انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: نصب GNU Hurd از سورس  (دفعات بازدید: 3078 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 641
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#
نصب GNU Hurd از سورس
« : 08 امرداد 1392، 01:10 ب‌ظ »
سلام .
من ميخواستم به Hurd يه نگاهى بندازم البته خوده Hurd قبل از همش ميخواستم بدونم كه Hurd به تنهايى يك سيستم عامل كامله يا نه فقط هستست و مثله لينوكس نميشه ازش استفاده كرد . بعدش هم ميخواستم بدونم چطور ميتونم از سورسش يك فايل ايزو بسازم براى نصب ؟ امكان پذير هست اصلاً ؟ از تو لينوكس ميشه انجام داد با توجه به اين كه دو سيستم عامل كاملاً متفاوت هستند ؟ و سؤال بعدى هم اينه كه Hurd اصلاً قابل استفاده هست يا نه اگر نه چرا ؟
http://www.gnu.org/software/hurd/download.html#cvs

آفلاین سالار مقدم

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2074
  • هر چقدر بدونی بازم کمه.
    • سالار مقدم
پاسخ : نصب GNU Hurd از سورس
« پاسخ #1 : 08 امرداد 1392، 02:12 ب‌ظ »
سلام .
من ميخواستم به Hurd يه نگاهى بندازم البته خوده Hurd قبل از همش ميخواستم بدونم كه Hurd به تنهايى يك سيستم عامل كامله يا نه فقط هستست و مثله لينوكس نميشه ازش استفاده كرد . بعدش هم ميخواستم بدونم چطور ميتونم از سورسش يك فايل ايزو بسازم براى نصب ؟ امكان پذير هست اصلاً ؟ از تو لينوكس ميشه انجام داد با توجه به اين كه دو سيستم عامل كاملاً متفاوت هستند ؟ و سؤال بعدى هم اينه كه Hurd اصلاً قابل استفاده هست يا نه اگر نه چرا ؟
http://www.gnu.org/software/hurd/download.html#cvs
هرد هم مثل لینوکس یه کرنله و سیستم عامل کامل نیست
اگر میخوای یه سیستم عامل ازش بدی بیرون باید رو کرنلش کار کنی!مثل ریمستر های ساده(مسخره:|) بقیه سیستم عامل ها (لینوکس و بی اس دی) نیست
از نظر تئوری هرد از دیگر هسته ها جلو تره (منظور پرفورمنسه) اما قابل استفاده نیست، هنوز خیلی کار داره تا به جایی برسه. یه جایی خوندم حتی زورش به محیط گرافیکی هم نمیرسه! اگر قابل استفاده بشه مطمعن باش رو سرش هیچ کرنلی نخواهد بود. به هر حال ساخت دست پروژه گنوعه که خودش کلی اعتباره

میتونی از دیباین هرد استفاده کنی:
http://www.debian.org/ports/hurd/
اگر توی لینک بالا در مورد نصبش و ... بخونی میبینی که خیلی کمبود داره، حتی از ext4 هم پشتیبانی نمیکنه
« آخرین ویرایش: 08 امرداد 1392، 02:19 ب‌ظ توسط سالار مقدم »

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#
« پاسخ #2 : 08 امرداد 1392، 02:20 ب‌ظ »
هدفم فعلاً بيشتر آشنايى هستش چون فقط اسمشو ميدونم يه سرى خصوصيات در حقيقت . از دبيان نميخوام استفاده كنم بخاطره همينم گفتم خوده هرد .
روش نصبه همين هسته رو اگه دوستان بگند عالى ميشه .

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2745
  • من عاشق یونیکسی ها هستم
« پاسخ #3 : 08 امرداد 1392، 07:36 ب‌ظ »
از دبيان نميخوام استفاده كنم بخاطره همينم گفتم خوده هرد .
آرچ هم hurd داره اگه دوست دارید از اون استفاده کنید
بهتون پیشنهاد می کنم به دنیای بزرگ شبه−یونیکس وارد بشید و از پیشرفت لذت ببرید
جیمیلم

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#
« پاسخ #4 : 08 امرداد 1392، 07:42 ب‌ظ »
آرچ هم hurd داره اگه دوست دارید از اون استفاده کنید

دوست عزيز كن يو اسپيك انگليش ؟ :|

البته خوده Hurd

« آخرین ویرایش: 08 امرداد 1392، 07:45 ب‌ظ توسط אוּרִיאֵל »

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4867
  • masoft قدیم
« پاسخ #5 : 08 امرداد 1392، 08:14 ب‌ظ »
Hurd تنها یک هسته هستش و شبیه لینوکس،‌ باید یک توزیع رو انتخاب کنید که از اون استفاده می‌کنه و در حال حاضر، بهترین توزیع دبیان هستش.
پیشنهاد من هم اینه که اگر می‌خواید تستش کنید، توی یک ماشین مجازی این کار رو بکنید.

در حال حاضر Hurd کاربرد روزمره نداره و تنها وقتی می‌تونه جذاب باشه که بخواید هسته رو توسعه بدید. و البته Hurd یک هسته ساده نیست و برای شروع مناسب نیست. اگر تازه می‌خواید شروع به توسعه هسته بکنید، Minix برای همین کار ساخته شده.

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#
« پاسخ #6 : 08 امرداد 1392، 08:55 ب‌ظ »
Hurd تنها یک هسته هستش و شبیه لینوکس،‌ باید یک توزیع رو انتخاب کنید که از اون استفاده می‌کنه و در حال حاضر، بهترین توزیع دبیان هستش.
پیشنهاد من هم اینه که اگر می‌خواید تستش کنید، توی یک ماشین مجازی این کار رو بکنید.

در حال حاضر Hurd کاربرد روزمره نداره و تنها وقتی می‌تونه جذاب باشه که بخواید هسته رو توسعه بدید. و البته Hurd یک هسته ساده نیست و برای شروع مناسب نیست. اگر تازه می‌خواید شروع به توسعه هسته بکنید، Minix برای همین کار ساخته شده.

خوب الآن دقيقاً من بخوام هرد رو بگيرم بايد كدومارو بگيرم ؟ بعد با دبيان هرد ميشه كامپايلش كرد ديگه ؟

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
« پاسخ #7 : 08 امرداد 1392، 10:35 ب‌ظ »

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#
« پاسخ #8 : 08 امرداد 1392، 10:39 ب‌ظ »
نه منظورم خوده هرد هستش .

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
« پاسخ #9 : 09 امرداد 1392، 02:57 ق‌ظ »

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
« پاسخ #10 : 09 امرداد 1392، 08:35 ق‌ظ »
راستش اینو دیدم ولی جواب ندادم چون نمی خواستم موعظه کنم (: اما حالا که شخصی گفتی جواب بدم، موعظه می کنم یک کم.

نکته دقیقا همون است که زیاد گفتم «آسانسور پیشرفت وجود نداره. اگر می خوای واقعا پیشرفت کنی باید قدم به قدم از نردبون ترقی بالا بری». اگر سوالاتت در این حد است که هرد هسته است یا کل سیستم عامل و لینک دانلودش کجاست و چجوری باید ترکیبش کرد با یک مجموعه ابزار گنو و ... خب معنی اش اینه که مقدماتی که اینکار لازم داره رو نمی دونی. در این حالت یا سعی می کنی واقعا یک نفری کل کاری که تیم دبیان/هرد انجام می دن رو انجام بدی که می خوره توی ذوقت یا می ری سراغ کپی پیست کردن دستورات از یک راهنما که باعث می شه بدون فهمیدن موضوع، تند تند جلو بری و در ظاهر یک کاری بکنی اما کلا زیر پات دیگه هیچ وقت محکم نشه.

پیشنهاد من اینه که اگر واقعا به جریان علاقمندی یکبار به ترتیب آرچ و بعد LFS رو نصب کنی و دقیقا بفهمی داری چیکار می کنی. بعدش بری سراغ اضافه کردن یک هسته کرنل لینوکس دیگه به LFS (مثلا هسته ای که خودت تغییرات خیلی ریزی توش دادی) و بعد می تونی بری سراغ نصب دبیان/هرد و وقتی اونو و اشکالاتش رو دیدی، سیستم قبلی رو با هسته هرد بیاری بالا و اشکالاتش رو ببینی و یکی یکی حل کنی.
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#
« پاسخ #11 : 09 امرداد 1392، 10:46 ق‌ظ »
كاملاً حق با شماست بنده تجربه آرچ و همين طور LFS در سطح خيلى ساده رو داشتم و خوشبختانه فهميدم دارم چيكار ميكنم از اول هم قصدم استفاده از دبيان گنو / هرد بوده اما ميخواستم ببينم سورس هاى هرد كدوماند از اول هم گفتم بيشتر هدفم رفع كنجكاويم در اين مورده و يه آشنايى كلى چون همونطور كه خودتون گفتيد اطلاعاتم خيلى كمه در اين مورد .  :)

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
« پاسخ #12 : 09 امرداد 1392، 07:50 ب‌ظ »
Hurd مادر نیست! مادرش Mach نام داره:
the Hurd was developed to use GNU Mach as the microkernel
It is built on top of the Mach 3.0 kernel, a free message-passing kernel developed by CMU
Mach is just a well-known example of a microkernel architecture
An example of a mach kernel is HURD, being developed by the GNU Project since the 1980s

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#
« پاسخ #13 : 10 امرداد 1392، 12:11 ق‌ظ »
من توى نت نتونستم slackware gnu/hurd رو پيدا كنم . كسى لينكى ازش نداره ؟

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
« پاسخ #14 : 18 امرداد 1392، 10:22 ب‌ظ »
تجربه من: http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,66232.msg554912.html#msg554912
در مرحله تنظیمات درایور گرافیک موندم و تا حالا فرصتی نکردم که برگردم و ببینم ادامه کار چطوری بوده و نصب رو تموم کنم!