انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: واقعیت ساخت لینوکس چیست؟  (دفعات بازدید: 6152 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین DebianGod

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 461
  • Ruby
واقعیت ساخت لینوکس چیست؟
« : 05 آبان 1392، 06:05 ب‌ظ »
سلام یه سوال هست که برام بوجود اومده مگه ریچارد استالمن نمیگه زمانی که gcc رو ساخت همه کامپایلر ها پولی بودن پس اینا لینوکس رو با چی ساختن اصلا لینوکس روی چه مبنایی بوت میشه از نرم افزار خاصی استفاده میکنه؟؟؟؟
اینارو لطفا توضیح بدین
بدلیل متنفر بودن از ابونتو دیگه این فروم نمیام

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
پاسخ : واقعیت ساخت لینوکس چیست؟
« پاسخ #1 : 06 آبان 1392، 02:05 ب‌ظ »
من که منظورت رو دقیق نفهمیدم ولی پروژه‌ی لینوکس ۸ سال بعد از پروژه‌ی گنو شروع شده. پروژه‌ی لینوکس ۱۹۹۱، پروژه‌ی گنو ۱۹۸۳

آفلاین DebianGod

• Sr. Member
  • *
  • Ruby
« پاسخ #2 : 06 آبان 1392، 04:56 ب‌ظ »
من که منظورت رو دقیق نفهمیدم ولی پروژه‌ی لینوکس ۸ سال بعد از پروژه‌ی گنو شروع شده. پروژه‌ی لینوکس ۱۹۹۱، پروژه‌ی گنو ۱۹۸۳

همین دوتا پروژه با چی ساخته شدند
و سوال دوم اینکه بایوس های مادربرد فقط با ویندوز سازگار هستند چجوری لینوکس رو بوت میکنند ؟

آفلاین Ma3X

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 877
  • It is Matrix
    • ماتریکس. آی آر
« پاسخ #3 : 06 آبان 1392، 05:07 ب‌ظ »
نقل‌قول
و سوال دوم اینکه بایوس های مادربرد فقط با ویندوز سازگار هستند چجوری لینوکس رو بوت میکنند ؟
بایوس (و نه UEFI) کاری با سیستم عامل نداره! چه ویندوز یه گنو/لینوکس...
بایوس فقط MBR رو میشناسه!

آفلاین N3MiSiS

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 67
« پاسخ #4 : 06 آبان 1392، 05:09 ب‌ظ »

سوال شما خیلی کلی هست.
بایوس با ویندوز سازگار هست!!!!!!
دوست عزیز اگه میخوای نحوه بوت شدن سیستم عامل ها و نحوه نوشتن اونها رو درک کنین بهتره مطالب مربوط به os dev رو مطالعه کنید.

بوت شدن ربطی به شازگاری با ویندوز نداره. تمامی سخت افزار هایی که قابلیت بوت شدن دارن توویه اونا تعریف شده که 512b اول اون دیسک سخت افزاری رو چک کنن. وقتی سیستم عاملی نوشته میشه ابتدا یه فایل بوت مینویسم تا به سیستم بگه که فایل های سیستم عامل کجای هارد یا سی دی یا فلاپی هستن. تا بره یکی یکی اونارو لود و اجرا کنه.

این یک روند خ طولانی و تقریبا پیچیده هست. اگه خواستی بگو کاملتر توضیح بدم. الان حسش ندارم.  :D

در مورد زبان برنامه نویسی هم باید بگم که اساس سیستم عامل ها اسمبلی هست. و ممکنه توو خود سیستم عامل هزارتا زبان برنامه دیگه حتی زبانی مثل دات نت هم استفاده شه و یا اینکه کل سیستم عامل رو فقط با اسمبلی بنویسیم. که نمونه های مشابه از این سیستم عامل ها بسیار موجوذد هست.  ???
10 نوع مختلف آدم در دنیا وجود دارد ، آنهایی که باینری میفهمند و آنهایی که باینری نمیفهمند.
========================================================

آفلاین DebianGod

• Sr. Member
  • *
  • Ruby
« پاسخ #5 : 06 آبان 1392، 05:30 ب‌ظ »

سوال شما خیلی کلی هست.
بایوس با ویندوز سازگار هست!!!!!!
دوست عزیز اگه میخوای نحوه بوت شدن سیستم عامل ها و نحوه نوشتن اونها رو درک کنین بهتره مطالب مربوط به os dev رو مطالعه کنید.

بوت شدن ربطی به شازگاری با ویندوز نداره. تمامی سخت افزار هایی که قابلیت بوت شدن دارن توویه اونا تعریف شده که 512b اول اون دیسک سخت افزاری رو چک کنن. وقتی سیستم عاملی نوشته میشه ابتدا یه فایل بوت مینویسم تا به سیستم بگه که فایل های سیستم عامل کجای هارد یا سی دی یا فلاپی هستن. تا بره یکی یکی اونارو لود و اجرا کنه.

این یک روند خ طولانی و تقریبا پیچیده هست. اگه خواستی بگو کاملتر توضیح بدم. الان حسش ندارم.  :D

در مورد زبان برنامه نویسی هم باید بگم که اساس سیستم عامل ها اسمبلی هست. و ممکنه توو خود سیستم عامل هزارتا زبان برنامه دیگه حتی زبانی مثل دات نت هم استفاده شه و یا اینکه کل سیستم عامل رو فقط با اسمبلی بنویسیم. که نمونه های مشابه از این سیستم عامل ها بسیار موجوذد هست.  ???

ببین فرض کن من بخوام یه سیستم عامل بنویسم باید چیکار کنم ؟؟؟
قبلا دنبالش که رفته بودم رسیدم به اینکه خود مایکروسافت یه سیستم بوتیبل داره برای ران پروژه های سی پلاس ولی میخوام مثل لینوکس سیستم بوت رو خودم بسازم

از یکی هم شنیدم که مادر برد ها یه سیستم خواصی دارن برای بوت شدن که اون سیستم هم مایکروسافت ساخته برای اینه که مک بوت نمیشه و باید ادیت کرد البته نمیدونم این حرف درسته یا نه
مثلا تو روت دیویدی Debian based ها میبینید همه چی پخش هست ولی توی ارچ 2 تا پوشه بیشتر تو روت دی وی دی نیست و توی اون ها هم چیز خاصی نیست ولی چجوری بوت میشه

اصلا روند بوت چجوری هست ایا روی داس بوت میشند ؟؟؟؟؟؟
چرا مادر برد رو فلش میکنیم دیگه سی دی ویندوز رو بوت نمیکنه ؟؟؟
کلا به من یاد بدید بوت چجوریه میخوام یه نرم افزار بوتیبل بسازم با سی پلاس

آفلاین Ma3X

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 877
  • It is Matrix
    • ماتریکس. آی آر
« پاسخ #6 : 06 آبان 1392، 07:25 ب‌ظ »
نقل‌قول
از یکی هم شنیدم که مادر برد ها یه سیستم خواصی دارن برای بوت شدن که اون سیستم هم مایکروسافت ساخته برای اینه که مک بوت نمیشه و باید ادیت کرد البته نمیدونم این حرف درسته یا نه
UEFI نزدیک به این چیزیه که گفتی ولی سیستمش فرق داره! دلیل این‌که مک او اس روی سیستم‌های غیر اپل بوت نمیشه مربوط به بایوس و چیزهای دیگه هست ولی بایوس رو تنظیم نکردن که مک رو بوت نکنه! مک رو تنظیم کردن که روی هر سیستمی اجرا و نصب نشه! ولی نسخه‌های دستکاری شده مک او اس (مصطلح به هکینتاش) روی سیستم‌های عادی نصب و اجرا میشه.

نقل‌قول
مثلا تو روت دیویدی Debian based ها میبینید همه چی پخش هست ولی توی ارچ 2 تا پوشه بیشتر تو روت دی وی دی نیست و توی اون ها هم چیز خاصی نیست ولی چجوری بوت میشه
بلوک بوتیبل روی CD اصلا دیده نمیشه (با فایل منیجر) پس فرقی نداره توی CD هزار تا پرونده باشه یا یکی! این بلوک بوتیبل رو من قبلا با Ultra ISO استخراج می‌کردم (ویندوزی هست) و تو گنو/لینوکس معادلی براش سراغ ندارم چون نیاز بهش پیدا نکردم.

نقل‌قول
اصلا روند بوت چجوری هست ایا روی داس بوت میشند ؟؟؟؟؟؟
خیر ربطی به داس نداره!
این صفحه می‌تونه خیلی مفید باشه (بخش  Under BIOS):
https://wiki.archlinux.org/index.php/Arch_Boot_Process

نقل‌قول
چرا مادر برد رو فلش میکنیم دیگه سی دی ویندوز رو بوت نمیکنه ؟؟؟
چون به صورت دیفالت تنظیم شده ابتدا از هارد دیسک راه‌اندازی بشه.
« آخرین ویرایش: 06 آبان 1392، 07:27 ب‌ظ توسط Ma3x »

آفلاین N3MiSiS

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 67
« پاسخ #7 : 08 آبان 1392، 12:17 ب‌ظ »
بهتره برای درک بیشتر و آشنایی دقیقتر لینک های زیر رو دنبال کنی :

البته اگه بگردی هم توو همین انجمن و هم انجمن های برنامه نویسی مشابه میتونید مطالب خوبیو پیدا کنید.
http://www.shabgard.org/forums/showthread.php?21974-%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%85-%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D9%82%D8%AF%D9%85-%D8%A8%D9%87-%D9%82%D8%AF%D9%85

http://forum.ubuntu.ir/index.php?topic=15688.45
10 نوع مختلف آدم در دنیا وجود دارد ، آنهایی که باینری میفهمند و آنهایی که باینری نمیفهمند.
========================================================

آفلاین zErOOn3

• Full Member
  • *
  • ارسال: 114
  • t7zEr0
« پاسخ #8 : 10 بهمن 1392، 09:26 ق‌ظ »
SLM

خوشمان بیامـد ... سوال و جواب های خوب و خودمونی و صمیمی ...

دلمان تنگ برفته بود ... والا ...

خلا3 ...

اسپم جایز شــد ...

منمونیوم ...

=D>

پــ .نـــ :

هدف این بود کــ بگیم می تونیم بهتر باشیم ...

بهتر بیاندیشیم ...

با همدیگه صمیمانه تر باشیم ...

سوال و سوالــو پاسخــو پاســـخ ... کاملا دوستانه ...

چه تکراری باشه چه نباشه ... چه قدیمی باشه تاپیک چه نباشه ...

چه سرچ کرده باشیم چــ نکرده باشیم ...

حالا بگین چرا  تاپیکو آوردیم بالا ...

در مورد زبان ما :

بهتره با علایق خودمون زندگی کنیم نه کس دیگه ... جسارت نشه ها ولی ...

دیگران هر چه می خواهند و می پسندن می تونن در مورد ما بفکرن ...

استقبالشم می کنیم .. انتقاد خوب بیـــد ... کنار اومدنــش با ما ...

منمونیوم ...

(یه تاپیک خوبـــ گیر آورده بودیم ...    ... باباشخین کلهم اجمعین )

« آخرین ویرایش: 11 بهمن 1392، 07:43 ب‌ظ توسط zErOOn3 »
انسان تنها زمانی حق دارد به انسانی دیگر از بالا به پائین بنگرد که ناگزیر است او را یاری رساند تا روی پای خود بایستد. گابریل گارسیا مارکز

http://weekee.ir/

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1330
« پاسخ #9 : 10 بهمن 1392، 10:36 ق‌ظ »
SLM

خوشمان بیامـد ... سوال و جواب های خوب و خودمونی و صمیمی ...

دلمان تنگ برفته بود ... والا ...

خلا3 ...

اسپم جایز شــد ...

منمونیوم ...

=D>
تایپک ماله 3 ماه پیشه
گیریم اسپم جایز شده زیر خاکی بالا آوردن رو چیکار کنیم :|
نکن آقا نکن عاقبت نداره  ;D
صدای پلیس : هاپ هاپ

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4865
  • masoft قدیم
« پاسخ #10 : 10 بهمن 1392، 01:11 ب‌ظ »
SLM
خلا3 ...
منمونیوم ...
دوست عزیز، لطفا پست‌های قدیمی رو بی‌دلیل بالا نیارید.

و سعی کنید فارسی رو به درستی بنویسید :) شاید این سبک نوشتن در Yahoo Messenger برای بعضی افراد جذاب باشه (برای من نیست!)، ولی خوب در یک انجمن علمی، به شما به چشم فردی نگاه خواهند کرد که هنوز درست نوشتن هم یاد نگرفتید. این چیز مطلوبی نیست، پس عوضش کنید تا مطلوب بشه.