انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نرم افزاری را که دیگر نیاز نداریم از کجا uninstall کنیم؟  (دفعات بازدید: 1218 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Ariodaad

• Full Member
  • *
  • ارسال: 130
    • آریوداد
سلام
بعضی نرم افزار ها هستند که وقتی توی dash روشون کلیک راست میکنی گزینه uninstall دارند اما بعضی دیگه ندارند. بطور مثال الان من دانلود منیجر xtreme رو دیگه نیاز ندارم. از کجا و با چه دستوری میتونم پاکش کنم؟
بطور کل دستور پاک کردن چیه؟
در ویندوز توی کنترل پنل بخشی بود به اسم add/remove apps که در اونجا لیست نرم افزارهای نصب شده رو میشد دید ، reinstall , repaire و uninstall کرد . توی اوبونتو همچین جایی نداریم؟
سال ۹۱ شمسی بود که در دانشگاه با اوبونتو آشنا شدم.(نسخه ۱۳.۰۴)
مدتی با این دنیای عجیب با میز کار گنوم/شل(اگر اشتباه نکنم)کار کردم و کم کم به جایی داشتم میرسیدم که میتونستم خودم مشکلاتمو حل کنم.تا اینکه یک روز همه چیز پرید و دیگه سیستمم بالا نیومد و من اوبونتو رو مقصر میدونستم.
اما حالا برگشتم دوباره

آفلاین azadi

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 26
می تونی از software center هر نرم افزاریو که خواستی حذف کنی مشخصه کار کردن باهاش کاری نداره

یا اگر خواستی از ترمینال با دستور sudo apt-get remove [packagename] به صورت دستی حذف کنی که به جای [packagename] اسم نرم افزار رو می نویسی

آفلاین jackshepherd

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1522
دستور زیر برنامه رو به طور کامل حذف می کنه:
sudo apt-get remove --purgeدستور زیر نیز برنامه ها و فایل های غیر ضروری رو (از جمله بعد حذف برنامه و یا اپدیت که نیازی به کتاب خانه های قدیمی نیست رو هم) پاک میکنه:
sudo apt-get autoremove
انسانیت نسبت به دیگر انسان ها

آفلاین Ariodaad

• Full Member
  • *
    • آریوداد
دستور زیر برنامه رو به طور کامل حذف می کنه:
sudo apt-get remove --purgeدستور زیر نیز برنامه ها و فایل های غیر ضروری رو (از جمله بعد حذف برنامه و یا اپدیت که نیازی به کتاب خانه های قدیمی نیست رو هم) پاک میکنه:
sudo apt-get autoremove
دستور auto remove برای پاک کردن هر برنامه ای که فکر میکنه غیر ضروریه سوال هم می پرسه؟ شاید یه برنامه رو بخوام اونوقت چی؟
مدتی با این دنیای عجیب با میز کار گنوم/شل(اگر اشتباه نکنم)کار کردم و کم کم به جایی داشتم میرسیدم که میتونستم خودم مشکلاتمو حل کنم.تا اینکه یک روز همه چیز پرید و دیگه سیستمم بالا نیومد و من اوبونتو رو مقصر میدونستم.
اما حالا برگشتم دوباره

آفلاین Ariodaad

• Full Member
  • *
    • آریوداد
می تونی از software center هر نرم افزاریو که خواستی حذف کنی مشخصه کار کردن باهاش کاری نداره

یا اگر خواستی از ترمینال با دستور sudo apt-get remove [packagename] به صورت دستی حذف کنی که به جای [packagename] اسم نرم افزار رو می نویسی
توی S.C سرچش میکنم اصلا نمیاره که بخوام پاک کنم.این packagename چیه و از کجا پیداش کنم؟ مثلا امیر حسین صمیمی توی وبلاگش نسخه aria2 رو گسترش داده و منتشر میکنه اما بعد از نصب آیکونش اسم نداره و aria2 رو هم سرچ میکنی چیزی نمیاد اما persian میزنی میاد unname از روی آیکونش تشخیص میدم خودشه.از کجا تشخیص بدم اسم پکیج چیه و اینکه مثلا نام یه نرم افزاری دو بخشی باشه به کدوم صورت صحیحه:
1
sudo apt-get remove B1 Archiver 2
sudo apt-get remove B1-Archiver
اما حالا برگشتم دوباره

آفلاین Ariodaad

• Full Member
  • *
    • آریوداد

من با استفاده از دستور زیر
sudo apt-get remove [maxthon]سعی کردم که نرم افزار مکستون رو پاک کنم چون دیگه نیازی بهش ندارم اما بازم مثل قبل پاک نمیشه.کلافه کنندست کار با اوبونتو...
بعد از اجرای دستور بالا یه عالمه کد میاد و در آخر مینوسه
0 upgraded, 0 newly installed, 2316 to remove and 0 not upgraded.
After this operation, 4,442 MB disk space will be freed.
You are about to do something potentially harmful.
To continue type in the phrase 'Yes, do as I say!'
 ?]
وقتی عبارت
Yes, do as I sayرو میزنم یا فقط yes یا y و ... تنها عبارتی که نشون میده اینه
abortتو جواب سوالش چی بزنم که ادامه بده کار رو؟
اما حالا برگشتم دوباره

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 448
سلام
بعضی نرم افزار ها هستند که وقتی توی dash روشون کلیک راست میکنی گزینه uninstall دارند اما بعضی دیگه ندارند. بطور مثال الان من دانلود منیجر xtreme رو دیگه نیاز ندارم. از کجا و با چه دستوری میتونم پاکش کنم؟
بطور کل دستور پاک کردن چیه؟
در ویندوز توی کنترل پنل بخشی بود به اسم add/remove apps که در اونجا لیست نرم افزارهای نصب شده رو میشد دید ، reinstall , repaire و uninstall کرد . توی اوبونتو همچین جایی نداریم؟

سلام دوست عزیز!

یه چیزی هست به اسم Synaptic Package Manager... نصبش کن... خلاص!

sudo apt-get install synaptic
ضمنا تو Ubuntu Software Center هم یه بخشی هست اون بالا نوشته Installed... که تو اون بخش هم می تونی نرم افزار هایی رو که توی لیستش آورده Remove کنی...
Void Linux + XFCE