انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: بیشترین عمر باتری برای دستگاه‌هایی با باتری توکار [حل شد]  (دفعات بازدید: 2812 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Ma3X

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 877
  • It is Matrix
    • ماتریکس. آی آر
(می‌دونم بهتره که این سوال توی یک انجمن سخت‌افزار پرسیده بشه، پس ناظرین محترم درصورتی که این تاپیک رو مغایر قوانین انجمن می‌دونن، قفلش کنن)
سلام دوستان.
چند روزیه با یک لپ‌تاپ با باتری توکار کار می‌کنم و چون فعلا قصد ندارم با چیز دیگه‌ای جایگزینش کنم، عمر باتری برام اهمیت داره.
لپ‌تاپ حدودا ۱۶ تا ۱۸ ساعت در روز روشن هست، دو راه برای استفاده به ذهن من می‌رسه:
۱. شارژر رو بعد از شارژ کامل باتری از سیستم جدا کنیم و با خالی شدن باتری دوباره وصلش کنیم. اگر به‌طور میانگین با هربار شارژ ۵ ساعت باتری‌مون کار کنه، روزی سه بار پُر و خالی می‌شه.
۲. شارژر رو به لپ‌تاپ وصل کنیم و در تمام مدت استفاده جداش نکنیم.

با توجه به این‌که باتری لپ‌تاپ قابل جداسازی نیست، دوستان با ذکر دلیل بگن که کدوم روش عمر باتری بالاتری برام ایجاد می‌کنه؟!
با تشکر
« آخرین ویرایش: 09 اسفند 1392، 10:38 ق‌ظ توسط Ma3x »

آفلاین سیروس

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 615
من باطری تو کار دارم و سه ساله ازش استفاده میکنم بدون اینکه باتری ضعیف شده باشه
روش کار من اینه که تا هنگامی که لپتاپ روشنه از برق استفاده میکنم و هر گاه روی suspend هست از باتری استفاده میکنم .گمان کنم این بهترین راه نگهداری باتری باشه
« آخرین ویرایش: 07 اسفند 1392، 11:19 ب‌ظ توسط سیروس »

آفلاین v.taghavi68

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 915
توی دفترچه لپ تاپ نوشته که برای عمر بیشتر باتری چیکار کنی! خوب شد گفتی چون ۳ ماه پیش قرار بود دفترچه لپ تاپمو خیر سرم بخونم  ;D
وای بر شما اگر این علم اندک وسیله ای برای طغیانتان شود

آنلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4867
  • masoft قدیم
خوب یک روش خاص برای تمامی موارد نداریم. چیزی که هست اینه که باتری‌ها به دلیل چیپ‌هایی که دارند، در حال هوشمندتر شدن هستند و این باعث میشه که عمر باتری‌ها بالا بره. طبق تجربه و مطالبی که توی اینترنت خوندم، این‌ها مواردی هست که بهتره رعایت بکنید.

۱) اگر برای مدت طولانی قرار هست که لپ‌تاپ استفاده نشه، با باتری ۱۰۰٪ اون رو رها نکنید.
۲) در حالی که کار می‌کنید، لپ‌تاپ می‌تونه می‌تونه به برق وصل باشه. عموما چیپ باتری سعی می‌کنه کاری کنه که عمر باتری شما بیشتر بشه و نمی‌ذاره که تنها قسمت آخر باتری استفاده بشه و دوباره شارژش کنه.
۳) حداقل هفته‌ای یک بار بذارید که باتری لپ‌تاپ به صورت کامل خالی شه.

موارد زیاد دیگه‌ای هم هست که به نظر من یا منطقی نبودند، یا برای نوع‌های دیگه‌ای از باتری‌ها هستند، یا بدلیل قدیمی بودن و هوشمندتر شدن باتری‌ها، دیگه تاثیری ندارند. تنها چیزهایی که به نظر من درست بودند، همین مواردی بودند که اشاره کردم.

از طرف دیگه باید در نظر بگیرید که باتری‌ها عمر محدودی دارند و شما فقط می‌تونید تا حدی عمر اون‌ها رو افزایش بدید.

آفلاین sajjadrb

• Newbie
  • *
  • ارسال: 16
۱. وقتی شارژ باتری به ۴۰ درصد رسید بزن به شارژ وقتی ۸۰ درصد شد شارژ رو قطع کن
۲. ماهی یه بار بزار باتری کلا خالی بشه
۳. باتری رو تو گرمای زیاد نگهداری نکن
۴. سعی کن هیچ وقت باتری رو تا ۱۰۰ درصد شارژ نکنی
۵. اگه می خوای یه مدت طولانی از باتری استفاده نکنی شارژش رو در ۴۰درصد قرار بده

منبع: من اینا رو تو سایت lifehacker.com دیده بودم تو سایتش جستجو کنید چندتا نکته دیگه و اینا رو با دلیل توضیح داده

آفلاین Ma3X

• *
  • It is Matrix
    • ماتریکس. آی آر
از همه دوستان ممنونم (:

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
پس: فول شارژ نکردن، خالی کردن دوره ای و به برق بودن در حین کار
۲) در حالی که کار می‌کنید، لپ‌تاپ می‌تونه می‌تونه به برق وصل باشه. عموما چیپ باتری سعی می‌کنه کاری کنه که عمر باتری شما بیشتر بشه و نمی‌ذاره که تنها قسمت آخر باتری استفاده بشه و دوباره شارژش کنه.
قسمت آخر ۲ رو توضیح میدید، متوجه نشدم!

آفلاین Ma3X

• *
  • It is Matrix
    • ماتریکس. آی آر
یعنی خالی و شارژ شدن رو محدود به یک قسمت از باتری نمی‌کنه و مصرف انرژی رو بین قسمت‌های مختلف باتری پخش می‌کنه.