انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: توزیعی مثل اوبونتو که جزو فری سافتور تو سایت گنو شناخته نمیشه آیا آزاده؟  (دفعات بازدید: 10814 بار)

0 کاربر و 8 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سالار مقدم

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2074
  • هر چقدر بدونی بازم کمه.
    • سالار مقدم
سلام دوستان
اگر از کرنل لیبره استفاده نکنیم از طرفی از فریمور یا نرم افزار غیر آزاد استفاده نکنیم باز توزیعمون آزاده؟
مثلا اوبونتو یا اوپن سوزه آزادند؟(اوپن سوزه بدون مخازن non-oss یا همون غیر آزادا)
« آخرین ویرایش: 27 امرداد 1392، 10:32 ب‌ظ توسط سالار مقدم »

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
نخیر به صورت کامل آزاد نیستند.
اگر شما از هسته‌ی لینوکس استفاده کنید و از لینوکس-لیبره استفاده نکنید، دارید از نرم‌افزاری که به صورت ۱۰۰ درصدی آزاد نیست، استفاده می‌کنید.

آفلاین سالار مقدم

• *
    • سالار مقدم
نخیر به صورت کامل آزاد نیستند.
اگر شما از هسته‌ی لینوکس استفاده کنید و از لینوکس-لیبره استفاده نکنید، دارید از نرم‌افزاری که به صورت ۱۰۰ درصدی آزاد نیست، استفاده می‌کنید.
ممنون ولی غیر آزاد منظورتون چیه؟اوپن سورس هست یا سورس بسته هم هست؟
با این حساب پس من باید از Parabola برای داشتن تجربه ی مناسب از کی دی ای و داشتن آزادی استفاده کنم، بدبختی آرچه و من حوصله ندارم بشینم فایروال و ... کانفیگ کنم. اوپن سوزه تجربه ی جالبی بود، توزیعی بود که با تنظیمات پیشفرضش احساس امنیت می کردم ...
توزیع استیبل و مناسبی با کی دی ای مناسب و استیبل سراغ ندارید؟اصلا همین اوپن سوزه کرنل لیبره مخصوص خودش رو نداره؟ (کرنل که کامپایل شه نه، منظورم کرنل از خود اوپن سوزه توی مخازن خودشه)
« آخرین ویرایش: 28 امرداد 1392، 01:06 ق‌ظ توسط سالار مقدم »

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
ممنون ولی غیر آزاد منظورتون چیه؟اوپن سورس هست یا سورس بسته هم هست؟
بعضی از کدهای توی لینوکس سورس بسته هستند.

توزیع استیبل و مناسبی با کی دی ای مناسب و استیبل سراغ ندارید؟اصلا همین اوپن سوزه کرنل لیبره مخصوص خودش رو نداره؟ (کرنل که کامپایل شه نه، منظورم کرنل از خود اوپن سوزه توی مخازن خودشه)
در رابطه با اوپن سوزه خبر ندارم، ولی در رابطه با دبیان و فدورا می‌دونم که لینوکس-لیبره به صورت کامپایل شده، موجود هستند. فدورا کی‌دی‌ئی رو هم یه امتحانی کن.

آفلاین سالار مقدم

• *
    • سالار مقدم
فدورا کی‌دی‌ئی رو هم یه امتحانی کن.
blag هستش که بیسش فدوراست، اما فدورا ۱۹ فاجعست! عمرا برم سمتش!(نه به ۱۸ که فوق العاده بود نه به ۱۹ که انقدر فاجعست!)
یه چیزی که واسم جالبه اینه که بین این همه توزیع فقط ۸تاشون آزادند و یکی هم برای روتر ها آزاده یعنی سرجمع ۱ + ۸ = ۹تا!

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2745
  • من عاشق یونیکسی ها هستم
blag هستش که بیسش فدوراست، اما فدورا ۱۹ فاجعست! عمرا برم سمتش!(نه به ۱۸ که فوق العاده بود نه به ۱۹ که انقدر فاجعست!)
یه چیزی که واسم جالبه اینه که بین این همه توزیع فقط ۸تاشون آزادند و یکی هم برای روتر ها آزاده یعنی سرجمع ۱ + ۸ = ۹تا!
میشه اسم این 8 تا را بگید؟
بهتون پیشنهاد می کنم به دنیای بزرگ شبه−یونیکس وارد بشید و از پیشرفت لذت ببرید
جیمیلم

آفلاین سالار مقدم

• *
    • سالار مقدم
میشه اسم این 8 تا را بگید؟
داداش گلم کسی که از گنو استفاده می کنه( چه با کرنل لینوکس چه کرنل بی اس دی) باید با فلسفه ی اون آشنا باشه پس حتما سایت گنو رو بخون
اینم لینکش: http://www.gnu.org/distros/free-distros.html
تازه یه چیز جالب تر، از ۸ تا حدود ۴تاشون توسعشون متوقف شده! بابا ایول داره به خدا!

آفلاین MrAli

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 304
    • وبلاگ علی حسین‌زاده
حالا این لینوکس لیبره ها چه کمبودی نسبت به بقیه توزیع ها دارن؟ برای استفاده روزمره مناسبن؟
.:علی آقا:.
وبلاگ من: https://alihzadeh.blog.ir

آفلاین سالار مقدم

• *
    • سالار مقدم
حالا این لینوکس لیبره ها چه کمبودی نسبت به بقیه توزیع ها دارن؟ برای استفاده روزمره مناسبن؟
واقعیتش نمیدونم چه کمبودی دارند فقط من کمبودی حس نکردم
من کاربر تریسکلم روش یونیتی نصب کردم خیلیم راضیم

آفلاین MrAli

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 304
    • وبلاگ علی حسین‌زاده
آیا فرمت های ویدئویی و صوتی رو پخش میکنه؟ پلاگین های مرورگر مثل فلش و جاوا رو داره؟ و...
.:علی آقا:.
وبلاگ من: https://alihzadeh.blog.ir

آفلاین سالار مقدم

• *
    • سالار مقدم
آیا فرمت های ویدئویی و صوتی رو پخش میکنه؟ پلاگین های مرورگر مثل فلش و جاوا رو داره؟ و...
فرمت های ویدیویی که من اصلا باهاش به مشکل نخوردم :) فایل های مورد استفاده من mkv avi flv mp4 ... هست، صوتی هم به مشکل نخوردم تاحالا من فقط از mp3 و ogg استفاده می کنم، در مورد فلش از gnash استفاده می کنه (ادوبی که در جربان هستید غیر آزاده) کار من رو تو یوتیوب و فایل های swf راه میندازه اما توی بعضی وبسایت ها که از آخرین نسخه ی فلش استفاده می کنند جواب گو نیست در کل من فلش رو یه باگ میدونم و تقریبا اصلا ازش استفاده نمیکنم، جاوا هم که openjdk و icedtea هستش. کلا هر نرم افزاری که غیر آزاده موجود نیست، مثل rar و adobe-flash و ... (unrar-free موجوده)

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1330
فرمت های ویدیویی که من اصلا باهاش به مشکل نخوردم :) فایل های مورد استفاده من mkv avi flv mp4 ... هست، صوتی هم به مشکل نخوردم تاحالا من فقط از mp3 و ogg استفاده می کنم، در مورد فلش از gnash استفاده می کنه (ادوبی که در جربان هستید غیر آزاده) کار من رو تو یوتیوب و فایل های swf راه میندازه اما توی بعضی وبسایت ها که از آخرین نسخه ی فلش استفاده می کنند جواب گو نیست در کل من فلش رو یه باگ میدونم و تقریبا اصلا ازش استفاده نمیکنم، جاوا هم که openjdk و icedtea هستش. کلا هر نرم افزاری که غیر آزاده موجود نیست، مثل rar و adobe-flash و ... (unrar-free موجوده)
اگه قراره بریم رو ترسیکل و با کرنل لیبره آفیس بعد روش کدک های غیر آزاد نصب کنیم و rar و فلش چه معنی میده
یکی کمک کنه درک کنم !
صدای پلیس : هاپ هاپ

آفلاین سالار مقدم

• *
    • سالار مقدم
اگه قراره بریم رو ترسیکل و با کرنل لیبره آفیس بعد روش کدک های غیر آزاد نصب کنیم و rar و فلش چه معنی میده
یکی کمک کنه درک کنم !
مگه کسی گفت نصب کنه؟ من خودم هیچ کدومو نصب نکردم و از کدک های آزاد استفاده می کنم

پ.ن: کرنل لیبره آفیس؟ :او
لیبره یه کلمه ی فرانسویه به معنای آزاد که به جای فری استفاده میشه(بخاطر تداخل معنایی)
« آخرین ویرایش: 04 شهریور 1392، 04:13 ب‌ظ توسط NBism »

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1330
یکی کمک کنه درک کنم !
مگه کسی گفت نصب کنه؟ من خودم هیچ کدومو نصب نکردم و از کدک های آزاد استفاده می کنم

پ.ن: کرنل لیبره آفیس؟ :او
لیبره یه کلمه ی فرانسویه به معنای آزاد که به جای فری استفاده میشه(بخاطر تداخل معنایی)
منظورم از لیبره آفیس  - لیبره لینوکس بود ولی خوب دیگه پیری و هزاران مشکل  :'(
صدای پلیس : هاپ هاپ

آفلاین سالار مقدم

• *
    • سالار مقدم
دوستان یه سوالی که ذهنم رو مشغول کرده اینه که چرا توزیعی غیر آزاد محسوب میشه در صورتی که از نرم افزار غیر آزاد توش استفاده نشده؟ مثلا دبیان مخازن غیر آزادش بصورت پیشفرض غیر فعاله و کرنل هم که دوستمون ساسان تو یه تایپیکی گفتند که کرنل لینوکس خالی از کد های غیر آزاده و آقای بهزادی هم تاییدش کردند ... حالا من قاطی کردم :| چرا مثلا توزیعی مثل دبیان یا فدورا غیر آزادند؟