انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: نصب اوبونتو بر روی فلش مموری  (دفعات بازدید: 13668 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین S@jj@d

• Newbie
  • *
  • ارسال: 6
نصب اوبونتو بر روی فلش مموری
« : 27 اردیبهشت 1392، 10:56 ق‌ظ »
درود

از اینکه تاپیک تکراری، برای این موضوع ایجاد میکنم، شرمندم
ولی تاپیک های پیشین یا به نتیجه نرسیده بودن، یا خیلی پیچیده بودن برای بنده که تازه گام اول هستم ](*,)، گام های بعدی رو سعی میکنم به وسیله جستجو ازش سر در بیارم
بنده تجربه استفاده از اوبونتو و کلاً توزیع های لینوکس رو تا به حال نداشتم و برای اولین بار میخوام روی فلش مموری نصب کنم
که اطلاعات هاردم از بین نره، از این جهت آشنائی با اصطلاحاتی مثل گراب و ... ندارم دوستان اگر لطف کنید در مورد اصطلاحات اولیه هم توضیح مختصری بدید ممنون میشم :oops:

من از این لینک، اوبونتو 13.4 رو گزاشتم دانلود بشه:
http://releases.ubuntu.mirrors.uk2.net//raring/ubuntu-13.04-desktop-i386.isoبرای نصب روی فلش مموری 16 گیگ مناسب هستش؟ و اینکه بعد از اینکه دانلود شد روی dvd باید رایتش کنم یا نیازی نیست؟
و اینکه چطوری باید رایت بشه مثل ویندوز isoش باید رایت بشه یا باید دیتا زده بشه به صورت یک فایل؟ چون توی چند تا تاپیکی که میخوندم گفتن چطور رایت کردید واسم سوال شد

یه سوال دیگه، من میخوام بعد از تست، از ویندوز به اوبنتو مهhجرت کنم فقط نگرانی از نظر از بین رفتن اطلاعاتم دارم و اتصال به اینترنت با مودمی که قبلاً توی ویندوز استفاده میکردم توی این سیستم عامل هم میشه استفاده کرد؟
و نرم افزار هایی که استفاده میکنم، مثل: Photoshop , After Effect, Corel که مهمترینشونه
بقیشون مثل KmPlayer, Notepad++, Xampp, WinRar, Yahoo و ... جایگزین داشته باشن مشکلی نداره، ولی برای اون 3 تا نرم افزار میشه کاری کرد که توی اوبونتو هم اجرا بشن؟

پیشاپیش تشکر

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
پاسخ : نصب اوبونتو بر روی فلش مموری
« پاسخ #1 : 27 اردیبهشت 1392، 11:09 ق‌ظ »
سلام دوست عزیز،
برای اینکه خودتون زودتر به نتیجه برسید، بهتر هست که سوال‌ها رو جدا جدا بپرسید.

برای آشنایی اولیه این کتاب رو مطالعه بفرمایید که فارسی هم هست: http://ubuntu-book.org

اوبونتو یک گزینه داره موقع نصب که می‌گه «می‌خوای کنار ویندوز برات نصب کنم» اگر اون رو بزنید، اطلاعات توی ویندوز دست نمی‌خورن.

آفلاین S@jj@d

• Newbie
  • *
  • ارسال: 6
« پاسخ #2 : 27 اردیبهشت 1392، 11:55 ق‌ظ »
ممنون دوست عزیز، از کتاب مفیدی که معرفی کردید، خیلی از سوالاتی که واسم پیش اومده بود با مطالعه این کتاب به نتیجه رسیدم

فقط اگر امکان داره طریقه نصب روی فلش مموری رو هم توضیح بدید
چون قابل حمل بودنش بیشتر به کارم میاد، تا کنار ویندوز، قابل حمل که باشه میتونم شرکت هم ببرم
توی کتاب فقط طریقه نصب از روی فلش مموری رو توضیح داده بود
سوالات متفرقه پست اول رو به جواب رسیدم، فقط این سوالات رو اگر میشه جواب بدید:

- گراب چیه؟
- من حالا اگر بعد از این دوره آزمایشی که روی فلش مموری نصب میکنم، بخوام از ویندوز مهاحرت کنم تکلیف اطلاعات هاردم چی میشه؟ چون فرمت پارتیشن های ویندوز به اوبونتو نمیخوره و باید تغییر داده بشه، بیشترین نگرانیم واسه این موضوعه
- اگر نسخه جدید تری از اوبنتو منتشر بشه، آپگرید کردنش سخته ؟ و اینکه با این وضع سرعتی اینترنت ایران به مشکل نمیخورم؟

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2745
  • من عاشق یونیکسی ها هستم
« پاسخ #3 : 27 اردیبهشت 1392، 12:08 ب‌ظ »
1:می تونید به صورت لایو روی فلشتون داشته باشید تا هم قابل نصب باشه هم قابل استفاده فقط یکم سرعتش کم میشه  یا اینکه می تونید به همون روش روی فلشتون نصب کنید یعنی something else را بزنید و پارتیشن فلشتون را مشخص کنید و بقیش همونجوری
2:گراب بوت لودری است که به شما امکان میده که انتخاب بکنید تو کدوم سیستم عامل می خواهید برید(در زمانی که چند سیتم عامل داشته باشید)
3:لینوکس با پارتیشن های ویندوزی مشکلی نداره ولی از آن جایی که پارتیشن های لینوکسی قابلیت های بیشتری دارند می تونید فایل هاتون را به جای دیگه ای انتقال بدید و فرمت پارتیشن هاتون را عوض کنید(برای این کار می تونید از gparted که قابلیت های خوبی داره استفاده کنید)
4:اینکار را می تونید از طریق ایمیجش انجام بدید(مثل نصبش) و هم می تونید با 3 تا دستور اینکار ها را بکنید.حجم اوبونتو 800 مگ و خیلی طول نمی کشه
بهتون پیشنهاد می کنم به دنیای بزرگ شبه−یونیکس وارد بشید و از پیشرفت لذت ببرید
جیمیلم

آفلاین MrAli

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 304
    • وبلاگ علی حسین‌زاده
« پاسخ #4 : 27 اردیبهشت 1392، 12:39 ب‌ظ »
فقط اگر امکان داره طریقه نصب روی فلش مموری رو هم توضیح بدید
چون قابل حمل بودنش بیشتر به کارم میاد، تا کنار ویندوز، قابل حمل که باشه میتونم شرکت هم ببرم
توی کتاب فقط طریقه نصب از روی فلش مموری رو توضیح داده بود
سوالات متفرقه پست اول رو به جواب رسیدم، فقط این سوالات رو اگر میشه جواب بدید:

- گراب چیه؟
- من حالا اگر بعد از این دوره آزمایشی که روی فلش مموری نصب میکنم، بخوام از ویندوز مهاحرت کنم تکلیف اطلاعات هاردم چی میشه؟ چون فرمت پارتیشن های ویندوز به اوبونتو نمیخوره و باید تغییر داده بشه، بیشترین نگرانیم واسه این موضوعه
- اگر نسخه جدید تری از اوبنتو منتشر بشه، آپگرید کردنش سخته ؟ و اینکه با این وضع سرعتی اینترنت ایران به مشکل نمیخورم؟
۱- برای نصب اوبونتو روی فلش میتونی از نرم افزار startup disk creator که در اوبونتو موجوده و احتمالا بتونی حتی با دسک زنده ی اوبونتو هم اجراش کنی استفاده کنی (تو ویندوز رو نمیدونم).
۲- بهترین کار برای شما هم نصب لینوکس کنار ویندوزه که مشکلی برای ویندوز و اطلاعاتش بوجود نمیاره و میتونی تو اوبونتو هم به اونا دسترسی داشته باشی.
۳- آپگریدن در حد ۲ یا ۳تا کلیکه اما با توجه به سرعت اینترنت ما بهتره نسخه جدید رو از راه تورنت دانلود و از اول نصبش کنی.
۴- گراب رو اگه ندونی چیه مشکلی برات پیش نمیاد!  ;) همون چیزی که موقع بوت اوبونتو روی صفحه ظاهر میشه و بهت اجازه میده بین سیستم‌عامل‌های مختلف یکی رو برای بوت انتخاب کنی یا اینکه مثلا با حالت safe mode بوت کنی. گراب درواقع یه بوت لودر هست.
.:علی آقا:.
وبلاگ من: https://alihzadeh.blog.ir