انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: gnu/gpl (مهمه برای من)  (دفعات بازدید: 13350 بار)

0 کاربر و 8 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین sisyphus

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 76
پاسخ به: gnu/gpl (مهمه برای من)
« پاسخ #15 : 01 آبان 1389، 10:32 ب‌ظ »
نقل‌قول
توی GPL نرم افزار نمی تونه با مجوز دیگه ای منتشر بشه؟
این یکم مبهمه.
اگر منظورت اینه که تو به عنوان کاربر، مجوز کد تحت GPL دیگری رو عوض کنی، نه!
اگر منظورت اینه که تو بتونی مجوز کد خودت رو که تحت GPL منتشرش کردی، (که وابسته به کد دیگه‌ای که تحت GPL ئه نیست) رو تغییر بدی، بله می‌تونی. فقط نسخه‌هایی از برنامه که تحت GPL منتشر شدن، هنوز شرایط GPL براشون برقراره (نسخه‌های جدید‌تر با مجورز جدید منتشر می‌شن).
و اگر منظورت اینه که کد خودت (یعنی copyright holder باید خودت باشی) همزمان به جز GPL با مجوز دیگه‌ای هم منتشر بشه، بله باز می‌تونی.
نقل‌قول
نمی شه نرم افزار رو بفروشیم؟
معلومه که می‌شه فروخت، چه خودت مجانی به دستت رسیده باشه یا باباتش پول داده باشی.
نقل‌قول
نرم افزار آزاد به نرم افزاری گفته میشه که از GPL استفاده کنه.
نه. مجوزهای زیادی هستند که از نظر FSF آزاد محسوب می‌شن.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_FSF_approved_software_licenses
« آخرین ویرایش: 01 آبان 1389، 10:35 ب‌ظ توسط sisyphus »

آفلاین Alinn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1440
  • هدیه فاتحه شما برای روح پدرم تسلای دلم خواهد بود:)
    • کاوش‌های من
« پاسخ #16 : 01 آبان 1389، 10:42 ب‌ظ »
ممنون
منظورم از سوال اول این بود که مثلا من اوبونتو رو ریمیکسش کنم بعد تحت یه مجوز دیگه منتشرش کنم. فکر کنم چون GPL کپی لفت داره نمیشه. درسته؟
نقل‌قول
نرم افزار آزاد به نرم افزاری گفته میشه که از GPL استفاده کنه.
نه. مجوزهای زیادی هستند که از نظر FSF آزاد محسوب می‌شن.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_FSF_approved_software_licenses
یعنی هر نرم افزاری که تحت یکی از این مجوزها منتشر بشه از نظر FSF آزاد محسوب میشه؟
مثل عکس رخ مهتاب که افتاده در آب
در دلم هستی و بین من و تو فاصله هاست
اللهم عجل لولیک الفرج

کاوش‌های من

آفلاین .:::_| Smart Boy |_:::.

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 397
  • براي بهره‌مند شدن از آزادي بايد خود را مهار كنيم.
« پاسخ #17 : 02 آبان 1389، 12:22 ق‌ظ »
اگر منظورت اینه که تو بتونی مجوز کد خودت رو که تحت GPL منتشرش کردی، (که وابسته به کد دیگه‌ای که تحت GPL ئه نیست) رو تغییر بدی، بله می‌تونی. فقط نسخه‌هایی از برنامه که تحت GPL منتشر شدن، هنوز شرایط GPL براشون برقراره (نسخه‌های جدید‌تر با مجورز جدید منتشر می‌شن).
سلام
یعنی این امکان وجود دارد که نرم‌افزارهای تحت لایسنس GPL، در نسخه‌های جدید، مثلا تجاری و غیر آزاد باشد؟
مثلا من یک نرم‌افزار می‌نویسم تحت لایسنس GPL و در نسخه‌ی ۲ نرم‌افزارم لایسنس آن را تغییر داده و آن را غیر آزاد و تجاری اعلام کنم؟
عیب رندان مـکن ای زاهد پاکیزه سـرشت     کـه گناه دگــران بر تــو نخواهند نوشت
من اگر خوبــم اگر بــد تو برو خود را باش     هر کسی آن درود عاقبت کار که کشت

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
« پاسخ #18 : 02 آبان 1389، 02:02 ق‌ظ »
سلام
یعنی این امکان وجود دارد که نرم‌افزارهای تحت لایسنس GPL، در نسخه‌های جدید، مثلا تجاری و غیر آزاد باشد؟
مثلا من یک نرم‌افزار می‌نویسم تحت لایسنس GPL و در نسخه‌ی ۲ نرم‌افزارم لایسنس آن را تغییر داده و آن را غیر آزاد و تجاری اعلام کنم؟

درود

اگر همه برنامه نویس ها که در اون پروژه شرکت کرده باشن موافق نباشن قسمت هایی که خودشون نوشتند رو نمیشه غیر آزاد منتشر کرد ( فقط شخص نویسنده می تونه برای قسمت کد خودش این تصمیم رو بگیره
و از طرف دیگه اگر این کد کتابخانه ای باشه که در نرم افزار استفاده شده باشه اون کتابخانه ها رو هم نمیشه محدود کرد

از طرف دیگه هر محدودیتی اعمال بشه از اون نسخه هست و نسخه های قبل شاملش نمیشه

شرکت های تجاری که محصولاتی با ۲ تا لایسنس دارند هم همینطور هستن (‌نسخه آزاد و غیر آزاد تجاری)

برای مثال

نرم افزار x تا نسخه ۲  آزاد بوده و در نسخه ۲.۱ تصمیم گرفته شده غیر آزاد بشه
شما می تونید نسخه ۲ رو بگیرید و از اون استفاده کنید و تغییر بدید و دوباره منتشرش کنید :) (‌البته  چون برنامه نویس اصلیش نیستید نمی تونید غیر آزاد منتشرش کنید مگر قسمت هایی که خودتون کد زدید )

در حال حاضر محصول ها آزاد میشن و نه اینکه محدود تر بشن :)
چون مزایای نرم افزار آزاد روز به روز داره بیشتر آشکار میشه :)

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین sisyphus

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 76
« پاسخ #19 : 02 آبان 1389، 09:59 ب‌ظ »
نقل‌قول
ممنون
منظورم از سوال اول این بود که مثلا من اوبونتو رو ریمیکسش کنم بعد تحت یه مجوز دیگه منتشرش کنم. فکر کنم چون GPL کپی لفت داره نمیشه. درسته؟
درسته، مورد اولی ئه که من گفتم. (البته سوالت رو خوب نپرسیدی، برای این که ارآئه‌ات درست‌تر باشه سعی کن مثالت رو در مورد یه نرم‌افزار خاص(تر) بزنی، مثلاً GCC)
نقل‌قول
یعنی هر نرم افزاری که تحت یکی از این مجوزها منتشر بشه از نظر FSF آزاد محسوب میشه؟
اونجا اونطور نوشته  :)
نرم‌افزار آزاد از نظر FSF نرم‌افزاری که اون ۴ تا آزادی رو داشته باشه، برای همین همه اون مجوزها آزاد هستند، ولی قطعاً توصیه FSF استفاده از مجوزهایی مثل GPL ئه که کپی‌لفت دارن.

آفلاین Alinn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1440
  • هدیه فاتحه شما برای روح پدرم تسلای دلم خواهد بود:)
    • کاوش‌های من
« پاسخ #20 : 02 آبان 1389، 10:54 ب‌ظ »
نقل‌قول
ممنون
درسته، مورد اولی ئه که من گفتم. (البته سوالت رو خوب نپرسیدی، برای این که ارآئه‌ات درست‌تر باشه سعی کن مثالت رو در مورد یه نرم‌افزار خاص(تر) بزنی، مثلاً GCC)
نقل‌قول
اونجا اونطور نوشته  :)
نرم‌افزار آزاد از نظر FSF نرم‌افزاری که اون ۴ تا آزادی رو داشته باشه، برای همین همه اون مجوزها آزاد هستند، ولی قطعاً توصیه FSF استفاده از مجوزهایی مثل GPL ئه که کپی‌لفت دارن.
متشکرم ;)
مثل عکس رخ مهتاب که افتاده در آب
در دلم هستی و بین من و تو فاصله هاست
اللهم عجل لولیک الفرج

کاوش‌های من

آفلاین Alir3z4

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 750
  • Guess who's back?
« پاسخ #21 : 02 آبان 1389، 11:33 ب‌ظ »
جدا از اين بحث هاي سياسي
جواب همه لينك هاي اين تاپيك تهش اينه :
Forbidden

You don't have permission to access /gnu/lgplv3-fa.html on this server.

یه مرد هیچوقت زمین نمیخوره...