انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: آرچ برای سرور؟  (دفعات بازدید: 2738 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین علی هردان

• Full Member
  • *
  • ارسال: 243
آرچ برای سرور؟
« : 07 خرداد 1392، 09:12 ب‌ظ »
سلام.
ما یه سرور خونگی داریم که در حال حاضر Linux Mint روش نصب هست و داره به خوبی کار میکنه. میدونم که مینت اصلا ربطی به سرور نداره ولی اون موقع که نصبش کردم، تنها توزیعی که دم دستم بود و بهش عادت داشتم همین مینت بود و تا به الان داره به خوبی کار میکنه  ;D از اونجا که مینت یه نسخه دسکتاپ هست و اصلا ربطی به سرور نداره، تصمیم به تعویضش گرفتم.
من خودم شخصا علاقه خاصی به آرچ لینوکس دارم و روی سیستم شخصیم از آرچ استفاده میکنم. بسیار هم باهاش راحت هستم و بنظرم کارم رو کامل راه میندازه. اول ببینید که من از سرور چی میخوام:

۱- میزبانی چندتا وبسایت کوچولو و شخصی توی شبکه داخلی و گاهی در اینترنت
۲- سامبا! شیر کردن فایل بین کامپیوترهای داخلی
۳- میل سرور
۴- هیچی!

همونطور که میبینید، این چیزایی که من میخوام تقریبا با تمام توزیع های گنو/لینوکس راه می افتن.من که خودم خیلی دوست دارم آرچ نصب کنم، ولی بابام میگه یه توزیعی نصب کن که رایج باشه و همه سرورا ازش استفاده بکنن  ;D
راست هم میگه. من تا حالا ندیدم کسی آرچ رو برای سرور توصیه بکنه.
بنظر شما برای همچین سروری از چه توزیعی استفاده بکنم؟
مزیت CentOS بر سایر توزیع های گنو/لینوکس چیه؟ چرا انقدر سرورها ازش استفاده میکنن؟ من که قابلیت خاصی داخلش نمیبینم. هرچی که داره، آرچ هم داره.
ممنون. منتظر جوابم  8)

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
پاسخ : آرچ برای سرور؟
« پاسخ #1 : 07 خرداد 1392، 10:24 ب‌ظ »
نسخه‌های دسکتاپ و سرور فرقشون اینه که نسخه‌های سرور محیط گرافیکی و غیره رو ندارن. مگر نه گنو/لینوکس گنو/لینوکسه! وقتی همون مینت کارو راه می‌ندازه که پس سری که درد نمی‌کنه رو دستمال نمی‌بندن. خودتونم که گفتید.
البته اگر علاقه به امتحان آرچ دارید که بحثش جدا است. در ضمن مجموعه‌ی سایت‌های آرچ روی خود آرچ هاست می‌شن.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین علی هردان

• Full Member
  • *
« پاسخ #2 : 07 خرداد 1392، 10:37 ب‌ظ »
نسخه‌های دسکتاپ و سرور فرقشون اینه که نسخه‌های سرور محیط گرافیکی و غیره رو ندارن. مگر نه گنو/لینوکس گنو/لینوکسه! وقتی همون مینت کارو راه می‌ندازه که پس سری که درد نمی‌کنه رو دستمال نمی‌بندن. خودتونم که گفتید.
البته اگر علاقه به امتحان آرچ دارید که بحثش جدا است. در ضمن مجموعه‌ی سایت‌های آرچ روی خود آرچ هاست می‌شن.
من هیچگونه احتیاجی به محیط گرافیکی ندارم. با ترمینال راحت میتونم کار کنم. وقتی به مینت فکر میکنم خندم میگیره، یه توزیع با محیط گرافیکی و کلی نرم افزار برای پخش فیلم و موزیک و استفاده های شخصی. این توزیع اصلا به سرور نمیاد  ;D دوست دارم سرور رو حسابی سبک بکنم.آخه این همه نرم افزار به چه دردش میخوره؟
من الان بین Arch و CentOS تردید دارم، چرا هیچکس آرچ رو توصیه نمیکنه؟ همه میگن CentOS نصب کن  :o
بعدشم من علاقه ای به امتحان آرچ ندارم. الان روی سیستمم آرچ نصبه و با آرچ دارم این متن رو تایپ میکنم  :)

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
« پاسخ #3 : 07 خرداد 1392، 10:39 ب‌ظ »
آرچ بخاطر بعضی سیاست هاش روی سرور نمیتونه جوابگو باشه. مثلا دبیان نسخه oldstable داره که هنوز روی سرورها فعاله! دلیلش چیه؟

اون آقایی که سرور داره ، نیاز به KDE 4.10 نداره. بلکه نیاز به سیستم امن و پایدار داره. هرچیزی که هدفش سروره ببینی همینطوره. مثلا FreeBSD 9.1 آخرین نسخه گنومش ۲ هست و KDE هم ۴.۸ .

قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2745
  • من عاشق یونیکسی ها هستم
« پاسخ #4 : 07 خرداد 1392، 10:45 ب‌ظ »
وقتی که از آرچ استفاده می کنی پس میدونی که آرچ اونجوریه که تو بش می گی پس خیلی برات خوبه ولی همه centos و debian استفاده می کنند شاید بخاطر اینه که آرچ خیلی بروز(به نظر من مزیت ولی خوب شاید توی سرور متفاوت باشه(البته پایدار هم هست))
بهتون پیشنهاد می کنم به دنیای بزرگ شبه−یونیکس وارد بشید و از پیشرفت لذت ببرید
جیمیلم

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #5 : 07 خرداد 1392، 10:47 ب‌ظ »
من هیچگونه احتیاجی به محیط گرافیکی ندارم. با ترمینال راحت میتونم کار کنم. وقتی به مینت فکر میکنم خندم میگیره، یه توزیع با محیط گرافیکی و کلی نرم افزار برای پخش فیلم و موزیک و استفاده های شخصی. این توزیع اصلا به سرور نمیاد  ;D دوست دارم سرور رو حسابی سبک بکنم.آخه این همه نرم افزار به چه دردش میخوره؟
من الان بین Arch و CentOS تردید دارم، چرا هیچکس آرچ رو توصیه نمیکنه؟ همه میگن CentOS نصب کن  :o
بعدشم من علاقه ای به امتحان آرچ ندارم. الان روی سیستمم آرچ نصبه و با آرچ دارم این متن رو تایپ میکنم  :)
مینت ترمینال نداره؟ آخه یه جور می‌گید «سرور» انگار قراره گوگلو هاست کنید.
تصور می‌کنم فقط برای کنجکاوی می‌خواید این کارو بکنید. پس موفق باشید.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین r_m1232002

• Full Member
  • *
  • ارسال: 143
« پاسخ #6 : 07 خرداد 1392، 11:21 ب‌ظ »
یک توزیع مناسب برای سرور چندین خصوصیت مهم داره:

* مینیمال بودن: تنها نرم افزارهایی بر روی سیستم نصب می شوند که واقعا به آنها نیاز می باشد. به این ترتیب امنیت و سرعت افزایش پیدا می کنه.

* پایداری: هر نسخه پایدار مدت بسیار طولانی تحت بررسی قرار می گیرد تا اغلب مشکلات و نقاط ضعف اون حل بشه.

* به روز رسانی امنیتی: تیم اختصاصی برای کشف و حل مشکلات امنیتی در کمترین زمان ممکن  اقدام به انتشار بسته به روز رسانی می کنند تا از آلوده شدن و یا آسیب دیدن سرور حدالمقدور جلوگیری شود.

* فراگیر بودن در زمینه مورد استفاده: به این ترتیب مستندات مورد نیاز و هماهنگی با نرم افزار های متداول و همچنین حمایت تیم بزرگ فراهم می گردد.

متاسفانه آرچ سه ویژگی آخر رو نداره و به همین دلیل استفاده از توزیع هایی مانند Debian یا CentOS توصیه می گردد.
« آخرین ویرایش: 07 خرداد 1392، 11:34 ب‌ظ توسط r_m1232002 »

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
« پاسخ #7 : 07 خرداد 1392، 11:39 ب‌ظ »
من هم یه نکته کوچولو رو درباره centos اضافه کنم. دلیل اینکه centos محبوب شده اینه که برای نصب پنل‌هایی مثل cpanel شما باید از یک توزیع که rpm بیس باشه استفاده کنین و centos هم rpm بیس هست و هم رایگان!

آفلاین علی هردان

• Full Member
  • *
« پاسخ #8 : 08 خرداد 1392، 12:13 ق‌ظ »
یک توزیع مناسب برای سرور چندین خصوصیت مهم داره:

* مینیمال بودن: تنها نرم افزارهایی بر روی سیستم نصب می شوند که واقعا به آنها نیاز می باشد. به این ترتیب امنیت و سرعت افزایش پیدا می کنه.

* پایداری: هر نسخه پایدار مدت بسیار طولانی تحت بررسی قرار می گیرد تا اغلب مشکلات و نقاط ضعف اون حل بشه.

* به روز رسانی امنیتی: تیم اختصاصی برای کشف و حل مشکلات امنیتی در کمترین زمان ممکن  اقدام به انتشار بسته به روز رسانی می کنند تا از آلوده شدن و یا آسیب دیدن سرور حدالمقدور جلوگیری شود.

* فراگیر بودن در زمینه مورد استفاده: به این ترتیب مستندات مورد نیاز و هماهنگی با نرم افزار های متداول و همچنین حمایت تیم بزرگ فراهم می گردد.

متاسفانه آرچ سه ویژگی آخر رو نداره و به همین دلیل استفاده از توزیع هایی مانند Debian یا CentOS توصیه می گردد.
ممنون که توی این بحث مشارکت کردید. ولی بنظر من آرچ هر سه خصوصیت آخری که فرمودید رو داره!
آرچ بسیار قدرتمند و پایدار هست و برنامه هاش بدون تست شدن توسط جامعه کاربری به مخازن راه پیدا نخواهند کرد. البته مثل دبیان نیست که یه برنامه رو به مدت ۱۰ سال تست بکنه و بعد از ۱۰ سال، همون نسخه قدیمی رو توی مخازنش قرار بده. :D همونطور که میدونید آرچ بسیار آپدیت و پایدار هست.

در مورد به روز رسانی امنیتی، من اطلاع دقیقی ندارم. ولی بارها شاهد بودم که برنامه هایی که آخرین نسخشون توی مخازن هست و آخرین نسخه هم روی سیستم من نصبه، براشون آپدیت میاد با اینکه برنامه به هیچ عنوان نسخه جدیدی ارائه نکرده. خب این آپدیت ها قطعا برای فیکس کردن باگی که داخل بسته موجود بوده میادش.

و در مورد مستندات، تا جایی که من میدونم، مستنداتی که توی سایت دبیان وجود دارن بسیار کم و قدیمی هستن. توضیحاتشون هم بسیار سخت و تخصصی هست. ولی سایت آرچ یه ویکی بزرگ و کامل داره که آموزش نصب و استفاده هر نوع برنامه ای رو داخلش میتونید به راحتی پیدا بکنید. خیلی هم کامل و آپدیته. حتی سایر توزیع های گنو/لینوکس هم از این مستندات کامل آرچ بهره می برن. انجمن خوبی هم داره و کاربراش خیلی سریع جوابتون رو میدن. خودم شخصا چندین بار امتحان کردم. مستندات خیلی کاملی هم برای راه اندازی وب سرور و میل سرور و... توی ویکی گذاشته. تازه به زبون انگلیسی خیلی ساده نوشته شده که افرادی مثل من که انگلیسیشون ضعیفه، راحت میتونن اونها رو مطالعه بکنن.
« آخرین ویرایش: 08 خرداد 1392، 12:17 ق‌ظ توسط علی هردان (ojZim) »

آفلاین r_m1232002

• Full Member
  • *
  • ارسال: 143
« پاسخ #9 : 08 خرداد 1392، 11:36 ق‌ظ »
فکر نمی کنم تبدیل کردن بحث به دفاع از دبیان یا آرچ نتیجه ای داشته باشد. من تنها دلایلی که عموم متخصصین و شرکت های بزرگ رو به سوی استفاده از Debian یا CentOS سوق میده بیان کردم. اینکه شما این دلایل رو منطقی می دونید یا نه به تصمیم شخصی خودتون بستگی داره.

اگرچه زمینه کاری من System Administrator نیست ولی  شخصا تجربه پیکربندی و نگهداری از چند VPS رو داشته ام و کاملا با دیگران در خصوص استفاده از توزیع های فوق موافق هستم. از طرف دیگر در امور تجاری اغلب دیتا سنتر ها به جز RHEL ، CentOS ، Debian و اخیرا Ubuntu Server گزینه دیگری را پشتیبانی نمی کنند و شما نیز مجبور به استفاده از همین توزیع ها خواهید شد.

ممکن است با توجه به نیازهای شما و یا بر اساس تجاربتان آرچ به نظر پایدار برسد اما حقیقتا مراحل کنترل کیفیت ضروری برای یک سیستم عامل سرور را طی نمی کند و من شخصا اگر قرار باشد سرویس مهمی را توسط یک سرور فراهم سازم نمی توانم به آرچ اعتماد کنم. حتی بعد دوره های گاه یکساله کنترل کیفیت دبیان باز هم مشکلاتی در هنگام استفاده تحت فشار ممکن است مشاهده گردد، آرچ که جای خود دارد.

عکس العمل سریع به مشکلات امنیتی و کشف و حل آنها نیز در مواردی مثل یک سرور متصل به اینترنت با پهنای باند گیگابیتی بسیار اهمیت دارند. حتی تصور اینکه سرور شما که در حال خدمت رسانی به هزاران مشتری است برای ساعاتی مختل شود و یا بدتر از آن اطلاعات ارزشمند شما تخریب گردد هم برای یک System Administrator مانند یک کابوس به نظر می رسد. ممکن است آرچ هم مانند سایر توزیع ها بسته های امنیتی دریافت کند اما اهمیت و منابعی که برای انجام این کار در توزیع هایی مانند دبیان اختصاص یافته با آرچ قابل مقایسه نیست.

توسعه دهندگان نرم افزارهای بزرگ ، نرم افزار خود را بر روی توزیع هایی که استفاده بیشتری دارند تست می کنند و تولید کنندگان محتوا نیز مستندات خود را برای توزیع هایی که بیشتر استفاده می شوند می نویسند. در مورد دبیان مستندات بسیار زیادی از منابع مختلف موجود می باشند و در مورد RHEL ( که برای CentOS قابل استفاده است) مستندات بی نظیری موجود می باشد.

در ضمن هنگامی که یک سرور پیکربندی می شود اغلب انتظار می رود برای دوره های طولانی چندساله بدون نیاز به تغییر چندانی مستمرا کار کند. سرور هایی که برای چند سال حتی یک بار هم ریستارت نشده اند بسیار طبیعی هستند. بنابراین عدم تغییرات گسترده چند ساله در توزیع های مانند دبیان نه تنها بد و نشان از کهنگی نیست بلکه ضروری و مطلوب نیز می باشد. شما که انتظار ندارید هر چند ماه که نسخه جدید کرنل می آید عملکرد سرور برای به روز رسانی مختل شود.

همه این موارد موجب شده تا توزیعی مانند دبیان در موقیعت های بسیار حساسی چون دیتا سنتر های گوگل و ایستگاه فضایی بین المللی ( ISS ) مورد استفاده قرار گیرد.

با این حال اگر سرور مورد نظر شما همان طور که گفتید عملیات حساسی انجام نمی دهد شاید استفاده از توزیع آرچ مشکل خاصی ایجاد نکند. مطالب فوق تنها توضیحات بیشتری بودند برای نشان دادن علت گرایش دیگران به توزیع هایی همانند دبیان در زمینه سرور.

موفق باشید
« آخرین ویرایش: 08 خرداد 1392، 11:44 ق‌ظ توسط r_m1232002 »