انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: اگه کرنل لینوکس بهترینه، پس چرا سونی برای پلی استیشن 4 از کرنل freeBSD استفاده ک  (دفعات بازدید: 21808 بار)

0 کاربر و 9 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Nasrin88

• Newbie
  • *
  • ارسال: 9
خب قبل از هرچیزی باید بگم که منم از اعضای iran-bsd هستم و اونجا فقط یک پست در مورد Perl زدم (به نظر خودم که اسپما ;D ). خب باید بگم که این سوال، اونجا جوابهای بهتری داره. کسی که اوبونتو سیستم عامل اصلیشه ، احتمال داره حتی اسم BSD هم نشنیده باشه. ولو اینکه Staff یا Manager باشه.
خب، بگذریم، تنها سونی (غول تکنولوژی) نیست. بلکه پروژه های ایرانی (به نظرم در مقابل سونی، تنها یک تیم کوچک البته دانا و علاقمند) هم که همون مدیران iran-bsd.ir هستند هم از گنو/لینوکس به FBSD مهاجرت کردند (jabirproject.org).
در نهایت باید بگم که تا جایی که میدونم ، پردازنده ها و فایل سیستم ها در BSD بهتر پشتیبانی میشند تا لینوکس. الان پستم رو از زوبونتو میفرستم و کاملا داغ هست لپتاپم. ولی روی PC-BSD اینطور نیست (حتی دو گرافیک هم هست لپتاپم) .

آفلاین siavash_siavash

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 271
هر كدوم خوبياى خودشونو دارند و در جاهاى مختلف استفاده ميشند بسته به قابليت مورد نظر . من خودم نت بى اس دى دارم و قبلاً فرى بى اس دى داشتم و متنفرم از لينوكس . اما براى مثال ابر كامپيوترا معمولاً يه نسخه از لينوكسو براى خودشون ويرايش كردند و از فرى بى اس دى استفاده نميكنند چون كاملاً يه تيكست اما لينوكس حتى يه سيستم عامل كامل  ( سيستم عامل ( بهتره بگم كرنل ) هست ولى خوب )  هم نيست و اضافات نداره ( يه چيزايى هم كم داره و البته به اين معنا نيست كه فرى بى اس دى چيزاى اضافه داره البته نت بى اس دى تا حدودى اينو حلش كرده . )
توصيه ميكنم تاپيكه "چرا نت بى اس دى ؟ " رو تو همون انجمن ايران بى اس دى زدم رو بخونين .
شما بعنوان یک کاربر دسکتاپ موقع استفاده از netBSD به مشکل بر نخوردی؟ البته netBSD خوبی ای که داره اینه که واسۀ همۀ پلتفرمها یه ورژن زده، ولی اینطور که از شواهد و قرائن برمیاد برای کاربر دسکتاپ بیشتر freeBSD بکار میاد، تازه اونم مشتقاتش نه خودش! چون میگن نصبش خیلی مشکله حتی بر و بچه های آرچ توش میمونن! اون مقاله رو هم حتمأ میخونم.  :)

آفلاین Nasrin88

• Newbie
  • *
فکر کنم عقایدتون در موردش اشتباهه :). مطالب وبلاگ آقای حقیری بهتر بیان میکنه این موضوعات رو : haghiri75.com

این هم بحث مورد علاقه شما :

http://iran-bsd.ir/showthread.php?tid=506

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 641
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#
هر كدوم خوبياى خودشونو دارند و در جاهاى مختلف استفاده ميشند بسته به قابليت مورد نظر . من خودم نت بى اس دى دارم و قبلاً فرى بى اس دى داشتم و متنفرم از لينوكس . اما براى مثال ابر كامپيوترا معمولاً يه نسخه از لينوكسو براى خودشون ويرايش كردند و از فرى بى اس دى استفاده نميكنند چون كاملاً يه تيكست اما لينوكس حتى يه سيستم عامل كامل  ( سيستم عامل ( بهتره بگم كرنل ) هست ولى خوب )  هم نيست و اضافات نداره ( يه چيزايى هم كم داره و البته به اين معنا نيست كه فرى بى اس دى چيزاى اضافه داره البته نت بى اس دى تا حدودى اينو حلش كرده . )
توصيه ميكنم تاپيكه "چرا نت بى اس دى ؟ " رو تو همون انجمن ايران بى اس دى زدم رو بخونين .
شما بعنوان یک کاربر دسکتاپ موقع استفاده از netBSD به مشکل بر نخوردی؟ البته netBSD خوبی ای که داره اینه که واسۀ همۀ پلتفرمها یه ورژن زده، ولی اینطور که از شواهد و قرائن برمیاد برای کاربر دسکتاپ بیشتر freeBSD بکار میاد، تازه اونم مشتقاتش نه خودش! چون میگن نصبش خیلی مشکله حتی بر و بچه های آرچ توش میمونن! اون مقاله رو هم حتمأ میخونم.  :)

خوب چه مشكلى مثلاً ؟

آفلاین siavash_siavash

• Sr. Member
  • *
خب قبل از هرچیزی باید بگم که منم از اعضای iran-bsd هستم و اونجا فقط یک پست در مورد Perl زدم (به نظر خودم که اسپما ;D ). خب باید بگم که این سوال، اونجا جوابهای بهتری داره. کسی که اوبونتو سیستم عامل اصلیشه ، احتمال داره حتی اسم BSD هم نشنیده باشه. ولو اینکه Staff یا Manager باشه.
خب، بگذریم، تنها سونی (غول تکنولوژی) نیست. بلکه پروژه های ایرانی (به نظرم در مقابل سونی، تنها یک تیم کوچک البته دانا و علاقمند) هم که همون مدیران iran-bsd.ir هستند هم از گنو/لینوکس به FBSD مهاجرت کردند (jabirproject.org).
در نهایت باید بگم که تا جایی که میدونم ، پردازنده ها و فایل سیستم ها در BSD بهتر پشتیبانی میشند تا لینوکس. الان پستم رو از زوبونتو میفرستم و کاملا داغ هست لپتاپم. ولی روی PC-BSD اینطور نیست (حتی دو گرافیک هم هست لپتاپم) .
بله یه جا خوندم که فایل سیستم خانوادۀ BSD (یعنی ZFS) در مقابل نوشتن ترکهای خراب حفاظت شده، یعنی مثلأ اگه در هنگام کپی کردن یک فایل برق قطع بشه، بعد از اینکه سیستمو مجدد روشن کنید اون فایل خراب رو تشخیص میده و پاک میکنه، همچنین این باعث میشه که از ایجاد بدسکتور بر روی هارد دیسک جلوگیری بشه. البته این پروتکشنها باعث شده کپی کردن در ZFS یه مقدار کندتر از بقیۀ سیستم های فایلی باشه، ولی به نظر من ارزششو داره.

آفلاین siavash_siavash

• Sr. Member
  • *

[/quote]

خوب چه مشكلى مثلاً ؟
[/quote]
مثلأ یکی از قطعات سیستمتو ساپورت نکنه یا نرم افزاری نیاز داشته باشی که اون نداشته باشه؟

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#

خوب چه مشكلى مثلاً ؟
[/quote]
مثلأ یکی از قطعات سیستمتو ساپورت نکنه یا نرم افزاری نیاز داشته باشی که اون نداشته باشه؟
[/quote]
بله یه جا خوندم که فایل سیستم خانوادۀ BSD (یعنی ZFS) در مقابل نوشتن ترکهای خراب حفاظت شده، یعنی مثلأ اگه در هنگام کپی کردن یک فایل برق قطع بشه، بعد از اینکه سیستمو مجدد روشن کنید اون فایل خراب رو تشخیص میده و پاک میکنه، همچنین این باعث میشه که از ایجاد بدسکتور بر روی هارد دیسک جلوگیری بشه. البته این پروتکشنها باعث شده کپی کردن در ZFS یه مقدار کندتر از بقیۀ سیستم های فایلی باشه، ولی به نظر من ارزششو داره.

zfs ماله سولاريسه تا اونجا كه من ميدونم اماّ فرى بى اس دى بهتر از خوده سولاريس روش كار ميكنه .

فرى بى اس دى با تپ تو كليك مشكل داشت سينكلاينت كار نميداد و نت بى اس دى با صدا كه فكر كنم مشكل از ميكسرا بود . نرم افزار خاصى نشده تا حالا فقط يه رنجر با فيش ٢ و همين طور guile 2 و ghc  :D بوده در ضمن شما ميتونين پرتاى فرى بى اس دى رو واسه نت بى اس دى  تبديل كنين . من يكم خراب كارى كردم پكيج اد كار نميده و قصد مهاجرت دارم شايد به اپن بى اس دى شايد فرى بى اس دى شايد سولاريس شايد هم plan9 !

منم قبلاً آرچ داشتم اما خوشم نيمد اصلاً جالب نبود و ميدونى حجم سنگين آپديت و اين كه پايدارى نداشت و كلاً بهم ريخته بود الآنم كه كلاً از لينوكس متنفرم .
« آخرین ویرایش: 14 تیر 1392، 10:37 ب‌ظ توسط אוּרִיאֵל »

آفلاین Nasrin88

• Newbie
  • *

خوب چه مشكلى مثلاً ؟

[/quote]

zfs ماله سولاريسه تا اونجا كه من ميدونم اماّ فرى بى اس دى بهتر از خوده سولاريس روش كار ميكنه .

فرى بى اس دى با تپ تو كليك مشكل داشت سينكلاينت كار نميداد و نت بى اس دى با صدا كه فكر كنم مشكل از ميكسرا بود . نرم افزار خاصى نشده تا حالا فقط يه رنجر با فيش ٢ و همين طور guile 2 و ghc  :D بوده در ضمن شما ميتونين پرتاى فرى بى اس دى رو واسه نت بى اس دى  تبديل كنين . من يكم خراب كارى كردم پكيج اد كار نميده و قصد مهاجرت دارم شايد به اپن بى اس دى شايد فرى بى اس دى شايد سولاريس شايد هم plan9 !
[/quote]

شما Uriel هستید؟؟! ببخشید میخواستم بدونم چه دلایلی داره که هی BSD عوض میکنید؟!

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#

خوب چه مشكلى مثلاً ؟

[/quote]

شما Uriel هستید؟؟! ببخشید میخواستم بدونم چه دلایلی داره که هی BSD عوض میکنید؟!
[/quote]

بله . ميخوام خوبشو انتخاب كنم راستش خودمم از مهاجرت هاى پشت سر هم خوشم نمياد اما اينجا دنياى وسيعيه و ترجيح ميدم حداقل يه شناخت سطحى از كليت ها داشته باشم و البته مهاجرت زياد باعث عقب افتادن از كاراى اصلى ميشه ( فكر كنم حرفه بهداد بود اگه اشتباه نكنم ) . در كل هر بى اس دى اى كه داشته باشم از پكيج سورس استفاده ميكنم . اين باعث ميشه اتفاقه خاصى نيفته .
« آخرین ویرایش: 14 تیر 1392، 10:42 ب‌ظ توسط אוּרִיאֵל »

آفلاین سالار مقدم

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2074
  • هر چقدر بدونی بازم کمه.
    • سالار مقدم
این متنی که شما گذاشتید چیزی در رابطه با انحصاری کردن نگفته. در رابطه با نسخه‌های بعدی GPL گفته.
سالارجان شما تا آخر جمله رو بخون بعد قضاوت کن.  ;)
سالار؟جان؟من سلارم کسی که نقل قول  کردین آقای سلمان هستند :)
حالا که یه جورایی منو پینگ کردین بگم که همونطور که بهترین گنو/لینوکس نداریم ، بهترین کرنل آزاد هم نداریم! حالا چه بی اس دی باشه چه لینوکس. دلیل اینکه شرکت های انحصار طلبی جون سونی، اپل ، وی ام ویر ، سیسکو و ... از بی اس دی استفاده می کنند دقیقا بخاطر ضعف لایسنس بی اس دی هست :) یه کرنل مفت هست که به راحتی میتونم مال خودم کنم و کدش رو ببندم. مریضم برم لینوکس استفاده کنم که مجبورم با مجوز جی پی ال منتشر کنم؟ در مورد این که سیستم فایل بی اس دی بهتره باید بگم که لینوکس کم و کسری در این ضمینه نمیاره، یعنی در این مورد هر کدوم قابلیت هایی نسبت به هم دارند،در مورد سرور هم بستگی به استفاده داره ، یکی میخواد فقط فایل شیرینگ راه بندازه خوب اینجوری یکم بی اس دی بهتره اما یکی دیگه میخواد از همه ی امکانات یک سرور بهره مند بشه و از سی پنل و ... استفاده کنه لینوکس بهتره، و ... . در مورد دسکتاپ از نظر من اشتباه محضه!پشتیبانی افتضاح از درایور ها، نداشتن پکیج منیجر مناسبی همچون apt و yum ، کامپایل از سورس ، نداشتن مخازن قنی همچون دیباین و آرچ و ردهت و ... یعنی افتضاح ترین کاری که یه کاربر دسکتاپ میتونه بکنه نصب بی اس دیه،محمدرضا از دوستان خوب من هست ولی این رو در نظر بگیرید که خیلی طرفدار بی اس دیه :) در مورد این داستان زیاد تو انجمن بحث شده اگر سرچ کنید می بینید که برای یه کاربر دسکتاپ یا تا حدودی سرور لینوکس بهتره. حالا یه zfs دارینو این همه پوزشو میاینا  ;D ما هم خیلی چیزا داریم  ;D

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#
این متنی که شما گذاشتید چیزی در رابطه با انحصاری کردن نگفته. در رابطه با نسخه‌های بعدی GPL گفته.
حالا که یه جورایی منو پینگ کردین بگم که همونطور که بهترین گنو/لینوکس نداریم ، بهترین کرنل آزاد هم نداریم! حالا چه بی اس دی باشه چه لینوکس. دلیل اینکه شرکت های انحصار طلبی جون سونی، اپل ، وی ام ویر ، سیسکو و ... از بی اس دی استفاده می کنند دقیقا بخاطر ضعف لایسنس بی اس دی هست :) یه کرنل مفت هست که به راحتی میتونم مال خودم کنم و کدش رو ببندم. مریضم برم لینوکس استفاده کنم که مجبورم با مجوز جی پی ال منتشر کنم؟ در مورد این که سیستم فایل بی اس دی بهتره باید بگم که لینوکس کم و کسری در این ضمینه نمیاره، یعنی در این مورد هر کدوم قابلیت هایی نسبت به هم دارند،در مورد سرور هم بستگی به استفاده داره ، یکی میخواد فقط فایل شیرینگ راه بندازه خوب اینجوری یکم بی اس دی بهتره اما یکی دیگه میخواد از همه ی امکانات یک سرور بهره مند بشه و از سی پنل و ... استفاده کنه لینوکس بهتره، و ... . در مورد دسکتاپ از نظر من اشتباه محضه!پشتیبانی افتضاح از درایور ها، نداشتن پکیج منیجر مناسبی همچون apt و yum ، کامپایل از سورس ، نداشتن مخازن قنی همچون دیباین و آرچ و ردهت و ... یعنی افتضاح ترین کاری که یه کاربر دسکتاپ میتونه بکنه نصب بی اس دیه،محمدرضا از دوستان خوب من هست ولی این رو در نظر بگیرید که خیلی طرفدار بی اس دیه :) در مورد این داستان زیاد تو انجمن بحث شده اگر سرچ کنید می بینید که برای یه کاربر دسکتاپ یا تا حدودی سرور لینوکس بهتره. حالا یه zfs دارینو این همه پوزشو میاینا  ;D ما هم خیلی چیزا داریم  ;D

فكر كنم شما هيچ گونه شناختى از بى اس دى ندارين . شرمنده . تمام حرفات بى اساس و كاملاً غلط هستند .

آفلاین سالار مقدم

• *
    • سالار مقدم

فكر كنم شما هيچ گونه شناختى از بى اس دى ندارين . شرمنده . تمام حرفات بى اساس و كاملاً غلط هستند .

فروم جای همین بحث هاست،اگر من اشتباه می کنم به من درستش رو بگید تا دیگه اشتباه نکنم، من هم همینطور به شما کمک میکنم،هر جاش که غلطه(به قول شما همش) خوب بگید درستش چیه؟

آفلاین سالار مقدم

• *
    • سالار مقدم
حالا من منابع حرف های خودم رو میزارم (از منابع نتیجه گیری کردم) تا ببینید الکی حرفی نزدم :)
http://forum.ubuntu.ir/index.php?topic=15544.0
http://forum.ubuntu.ir/index.php?topic=16738.0
http://forum.ubuntu.ir/index.php?topic=56157.0
و مخصوصا وبلاگ دوست خوبمون علی آقا که مقایسه ی بسیار خوبی گذاشتند(بیشتر حرف من از وبلاگ ایشون بود):
http://alihzadeh.blog.ir/1392/03/20-1
http://alihzadeh.blog.ir/1392/03/20-2
 ;)

آفلاین siavash_siavash

• Sr. Member
  • *
سالارجان اولأ عذر میخوام چون اشتباهأ به جای آقای سلمان شما رو خطاب کردم.
اما یه نکتۀ مهم:
شما (و خیلیای دیگه) از اساس در درک بعضی از مسائل دنیای پیرامون مشکل دارید؛ شما توقع دارید که همیشه یه شرکتی بیاد وقت بزاره و عرق جبین بریزه و به تعداد زیادی تکنیسین و مهندس پول بده و یک کد رو ارتقاء بده، بعد آخرش بیاد اون کد رو با همه share کنه تا حتی رقباش اون کد رو بردارن و توی نرم افزار خودشون ازش استفاده کنن! علت اینکه نرم افزارهای آزاد از انواع تجاری عقبتر هستن دقیقأ همینه، چون سیستم طوری شکل گرفته که اونی که زیاد زور میزنه با اونی که کم زور میزنه حقوق و مزایاشون یکسانه! سعی کنید توقعاتتون رو یه مقدار تعدیل کنید.
ثانیأ مگه شما دم از آزادی نمیزنی؟ خب مجوز BSD نهایت آزادی رو به شما داده و تصمیم رو به عهدۀ خودتون گذاشته، اونایی که این مجوز BSD رو طراحی کردن از همون اول میدونستن که بعدأ خیلیها برای مقاصد تجاری از این نرم افزار استفاده خواهند کرد، با این حال این اختیار رو به من و شما دادن که نرم افزار رو برداریم و واسۀ خودمون قفل کنیم؛ پس این ضعف نیست، آزادیِ بیش از حده.
ثالثأ مزیتهای BSD به لینوکس تنها به ZFS خلاصه نمیشه، از مزیتهای دیگه میشه به این موارد اشاره کرد: 1- تمیزتر بودن کدها (نسبت به لینوکس) و به تبع اون سبکی، امنیت و پایداری بیشتر، 2- آزادیِ بیشتر (نوع مجوز)، 3- شباهتِ ساختاریِ بیشتر به یونیکس و سازگاری بهتر با سخت افزارها (البته سخت افزارهایی که درایورش موجوده).
به نظر من تنها مزیت گنو/لینوکس پشتیبانیِ بهترش از سخت افزارهای جدیده، همین! که اینم بخاطر اینه که کاربران بیشتر از BSDـه و ضرورت نوشتن درایور بیشتر احساس میشه.

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#
خوب من ازتون دليل خواستم دقت كنين اما يه سرى نكات هست . لينوكس فقط رو يه ext و fat به طور نسبتاً خوبى كار ميده و همين بى تى آر اف اس كه ازش تعريف ميكنند ميشه گفت افتضاح كار ميكنه اما فايل سيستما تو بى اس دى تقريباً تمامى فايل سيستماى يونيكسى هست از ffs و ufs گرفته تا zfs كه ماله اراكله . درايور ها پشتيبانى نسبتا خوبى دارند در زمينه گرافيك همه ى چيزاى xorg هستندشون ليست درايور هاى صدا رو ميتونيد ببينيد كه حتى گهگاه از بعضى توزيع هاى لينوكس هم كامل تره اُ اس اس از بى اس دى پشتيبانى كامل ميكنه و البته فرى بى اس دى مخصوصا صداى شما رو شناخته از قبل از لحاظ پردازشى قابل قياس نيستند لينوكس يه پروژه بوده واسه سرگرمى و خوب انتظاريم نميشه ازش داشت اما پشتيبانى مالى شركت هارو داشته كدش رو نميتونيد با كد بى اس دى مقايسه كنيد پشت بى اس دى يه سرى آدم كاربلد حرفه اى بوده اما اون يه دانشجو كه كداى مينيكسو خونده بودو خوشش اومده بود و مثه الآن كه هر كى يه توزيع داره اونم ماله خودشو راه انداخت و بعد يك سرى اومدند ازش يه بت ساختن همه ى آمار ها در مورد پردازش اينو ثابت ميكنه . خودتون جست و جو كنيد ! لينوكس رو نميشه گفت يه سيستم عامل كامله اما هسته بى اس دى رو ميشه گفت كامله اين يعنى لينوكس واسه اين كه سرعت بهترى داشته باشه بعضى چيزا رو حذف كرده => ابتره => به گنو نياز داره => سريع تر شايد بارگزارى شه كه با تو جه به بهينه سازى هاى بى اس دى ها اين فقط در بارگزارى اوليه صادقه و در سرى هاى بعدى ميشه گفت بى اس دى جلو تره . در مواردى مثل معمارى هاى پردازنده جايى واسه بحث نيست و باعث ميشه رو يه سروراى اسپاركى از بى اس دى ها كه پشتيبانى بهترى دارند استفاده بشه و ما ميدونيم كه اسپارك چقدر قدرت منده ! همين طور روى embedded systems ، و يه چيزى مثه نت بى اس دى باعث ميشه جايى واسه بحث نباشه و قطعاً واسه يه دولوپر انتخاب اول واسه پرت كردن نرم افزارشه . شما فناورى هايى كه تو هر نسخه از توزيع معروف اضافه ميشه و فناورى هاى جديد هر نسخه از لينوكسو در نظر بگيريد و با فناورى هاى اضافه شده به يه نسخه از بى اس دى ها مقايسه كنيد نه تعداد از لحاظ كمى از لحاظ كيفى هم  بى اس دى خيلى جلوتره توى اوبونتو نسخه جديد بالاخره شما شايد بتونين nautilus رو باز كنين و در ضمن آمار شما رو هم ميده به آمازون اما بى اس دى ها … هه . در مورد نرم افزار ها ، به نظرتو دليل وجود مخازن تستينگ و aur چيه ؟ در مورد بى اس دى ها هم همين قضيه صدق ميكنه و من خيلى خوشحالم كه گنوم سه اينجا نيستش و خوب اونا نمياند به طور پيشفرض مخازن تستينگ رو فعال كنند يا yaourt رو بزارن تو مخازن اصلى اينجا هم ما مخازن wip رو داريم اين بخاطره اينه كه شما مخازن بى اس دى رو نميشناسين و اونو با داس اشتباه كردين بى اس دى خيلى قدرتمند تر از اون چيزيه كه شما فكر ميكنيد من به شما ميگم كه خيلى از نرم افزارايى كه تو مخازن اصلى لينوكسا نيستند تو مخازن اصلى بى اس دى ها پيدا ميشند ولى اينا هيچ كدوم ضعف امنيتى يا ناپايدارى و باگ ندارند و تست شدند . شما اينجا ميتونيد همه چيزو خودتون تنظيم كنيد بخاطره همينه كه توزيع هاى اضافه وجود ندارند و هدف هاى اصلى تأمين شده و البته بى اس دى جامعه كاربى بهترى ( حرفه اى تر ) داره اماّ من به كسايى كه كار با دستور cd رو بلد نيستند توصيه نميكنم ، توزيع هاى لينوكسى عموما كارو رو راحت تر ميكنن اما بى اس دى ها يه سيستم قوى به شما ميدن و ساده ترن ( با راحت بودن فرق داره ) . در كل بگم من اوبونتو رو به عنوان اسباب بازى ميبينم و همين طور جنتو و آرچ و اسلكور كه مثلاً توزيع هاى حرفه اى لينوكس باشن و من از لينوكس متنفرم . جى پى ال يه مجوز آزاده كه آزادى نرم افزار رو محدود ميكنه و اين به معناى تمام مسخرست در ضمن بنده پستاى على رو هم قبلاً خونده بودم و همين طور نقداى خوب محمد رضا كه متأسفانه محمد رضا عقب نشينى كرد فكر كنم به خاطر نقل مكان حوصله بحث نداشت اما تو اين پست همه ى اونا رو هم نقد كردم به نحوى و اون تاپيكاى شما هم بيشتر نظر شخصى افراد بود . به عنوان يكى از طرفداراى سفت و سخت pkgsrc اميدوارم سرى بعد اونو با يام و حتى پكمن مقايسه نكنيدچه برسه به اپت چون اونا قابل قياس با يه قولى مثه pkgsrc نيستند .