انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا کارهای عام المنفعه ، دارای ایدولوژی فکری یکسانی با نرم افزارهای آزاد می باشد  (دفعات بازدید: 8169 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین مبین

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 38
با سلام

می خواستم بدونم با توجه به قوانین نرم افزار های آزاد:

وب سایت هایی mit و مکتب خونه  و دبیرستان شریف
که به طور رایگان فیلم آموزشی می ذارن ، دارای ایدولوژی یکسانی با نرم افزار های آزاد هستند یا نه ؟

http://ocw.mit.edu/index.htm
http://maktabkhooneh.org/
http://sanatisharif.ir/
« آخرین ویرایش: 18 مهر 1392، 11:13 ب‌ظ توسط مبین »
ما به اندازه ی ما هم که شده حق داریم

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
لایسنس MIT این هست: Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 United States

https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/3.0/us/deed.en_US

یعنی می‌تونی بازتولید و بازپخش کنی ولی نمی‌تونی ازش استفاده‌ی تجاری کنی.

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
یعنی می شه کدش رو بست بعد دوباره منتشر کرد ؟!‌  ::)
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1330
یعنی می شه کدش رو بست بعد دوباره منتشر کرد ؟!‌  ::)
متن باز !؟ :|
مگه اینا برنامه هستن که متن باز و بسته باشن :|
فیلم و کتاب و ... لایسنس های خاصی دارن
با توجه به لایسنسشون و اختیاراتی که بهتون میدن میتونید عمل کنید
گاه تولید کننده همچین محصولی خودش اجازه نامه خاص خودش رو داره و گاه تو کتاب و ویدئو شرح داده شده
صدای پلیس : هاپ هاپ

آفلاین Matrix.1372

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1966
  • Ma3x
    • Ma3x
معمول کاربران گنو/لینوکس در ایران (از جمله خود بنده) دلیل عمده استفاده از گنو/لینوکس براشون این نیست که مثلا لینوکس رایگانه یا ویروس نمی‌گیره (شاید به این دلیل که کپی رایت در ایران اعمال نمیشه) بلکه به نوعی طرفدار «فرهنگ آزادی» هستن؛ حالا ممکنه این حمایت با استفاده کردن از گنو/لینوکس باشه (نرم افزار آزاد)، ممکنه استفاده از یک سخت افزار آزاد باشه و ممکنه بالاتز از همه اینا ترویج «دانش آزاد» باشه با مثلا ایجاد یا توسعه وب‌سایت‌های آموزشی عام المنفعه ناسودبر.
واژه متن باز بیشتر راجع به نرم افزار به کار می‌ره، و دانش آزاد یک چیزی فراتر از این‌ها هست. ممکنه یک فرد با استفاده از نرم افزار کد بسته (مثل ویندوز) دانش آزاد رو ترویج کنه :‌)

آفلاین امیرحسین گودرزی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 743
  • Devops engineer and AI enthusiastic
معمول کاربران گنو/لینوکس در ایران (از جمله خود بنده) دلیل عمده استفاده از گنو/لینوکس براشون این نیست که مثلا لینوکس رایگانه یا ویروس نمی‌گیره (شاید به این دلیل که کپی رایت در ایران اعمال نمیشه) بلکه به نوعی طرفدار «فرهنگ آزادی» هستن؛ حالا ممکنه این حمایت با استفاده کردن از گنو/لینوکس باشه (نرم افزار آزاد)، ممکنه استفاده از یک سخت افزار آزاد باشه و ممکنه بالاتز از همه اینا ترویج «دانش آزاد» باشه با مثلا ایجاد یا توسعه وب‌سایت‌های آموزشی عام المنفعه ناسودبر.
واژه متن باز بیشتر راجع به نرم افزار به کار می‌ره، و دانش آزاد یک چیزی فراتر از این‌ها هست. ممکنه یک فرد با استفاده از نرم افزار کد بسته (مثل ویندوز) دانش آزاد رو ترویج کنه :‌)
واقعاً تعجب کردم چنین جمله‌ای رُ دیدم چون با دانش آزاد کمتر کسی آشنایی داره
بله در تایید حرف این دوستمون باید بگم متن باز فرهنگ نیست فقط روش توسعه/انتشار یه چیزی(مثلا نرم‌افزار یا حتی نوشابه (اوپن کولا) )هست
اما چیزی که هدف والا‌تری داره و عموما مربوط به همه‌چی میشه فرهنگ آزادی دانش هست که مبانی اون نه تنها محدود به کامپیوتر و ... نیست بلکه شامل همه نوع علمی میشه.
دانش آزاد باعث میشه علم در انحصار دانشگاه و مدرسه و ... نباشه.علم رُ که عموما در دست یه عده‌ی خاصی هست رُ از دستشون بیرون می‌کشه و اونا رُ در اختیار افراد جامعه قرار میده تا همه به صورت آزاد از اون استفاده کنن مثال غیر کامپیوتری خوبی که میشه زد میشه از انحصار تولید نوشابه حرف زد که دست پپسی و کوکاکولا بود رُ زد که با اومدن اوپن کولا معادلاتشون به هم ریخت و ...
در ایران هم خیلی جاها برایب گسترش آزاد دانش تلاش می‌کنن که میشه از بنیاد دانش آزاد (تبلیغ بنیادی که توش فعالیت دارم :دی) مکتب‌خونه ،کلاس‌درس،دبیرستان صنعتی شریف و ... نام برد .

آفلاین مبین

• Jr. Member
  • *
ممنون از دوستان
میشه دانش آزاد رو دقیقا برام تعریف کنید

نقل‌قول
بله در تایید حرف این دوستمون باید بگم متن باز فرهنگ نیست فقط روش توسعه/انتشار یه چیزی(مثلا نرم‌افزار یا حتی نوشابه (اوپن کولا) )هست

من توی یکی از این کتاب های اوبونتو خونده بودم که متن باز یک فرهنگ حساب میشه

آفلاین احسان☺ -

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 937
  • !no power geek
ممنون از دوستان

نقل‌قول

اونی که شما دیدید احتمالا نرم افزار آزاد بوده ونه متن باز.
تفاوتشون رو هم در لینک زیر ببینید
http://forum.ubuntu.ir/index.php?topic=34892.0
« آخرین ویرایش: 18 مهر 1392، 10:59 ب‌ظ توسط احسان☺ »

آفلاین مبین

• Jr. Member
  • *
فاعدتا قبول دارم که یه فیلم رو نمیشه مثل یه برنامه ،‌کدش رو تغییر داد.

هدف از متن باز بودن ،‌ آزادی عمل است یا خیر رساندن به دیگران ؟

آفلاین مبین

• Jr. Member
  • *
ممنون از دوستان

نقل‌قول

حق با شما است
منظورم نرم افزار آزاد بود
من صورت سوالم رو اشتباه گفتم
آیا کارهای عام المنفعه ، دارای ایدولوژی فکری یکسانی با نرم افزارهای آزاد می باشد ؟

آفلاین امیرحسین گودرزی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 743
  • Devops engineer and AI enthusiastic
ممنون از دوستان

نقل‌قول

دانش آزاد تعریفش خیلی ساده‌ست
آزادی دانش و در اختیار بودن آن و عدم انحصار آن ( انحصار فکری و عملی)
کلاً تعریف ساده‌ای داره
متن‌باز فرهنگ نیست! نرم‌افزار آزاد فرهنگه :دی
فاعدتا قبول دارم که یه فیلم رو نمیشه مثل یه برنامه ،‌کدش رو تغییر داد.

هدف از متن باز بودن ،‌ آزادی عمل است یا خیر رساندن به دیگران ؟

به نظر من هیچ‌کدوم چون آزادی عمل و ایده مختص یه ایده(نرم‌افزار آزاد) است و متن‌باز خیری به کسی نمی‌رسونه چون برخواسته از فرهنگ تجارت‌گرایی (شبه انحصار) رابطه‌ی پول-پول بین افراد هست و پول حرف اول رُ می‌زنه.درصورتی که نرم‌افزار آزاد روابط افراد بر اساس .همیاری-همیاری هست.
ممنون از دوستان

نقل‌قول

حق با شما است
منظورم نرم افزار آزاد بود
من صورت سوالم رو اشتباه گفتم
آیا کارهای عام المنفعه ، دارای ایدولوژی فکری یکسانی با نرم افزارهای آزاد می باشد ؟
تا حدودی بله

آفلاین احسان☺ -

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 937
  • !no power geek
کلا نمیشه گفت هدف از نوشتن نرم افزار آزاد یه چیز خاصه.
مثلا امکان داره یه نفر مثل استالمن یه چیز خفنی مثل ایمکس بنویسه صرفا برای ترویج فرهنگ گنو،احتمال داره یه برنامه نویس برای نیاز خودش یه چیزی بنویسه و بعد به صورت آزاد منتشر کنه،احتمال داره یکی برای تفریح برنامه بنویسه،احتمال هم داره یکی در راه خدا یه چیزی بنویسه.
کار های عام المنفعه هم مدل های مختلفی داره.
اگه بخوایم معلم های همین سایت ها(مکتب خونه و...)باز برمیگرده به هدف شخصیشون نه ایدیولوژیه مجوز کارهاشون

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
وب سایت هایی mit و مکتب خونه  و دبیرستان شریف
که به طور رایگان فیلم آموزشی می ذارن ، دارای ایدولوژی یکسانی با نرم افزار های آزاد هستند یا نه ؟
ایدئولوژی نرم افزار آزاد کار خیرانه نیست! اساسش تضمین حقوق کاربران یک نرم افزاره! که حتی نرم افزار آزاد می تونه رایگانم نباشه!
اما این موسساتی که اسم بردی کار خیرانه می کنند یعنی دسترسی همه افراد رو به یکسری منابع تسهیل می کنند.
این دوتا به هم ربطی ندارند.

آفلاین مبین

• Jr. Member
  • *
آیا آزادی و کار در راه خدا خواستگاه مشترکی نداره ؟

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1330
آیا آزادی و کار در راه خدا خواستگاه مشترکی نداره ؟
کار در راه خدا چه ربطی به آزادی داره ؟
نرم افزار آزاد نرم افزاری هست که تابع یه قوانین خاصی هست و همه میتونن استفاده کنن و مطابق خواستشون تغیرش بدن
ایراداتش رو برطرف کنن و خوب همین بهبود ها و تغیرات منتشر میشه و ممکنه دوباره برگرده به برنامه اصلی و ...
کار در راه خدا یه چیز دیگه هست ! آزادی برای بشریت هست و ربطی به خدا نداره
برای درک بهتر موضوع همین که بدونید آقای ریچارد استالمن و آقای لینوس ترولدوز و خیلی از افرادی که برای بشریت تلاش کردن و حتی خیلی از افرادی که زحماتشون رو به رایگان عرضه کردن به خاطر بشریت خیلیاشون اعتقادی به خدا نداشته و ندارن
 و جالبه بدونید اغلب کسایی که در این حوزه هستن اصلا رابطه دوستانه ای با ادیان و خدایان ندارن
البته برای مثال بیشتر آقای بیل گیتس هم که کار های خیرانه میکنه و پولش رو صرف درمان بیماری های عمومی و ... میکنه پیرو هیچ دینی نیست
صدای پلیس : هاپ هاپ