انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: کمک برای نصب آرج  (دفعات بازدید: 2777 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین storm_saeed

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 46
کمک برای نصب آرج
« : 15 مهر 1392، 09:12 ق‌ظ »
سلام دوستان من میخواستم آرچ رو نصب کنم چندتا سوال داشتم
الان من ویندوز 8 و فدورا رو باهم دارم میخوام فدورا رو پاک کنم به جاش آرج رو بریزم . اولین سولم اینه بعد نصب دوباره ویندوز رو میتونه توی گراپ بیاره .
بعد برای پارتیشن سازی میشه مثلا با اوبونتو لایو پارتیشن هامو بسازم دیگه نرم از تو خود ترمینال بسازم ؟ مثلا / و /boot و /home  و swap
بعدش برای نصب باید چیکار کنم? تو اینجا یه آموزشی بود که نوشته بود " اسکریپت نصب، آرچ رو روی پوشه /mnt نصب می‌کنه (به عنوان ریشه) " من هر لینوکسی نصب میکردم یه / , /boot بودن که تو یکیش هسته و یکیشم بوت لودر نصب میشد اینجا هم اینطوریه؟
اگه میشه از لایو استفاده کرد لطف کنید بگید پارتیشنام باید primary یا logical باشن و mount شون هم چیا باشن
ممنون

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 981
پاسخ : کمک برای نصب آرج
« پاسخ #1 : 15 مهر 1392، 09:33 ق‌ظ »
الان من ویندوز 8 و فدورا رو باهم دارم میخوام فدورا رو پاک کنم به جاش آرج رو بریزم . اولین سولم اینه بعد نصب دوباره ویندوز رو میتونه توی گراپ بیاره .
بله می‌تونه.
بعد برای پارتیشن سازی میشه مثلا با اوبونتو لایو پارتیشن هامو بسازم دیگه نرم از تو خود ترمینال بسازم ؟ مثلا / و /boot و /home  و swap
بله می‌تونید اینکار رو هم انجام بدید.
بعدش برای نصب باید چیکار کنم? تو اینجا یه آموزشی بود که نوشته بود " اسکریپت نصب، آرچ رو روی پوشه /mnt نصب می‌کنه (به عنوان ریشه) " من هر لینوکسی نصب میکردم یه / , /boot بودن که تو یکیش هسته و یکیشم بوت لودر نصب میشد اینجا هم اینطوریه؟
در مرحلهٔ ۴ این آموزش، این کارها رو انجام بدید
root@archiso ~ # mount /dev/sdax /mnt
root@archiso ~ # mkdir /mnt/boot
root@archiso ~ # mount /dev/sday /mnt/boot
root@archiso ~ # mkdir /mnt/home
root@archiso ~ # mount /dev/sdaz /mnt/home
اگه میشه از لایو استفاده کرد لطف کنید بگید پارتیشنام باید primary یا logical باشن و mount شون هم چیا باشن
ممنون
تنها پارتیشن boot باید نخستی باشد (و یا اگر این پوشه دارای پارتیشن جدای از ریشه نیست، خود پارتیشن ریشه باید نخستی باشد)

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
« پاسخ #2 : 15 مهر 1392، 09:43 ق‌ظ »
نقل‌قول
سلام.
بله اگر خودت براش یه entry گراب بنویسی یا اسکریپت OS Prober استفاده کنی.
نقل‌قول
آرچ پارتیشن بندی رو به خودت واگذار می‌کنه. منظورت از اوبونتو لایو، نصاب اوبونتوئه؟ فکر نمی‌کنم با اون بتونی. اگر اوبونتو GParted داره انتخاب خوبیه. من معمولا برای این‌کارها از توزیع Parted Magic استفاده می‌کنم. یه توزیع زنده و سبک برای تست سلامت هارد، پارتیشن بندی و این‌جور کارهاست.
نقل‌قول
آرچ راهنمای بسیار کاملی در این مورد داره. آرچ رو توی ‎/mnt نصب نمی‌کنن، پارتیشن‌هایی که برای root و home ت در نظر میگیری رو توی ‎/mnt محیط لایوی که آوردی بالا mount می‌کنی و نصب رو انجام میدی.
نقل‌قول
پارتیشن‌ها رو باید براساس نیاز خودت طراحی کنی. راهنمای کامل تو ویکی آرچ هست.
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین storm_saeed

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #3 : 15 مهر 1392، 09:47 ق‌ظ »
ممنون
یعنی من مثلا الان سی دی اوبونتو لایو رو میزارم و به ترتیب
sda1 -->/boot
sda2--->/root
sda3-->/home
swap
به غیر از sda1 همرو لاجیکال بزارم یا اگه همه رو primary بزارم ایراد پیدا میکنه؟
بعدش هم میام میزنم
root@archiso ~ # mount /dev/sda2 /mnt
root@archiso ~ # mount /dev/sda1 /mnt/boot
root@archiso ~ # mount /dev/sda3 /mnt/home
ترتیب sda هام درسته الان؟

الان من میخوام رو لپ تاپ نصب کنم اینترنت هم میخوام از وای فای بگیرم خودش میشناسه یا باید تو ترمینال چیزی بنویسم؟
ممنون

آفلاین storm_saeed

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 15 مهر 1392، 09:51 ق‌ظ »
"بله اگر خودت براش یه entry گراب بنویسی یا اسکریپت OS Prober استفاده کنی."
منظروتونو نفهمیدم
من فدورا رو که نصب کردم خودش گراپ 2 رو نصب کرد و بعدش اومد اینجا نمیشه گراپ رو نصب کرد؟
 اگخه میشه فرق primary و logical رو بگید ممنون
 منظورم از اوبونتو این بود که اوبونتو لایو رو بزارم و با gpartition پارتیشاننمو بسازم که دیگه نیازی نباشه از ترمینال کدشو بزنم

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 981
« پاسخ #5 : 15 مهر 1392، 10:18 ق‌ظ »
ممنون
یعنی من مثلا الان سی دی اوبونتو لایو رو میزارم و به ترتیب
sda1 -->/boot
sda2--->/root
sda3-->/home
swap
به غیر از sda1 همرو لاجیکال بزارم یا اگه همه رو primary بزارم ایراد پیدا میکنه؟
تنها پارتیشن ریشه (یعنی /) باید نخستی باشه؛ بقیه می‌تونن نخستی یا منطقی باشن.
بعدش هم میام میزنم
root@archiso ~ # mount /dev/sda2 /mnt
root@archiso ~ # mount /dev/sda1 /mnt/boot
root@archiso ~ # mount /dev/sda3 /mnt/home
ترتیب sda هام درسته الان؟
ترتیب پارتیشن‌ها به این بستگی داره که شمارهٔ‌ درست رو بکار برده باشی. یعنی بعد از پارتیشن‌بندی، در ترمینال بنویس
lsblkو شمارهٔ درست پارتیشن مورد نظر رو پیدا کن. با فرض اینکه شمارهٔ درست رو نوشته باشید، دستور شما درست است.
الان من میخوام رو لپ تاپ نصب کنم اینترنت هم میخوام از وای فای بگیرم خودش میشناسه یا باید تو ترمینال چیزی بنویسم؟
ممنون
در آخر قسمت ۳ این راهنما نوشتم که چه‌جوری به اینترنت بی‌سیم وصل می‌شید.

آفلاین sayres

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1096
    • دست نوشته های من
« پاسخ #6 : 15 مهر 1392، 11:31 ق‌ظ »
ممنون
این آموزش قدم به قدم پارسی که من در مورد آرچ نوشتم.شاید بتونه به شما کمک کنه:
http://tazik.ir/?p=658

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
« پاسخ #7 : 15 مهر 1392، 11:32 ق‌ظ »
نقل‌قول
منظروتونو نفهمیدم
گراب (نه گراپ) برای این که سیستم عامل‌ها رو بوت کنه باید بدونه هرکدوم کجا نصب هست و مشخصاتشون چیه.
می‌تونی این تنظیمات رو خودت دستی بنویسی یا از اسکریپت‌هایی که کاربران برای شناسایی خودکار سیستم عامل‌ها نوشتن استفاده کنی. یکی از این‌اسکریپت‌ها OS Prober هست.
وقتی آرچ و گراب رو نصب کردی، این دو دستور رو بزن تا لیست گرابت به صورت خودکار ساخته بشه:
pacman -S os-prober
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
نقل‌قول
اگه میشه فرق primary و logical رو بگید ممنون
Logical و Primary دو نوع پارتیشن، جدول پارتیشن MS-DOS هستند. تو این جدول پارتیشن حداکثر تا چهار پارتیشن Pirmary می‌تونی داشته باشی، ویندوز هم حتما باید روی پارتیشن Primary نصب بشه. البته لینوکس این محدودیت‌ها رو نداره و می‌تونی روی Logical هم نصبش کنی.
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین storm_saeed

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 15 مهر 1392، 04:57 ب‌ظ »
ممنون اگه بخوام گراب 2 نصب بشه چه دستوری بزنم
بعد یه چیز دیگه من میخوام با لایو اوبونتو پارتیشن هامو بسازم
/ , /home و swap رو بسازمم
یا / ,/home /boot و swap
منظورم برای نصب بوت لودرش هست که مثلا گراب توی /boot نصب میشه .
نیاز هست یا نه؟
خیلی ممنون
« آخرین ویرایش: 15 مهر 1392، 05:03 ب‌ظ توسط storm_saeed »