط گفتم «پیشنهاد نمیشه»
« آخرین ویرایش: 19 اردیبهشت 1392، 08:57 ب‌ظ توسط fond »

آفلاین reza_2ebt

• Newbie
  • *
« پاسخ #6 : 01 خرداد 1392، 12:16 ب‌ظ »
از پاسخ همه شما ممنونم

من میخوام gcc ورژن 1 رو نصب کنم و میخوام با سورس لیست و مخازن اوبونتو نصبش کنم کسی میتونه کمکم کنه؟

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317
« پاسخ #7 : 01 خرداد 1392، 12:21 ب‌ظ »
از پاسخ همه شما ممنونم

من میخوام gcc ورژن 1 رو نصب کنم و میخوام با سورس لیست و مخازن اوبونتو نصبش کنم کسی میتونه کمکم کنه؟

حتما استادتان گفته که باید با این نسخه کار کنید!!!! ](*,)

آفلاین سالار مقدم

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2074
  • هر چقدر بدونی بازم کمه.
    • سالار مقدم
« پاسخ #8 : 01 خرداد 1392، 12:51 ب‌ظ »
از پاسخ همه شما ممنونم

عملا انجام این کار سیستم شما رو منفجر میکنه ... شما هزار تا برنامه دارید که به جی سی سی ورژن بالاتر نیاز دارند و اگر شما دانگیرد کنی به یک حتی ممکنه سیستمت بالا نیاد
استادتونو دیدی سلام منو بش برسون یگو خیلی باحالی  ;D

آفلاین reza_2ebt

• Newbie
  • *
« پاسخ #9 : 01 خرداد 1392، 03:56 ب‌ظ »
از پاسخ همه شما ممنونم

عملا انجام این کار سیستم شما رو منفجر میکنه ... شما هزار تا برنامه دارید که به جی سی سی ورژن بالاتر نیاز دارند و اگر شما دانگیرد کنی به یک حتی ممکنه سیستمت بالا نیاد
استادتونو دیدی سلام منو بش برسون یگو خیلی باحالی  ;D
به نظر شما 15 نمره ارزش این کارو نداره؟؟؟؟ ;D
استاداااای باحالی داریم دیگه کاریش نمیشه کرد  ::)
الان کل سورس لیستم پاک شده و هیچی توش نیست !!!!!
اگه میتونی یه کمکی بکن که حداقل در برابر این فاجعه این gcc.1 رو نصب کنم و یه برنامه باهاش ران کنم