انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: مقایسه CISC با RISC  (دفعات بازدید: 4055 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2745
  • من عاشق یونیکسی ها هستم
مقایسه CISC با RISC
« : 25 تیر 1392، 07:37 ب‌ظ »
سلام دوستان من ویکی پدیا را خوندم و متوجه شدم که اینا متضاد هم دیگه هستند ولی به نظر شما کدوم بهتره؟
استفاده هایشان در کجا ها است؟
کدوم بهتر از شبه یونیکس ها پشتیبانی می کنند؟
بهتون پیشنهاد می کنم به دنیای بزرگ شبه−یونیکس وارد بشید و از پیشرفت لذت ببرید
جیمیلم

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4867
  • masoft قدیم
پاسخ : مقایسه CISC با RISC
« پاسخ #1 : 26 تیر 1392، 12:05 ق‌ظ »
اینکه کدوم بهتره، خیلی معنی نداره. این‌ها دو تکنولوژی مختلف برای ساخت پردازنده هستند و هر کدوم خوبی‌ها و بدی‌های خودشون رو دارند. در حال حاضر پردازنده‌های عادی کامپیوترها CISC هستند و پردازنده‌های موبایل‌ها و تبلت‌ها RISC هستند.

در ضمن، کار پردازنده پشتیبانی از سیستم‌عامل نیست، سیستم‌عامل باید از پردازنده پشتیبانی بکنه.

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 26 تیر 1392، 06:53 ق‌ظ »
منظور من هم این بود که سیستم عامل از کدومشون بهتر پشتیبانی می کنه.
توی برنامه نویسی نرم افزاراتشون با هم فرق دارند؟
میشه روی دسکتاپ از RISCاستفاده کرد؟اگه میشه چه سیستم عاملی می تونه بهترین کارایی و بهترین مخازن را براش داشته باشه؟
جیمیلم

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4867
  • masoft قدیم
« پاسخ #3 : 26 تیر 1392، 12:35 ب‌ظ »
تفاوتش در برنامه‌نویسی تنها وقتی احساس می‌شه که به اسمبلی برنامه بنویسید. توی زبان‌های دیگه تفاوتی احساس نمی‌کنید.
بله، میشه کامپیوتر عادی هم RISC باشه. کامپیوترهای قدیمی مک از پردازنده PPC استفاده می‌کردند که RISC بود. پردازنده‌های SPARC هم که در سرورهای Oracle (یا Sun قدیم) ارائه می‌شن، RISC هستند.

دبیان و جنتو بهترین توزیع‌ها برای پردازنده‌های متفاوت از لحاظ مخازن نرم‌افزاری هستند.

در هر صورت، تفاوت خاصی توی اون‌ها مشاهده نمی‌کنید و همین الان هم می‌تونید فکر کنید که پردازندتون RISC هستش :)

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 26 تیر 1392، 03:15 ب‌ظ »
مگه نمی گند که بدلیل ارسال پردازش ها بصورت کوچک سرعت پردازش بیشتراست؟پس بهتره دیگه و باید توی رایانه های جدید استفاده بشه نه قدیمی
جیمیلم

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 641
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#
« پاسخ #5 : 26 تیر 1392، 03:31 ب‌ظ »
مگه نمی گند که بدلیل ارسال پردازش ها بصورت کوچک سرعت پردازش بیشتراست؟پس بهتره دیگه و باید توی رایانه های جدید استفاده بشه نه قدیمی

اسپارك مدل جديد هم داره و كلاً خداست .

آفلاین r_m1232002

• Full Member
  • *
  • ارسال: 143
« پاسخ #6 : 26 تیر 1392، 04:06 ب‌ظ »

درسته که در معماری RISC به دلیل ساده بودن و تعداد کمتر دستورات ماشین ، معماری پردازنده ساده تر است و نسبت به CISC تعداد بیشتری دستورالعمل در سیکل های پردازنده اجرا میشه اما همین ساده بودن دستورات ماشین باعث میشه برای ترجمه دستورات زبان های سطح بالاتر نیاز به تعداد بیشتری دستورالعمل ماشین باشه و این عامل مهمی در کاهش سرعت هست.

به هر حال در حال حاضر پر استفاده ترین معاری بر اساس CISC ، معماری X86 و پر استفاده ترین معماری بر اساس RISC ، معماری ARM می باشد که همان طور که ملاحظه می کنید قدرت پردازشی X86 بسیار بیشتر از ARM هست در حالی که مصرف انرژی ARM بسیار پایین تر است.

در مورد کاربر هم معماری پردازنده به جز قدرت پردازش و مصرف انرژی تاثیر قابل درکی نداره. شما می تونید بر روی یک سیستم بر اساس RISC مثلا برد Raspberry Pi سیستم عامل دبیان نصب کنید و شروع به استفاده از آن کنید. اما در عمل به جز کاهش قدرت پردازش و کاهش مصرف انرژی متوجه چیز دیگری نخواهید شد و تقریبا همه چیز همانند یک PC معمولی کار خواهد کرد.