انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: سوالی پیرامون بسته های نرم افزاری لینوکس  (دفعات بازدید: 1435 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mohammadgolfami

• Full Member
  • *
  • ارسال: 213
سلام دوستان. مدتیه موضوعی ذهنمو درگیر کرده. اینکه چرا در لینوکس برای نصب نرم افزار اینقدر تنوع هست؟! sh, rpm, tar, deb و ...
بهتر نبود یک استاندارد برای همه توزیعهای لینوکس تعریف می شد؟ اینطوری مثل ویندوز با چند کلیک ساده یه نرم افزار نصب می شد و اینقدر نصب نرم افزار برای مبتدی ها ترسناک و خسته کننده و دور از ذهن نبود!
نظرتون چیه؟
محدودیت تنها در ذهن ماست!

آفلاین بهروز رمضانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1111
  • Kakashi Hatake
    • ابونتو نیوز
پاسخ : سوالی پیرامون بسته های نرم افزاری لینوکس
« پاسخ #1 : 29 امرداد 1392، 10:07 ب‌ظ »
سلام دوستان. مدتیه موضوعی ذهنمو درگیر کرده. اینکه چرا در لینوکس برای نصب نرم افزار اینقدر تنوع هست؟! sh, rpm, tar, deb و ...
بهتر نبود یک استاندارد برای همه توزیعهای لینوکس تعریف می شد؟ اینطوری مثل ویندوز با چند کلیک ساده یه نرم افزار نصب می شد و اینقدر نصب نرم افزار برای مبتدی ها ترسناک و خسته کننده و دور از ذهن نبود!
نظرتون چیه؟
والا نصب نرم‌افزار به نظرم اصلا هم ترسناک نیست . تازه اگر بخوای از سورس کامپایل کنی خیلی هم هیجان انگیزه البته این در موراد خاصی پیش میاد در اکثر موارد در سافت ور سنتر با یه سرچ کوچولو و یه کلیک برنامه نصب میشه .
در یادگیری و استفاده از خط فرمان کوشا باشید چرا که رستگاری شما در آن است.

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2745
  • من عاشق یونیکسی ها هستم
« پاسخ #2 : 29 امرداد 1392، 11:42 ب‌ظ »
البته اینایی که گفتید درست نیست ببیندی توی دبیان بیس ها فرمت پکیج ها deb هست و توی بقیه ی توزیع ها چیز های دیگه حالا tar برای آرشیو کردن است و ربطی به نصب نداره از طرف دیگه sh ها هم اسکریپت هستند که کارهایی را انجام میدند و درواقع اون ها هم نصب نمیشند(مثل bat توی ویندوز)
بهتون پیشنهاد می کنم به دنیای بزرگ شبه−یونیکس وارد بشید و از پیشرفت لذت ببرید
جیمیلم

آفلاین بی نام تا اطلاع ثانوی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 401
« پاسخ #3 : 30 امرداد 1392، 10:58 ق‌ظ »
شیرینی لینوکس که از یکنواختی درش میاره همینه دیگه
هر روز باید با یه چیز جدید سروکله بزنی

آفلاین mohammadgolfami

• Full Member
  • *
« پاسخ #4 : 30 امرداد 1392، 04:51 ب‌ظ »
خب مسئله اینجاست که من خیلی نمی خوام وقت سر ور رفتن به سیستم عامل بکنم. کارای مهمتری دارم.

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #5 : 30 امرداد 1392، 05:00 ب‌ظ »
خب مسئله اینجاست که من خیلی نمی خوام وقت سر ور رفتن به سیستم عامل بکنم. کارای مهمتری دارم.

خب به راحتی میتونید برنامه‌های مورد نظرتون رو نصب کنید و ازشون استفاده کنید و همچنین از میزکارهای مختلفی که هستن لذت ببرید.

آفلاین بهنام م ک

• Full Member
  • *
  • ارسال: 215
« پاسخ #6 : 30 امرداد 1392، 06:56 ب‌ظ »
عمل نصب توی ویندوز خیلی ساده و بدیهیه.فقط فایل اجرایی و پایگاه داده ها و بعضی از چیزای دیگه روی هارد شما کپی میشن و بعدش شما میتونید ازش استفاده کنید.
اما لینوکس به شما جزئیات بیشتری میده.وقتی شما میخوایید یه برنامه رو از طریق سورس کدش نصب کنید یعنی باید از صفر شروع کنید و جلو برید و برنامه رو خط به خط کامپایل کنید(البته شما این کارو انجام نمیدین بلکه کامپایلر و مفسر و اسمبلر این کارو انجام میدن).حتی در حین نصب میتونید Dependencyهارو ببینید و با نگاه کردن به سورس برنامه متوجه بشید که اصلا چه خبره و برنامه چجوری نوشته شده و از چه کتابخونه هایی برای اجراش داره استفاده میشه.
البته کاملا معلومه که یه کاربر عادی که احیانا هیچی از برنامه نویسی نمیدونه این کار براش خسته کنندو و بیهوده باشه اما یادمون نره که خیلیا حاضرن برای دیدن سورس برنامه هاشون و دیدن مراحل و جزئیات کامپایل برنامه ها، ساعت ها بشینن پای کامپیوترشون و منتظر بمونن.بعضی وقتا برای خودم پیش اومده که 40 دیقه منتظر بودم تا یه برنامه کامپایل بشه.
ولی خب ارزششو داره.
اما میدونم برای همه اینجوری نیست و بخاطر همین شما خیلی از برنامه ها رو میتونید با یک کلیک نصب کنید و اصلا هم معطل نشید.
پس به این قضیه به چشم یه موهبت نگاه کنید نه یه ضعف!!!

یا حق
من از آنچه تو میگویی بیزارم ولی تا پای مرگ از حق تو برای گفتن آن دفاع میکنم

آفلاین mohammadgolfami

• Full Member
  • *
« پاسخ #7 : 30 امرداد 1392، 07:00 ب‌ظ »
عمل نصب توی ویندوز خیلی ساده و بدیهیه.فقط فایل اجرایی و پایگاه داده ها و بعضی از چیزای دیگه روی هارد شما کپی میشن و بعدش شما میتونید ازش استفاده کنید.
اما لینوکس به شما جزئیات بیشتری میده.وقتی شما میخوایید یه برنامه رو از طریق سورس کدش نصب کنید یعنی باید از صفر شروع کنید و جلو برید و برنامه رو خط به خط کامپایل کنید(البته شما این کارو انجام نمیدین بلکه کامپایلر و مفسر و اسمبلر این کارو انجام میدن).حتی در حین نصب میتونید Dependencyهارو ببینید و با نگاه کردن به سورس برنامه متوجه بشید که اصلا چه خبره و برنامه چجوری نوشته شده و از چه کتابخونه هایی برای اجراش داره استفاده میشه.
البته کاملا معلومه که یه کاربر عادی که احیانا هیچی از برنامه نویسی نمیدونه این کار براش خسته کنندو و بیهوده باشه اما یادمون نره که خیلیا حاضرن برای دیدن سورس برنامه هاشون و دیدن مراحل و جزئیات کامپایل برنامه ها، ساعت ها بشینن پای کامپیوترشون و منتظر بمونن.بعضی وقتا برای خودم پیش اومده که 40 دیقه منتظر بودم تا یه برنامه کامپایل بشه.
ولی خب ارزششو داره.
اما میدونم برای همه اینجوری نیست و بخاطر همین شما خیلی از برنامه ها رو میتونید با یک کلیک نصب کنید و اصلا هم معطل نشید.

یا حق
من نگفتم این ضعفه! به نظر من این مدل نصب باعث می شه کاربران عادی هیچوقت سراغ لینوکس نیان!

آفلاین بهنام م ک

• Full Member
  • *
« پاسخ #8 : 30 امرداد 1392، 07:20 ب‌ظ »
اوبونتو سیاستش از همون اول کار این بوده که بتونه لینوکس رو به کامپیوتر تک تک خونه ها بکشونه و اصلا براش مهم نباشه که کاربرش چه درجه ای از مهارتو داره برای همین مخازن نرم افزاریشو به یه شکلی انتخاب کرد که همه بتونن ازش استفاده کنن و به ساده ترین راه ممکن برنامه هاشونو نصب کنن.
از اولین اقداماتش واسه کابر پسندکردن لینوکس نوشتن یه نصاب خیلی گرافیکی و آسون واسه اوبونتو بود.یه بار CentOS واسه یکی از دوستام نصب کردم ، وحشت کرد و تصمیم گرفت بیاد و دوباره همین اوبونتو کار کنه هرچند که من اونو بیشتر دوس داشتم چون جزئیات خیلی بیشتری داشت و حتی میتونستی تنظیمات RAID رو بهش بدی.
قدم آخر اوبونتو هم همین unity خودمونه که انقد کابر پسند شده که دست همه ی میزکارا رو از پشت بسته.پس یه کاربر عادی کافیه فقط کلیک کنه و خیلی راحت تر از ویندوز و مک برنامه هاشو نصب کنه.خرجش فقط یه سرچ تو software center ـه.
یه کابر عادی به عقیده ی من هیچ نیازی به خارج از مخازن اوبونتو نداره!!!!
« آخرین ویرایش: 30 امرداد 1392، 07:24 ب‌ظ توسط بهنام م ک »

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #9 : 30 امرداد 1392، 07:24 ب‌ظ »
ولی خب ارزششو داره.

یا حق
من نگفتم این ضعفه! به نظر من این مدل نصب باعث می شه کاربران عادی هیچوقت سراغ لینوکس نیان!

این مدل نصب خیلی کم پیش میاد تا جایی که ممکنه کسی اصلا مجبور نشه از سورس نصب کنه
اینکه کاربران عادی سراغ لینوکس نمیان سه دلیل داره:
۱- اهمیت اپن سورس رو درک نکردن
۲- درک درستی از لینوکس ندارن و به اشتباه فکر میکنن که لینوکس یعنی کدنویسی
۳- لینوکس پشت دیوار تبلیغات مایکروسافت (و اپل) گیر کرده. اکثر مردم اصلا اسم لینوکس به گوششون نخورده یا اگر هم خورده باشه به عنوان یه سیستم عامل ضعیف و بی اهمیت ازش گذشتن

آفلاین بهنام م ک

• Full Member
  • *
« پاسخ #10 : 30 امرداد 1392، 07:34 ب‌ظ »
من یه سواله خیلی وقته برام پیش اومده!!!

یه کاربر عادی که کارش تایپ یه نامه و بازی کردن و اینترنت گردی و آهنگ پخش کردن و فیلم دیدنه ، توی شرایط کنونی ایران ، چرا باید بیاد طرف لینوکس؟

این واقعا یه سواله برام!!!

البته این روزا بحث جاسوسی نرم افزارهای انحصاری خیلی باب شده ولی وقتی طرف میره همه ی راز و رمزشو تو فیس بوک میریزه رو دایره دیگه چیزی برای جاسوسی میمونه؟

شرایط الان ایرانو در نظر بگیرید
سطح سواد مردم ایرانو در نظر بگیرید

به نظر من مردم عادی انگیزه ای برای مهاجرت ندارن

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #11 : 30 امرداد 1392، 07:48 ب‌ظ »
من یه سواله خیلی وقته برام پیش اومده!!!

یه کاربر عادی که کارش تایپ یه نامه و بازی کردن و اینترنت گردی و آهنگ پخش کردن و فیلم دیدنه ، توی شرایط کنونی ایران ، چرا باید بیاد طرف لینوکس؟

این واقعا یه سواله برام!!!

البته این روزا بحث جاسوسی نرم افزارهای انحصاری خیلی باب شده ولی وقتی طرف میره همه ی راز و رمزشو تو فیس بوک میریزه رو دایره دیگه چیزی برای جاسوسی میمونه؟

شرایط الان ایرانو در نظر بگیرید
سطح سواد مردم ایرانو در نظر بگیرید

به نظر من مردم عادی انگیزه ای برای مهاجرت ندارن

آزادی

آفلاین بهنام م ک

• Full Member
  • *
« پاسخ #12 : 30 امرداد 1392، 08:30 ب‌ظ »
تو چی آزاد باشن؟

عزیزم این آزادی مال من و شماست که میفهمیم دنیا دست کیه!
سوپری سره کوچه چه میدونه آزادی چیه؟

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2745
  • من عاشق یونیکسی ها هستم
« پاسخ #13 : 31 امرداد 1392، 10:57 ق‌ظ »
البته اینایی که گفتید درست نیست ببیندی توی دبیان بیس ها فرمت پکیج ها deb هست و توی بقیه ی توزیع ها چیز های دیگه حالا tar برای آرشیو کردن است و ربطی به نصب نداره از طرف دیگه sh ها هم اسکریپت هستند که کارهایی را انجام میدند و درواقع اون ها هم نصب نمیشند(مثل bat توی ویندوز)
البته همون طور که گفتم روش های نصب توی ویندوز هم می تونه بیتشر از یک روش باشه مثل فایل های bat یا سورس کد ها و غیره که این نشون میده که تفاوتی وجود نداره ولی توی ویندوز معمولا از exe استفاده میشه ولی توی لینوکس از هر روشی می تونید استفاده کنید که باز هم روش معمول همون پکیج ها هستند
بهتون پیشنهاد می کنم به دنیای بزرگ شبه−یونیکس وارد بشید و از پیشرفت لذت ببرید
جیمیلم