انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: درمان گرم شدن سیستم و نصب نشدن صحیح گرافیک Nvidia در اوبونتو ۱۳.۱۰  (دفعات بازدید: 14052 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین recolor

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 25
  • لینوکس یعنی دنیای آزاد
سلام
اگر شما لپ تاپ نسبتا جدیدی دارین که گرافیکش «سری Nvidia M به همراه Optimus» هست و لپ تاپتون تو اوبونتو گرم کار میکنه این پست برای شماست. قبل وارد شدن به بحث حل این موضوع کمی قصه تعریف کردم. پس اگر وقت و حوصله ندارین صاف برین سراغ قدم اول.
من کاملا تو Ubuntu تازه کارم و این جزو اولین پست هام تو این انجمنه. یک لپ تاپ Asus N55 S دارم که روش یک گرافیک Geforce GT555M نصبه.
سال ‍پیش بود که تو دانشگاه یکی از بچه ها از اوبونتو خیلی تعریف کرد. نتیجه این شد که همون روز من یک 12.04LTS روی سیستمم داشتم.
امادمای سیستم (CPU) خیلی بالا بود. چه بد!
همون دوستم گفت کرنلشو ارتقا بده. اون موقع بالاترین نسخه کرنل 3.5‌ بود. این کار رو کردم. اما بازم توفیری نکرد و دمای سیستم در حالتی که هیچ کاریم نمیکردی از ۵۵ پایینتر نمیومد. نصب برنامه Jupiter هم کار خاصی نکرد. شاید این دمای زیادی نباشه. اما من روی دما کمی وسواس دارم.پس اقدام به پاک کردن صورت مسئله : یعنی پاک کردن اوبونتو کردم!
یک سال گذشت و دیدم واقعا نیازه که دوباره نصب کنم. ظاهرا راه فراری نبود. به طور جدی افتادم دنبال حل مشکل. غیر ممکنه که Ubuntu در برابر یه مشکل کم بیاره!

اما جریان این گرم کار کردن چیه؟
کم کم متوجه شدم که باید ذهنمو از CPU بیارم سمت گرافیک. با کمی سرچ فهمیدم که علت گرم کار کردن لپتاپم نصب نبودن درست کارت Nvidiaست.جریان اینه که من دو تا کارت گرافیک روی سیستمم داشتم : یک Nvidia و یک اینتل. حتما تا حالا دیدین که میگن اوبونتو فقط از گرافیک اینتل بهره میبره و از گرافیک Nvidia درست استفاده نمیشه.این تقصیر اوبونتو نیست. تقصیر Nvidiaست.در واقع Nvidia‌ تکنولوژی موسوم به Optimus‌ رو برای لپ تاپ های دو کارت گرافیکی ارائه داده که توسط اون پردازش گرافیکی رو به صورت بهینه بین دو کارت تقسیم میکنه. اما Optimus رو برای لینوکس پشتیبانی نمیکنه!
راه حل چیه؟ استفاده از Bumblebee.
تو لپ تاپ های با گرافیک Nvidia‌ این آقای Bumblebee به شما اجازه سوییچ کردن بین دو کارت گرافیک رو میده.

قدم اول : ارتقای کرنل

در قدم اول کرنل رو به آخرین ورژن : 3.11.5 ارتقا دادم. الان که دارم این پست رو مینویسم 3.11.6 هم اومده. در پست های خوب زیادی طریقه ارتقای کرنل توضیح داده شده. در اینجا به طریقه زیر میتونین کرنلتون رو آپدیت کنین:

۱-۱) به لینک رسمی کرنل 3.11.6 اوبونتو برین : http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.11.6-saucy/
۲-۱) سه تا فایل رو از این لینک باید دانلود کنین (بسته به ۶۴ بیت یا ۳۲ بیت بودن اوبونتو نوع صحیح دو فایل اول رو انتخاب کنین):
    Linux-image
     Linux-headers-generic
    Linux-headers-all

بعد از دانلود این سه فایل یک ترمینال باز کنین و با فرمان cd به محل دانلود این سه تا برین. بهتره که به جز این سه فایل - هیچ فایل deb. دیگه ای تو این فولدر نباشه. حالا با فرمان زیر کرنل ارتقا داده میشه:
sudo dpkg -i linux*.deb

قدم دوم : ارتقای درایور کارت گرافیک و نصب Bumblebee :

خب حالا قسمت مهیج ماجرا. بعد از نصب کرنل نوبت برداشته شدن هرگونه درایور بد نصب شده Nvidia با کد زیر :
sudo apt-get purge nvidia
و سپس آ‍پدیت و آپگرید کامل سیستم با فرمان های زیر هست. اما قبل از اجرای این دو فرمان دست نگهدارین! پروسه آپگرید به دلیل حجم 400-300 مگابایتی آپدیت ها با سرعت دانلود ‍پایین ترمینال میتونه خیلی وقت گیر باشه. برای دانلود با سرعت عالی ابتدا apt-get‌ رو به apt-fast‌ تبدیل کنین. بدین منظور ابتدا aria2 رو با نوشتن همین عبارت خیلی زیبا از Ubuntu Software Packages نصب کنین. بعد با این تاپیک : http://forum.ubuntu.ir/index.php?topic=52882.0(قسمت ویرایش پست اولش) apt-fast‌ رو نصب کنین.

حالا: sudo apt-fast update && sudo apt-fast dist-upgrade

سپس بهتره که لپ تاپ رو یه بار ریست کنین. بعد این دستورات :
sudo add-apt-repository ppa:bumblebee/stable
sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-325 nvidia-settings-325
sudo add-apt-repository -r ppa:xorg-edgers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install bumblebee bumblebee-nvidia
sudo apt-get dist-upgrade
(که درایور Nvidia - برنامه دیدن بهینه ویدیوها و Bumblebee‌ رو نصب میکنن.) تبریک. حالا باید دمای سیستم حداقل ۱۰ درجه بیاد پایین. در حالت عادی دمای سیستم من بین ۴۲ تا ۴۷ شد.

قدم سوم : سوییچ کردن بین دو VGA‌با Bumblebee :
یادمونه که هدف اصلی Bumblebee استفاده از تکنولوژی Optimus‌ برای استفاده بهینه از هر دو کارت بود. بدین منظور با Bumblebe برای اینکه یک برنامه رو با کارت Nvidia باز کنیم از فرمان زیر استفاده میکنیم:
optirun application-name
مثلا باز کردن فایرفاکس با Nvidia :
optirun firefox
ببخشین اگه زیاد حرف زدم! با آرزوی تجربه یک اوبونتوی خوب روی یک سیستم سرد  :)
« آخرین ویرایش: 19 شهریور 1397، 02:13 ب‌ظ توسط علیرضاامیرصمیمی »

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
ممنون بابت نوشته. ولی برای این که به راه‌حل برسی کافی بود یه کوچولو گوگل می‌کردی  نصب و راه‌اندازی Bumblebee، معادل لینوکسی Nvidia Optimus
نقل‌قول
وقتی از درایور کد بسته Nvidia استفاده می‌کنی نیازی به آپدیت کرنل نیست چون اون از درایورهای داخل کرنل استفاده‌ای نمیکنه. در عوض چون درایور Nvidia همیشه از آخرین نسخه کرنل پشتیبانی نمیکنه این کار ممکنه مشکل ساز بشه.
اما اگر بخوای از Prime و Nouveau استفاده کنی باید کرنل جدید داشته باشی (۳.۱۲ به بالا)
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین recolor

• Jr. Member
  • *
  • لینوکس یعنی دنیای آزاد
ساسان جان ممنون بابت پاسخت. راستش زمانی که من دنبال این قضیه بودم اصلا bumblebee رو نمیشناختم و بعد تصادفا فهمیدم که یه همچین برنامه مفیدی هم وجود داره و از اونجا به بعد نصبش رو از یک سایت خارجی خوندم. لینکی که دادی هم خیلی جالب بود.

در رابطه با کرنل - من به این نوشته لینک bumblebee استناد کردم :

نقل‌قول
If on 12.04.3, replace linux-headers-generic with linux-headers-generic-lts-raring

https://wiki.ubuntu.com/Bumblebee

به هر حال خوشبختانه بعد از یک هفته که از کرنل 3.11.5‌ استفاده میکنم خوشبختانه مشکلی نداشتم.

آفلاین farshadf

• Full Member
  • *
  • ارسال: 104
من راه حل ساده تری رو پیدا کردم. بدون نیاز به نصب یا پاک کردن هیچگونه پکیجی .

از طریق بایوس سیستم کافیه Optimus Technology رو غیر فعال کنید. تمام شد. الان دمای لپ تاپ من در حالت عادی ۵۰ هست.

آفلاین abbasalim

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 642
  • http://esfandune.ir/
    • اسفندونه
ریست نه ،ریستارد  ;)

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2489
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من

آفلاین Ma3X

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 877
  • It is Matrix
    • ماتریکس. آی آر

آفلاین Ghost Shadow

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1803
  • Linux is Secured By Design
جفتش درسته:

هم ری استارت و هم ریبوت :D

آفلاین abbasalim

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 642
  • http://esfandune.ir/
    • اسفندونه

آفلاین سالار مقدم

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2074
  • هر چقدر بدونی بازم کمه.
    • سالار مقدم

آفلاین امیرحسین گودرزی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 743
  • Devops engineer and AI enthusiastic
سلام خیلی خوبه که اومدی و دانشت رُ در اختیار دیگران گذاشتی بسیار ممنون
فقط یه نکته
برای راحتی کار میشه از ppa کرنل هم استفاده کرد (دقیقاً آدرسشو نمی‌دونم اما توی y ppa manager سرچ کنین پیدا میشه)
پ.ن: بقیه دوستان اسپم ندن واسه این تاپیک به این خوبی ۵-۶ مورد اسپم دیده شده
ملاحظه بقیه رُ هم بکنین

آفلاین recolor

• Jr. Member
  • *
  • لینوکس یعنی دنیای آزاد
آقا همون که شما میگین درسته. چه کردین با این تاپیک. بیخیال شین خواهش میکنم  ](*,)

من راه حل ساده تری رو پیدا کردم. بدون نیاز به نصب یا پاک کردن هیچگونه پکیجی .

از طریق بایوس سیستم کافیه Optimus Technology رو غیر فعال کنید. تمام شد. الان دمای لپ تاپ من در حالت عادی ۵۰ هست.

این روش یک بدی داره اونم اینکه برای کسی که هم ویندوز داره هم لینوکس ٔ یکسره باید قبل از ورود به ویندوز این گزینه رو فعال کنه و برعکس. حالا شما راه bubmlebee (به توصیه یکی از دوستان بدون ارتقای کرنل) رو امتحان کنین. شاید دماتون از اینم پایینتر بیاد.

نقل‌قول از: Numb
سلام خیلی خوبه که اومدی و دانشت رُ در اختیار دیگران گذاشتی بسیار ممنون
فقط یه نکته
برای راحتی کار میشه از ppa کرنل هم استفاده کرد (دقیقاً آدرسشو نمی‌دونم اما توی y ppa manager سرچ کنین پیدا میشه)
پ.ن: بقیه دوستان اسپم ندن واسه این تاپیک به این خوبی ۵-۶ مورد اسپم دیده شده
ملاحظه بقیه رُ هم بکنین

سلام. وظیفه ست.
ممنون از راهنماییتون. بله اون روشم میشه.

و مرسی بابت تذکری که دادی :)

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
نقل‌قول
در رابطه با کرنل - من به این نوشته لینک bumblebee استناد کردم :
چون اسم بسته کرنل نسخه‌های LTS با بسته نسخه‌های عادی متفاوته. فکر کنم به خاطر اینکه بتونی کرنل نسخه‌های LTS رو روی غیر LTS ها نصب کنی. چیز مهمی نیست کلا.
نقل‌قول
رو لپتاپ‌های جدید گزینه‌ای برای خاموش کردنش وجود نداره.
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین amircb

• Newbie
  • *
  • ارسال: 20
ممنون بابت نوشته. ولی برای این که به راه‌حل برسی کافی بود یه کوچولو گوگل می‌کردی  نصب و راه‌اندازی Bumblebee، معادل لینوکسی Nvidia Optimus
نقل‌قول
وقتی از درایور کد بسته Nvidia استفاده می‌کنی نیازی به آپدیت کرنل نیست چون اون از درایورهای داخل کرنل استفاده‌ای نمیکنه. در عوض چون درایور Nvidia همیشه از آخرین نسخه کرنل پشتیبانی نمیکنه این کار ممکنه مشکل ساز بشه.
اما اگر بخوای از Prime و Nouveau استفاده کنی باید کرنل جدید داشته باشی (۳.۱۲ به بالا)
این لینک کار نمیکنه.
ممنون.

آفلاین saeed ameri

• Full Member
  • *
  • ارسال: 102
نقل‌قول
این لینک کار نمیکنه.
ممنون.

عزیز به تاریخ پست نگاه کردی؟
Arch+Gnome