انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: مشکلی عجیب با تنظیم نور و کار نکردن fn keys  (دفعات بازدید: 5787 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین v.taghavi68

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 915
سلام دوستان
من روی سیستمم ی opensuse 13.1 دارم دوسشم دارم :D
منتهی برای کارکردن دکمه های fn برای تنظیم نور , گراب رو به شکل زیر تنظیم می کنم :
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=" resume=/dev/disk/by-id/ata-ST1000LM024_HN-M101MBB_S2SMJ9CD805807-part7 splash=silent quiet showopts acpi_osi=\"!Windows 2012\""اما وقتی به این شکل تنظیم می کنم اگرچه می تونم با کلیدهای fn و همچنین از طریق power setting نور رو کم و زیاد کنم اما اون indicator ایی که نشون دهنده ی زیاد و کم شدن و کلا درصد نور هست رو نشون نمیده (البته اگر با power setting نور رو کم و زیاد کنم indicator رو نشون میده ولی با fn keys نشونش نمیده) و اینکه تو صفحه ی بوت و لوگینم نور صفحه روی حداقل تنظیم میشه (البته در login screen بعد logoff کردن نور تنظیم و درست هست)

و اینکه زمانیکه گراب رو به این شکل تنظیم می کنم :
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=" resume=/dev/disk/by-id/ata-ST1000LM024_HN-M101MBB_S2SMJ9CD805807-part7 quiet splash acpi_osi=Linux acpi_backlight=vendor"نور صفحه در بوت و لوگین کاملا طبیعی هستش و درست (یعنی نور روی حداقل تنظیم نیست) اما به کل دیگه نمی تونم نور رو با دکمه های fn و یا از طریق power setting چه در صفحه بوت و لوگین و چه وقتی که سیستم عامل بالا اومده تنظیم کنم !!!

ممنون میشم راهنماییم کنید
« آخرین ویرایش: 19 اسفند 1392، 09:41 ق‌ظ توسط v.taghavi68 »
وای بر شما اگر این علم اندک وسیله ای برای طغیانتان شود

آفلاین v.taghavi68

• Hero Member
  • *
پاسخ : مشکلی عجیب با تنظیم نور و کار نکردن fn keys
« پاسخ #1 : 19 اسفند 1392، 12:45 ب‌ظ »
از علما کسی نیست ما رو دریابه؟؟؟
من الان xbacklight رو نصب کردم و از طریق تنظیم کردن shortcut key براش می تونم نور صفحه رو کم و زیاد کنم در عین حال اون brightness indicator هم درست کار می کنه و نمایش داده می شه
اما مشکل نور کم صفحه در حین بوت هنوز پا برجاست برای رفع این مشکل تو گراب این دستور رو که میزنم درست میشه :
acpi_backlight=vendorاما وقتی این پارامتر رو ست می کنم دیگه نور صفحه نه از طریق xbacklight و نه از طریق power saving تغییر داده میشه و فقط نور صفحه حین بوت درست میشه !!!

آفلاین v.taghavi68

• Hero Member
  • *
پاسخ : مشکلی عجیب با تنظیم نور و کار نکردن fn keys
« پاسخ #2 : 19 اسفند 1392، 02:04 ب‌ظ »
مشکلم حل شد اینجا روش حلش رو می نویسم شاید بدرد کسی خورد
سیستم عامل : opensuse 13.1
لپ تاپ : lenovo z500
اول فایل گراب رو به شکل زیر تنظیم کردم :
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_osi=\"!Windows 2012\""بعد برنامه xbacklight رو نصب کردم
بعد برای دستورات زیر shortcut تعریف کردم (همون دکمه های fn مربوط به تنظیم نور) :
توضیح : برای ایجاد shortcut می تونید از بخش shortcuts and gestures موجود در configure desktop استفاده کنی.
۱- دستور مربوط به افزایش brightness :
xbacklight -inc X۲- دستور مربوط به کاهش brightness :
xbacklight -dec Xنکته : X متغیری که می تونه مقدار ۱-۱۰۰ برای تنظیم روشنایی صفحه بگیره
برای دیدن باقی option های دستور هم که دیگه خودتون می دونید :
man xbacklight
« آخرین ویرایش: 22 اسفند 1392، 05:54 ب‌ظ توسط v.taghavi68 »