انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: یعنی ویندوز تو مصرف منابع از لینوکس جلوتره؟  (دفعات بازدید: 3371 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین v.taghavi68

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 915
سلام
شاید بگید مبحث تکراری و این حرفا اما خداییش بدجور این موضوع رفته رو نروم
دوتا عکس گذاشتم میزان دمای لپ تاپم رو میزنه در شرایط عادی همونطور که می بینید دمای سیستم در ویندوز حدودا ۱۰ درجه کمتره تازه اینم بخاطر اینکه قبلش رو لینوکس بودم  که دمای سیستم رو برده بود بالا وگرنه دما حول و حوش ۳۵ تا ۳۷ درجه میشه توی ویندوز و تو ویندوز اصلا صدای فنم در نمیاد ولی تو لینوکس با باز و بسته کردن هر برنامه دور فن عین زمانیکه با پدال ماشین نیش گاز میدی دور موتور میره بالا اینم میره بالا میاد پایین  ::)
نسخه ۱۳.۱ اوپن سوزه با میزکار KDE دارم که هم bumblebee روش نصبه و vga descrete خاموشه هم اینکه برنامه tlp که برای power saving هست رو نصب دارم مدل لپ تاپمم lenovo z500 هست. مشکل صدای فن من که قبلا توی ی پست گذاشته بودم که حل نشد ولی میخوام بدونم الان واقعا ویندوز توی مصرف منابع جلوتره یا مشکل از جای دیگه آب میخوره که من متوجه اش نیستم

خروجی دستور optirun --status :
Bumblebee status: Ready (3.2.1). X inactive. Discrete video card is off.
« آخرین ویرایش: 29 بهمن 1392، 07:16 ب‌ظ توسط v.taghavi68 »
وای بر شما اگر این علم اندک وسیله ای برای طغیانتان شود

آفلاین سوزه

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 487
در دسکتاپ که اینطور نیست،دقیق نمیدونم ولی فکر میکنم به مصرف رم و CPU مرتبط باشه،من اپن سوزه با میزکار KDE را طوری بهینه سازی کردم که بین 300 تا نهایت 400 مگابایت در حالت معمولی استفاده میکنه،در حالیکه در ویندوز 8.1 نسخه 64bit preview که قبلا استفاده میکردم مصرف رم بالای 400 و خورده‌ای مگابایت بود،با اینکه ویندوزم را بهینه میکردم و فقط یک درایور کارت گرافیکم را نصب کرده بودم.
دیگه در این انجمن Log in و فعالیتی نخواهم داشت.

آفلاین v.taghavi68

• Hero Member
  • *
در دسکتاپ که اینطور نیست،دقیق نمیدونم ولی فکر میکنم به مصرف رم و CPU مرتبط باشه،من اپن سوزه با میزکار KDE را طوری بهینه سازی کردم که بین 300 تا نهایت 400 مگابایت در حالت معمولی استفاده میکنه،در حالیکه در ویندوز 8.1 نسخه 64bit preview که قبلا استفاده میکردم مصرف رم بالای 400 و خورده‌ای مگابایت بود،با اینکه ویندوزم را بهینه میکردم و فقط یک درایور کارت گرافیکم را نصب کرده بودم.
یعنی شما الان با این پیکربندی که کردی مشکل من رو نداری؟
من خیلی از افکت ها و رو هم برداشتم حتی بعضی از برنامه های deamon سیستم رو هم برداشتم ولی اصلا فرجی نشده . ممکن از kde باشه. میزکار سنگینی هستش؟ من هر وقت برنامه ای رو باز می کنم ی ۷ ۸ ثانیه ایی برای باز کردنش زور میزنه ! درایور nvidia رو هم نصب ندارم فقط با bumblebee خاموشش کردم. گفتم شاید این اطلاعات مفید باشه برای فهم این مشکل!

آفلاین Geek

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
  • The answer to life the universe and everything: 42
تا جایی که من اطلاع دارم KDE در بین میزکارهای مختلف گنو/لینوکس بیشترین مصرف از منابع سیستم رو داره!
من به شخصه cinnamon رو ترجیح میدم...که بسیار زیباست و بعد از اون هم XFCE .
در حال حاضر هم از XFCE استفاده میکنم که سبکتر از cinnamon هست.

یادمه اون اوایل روی مینت KDE نصب کرده بودم سیستم داشت منهدم میشد! :o اما با سایر میزکارها این مشکل نبود.

آفلاین مجتبی باغبان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 780
یعنی شما الان با این پیکربندی که کردی مشکل من رو نداری؟
من خیلی از افکت ها و رو هم برداشتم حتی بعضی از برنامه های deamon سیستم رو هم برداشتم ولی اصلا فرجی نشده . ممکن از kde باشه. میزکار سنگینی هستش؟ من هر وقت برنامه ای رو باز می کنم ی ۷ ۸ ثانیه ایی برای باز کردنش زور میزنه ! درایور nvidia رو هم نصب ندارم فقط با bumblebee خاموشش کردم. گفتم شاید این اطلاعات مفید باشه برای فهم این مشکل!
اگه واسه‌ی باز کردن یه برنامه ۷ ۸ ثانیه طول می‌کشه یه جای کار می‌لنگه.
من خودم یه نت‌بوک از لحاظ سخت‌افزاری خیلی ضعیف cpu 1.6 سری اتم اینتل داره. روش arch+kde دارم. ولی اصلا اینجور که شما می‌گین نیست

آفلاین بابک طور

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 800
اینکه باز کردن برنامه‌ها ۷ تا ۸ ثانیه طول می‌کشه خوب سیتم‌عامل شما یک مشکلی داره.

ولی درمورد مصرف منابع، اگه منظورتون باطری و استفاده‌ی زیاد از سخت‌افزار هست، بله لینوکس در این مورد مشکل داره و اون به این دلیل هست که عموم تولید کنندگان سخت‌افزار اطلاعات کاملی رو در اختیار نویسندگان درایور‌های آزاد برای لینوکس قرار نمی‌دند.

اما در مورد مصرف رم و پردازنده باید بگم که این بسته به توزیع و میزکارتون داره. میزکارهای سبکتر مثل lxde و xfce منابع کمتری مصرف می‌کنن.
در اینجا مقایسه‌ای بین برخی میزکارها و مدیرپنجره‌ها در مورد مصرف رم در ابتدای مطلب آورده شده:
http://lxlinux.com/

آفلاین PunkGeek

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 573
منم فکر میکنم از kde هست
آرچ با xfce دارم در حالت عادی 130 140 مگ رم مصرف میکنه  :D

آفلاین mojtabazn

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 260
  • Arch + Lxqt +compiz
سلام

من خودم روی ارچ دو میز کار KDE و XFCE  دارم البته استفاده خودم XFCE  هست اما KDE  رو نصب کردم تا توی دانشگاه که به  دوستان پیشنهاد میدم بعضی شون یه میز کار خفن میخوان به اونا نشون میدم :)  اما خب الان میز کار XFCE خیلی منابع کمی مصرف میکنه  و KDE خب بایدم بیشتر مصرف کنه اما کلا در مقابل ویندوز بازم کمتر هست و دمای سیستمم حتی تو KDE هم کمتر از ویندوز هست و همچین مشکلی ندارم .

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317
این مشکل بیشتر مربوط به درایورهاست تا کرنل.

آفلاین v.taghavi68

• Hero Member
  • *
بعضی از دوستان گفتن که مشکل از درایورهای سخت افزاری به دلیل قرار نذاشتن اطلاعات کامل برای برنامه نویس های درایور لینوکس هست . اما تا اونجایی که من می دونم این مشکل رو فقط nvidia داره و از طرفی اینتل میونه ی خوبی با لینوکسی ها داره. حالا موضوعی که هست اینکه همین اینتل که روی هسته و کرنل درایورش هست چرا ی برنامه درست و درمون برای تنظیمات مثل کنترل پنلی که توی ویندوز داره نداره.!!! بعدشم من bumblebee رو نصب دارم و گرافیک nvidia ام خاموشه، یعنی بیشتر گرمای سیستم که حاصل از کارت گرافیکی هست وجود نداره، ی چیزیم که هست اینکه بیشتر زمانی که firefox یا chrome که باز می کنم دور فن میره بالا و ی چیزه دیگه اینکه سیستمم در هفته شاید 2 روز خاموش باشه و اکثرا تو صحنه حضور داره  ::)
این عکسمم برای امروز پس از یک ساعت کار روی ویندوزه

آفلاین Geek

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
  • The answer to life the universe and everything: 42
دوست عزیز شما با میز‌کار دیگه‌ای تست کردی؟
هر‌چند اون تاخیر زمانی ممکنه از جای دیگه‌ای آب بخوره...مثلا مشکل هارد.

آفلاین مجتبی باغبان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 780
نقل‌قول
چیزیم که هست اینکه بیشتر زمانی که firefox یا chrome که باز می کنم دور فن میره بالا
احتمالا وارد سایتی میشید که از فلش استفاده می‌کنه.
پیشنهتد می‌کنم از افزونه‌ی flash block واسه فایرفاکس و کروم استفاده کنید

آفلاین v.taghavi68

• Hero Member
  • *
نقل‌قول
چیزیم که هست اینکه بیشتر زمانی که firefox یا chrome که باز می کنم دور فن میره بالا
احتمالا وارد سایتی میشید که از فلش استفاده می‌کنه.
پیشنهتد می‌کنم از افزونه‌ی flash block واسه فایرفاکس و کروم استفاده کنید
والا تو فروم خودمون ردی اثری چیزی از فلش نمیبینم.کلا مرورگر که بالا میاد همین قصه است
دوست عزیز شما با میز‌کار دیگه‌ای تست کردی؟
هر‌چند اون تاخیر زمانی ممکنه از جای دیگه‌ای آب بخوره...مثلا مشکل هارد.
روی یونیتی تستیدم که قربوتش برم با اون ریخته بی ریخت و افکت های نه چندان زیادش مصرفش بالاست . اما توی LXDE اوضاع کمی بهتره
اما حس می کنم مشکل از خود هسته لینوکس هستش چون حتی هیج کاریم که انجام نمیدم و کلا سیستم idle هستش باز دماش نسبت به ویندوز ۷ ۸ درجه بیشتره
ی سوالی از دوستان دارم :
برای درست کار کردن bumblebee نیازی به نصب خوده درایور nvidia نیست!! ممکن هستش تا زمانیکه درایور رو نریخته باشم بامبلبی نتونه چیپ nvidia رو شناسی کنه و به اشتباه بزنه که nvidia descrete is disabled ؟!! چون تو اکثر روش های نصب بامبلبی نصب nvidia هم ذکر شده!و اینکه دمای کارت گرافیکم رو توی خروجی دستور sensors نمیبینم! (البته خودم فکر می کنم ربطی نداشته باشه ;D)
« آخرین ویرایش: 30 بهمن 1392، 04:28 ب‌ظ توسط v.taghavi68 »

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 981
دما توی ویندوز همیشه حدود ۱۰ درجه از لینوکس کمتره، و اون هم به خاطره درایور کارت گرافیکه که شرکتها برای ویندوز تهیه می‌کنند ولی برای لینوکس چیزی ارائه نمی‌دن. حالا ۱۰ درجه خیلی مشکلی نیست که. ببین بقیهٔ چیزهای لینوکس نسبت به ویندوز چطوره؟ مثلن رندرینگ فونت رو ببین و بعد ویندوز رو بنداز تو زباله‌دون. لینوکس نیاز به آنتی‌ویروس نداره (آنتی‌ویروسها خودشون ویروس هستند). سرعت در لینوکس بیشتره. سیستم نرم‌افزاری لینوکس رو مقایسه کن با ویندوز؛ اینجا همه چیز روی مخازنه و ابزار جستجو داری و همه چی مجانیه ولی تو ویندوز باید هی بری توی اینترنت سرچ کنی، ۱۰ تا نرم‌افزار با یه کارایی نصب کنی و ببینی اونی نیستند که می‌خوای. چون جامعهٔ لینوکس کاربرمحوره نه شرکت محور. بیشتر نرم‌افزارها پولی و کرکی هستند. توی لینوکس همچین جایی رو داری که راحت کمک می‌کنی و کمک دریافت می‌کنی، ولی توی ویندوز همهٔ مشکلات یه راه حل بیشتر ندارند: نصب دوبارهٔ ویندوز با همهٔ نرم‌افزارهاش.

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1490
  • آقا مرتضی
من میخواستم یه پست مجزا برای ویندوز ۸.۱ باز کنم و تجربمو بگم که خب مهم نیست همینجا میگم.
من مثل امید و باقی بچه ها خیلی با سواد نیستم تو لینوکس ولی ۵ ساله که کاربر لینوکسم.همیشه هم کنار لینوکس ویندوز داشتم و جالبه گاهی خیلی بیخودی میزدم نسخه ویندوز رو عوض میکردم بدون اینکه اصلا ۲ ساعتم ازش استفاده کرده باشم!!
تا امسال که به خاطر یه نرم افزار مجبور شدم ویندوز رو برم سراغش.شنیدم که ۸.۱ کارایی بیشتری داره و منابع رو کنتر هدر میده.منم با یه نتبوک cpu اتمی طبیعتا منابع برام خیلی مهمه.چیزی که تو لنووz500 مهم نیست چندان.اگر لپتاپ شما corei7 باشه کاراییش تقریبا ۲۰ برابر نتبوک منه تو کامپایل و نصب برنامه ها!!
خب.حالا بعد ۲ ماه تجربمو میگم:
من همون اول wifi ام خاموش شد و کلی طول کشید تا راش بندازم.فارغ ازون مانیتورم بود که تو ویندوز مثل بچه ادم یکبار بهش رزولوشن دادم و گفتم من بعد نتبوک رو مونیتورش رو خاموش کن و تو مانیتور بزرگ تصویربده که همیشه درست اینکار رو انجام بده.تو اینقسمت یوزرفرندلی بود نسبت به همه میزکارهای معروف لینوکس.ضمن اینکه ویندوز در مدیریت مصرف انرژی بهتر عمل میکنه.حالا چرا و چطور نمیدونم؟!
رم خیلی بیشتر از لینوکس مصرف داشتم.cpu معمولی و دما هم که مال من چون گرافیکم اینتله فرق چندانی نمیکرد.نکته دیگه درایور وایرلسم بود که بسیار خوب کار میکرد.البته درایور لینوکس هم خوبه ولی من نمیدونم این روتر dlink dsl 1600u چه مرگشه که گهگاه یهو میزنه ریست میشه.یا مثلا با موبایل اندرویدیم که وصل شم بهش ریست میشه.!لعنتی ](*,)
خب.من یه نرم افزار کرک شده داشتم که اولاش رو ویندوز کار میکرد تا اینکه اپدیت اومد برا ویندوز و چون هنوز تو اون ۹۰ روز اول بود میشد اپدیتش کرد.حالا داستان شروع شد.!!
وسط اپدیت یهو قطع شد و دیگه نمیتونست فایلها رو بگیره.ساعتها همینطور دست مارو گذاشت تو حنا و هی روشن و خاموش میشد.یه بار مینوشت اپدیت.یه بار مینوشت بازگرداندن اپدیت به قبل از ان.خلاصه پدر ما رو در آورد.نه خاموش میشد نه ریست نه...
خلاصه باید باتریشو در میاوردم تا خاموش شه!!چند دلاره این ویندوز؟واقعا که حرومه پولشون!! ;D
حالا بعد کلی ور رفتن تونستم بالا بیارمش.حالا همون نرم افزاری که بخاطرش اصلا ویندوز نصب کرده بودم هنک میکرد و بالا نمیمد >:( خلاصه کلا بیخیال ویندوز و نرم افزار و...شدم
یهو بسرم زد واین رو نصب کنم.من کلا تو این ۵ سال نه سراغ ویندوز رفته بودم نه با واین کاری داشتم.نصبش کردم و در نهایت تعجب نرم افزاره هم نصب شد و در نهایت تعجب دیدم فایلهایی که تو خود ویندوز میگفت سنگینه براش و نمیتونست بالا بیاره الان تو لینوکس خیلی سریع نمایش میداد!!! وا عجبا!
اینجاس که نشون داد مدیریت منابع تو لینوکس خیلی خفنتره.

پدرم به رحمت خدا رفتن. شادی روحش صلوات.