انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: جمع آوری پیشنهادها در رابطه باتغییر سیستم عامل رایانه های یک شبکه محلی به لینوکس  (دفعات بازدید: 1569 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mohsen69

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 323
سلام
با سر اومدن عمر ویندوز xp و ناامن شدن اون مسئولان دانشگاه ما به فکر تغییر تدریجی سیستم عامل رایانه های سایت به لینوکس افتادند. همون طور که می دونید سیستم عامل های سایت عمدتا برای وبگردی و دانلود و کار با فایل های متنی و تماشای فیلم و گوش دادن به موسیقی (با هنزفری البته) و اینجور کارها استفاده می شن. در زیر ویژگی های مهم توزیع و امکانات مورد نیاز رو می نویسم. خوشحال می شم دوستان پیشنهادهای خودشون رو در میون بذارن.
ویژگی ها:
- مناسب برای سیستم های قدیمی با رم حداکثر ۵۱۲
- قابل آپدیت شدن خودکار از روی شبکه محلی
- تا حد امکان شبیه به ویندوز
- دسکتاپ زیبا و سبک

امکانات:
- وصل شدن به سرور ldap برای athentication
- برنامه لازم جهت استفاده آسان از vpn دانشگاه

موارد دیگه هم هست که بعدا اضافه می کنم.
هدف جمع آوری همه امکانات و اپلیکیشن های مورد نیاز روی یک توزیع پایه و ساخت iso از اونه.
من خودم خیلی دوست دارم با آرچ این کارو بکنم ولی برای آپدیت خودکار اون راهی به ذهنم نمی رسه. اگه دوستان برای این راه حلی دارن لطفا بفرمایند.
با تشکر
«هیچ استدلالی مبنی بر اینکه آنچه اکثریت اراده می‌کند صحیح است، وجود ندارد.»

آفلاین HSN6

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 866
  • یک راَکتیست اسپرانتیست پایتونیست گودوئیست!
    • بلاگ شخصی
مهم‌ترین چیز بعد از انتخاب میزکار سبک ، انتخاب نرم‌افزارهای سبکه.
یک نگاهی به دسکتاپ awesome هم بنداز.
توی اوبونتو ، cron وظیفه‌ی اجرای آپدیت منیجر رو داره.
برای نصب آپدیت‌ها در نهایت به پسورد روت نیازه ؛ پس باید یک فکری به حال این قسمتش بکنی چون بارگیریشون که مشکلی نیست.
« آخرین ویرایش: 14 دی 1392، 09:30 ب‌ظ توسط HSN6 »

آفلاین ali.abry

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1224
یعنی هیچ کی اون جا نیست که از office یا نرم افزار های دیگه که فقط رو ویندوز هست استفاده کنه ؟
تنها چیزی که این جا مشکل امنیتی رو ایکس پی ایجاد میکنه به نظر من وب گردی هستش که اونم فکر می کنم با داشتن مرورگر بروز تا حد خیلی زیادی حل میشه .
کلا سویچ کردن سیستما رو لینوکس فکر نکنم با استقبال از طرف دانشجویان مواجه بشه .

چه نوع vpn ای استفاده میکنین ؟ اخرین باری که جستو جو کردم کلاینت نوع sstp رو لینوکس پشتیبانی نمیشه . بقیه vpn ها پشتیبانی میشن.

lubuntu شاید خوب باشه ولی کسایی که میخان با سیستمای دانشگاه کار کنن باید بلد باشن کار کنن . اگر بلد نباشن انجام این همه زحمت بی فایدس.

آفلاین mohsen69

• Sr. Member
  • *
یعنی هیچ کی اون جا نیست که از office یا نرم افزار های دیگه که فقط رو ویندوز هست استفاده کنه ؟
تنها چیزی که این جا مشکل امنیتی رو ایکس پی ایجاد میکنه به نظر من وب گردی هستش که اونم فکر می کنم با داشتن مرورگر بروز تا حد خیلی زیادی حل میشه .
کلا سویچ کردن سیستما رو لینوکس فکر نکنم با استقبال از طرف دانشجویان مواجه بشه .

چه نوع vpn ای استفاده میکنین ؟ اخرین باری که جستو جو کردم کلاینت نوع sstp رو لینوکس پشتیبانی نمیشه . بقیه vpn ها پشتیبانی میشن.

lubuntu شاید خوب باشه ولی کسایی که میخان با سیستمای دانشگاه کار کنن باید بلد باشن کار کنن . اگر بلد نباشن انجام این همه زحمت بی فایدس.

قرار نیست همه سیستم ها لینوکسی بشن. تعداد کمی شون تغییر پیدا می کنند و بعد کم کم در صورت استقبال افزایش پیدا می کنند. هدف هم صرفا جایگزینی xp نیست. بیشتر می خوایم بچه ها با لینوکس آشنا شن.
در دانشگاه برای اتصال به اینترنت از vpn داخلی استفاده می شه بر مبنای پروتکل pptp. دنبال یه برنامه می گردم که بجه ها راحت یوزر و پس رو وارد کنند و وصل شن.

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4865
  • masoft قدیم
برای چنین کاری کسی یک توزیع جدید درست نمی‌کنه، بلکه از ابزار مناسبی مثل FAI استفاده می‌کنه. برای تنظیماتی که گفتید، پیشنهاد من Debian Stable هستش.
اینجا رو بخونید: لینک

آفلاین mohsen69

• Sr. Member
  • *
برای چنین کاری کسی یک توزیع جدید درست نمی‌کنه، بلکه از ابزار مناسبی مثل FAI استفاده می‌کنه. برای تنظیماتی که گفتید، پیشنهاد من Debian Stable هستش.
اینجا رو بخونید: لینک

در مورد این FAI میشه یه کم توضیح بدین. درست نفهمیدم چیه. حتما باید از روی شبکه نصب بشه؟ اتوماتیک آپدیت میشه؟
خیلی ممنون

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4865
  • masoft قدیم
حتما نباید، ولی خوب راحت‌ترین راه راه‌اندازی از شبکه هستش، نه اینکه راه بیفتید دونه‌دونه روی کامپیوترها با سی‌دی یا یو‌اس‌بی‌استیک اون‌ها رو راه بیندازید.
آپدیت‌ها می‌تونه از طریق FAI انجام بشه یا اینکه مستقیم توسط بسته unattended-upgrades انجام بدید.