انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: به نظر من فلسفه گنو ایراد داره - بر علیه برنامه نویسان هست  (دفعات بازدید: 41228 بار)

0 کاربر و 9 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین abbasalim

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 642
  • http://esfandune.ir/
    • اسفندونه
سلام
به نظرم این که میگین هیچکدوم از راههای کسب درآمد به دردتون نمیخوره عیب از راه ها نیست عیب از شماس (با عرض معذرت)‌که نمیدونید چجوری باید از اون راه ها تو برنامتون استفاده کنید
مصاحبه آقای معلی رو میخوندم میگفت یه برنامه پولی ساخته بعد چون ایرانی بوده پولش رو بهش ندادن تو برنامه بعدیش رفته داخل هتل ها و اینا ازشون پول گرفته بعد تبلیغشون رو گذاشته تو برنامش و برنامه رو رایگان قرار داده
پس سودش رو کرده ولی غیر مستقیم  ::)

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 641
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#
سلام
به نظرم این که میگین هیچکدوم از راههای کسب درآمد به دردتون نمیخوره عیب از راه ها نیست عیب از شماس (با عرض معذرت)‌که نمیدونید چجوری باید از اون راه ها تو برنامتون استفاده کنید
مصاحبه آقای معلی رو میخوندم میگفت یه برنامه پولی ساخته بعد چون ایرانی بوده پولش رو بهش ندادن تو برنامه بعدیش رفته داخل هتل ها و اینا ازشون پول گرفته بعد تبلیغشون رو گذاشته تو برنامش و برنامه رو رایگان قرار داده

كافى بود تا اپن سورس باشه ملت همون فرداش بدون تبليغشو آپ ميكردند :||||

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19702
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
آقای وحیدرضا من دقیقاً می‌دونم مشکل شما با این سیستم به این خاطره که دارید از دید انحصاری بهش نگاه می‌کنید. من به شما گفتم که روش تولید نرم‌افزار آزاد با نرم‌افزار انحصاری فرق داره، چون نرم‌افزار آزاد محصول نیست، بلکه یک روشه که اتّفاقاً با روش انحصاری ۱۰۰٪ فرق  داره. نمی‌شه انتظار داشته باشیم که کار رو به روش انحصاری انجام بدیم و جامعه‌ی نرم‌افزار آزاد بهمون بهاش رو بده. در نرم‌افزار آزاد باید به روش خودش کار رو انجام بدی و بهترین باشی تا بتونی کسب درآمد کنی. اگه قراره بهترین نباشی بهتره اون‌کار رو انجام ندی، عقلاً درآمد نخواهی داشت، برای این که وقتی که می‌تونست صرف ساختن چیز بهتری بشه رو برای ساخت جیزی هدردادی که بهترش قبلاً موجود بوده
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین abbasalim

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 642
  • http://esfandune.ir/
    • اسفندونه
سلام

كافى بود تا اپن سورس باشه ملت همون فرداش بدون تبليغشو آپ ميكردند :||||

1_ خوب ارایه بدن . ایشون دیگه سودشون رو کردن ولی اگه پولی بود و کرک می شد دیگه جلو سودشون گرفته میشد
2- تبلیغات جزیی از برنامه بود و امکانش نبود حذف بشه چیزی شبیه فیلم های خارجی که غیز مستقیم تبلیغ میکنن

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
بحث اصلی اینه که نرم افزارهای تجاری باید آزاد بشن یا نرم افزارهای آزاد باید تجاری بشن ؟!‌  :o به نظر من هر دو هست ، هم باید شرکت های تجاری به سمت آزاد بودن برن هم نرم افزارهای آزاد باید مشکلات درآمد زایی خودشون رو حل کنن !‌ دقیقا شبیه یک اسب سوار و پیاده که برای اینکه به هم دست بدهند هم اسب سوار باید خودش را به پایین متمایل کند هم پیاده خودش را به بالا متمایل کند ، ایده هایی که در بالا گفتم همش در همین راستا بود نمی دونم اینا در حد نظریه پردازیه ممکنه نقص داشته باشه اگر دوستان می تونن کمک کنن.
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1330
بحث اصلی اینه که نرم افزارهای تجاری باید آزاد بشن یا نرم افزارهای آزاد باید تجاری بشن ؟!‌  :o به نظر من هر دو هست ، هم باید شرکت های تجاری به سمت آزاد بودن برن هم نرم افزارهای آزاد باید مشکلات درآمد زایی خودشون رو حل کنن !‌ دقیقا شبیه یک اسب سوار و پیاده که برای اینکه به هم دست بدهند هم اسب سوار باید خودش را به پایین متمایل کند هم پیاده خودش را به بالا متمایل کند ، ایده هایی که در بالا گفتم همش در همین راستا بود نمی دونم اینا در حد نظریه پردازیه ممکنه نقص داشته باشه اگر دوستان می تونن کمک کنن.
ما میگیم نرم افزار آزاد توجیه اقتصادی و قوانینش به خوبی ازشون حمایت نمیکنه
شما میگید نرم افزار غیر آزاد باید فلان بشه و بهمان بشه
هیچ کس این اجازه رو نداره بگه که چی باید فلان بشه
شما چجوری قانون تصویب میکنی که بعد فلان مدت باید سورس آزاد بشه و اینا
در ضمن کسی هم از نرم افزار های تجاری مایل نیست کمک کنه به کس دیگه
موضوع این نیست که چیکار کنیم که نرم افزار های تجاری آزاد بشن موضوع چیز دیگس
-- آقای دانیال بهزاری
شما فرض کن یه کسی هست ویولون میسازه
و رایگان میده به مردم
و تحت لاینسی که ارائه میده میگه شما میتونید این ویولون رو رایگان استفاده کنید و در اختیار بقیه بزارید
و نحوه در آمدش اینه که یا شما باس بری در کنار کاری که میکنی یه آموزشگاه هم بزنی و از یاد دادن ویولون پول در بیاری
که در کل ماجرا با این که شما پول در میاری ولی به کار قبلی و زحمات شما که قبلا برای ساخت ویولون کشیدین مربوط نمیشه
و یا میگید که مثلا این شخص میتونه ویولون با شکل اختصاصی بزنه و اونا رو بفروشه
و یا این که هر کی دلش خواست وقتی داره از اون ویولون های مجانی برمیداره یکمی هم پول بزاره
تازه کسی میتونه اصلا توی ساختن یه ویولون هیچ کمک و نقشی نداشته باشه و صرفا بره آموزشگاه بزنه و یاد بده و استفاده کنه (که این همون کاری هست که شما توضیح دادید و در مورد کسب در آمد از ویولون های رایگان هست و ربطی به ویولون ساز نداره)
تازه ممکنه یکی دیگه بیاد و این ویولون های رایگان رو که کس دیگه کلی زحمت کشیده روش و ساخته رو رنگ کنه و بفروشه و بگه من پول رنگشو میگیرم !
حالا بماند که یکی دیگه مجدد میاد این ویولون های رنگ شده رو میگیره و یه رنگ دیگه میزنه و اونم همینجور الی آخر
تازه اگه کسی ساز جدیدی ساخت همون یه بار اولش رو که حالا اگه به سفارش کسی ساخته باشه ازش پول میگیره بعد دیگه باید بره ساز جدید اختراع کنه برای کس دیگه
و اگر هم کسی سفارش نداده باشه و ساز جدید بسازه و رایگان بده دیگه تموم شد و در آمدی نمیتونه داشته باشه حالا بازم همون رنگ کردن ها تکرار میشه
نرم افزار آزاد همون رایگانش منطقی تره ! یعنی چی یکی بخره بعد سورسش رو منتشر کنه !
به نظر من لایسنس های گنو از نظر قانونی و حقوقی مشکل دارن و از برنامه نویس حمایت نمیکنن و به این صنف ضرر هم وارد میکنن
لایسنسی که بیاد بگه شما میتونی سورس رو ببینی و تغیر بدی ولی حق نداری منتشر کنی باز خیلی منطقی تره از این
در ضمن این فرهنگ و فدا کاری در حالی که بقیه کار های دنیا اینجوری نیست دچار مشکل میشه
مشکلی که هست که شما دنیای نرم افزار رو میبینید
درسته که توی دنیای نرم افزار هر کسی میگیم یه چیزی میسازه و میده به بقیه استفاده میکنند و اینجوری عادلانه و قابل قبوله ولی وقتی با جهان بیرون از نرم افزار قیاس میشه میبینیم که حق این صنف خورده میشه
وقتی کسی علمش رو رایگان در اختیار شما نمیزاره (آموزش پولی حالا اگر دولت پولش رو میده بازم نمیشه رایگان و استاد پولشو میگیره)
کتاب ها پولی و ... بعد شما بیای نرم افزار ارائه بدی به امید آدمیت و انصاف بقیه که سو استفاده نکنن و کمک کنن !
البته من خوشم میاد دنیا همه چیش آزاد بشه
قطعا اگه کتاب ها رایگان بشن
اگه همه رایگان تدریس کنن
اگه فیلم ها رایگان باشه
اگه نونوایی نون رایگان بده
اگه کشاورز محصول رایگان بده
و اگه همه رایگان کار کنیم همه همه چیز خواهند داشت
ولی خوب وقتی دنیا اینجوری نیست و شاید هم نمیتونه باشه چرا به زور داریم یه صنعت رو اینجوری میکنیم
شما میگید خب مثلا مای بی بی رو هزار نفر گسترش دادن روی هزار تای سایت بوده هر کس هر چی لازم داشته بهش اضافه کرده و به اصل پروژه برگردونده و من این رو درک میکنم ولی خوب بازم میگم در قیاس با دنیای خارج از نرم افزار دارای مشکل میشه
هر چند آزاد بودن موجب توسعه سریع تر و بهتر میشه ولی خوب از نظر اقتصادی درست نیست
شاید بشه درست ترش کرد شاید با لایسنس ها و قوانین جدید
بی خود نیست که ملیون ها نرم افزار قوانین خاص خودشون رو دارن
مطمئنا این قوانین گنو از نظرشون قابل توجیه نبوده که خودشون لایسنس اختصاصی دادن
آقای بهزادی تا بحال نرم افزار آزادی نوشتید ؟
آیا شغل دیگه در کنارش دارید ؟
اگر وقتتون رو کامل صرف یه نرم افزار آزاد بکنید آیا از گشنگی پشت کامپیوتر احتمالا بیهوش نخواهید شد !؟
این که این مثئله باعث عدم توسعه خوب و کامل خیلی از نرم افزار ها نشده ؟
چرا یک بازی آزاد نداریم که قابل رقابت با بازی های غیر آزاد بشه
آیا مشکلات قانونی و حقوقی نرم افزار آزاد باعث نشده که همچین وضعی پیش بیاد ؟
به نظرتون اگر با همین وضع پیش بره اصلا احتمال این که همه نرم افزار ها روزی آزاد بشن وجود داره ؟
به نظرتون چرا روز به روز نرم افزار های غیر آزاد در حال تسخیر سیستم عامل گنو هستن
چرا داریم از اصل گنو دور میشیم
چرا باز موج های جدید بازگشت به آزادی اصیل ایجاد شده ؟
من نمیگم کل این فعالیت دارای مشکل هست
ولی به نظر بی عیب و ایراد هم نیست گنو و باید یه تغیرات توی قوانین و لاینسش ایجاد کنه
همونطور که بی اس دی برای توسعه دهنده سمه ولی خوب آزادی کامل و واقعی نرم افزار هست ولی احمقانه که کسی بیاد از کد هات سو استفاده کنه یا ازش بهره مالبی ببره
توی گنو هم یه همچین حالتی هست
شاید بشه با برداشتن بند آزادی انتشار برنامه جولوش کمی از مشکلات رو حل کرد ولی خودش باز مشکلات دیگه ایجاد میکنه
مثلا برنامه سورس باز داشته باشه و شما بتونی برای خودت تغیر بدی و پولی هم باشه ولی بعدا نتونی که اون رو منتشر کنی برای بقیه و فقط بتونی کد هایی که خودت تغیر دادری رو اگه خواستی منتشر کنی برای بقیه یا اصل پروژه
البته باز هم مشکلات جدید پیش میاد !
لطفا پاسختون این نباشه که چون چرخ نرم افزار آزاد داره میچرخه پس همه چی درسته
چرخ خیلی چیزا میچرخه که نادرسته :)
------
من پدر کشتگی با هیچ کس و گنو هم ندارم
اصلا فردا همه نرم افزار ها بیاد آزاد و رایگان هم بشه
کلی هم کیف میکنم و استفاده میکنم ولی در کل نه به عنوان یه کاربر که بهره میبره و میگه بزار بمونه و نه به عنوان یه برنامه نویس که داره ضرر میکنه به عنوان یه شخص بی طرف وقتی از بیرون به این نظام نگاه میکنم میبینم توش ایراداتی هست
قصد بحث اضافه هم ندارم فکر کنم کل منظور و مفهوم رو رسوندم
توضیحی قانع کننده ای هست بنویسید ما هم میخونیم و قضاوت باشه برای هر کسی که میخونه
صدای پلیس : هاپ هاپ

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
بسیار عالی ava جان ، اون چیزی که من هر چی زور زدم می خواستم بگم ایشون به بهترین شکل گفتن.
حالا پیشنهاد شما برای توسعه نرم افزار آزاد چیه ؟! که هم متن باز و آزاد باشه (نمی گم تحت GPL) هم توسعه پیدا کنه ؟! و نه مثل BSD باشه که خودش شمشیر بده به طرف مقابل و اجازه تیز تر شدنش ضد خودش رو هم بده و هیچ توسعه ای هم لزومی به برگشت نداشته باشه‌ ؟! BSD رقابت نیست ، BSD اتحاد با دشمن علیه خودت هست چون طرف مقابل از ارائه کدها خودداری می کنه اوکی !
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1330
بسیار عالی ava جان ، اون چیزی که من هر چی زور زدم می خواستم بگم ایشون به بهترین شکل گفتن.
حالا پیشنهاد شما برای توسعه نرم افزار آزاد چیه ؟! که هم متن باز و آزاد باشه (نمی گم تحت GPL) هم توسعه پیدا کنه ؟! و نه مثل BSD باشه که خودش شمشیر بده به طرف مقابل و اجازه تیز تر شدنش ضد خودش رو هم بده و هیچ توسعه ای هم لزومی به برگشت نداشته باشه‌ ؟! BSD رقابت نیست ، BSD اتحاد با دشمن علیه خودت هست چون طرف مقابل از ارائه کدها خودداری می کنه اوکی !
بله بی اس دی خیلی بدتر هست باز توی گنو دلت خوشه که کسی نمیتونه کدت رو برداره و ببنده بفروشه ولی میتونه برداره نبنده و بفروشه :))
صدای پلیس : هاپ هاپ

آفلاین MrAli

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 304
    • وبلاگ علی حسین‌زاده
به نظر من گنو والا تر از اونیه که توی دنیای فعلی ما بشه ازش استفاده کرد
و حق برنامه نویس ها رو ضایع میکنه برای مثال شخصی با صرف وقت و هزینه زیاد بیاد یک مرورگر بسازه یا مجبوره رایگان بده یا مجبور همون آزاد بده با سورس باز یا هم کسی استفاده نمیکنه چون آزادش هست
خوب این شخص هم به جایی نمیرسه و از همون اول نمیره دیگه اون رو بسازه

یا مثلا اگه سورس یک بازی بزرگ منتشر بشه کلی شرکت های دیگه و اشخاص میان تغیرات میدن و بازی های خودشون رو میدن بیرون به راحتی و حق و زحمات اون شخص و شرکت اولیه از بین میره
به نظر من استفاده از نرم افزار آزاد یعنی استفاده از خود گذشتگی های دیگران و همین موضوع هم هست که آدم رو به فلسفه گنو علاقه مند میکنه

به نظر من به برنامه نویس ها ظلم میشه

توی نرم افزار آزاد همیشه این خطر هست که کسی صرفا با کار کردن اندک روی کد های شما و ظاهر نرم افزارتون نرم افزاری بسازه محبوب تر و خوب همه میرن از اون استفاده میکنن و سر سازنده اصلی بی کلاه میمونه
به نظر من گنو ناقص هست
به نظر من گنو برای کاربر هاش بهشته و برای برنامه نویس ها و شرکت ها یه سمه
به نظر من گنو به گردش پول در صنعت نرم افزار صدمه میزنه و اعتبارش رو میاره پایین در حالی که بقیه صنف ها و صنایع هیچ وقت همچین گذشتگی از خودشون نشون نمیدن
ava جان از حرفای شما اینطور برداشت میشه که برنامه نویس‌ها مجبورن برنامه آزاد بنویسن و به خاطر آزاد بودن اون برنامه زحماتشون ممکنه به حدر بره و به برنامه نویس ها ظلم میشه و...
اما من فقط میخواستم چند نکته رو گوشزد کنم ۱-هیچ کس مجبور نیست برنامه آزاد بنویسه و چون هیچ کس مجبور نیست پس به هیچ کس هم هیچ ظلمی نمیشه. ۲- حالا اگه یه برنامه نویس اومد و برنامه ای رو به صورت آزاد منتشر کرد اون اتفاقی که شما در مورد کپی کاری دیگران و ضرر برنامه نویس اول گفتی براش نمی افته چرا؟ چون از یه طرف اصلا مجبور به ارائه آزاد نرم افزارش نبوده و از سوی دیگه حتی اگه من به عنوان شخص دوم بیام و اون برنامه رو ارتقا بدم و ارائه کنم، خود من هم مجبورم برنامه ارتقا یافته رو با مجوز آزاد ارائه بدم و این یعنی اینکه برنامه نویس اصلی هم میتونه کدهای ارتقا یافته‌ی حاصل کار من رو برداره و بذاره داخل برنامش (همون برنامه اصلی و اولیه)، بنابراین حقی ازش ضایع نشده.
به نظر من فلسفه نرم افزارهای آزاد بر پایه‌ی همکاریه که در نکته شماره ۲ کاملا مشهوده یعنی من کار میکنم و شما از کار من استفاده میکنی و اونو ارتقا میدی و دوباره من از کار شما استفاده میکنم و اونو ارتقا میدم و این زنجیره همچنان ادامه پیدا میکنه.
اما در مورد درآمدزایی باید بگم تا حدودی من هم موافقم. یعنی خیلی سخته که بشه از روی نرم افزار آزاد درآمدزایی کرد.
.:علی آقا:.
وبلاگ من: https://alihzadeh.blog.ir

آفلاین علی نعمت اللهی

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 648
  • every thing is [im]possible
    • وبلاگ شخصی من
ava جان از حرفای شما اینطور برداشت میشه که برنامه نویس‌ها مجبورن برنامه آزاد بنویسن و به خاطر آزاد بودن اون برنامه زحماتشون ممکنه به حدر بره و به برنامه نویس ها ظلم میشه و...
اما من فقط میخواستم چند نکته رو گوشزد کنم ۱-هیچ کس مجبور نیست برنامه آزاد بنویسه و چون هیچ کس مجبور نیست پس به هیچ کس هم هیچ ظلمی نمیشه. ۲- حالا اگه یه برنامه نویس اومد و برنامه ای رو به صورت آزاد منتشر کرد اون اتفاقی که شما در مورد کپی کاری دیگران و ضرر برنامه نویس اول گفتی براش نمی افته چرا؟ چون از یه طرف اصلا مجبور به ارائه آزاد نرم افزارش نبوده و از سوی دیگه حتی اگه من به عنوان شخص دوم بیام و اون برنامه رو ارتقا بدم و ارائه کنم، خود من هم مجبورم برنامه ارتقا یافته رو با مجوز آزاد ارائه بدم و این یعنی اینکه برنامه نویس اصلی هم میتونه کدهای ارتقا یافته‌ی حاصل کار من رو برداره و بذاره داخل برنامش (همون برنامه اصلی و اولیه)، بنابراین حقی ازش ضایع نشده.
به نظر من فلسفه نرم افزارهای آزاد بر پایه‌ی همکاریه که در نکته شماره ۲ کاملا مشهوده یعنی من کار میکنم و شما از کار من استفاده میکنی و اونو ارتقا میدی و دوباره من از کار شما استفاده میکنم و اونو ارتقا میدم و این زنجیره همچنان ادامه پیدا میکنه.
اما در مورد درآمدزایی باید بگم تا حدودی من هم موافقم. یعنی خیلی سخته که بشه از روی نرم افزار آزاد درآمدزایی کرد.
این چیه که میگید. هیچ کس مجبور نیست یعنی چی. چه ربطی داره. ما داریم درباره کسی که تصمیم داره نرم افزارش رو آزاد منتشر کنه حرف میزنیم.

آفلاین علی نعمت اللهی

• High Sr. Member
  • *
    • وبلاگ شخصی من
من یه مثال واقعی میزنم. همین flareget که به نظر من یکی از بهترین دانلود منیجر هاست. خیلی راحت به مرورگر وصل میشه با کیوت و c نوشته شده ، رابط گرافیکی خوبی داره و کلی مزایای دیگه. اما چون آزاد نیست همه ازش ایراد گرفتن. من هم ترجیح میدم از نرم افزار آزاد استفاده کنم که تنها گرینه پیش رو xdman بود که الان ازش استفاده می کنم در حالی که هنوز نتونستم به کرومیوم وصلش کنم. کسی هم جواب درست به ما نداد. رابط گرافیکیش هم بد نیست هر چند بهتر بود look and feel رو از حالت پیشفرض به GTK تغییر میداد.

الان دو تا مسئله مطرحه:
1) flareget اگه آزاد بود من میرفتم کدش رو بر میداشتم و با کمی تغییر و بهبود منتشرش می کردم و چون زیاد براش زحمت نکشیدم رایگان قرارش میدادم. حالا کدوم آدم عاقلی میره flareget رو میخره که از چیزی که من منتشر کردم یه چیزی هم کمتر داره و پول هم باید بده؟
2) flareget الان به یه download dialog نیاز داره (مثل xdman) اما من که کدش رو ندارم پس چجوری این قابلیت رو بهش اضافه کنم؟ دقیقا اتفاقی که برای استالمن افتاد.

آفلاین MrAli

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 304
    • وبلاگ علی حسین‌زاده
این چیه که میگید. هیچ کس مجبور نیست یعنی چی. چه ربطی داره. ما داریم درباره کسی که تصمیم داره نرم افزارش رو آزاد منتشر کنه حرف میزنیم.
من با توجه به اولین پست این تاپیک جواب دادم. ava نوشته بود مجوز گنو باعث ظلم به برنامه نویس میشه و حق برنامه نویس رو ضایع میکنه و...
.:علی آقا:.
وبلاگ من: https://alihzadeh.blog.ir

آفلاین علی نعمت اللهی

• High Sr. Member
  • *
    • وبلاگ شخصی من
من با توجه به اولین پست این تاپیک جواب دادم. ava نوشته بود مجوز گنو باعث ظلم به برنامه نویس میشه و حق برنامه نویس رو ضایع میکنه و...
صحیح. ولی اینکه علت نمیشه که بگیم کسی مجبور به انجام فلان کار نیست پس کلا قضیه رو تموم کنید. برای درآمد زایی از طریق مجوز گنو باید چیکار کرد که فردا-روزی از کارمون پشیمون نشیم.

آفلاین علی نعمت اللهی

• High Sr. Member
  • *
    • وبلاگ شخصی من
من همین الان خیلی فکر کردم! و یه چیزی به ذهنم رسید.

مجوز گنو + اگر نرم افزار به هر روشی درآمد زایی دارد (تبلیغات درون نرم افزار ، فروش نرم افزار و ...) حق انتشار رایگان از نرم افزار گرفته میشه ولی کد رو میشه نگاه کرد تغییر داد و منتشر کرد به صورتی که اگر حداقل 50٪ کد های اولیه اسفاده شده باشه باید به همون درصد به برنامه نویس اولیه پول پرداخت بشه و مابقی به برنامه نویس دوم برسه.

مثال: من یه نرم افزار با این مجوز رو تغییر میدم و 10٪ بهترش میکنم. قیمت نرم افزار 10000 تومنه. به من 1000 تومن و به برنامه نویس اول 9000 تومن میرسه که من میتونم 1000 تومن خودم رو از کاربر نگیرم و قیمت رو بکنم 9000 تومن. هم نرم افزار بهتر شد هم قیمت کاهش پیدا کرد.

این یه نظر اولیه هست پس لطفا موافقت و مخالفت خودتون رو با ذکر دلیل اعلام کنید.

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 641
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#
من همین الان خیلی فکر کردم! و یه چیزی به ذهنم رسید.

مجوز گنو + اگر نرم افزار به هر روشی درآمد زایی دارد (تبلیغات درون نرم افزار ، فروش نرم افزار و ...) حق انتشار رایگان از نرم افزار گرفته میشه ولی کد رو میشه نگاه کرد تغییر داد و منتشر کرد به صورتی که اگر حداقل 50٪ کد های اولیه اسفاده شده باشه باید به همون درصد به برنامه نویس اولیه پول پرداخت بشه و مابقی به برنامه نویس دوم برسه.

مثال: من یه نرم افزار با این مجوز رو تغییر میدم و 10٪ بهترش میکنم. قیمت نرم افزار 10000 تومنه. به من 1000 تومن و به برنامه نویس اول 9000 تومن میرسه که من میتونم 1000 تومن خودم رو از کاربر نگیرم و قیمت رو بکنم 9000 تومن. هم نرم افزار بهتر شد هم قیمت کاهش پیدا کرد.

این یه نظر اولیه هست پس لطفا موافقت و مخالفت خودتون رو با ذکر دلیل اعلام کنید.

الآن مشكل سر اين هستش كه از كد هاى آزاد درون نرم افزار هاى كد بسته بدون رعايت مجوز استفاده ميشه و خوب كرك هم كه به اندازه كافى واسه كد بسته ها هست در نتيجه هيچ تضمينى وجود نداره كه نفر دوم مجوز روو رعايت كنه و پولش رو به شما بده اگه هم تو كسورى مثل ايران باشى كه كپى رايت معنا نداره ديگه هيچى .
« آخرین ویرایش: 28 شهریور 1392، 01:57 ب‌ظ توسط אוּרִיאֵל »