انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: چرا بعد از نصب گنو/لینوکس، ساعت بایوس تغییر میکنه؟؟؟! [حل شد]  (دفعات بازدید: 5870 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین siavash_siavash

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 271
سلام دوستان، من هروقت گنو/لینوکس نصب میکنم بعدش میبینم ساعت BIOS تغییر کرده! (ویندوز اینطور نیست). چه در حین نصب و چه بعد از نصب هم به اینترنت وصل نیشم ولی نميدونم چرا اینطور میشه! بنظر شما این عجیب نیست؟ بهرحال میدونیم تنظیمات بایوس چیزیه که تنها مدیر سیستم حق تغییر در اون رو داره و اگه قرار باشه کسانی غیر از مدیر بخوان تغییرش بدن باید ابتدا مدیر سطح دسترسی به اونها بده.
واسه بایوس پسورد گذاشتم تا بدون اجازه خودم تغییر نکنه ولی با اینحال هر وقت گنو/لینوکس نصب میکنم میبینم که خیلی راحت ساعت بایوسو عوض کرده.
علت چیه؟ چطور لینوکس به این راحتی تنظیمات بایوس رو تغییر میده؟ و چطور میشه از این اتفاق جلوگیری کرد؟
« آخرین ویرایش: 13 بهمن 1392، 10:05 ب‌ظ توسط siavash_siavash »

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4866
  • masoft قدیم
توی گنو-لینوکس می‌تونید مشخص کنید که ساعت سخت‌افزار شما بر اساس UTC باشه یا نه، و بر همون اساس هم گنو-لینوکس می‌تونه ساعت سخت‌افزاری شما رو تصحیح کنه. اگر روی همون سیستم ویندوز هم دارید، توزیعتون رو تنظیم کنید که از ساعت UTC استفاده نکنه.

آفلاین siavash_siavash

• Sr. Member
  • *
توی گنو-لینوکس می‌تونید مشخص کنید که ساعت سخت‌افزار شما بر اساس UTC باشه یا نه، و بر همون اساس هم گنو-لینوکس می‌تونه ساعت سخت‌افزاری شما رو تصحیح کنه. اگر روی همون سیستم ویندوز هم دارید، توزیعتون رو تنظیم کنید که از ساعت UTC استفاده نکنه.
من نصب لینوکس رو روی همه حالتها امتحان کردم، هم تیک utc برداشته و هم با تیک، هم انتخاب ناحیه روی ایران و هم بدون انتخاب ناحیه (حالت دیفالت)، ولی در همه این حالتها ساعتو تغییر میده! درضمن وقتی دسترسی به اینترنت نداره و مکان من رو هم نمیدونه تصمیمش برای تغییر ساعت خیلی عجیبه! به اضافه اینکه من وقتی ویندوز نصب میکنم چه تیک utc باشه چه نباشه ساعت بایوسو تغییر نمیده، فقط ساعت خود ویندوز تغییر میکنه (درست برعکس لینوکس). این رو هم اضافه کنم که من همیشه قبل نصب یک سیستم عامل، ابتدا هارد رو بطور کامل پاک میکنم (مستر بوت و پارتیشنها همه رو پاک میکنم) و بعد شروع به نصب سیستم جدید میکنم. هيچوقت dual boot کار نمیکنم. با این اوصاف موندم رو چه حسابی ساعت سیستمو تغییر میده.
« آخرین ویرایش: 12 بهمن 1392، 06:43 ب‌ظ توسط siavash_siavash »

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
خوب همونطور که گفتم، ساعت سیستم رو بر اساس چیزی که گفتید، حالا چه UTC چه غیر اون تنظیم می‌کنه. ویندوز هم همینکار رو می‌کنه.

آفلاین siavash_siavash

• Sr. Member
  • *
خوب همونطور که گفتم، ساعت سیستم رو بر اساس چیزی که گفتید، حالا چه UTC چه غیر اون تنظیم می‌کنه. ویندوز هم همینکار رو می‌کنه.
آره معین گرفتم حرفتو، ولی ویندوز در هیچ حالتی ساعت بایوس رو تغییر نمیده، اگرم لازم بدونه زمان رو تغییر بده، تایم خودش رو تغییر میده و به تایم بایوس کاری نداره. در ضمن موقع نصب لینوکس، تایم رو چه روی utc بگذاریم و چه نذاریم فرقی نمیکنه یعنی در هر صورت ساعتو تغییر میده متاسفانه.

آفلاین سوزه

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 487
احتمالا شما از اوبونتو استفاده میکنید درسته؟ چون همه ی توزیعهای گنو لینوکس اینطور نیستند،چند هفته قبل با یک مشکلی مشابه این برخورد کردم،بر خلاف شما مشکل من از طرف ویندوز بود! من برای بازی کردن فعلا از Windows 8.1 preview استفاده میکنم و کرکش نکردم،خلاصه اینکه برای دور زدن پایان مهلت ارزیابیش،ساعت رو از درون ویندوز تغییر دادم و فهمیدم با تغییر ساعت در ویندوز ساعت بایوس هم تغییر میکنه! چون وقتی برگشتم به اپن سوزه دیدم همون ساعتی که در ویندوز تعیین کرده بودم نشون میده،وقتی از داخل اپن سوزه ساعت رو به صورت دستی و یا با استفاده از سرویسهای اینترنتی تغییر میدادم و restart میکردم میدیدم هیچ فرقی نکرده! دوباره همون ساعتی که در ویندوز تنظیم کرده بودم نمایش داده میشد،ولی با برنامه hwclock در ترمینال که به صورت پیش فرض هم نصب بود بعد از تنظیم ساعت با استفاده از این برنامه ساعت سخت افزار که در اینجا بایوس مادربورد باشد را با ساعت سیستم هماهنگ کردم.خلاصه کلام اینکه در همه ی توزیعها به صورت پیش فرض با تغییر ساعت سیستم عامل ساعت سخت افزار هم تغییر نمیکنه،پس شما بگرد دنبال اینکه چطور این قابلیت را غیر فعالش کنی،راهشو پیدا کردی اینجا هم توزیح بده.
دیگه در این انجمن Log in و فعالیتی نخواهم داشت.

آفلاین siavash_siavash

• Sr. Member
  • *
در حال حاظر از مجیا استفاده میکنم (آزمایشی) ولی همونطور که شما گفتید اوبونتو از اوناییه که ساعت بایوسو تغییر میده. فورا و دبیین هم همینطورن.
منظورم ویندوز 7 بود، ویندوز 8 که فاجعه هست از این نظر، بخاطر اون uefiای که نصب میکنه خیلی از اختیارات بایوسو از کار ميندازه. ولی ویندوز 7 اینطور نیست و به تنظیمات بایوس هم فضولی نمیکنه و از فرامین بایوس اطاعت میکنه.
اصولا این مشکل همونطور که nixoeen گفت باید با تغییر تنظیم utc حل بشه ولی عملا اینطوری مشکل حل نمیشه، حالا چرا؟ نميدونم. اول فکر کردم شاید بخاطر باگ اوبونتو باشه ولی دیدم نه باگ نیست چون فورا و دبیین هم هم همین اتفاق واسشون میفته.
فعلا دارم در این مورد سرچ میکنم اگه چیزی پیدا کردم تو همین پست میذارم، ولی از دوستان هم خواهش میکنم اگه راه حل این مشکل میدونن با ما درمیان بذارن.
« آخرین ویرایش: 12 بهمن 1392، 10:04 ب‌ظ توسط siavash_siavash »

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
چطوری مشخص می‌کنید که از UTC استفاده نکنه؟

آفلاین siavash_siavash

• Sr. Member
  • *
چطوری مشخص می‌کنید که از UTC استفاده نکنه؟
الان دقیقا یادم نیست ولی اگه موقع نصب گزینه ای که میخواد ساعت رو با utc تنظیم کنه تیکشو برمیدارم. این گزینه معمولا موقع انتخاب ناحیه و یا اواخر نصب پرسیده میشه. اگرم چنین گزینه ای رو نپرسه که خب هیچی دیگه. ولی من از ورژن 11.4 اوبونتو هر نسخه جدیدی که میاد میگیرم نصبش میکنم و مطمئنم حداقل دو-سه بار تیک این گزینه رو غیر فعال کرده بودم موقع نصب و حدود سه-چهار بار هم این گزینه رو موقع نصب ندیدم یا توجهی بهش نکردم. ولی در هر حالت بعد از نصب ساعت بایوس تغییر میکرد. اينهمه اوبونتو نصب کردم یک بار نشد ساعت بدون تغییر بمونه، همیشه تغییر کرد.

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
تا جایی که یادم میاد، موقع نصب تنها می‌تونید Timezoneتون رو مشخص کنید، ولی نمی‌تونید بگید که ساعت سخت‌افزاری روی UTC تنظیم بشه یا روی Local Timezone. تنظیمات UTC رو باید بعد از نصب انجام بدید.

آفلاین siavash_siavash

• Sr. Member
  • *
توی نسخه های قدیمیتر اوبونتو و فدورا این سوال پرسیده میشه (تا جایی که یادم میاد). خب آره بعد نصب قطعا میشه ولی من قبل نصب میخواهم جلوگیری کنم. تو گوگل هم سرچ زدم، بعضی گفتگوهایی که شده بود بدرد بخور نبود و طرف جوابشو نگرفته بود، اون مطالبی هم که بدرد بخور بود در مورد دوال بوت بود و ميگفت که اوبونتو ساعت رو از روی هارد ميخونه. ..

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
من یادم نمیاد که توی هیچ نسخه‌ای از اوبونتو هنگام نصب بشه دستی تنظیمات UTC رو انجام داد، ولی اگر اوبونتو رو کنار ویندوز نصب کنید و نصب‌کننده این رو بفهمه (که عموما می‌فهمه)، از UTC به عنوان ساعت سخت‌افزاری استفاده نمی‌کنه.
در ضمن هیچ توزیع لینوکسی ساعت رو از هارد نمی‌خونه.

آفلاین siavash_siavash

• Sr. Member
  • *
وقتی سرچ کردم تقریباً همه کسانی که مشکل تغییر ساعت داشتن با dual boot پاسخشان مرتبط بود گفتم شاید اوبونتو ساعت رو از روی ویندوز تشخیص میده و بعدش تغییر میده که خب در مورد من این موضوع منتفیه چون همیشه قبل نصب هارد رو به اصطلاح صفر میکنم.
والا من به اندازه موهای سرم تو این دو سال اخیر توزیع نصب کردم، شاید اوبونتو نبوده و توزیعی دیگری آپشن واسه utc گذاشته بودن، در هر صورت مهم آینه که راهی پیدا کنیم که بشه جلو این اتفاق رو در حین نصب گرفت.. هنوز که نتونستم راهی پیدا کنم.

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
باید از نصب‌کننده Alternative استفاده کنی و قبل از اینکه وارد سیستم بشی، با Recovery بری و تنظیمات UTC رو تغییر بدی. اینطوری دیگه ساعت اصلی سیستم تغییر نمی‌کنه.

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 981
یه توصیه: هر وقت خواستید مشکلی در گنو/لینوکس رو برطرف کنید، به عبارت جستجو arch linux رو اضافه کنید. حتی ویکی جنتو هم بسیاری از جاها به ویکی آرچ ارجاع می‌ده. به هر حال اینجا رو ببین (به خصوص قسمت TIP رو) و اینجا