انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: حذف اطلاعات در کمترین زمان ممکن  (دفعات بازدید: 3266 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین بخند

• Full Member
  • *
  • ارسال: 248
    • iran.ir
حذف اطلاعات در کمترین زمان ممکن
« : 12 امرداد 1393، 11:14 ب‌ظ »
سلام

بهترین روش برای حذف اطلاعات چیه ؟! بعضی از بد افزار ها درکمتر از یک دقیقه 500 گیگ فایل رو نابود میکنند چطور اینکار رو انجام میدند

ممنون

آفلاین abedzadeh

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1597
  • aliila
پاسخ : حذف اطلاعات در کمترین زمان ممکن
« پاسخ #1 : 12 امرداد 1393، 11:25 ب‌ظ »
سلام

بهترین روش برای حذف اطلاعات چیه ؟! بعضی از بد افزار ها درکمتر از یک دقیقه 500 گیگ فایل رو نابود میکنند چطور اینکار رو انجام میدند

ممنون
فکر کنم میتونی از دستور dd استفاده کنی
ولی از لحاظ سرعتش مطمئن نیستم

فکر کنم به این صورت بود :
dd if=/dev/zero
« آخرین ویرایش: 12 امرداد 1393، 11:27 ب‌ظ توسط Minion »
به گروه کاربران اوبونتوی ایرانی در جامعه ی استیم بپیوندید
http://steamcommunity.com/groups/Ubuntu-Iran
بازی های تحت پوشش : Dota2

آفلاین بخند

• Full Member
  • *
    • iran.ir
« پاسخ #2 : 12 امرداد 1393، 11:46 ب‌ظ »
سلام

ممنون
فکر کنم میتونی از دستور dd استفاده کنی
ولی از لحاظ سرعتش مطمئن نیستم

فکر کنم به این صورت بود :
dd if=/dev/zero

یه چیز فراتر از اینکارا میخوام مثلا بره تو هکس هارد و همرو 0 کنه یا 1 کنه میخوام یک سیستم امنیتی درست بکنم با چندبار اشتباه زدن پسورد  کل هارد رو از دسترس خارج کنم اول به فکر این بودم که هارد رو هش بکنه با پسوردی که هست مثلا پسورد هست 123 بعد اینو تو دیتابیس خودش هش سیو کنه که اگه دیتابیس هم لو رفت پس لو نره
بعد هم بعد اشتباه زدن کل اطلاعات هارد رو روی این پسورد اینکریپت بکنه و دیدم اینکار زیاد شدنی نیست بیشتر هم

با کیوت و بلک بری کار دارم ممنون

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19706
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #3 : 12 امرداد 1393، 11:50 ب‌ظ »
یه چیز فراتر از اینکارا میخوام مثلا بره تو هکس هارد و همرو 0 کنه یا 1 کنه میخوام یک سیستم امنیتی درست بکنم با چندبار اشتباه زدن پسورد  کل هارد رو از دسترس خارج کنم اول به فکر این بودم که هارد رو هش بکنه با پسوردی که هست مثلا پسورد هست 123 بعد اینو تو دیتابیس خودش هش سیو کنه که اگه دیتابیس هم لو رفت پس لو نره
همین الآن هم اگه موقع نصب اوبونتو گزینه‌ی رمزگذاری رو علامت بزنی همین کار رو می‌کنه
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین بخند

• Full Member
  • *
    • iran.ir
« پاسخ #4 : 12 امرداد 1393، 11:57 ب‌ظ »
همین الآن هم اگه موقع نصب اوبونتو گزینه‌ی رمزگذاری رو علامت بزنی همین کار رو می‌کنه

نمونش هست ؟!

میشه تو کیوت پیاده سازی کرد

اها یعنی قبل از ریختن اطلاعات >؟ من بعد ریختن میخوام ببین 500 گیگ اطلاعات هست میخوام کد بشه وقتی هارد رو میزنم به یه سیستم دیگه اول طرف نرم افزار منو اجرا بکنه بعد تو نرم افزار من فایل هارو ببینه یه همچین چیزی شدنی هست ؟ چون رمزنگاری سخته ول کردم
رسیدم به حذف تو بلک بری به یا جاهای رسیدم ولی فایل ها دیر پاک میشن اگرم بشه فایل ها ناقص بشن میخوام امنیت رو ببرم بالا که اون اطلاعات دست کسی نرسه یه همچین چیزی با کیوت

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #5 : 13 امرداد 1393، 12:15 ق‌ظ »
« آخرین ویرایش: 13 امرداد 1393، 12:17 ق‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین بخند

• Full Member
  • *
    • iran.ir
« پاسخ #6 : 13 امرداد 1393، 12:21 ق‌ظ »
این‌ها رو ببین: http://alternativeto.net/software/truecrypt/?license=opensource

ممنون

چیززی شبیه به این سراغ دارید ؟

ادامه مطلب http://blog.fortinet.com/New-Version-Of-NgrBot-Wipes-Hard-Drives/

از اون ها چیزی سردرنمیارم یعنی میخوام از بایت هاردو اوکی کنه اونا فایل کارمکینند مثل این وبلاگ که این بدافزار رو نشون داده میخوام

آفلاین PunkGeek

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 573
« پاسخ #7 : 13 امرداد 1393، 12:26 ق‌ظ »
موقع تصب همون گزینه ی disk encrypting رو فعال کنید و روت و home رو رمزنگاری کنید، در این حالت بدون داشتن پسورد نه سیتسم بوت میشه نه میشه پسورد رو ریست کرد نه ... حتی بکنی ببری روی سیستم دیگه هم هارد رو بزاری مشکلی نداره

آفلاین بخند

• Full Member
  • *
    • iran.ir
« پاسخ #8 : 13 امرداد 1393، 12:28 ق‌ظ »
موقع تصب همون گزینه ی disk encrypting رو فعال کنید و روت و home رو رمزنگاری کنید، در این حالت بدون داشتن پسورد نه سیتسم بوت میشه نه میشه پسورد رو ریست کرد نه ... حتی بکنی ببری روی سیستم دیگه هم هارد رو بزاری مشکلی نداره

همه اینا درست من سورسشو میخوام یعنی میخوام یک نرم افزار درست کنم اینکارو انجام بده ;D

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #9 : 13 امرداد 1393، 12:53 ق‌ظ »
اگه قراره در سطح بیت انجام بده لازمه که درست بعد از فرمت کردن هارد رمزگذاری انجام بشه، نمی‌شه بعداً رمزش کرد، با سیستم‌عامل به مشکل برمی‌خوره

آفلاین بخند

• Full Member
  • *
    • iran.ir
« پاسخ #10 : 13 امرداد 1393، 01:10 ق‌ظ »
اگه قراره در سطح بیت انجام بده لازمه که درست بعد از فرمت کردن هارد رمزگذاری انجام بشه، نمی‌شه بعداً رمزش کرد، با سیستم‌عامل به مشکل برمی‌خوره

خب دیگه ببین شما فکر کن من گوشیمو دزدیدند بعد وارد کردن 5 اشتباه رمز یه بلایی سر هارد بیاره که بعدا بشه برش گردوند ولی دیدم نمیشه گفتم خب پاک کنه ولی خیلی سریع اصلا مهم نیست بزار خراب بشه میخوام نابود کنم  ;D

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #11 : 13 امرداد 1393، 01:14 ق‌ظ »
خب این‌جوری اگه یه بچّه‌ای گوشی شما رو پیدا کنه هم با زدن ۵ رمز اشتباه کل گوشیت رو پاک می‌کنه. معمولاً سازنده‌های سیستم‌عامل گوشی خودشون یه گزینه‌ی پاک کردن اطَلاعات از راه دور برای چنین مواردی دارن. روی لپ‌تاپ هم که اگه هارد رمز شده باشه و گذرواژه‌ی خوبی هم داشته باشی تقریبا باز کردنش بدون دونستن رمز غیرممکنه

آفلاین بخند

• Full Member
  • *
    • iran.ir
« پاسخ #12 : 13 امرداد 1393، 01:22 ق‌ظ »
خب این‌جوری اگه یه بچّه‌ای گوشی شما رو پیدا کنه هم با زدن ۵ رمز اشتباه کل گوشیت رو پاک می‌کنه. معمولاً سازنده‌های سیستم‌عامل گوشی خودشون یه گزینه‌ی پاک کردن اطَلاعات از راه دور برای چنین مواردی دارن. روی لپ‌تاپ هم که اگه هارد رمز شده باشه و گذرواژه‌ی خوبی هم داشته باشی تقریبا باز کردنش بدون دونستن رمز غیرممکنه

میدونم میخوام یک نرم افزار درست کنم که اینکارو بکنه دیگه میخوام تجاری بکنم با الگوریتم های حرفه ای

مثلا الگوریتم هایی که اطلاعات رو نمیشه برگردوند کلا میخوام نرم افزار درست کنم واسه حذف اطلاعات حالا بحث پسورد هم نیست
طرف میخواد گوشیشو بفروشه بدونه که با این نرم افزار دیگه نمیشه اطلاعات رو برگردوند خخخ ;D

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 448
« پاسخ #13 : 13 امرداد 1393، 09:34 ق‌ظ »
سلام دوست عزیز!

تا جایی که من اطلاع دارم ۳ روش عمده‌ی حذف فایل‌ها این‌ها هستند:

۱. فایل به Trash انتقال پیدا می‌کنه... که توی این روش واقعا چیزی پاک نمی‌شه! معمولا به این صورت پیاده‌سازی می‌شه که نشونی فایل تغییر می‌کنه و می ره به یه پوشه‌ی مخصوص... این روش که بیش‌تر در حد شوخی هست!  ;D ولی خوب سریعه... نه پشیمونی داره و نه‌امنیت...

۲. اسم و مشخصات فایل از یه جدولی مربوط به File System پاک می‌شه... یعنی محتویات اون فایل همچنان باقی می‌مونه... اما سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای دیگه خیال می‌کنن که اون فایل وجود نداره و ممکنه حتی بیان جایی که محتویاتش وجود داره روش یه چیزی بنویسن و دیگه نشه بازیابیش کرد... این روش بسیار سریع هست چون شما نشونی اون فایل رو حذف می‌کنی نه لزوما خود محتویات اون فایل رو... ضمنا معمولا به طور پیش‌فرض در حذف فایل‌ها اگه از روش قبلی استفاده نشه از این روش استفاده می شه... اما خوب فایلت ممکنه همش یا قسمتی ازش همچنان باقی مونده باشه!...

۳. نه تنها اسم و مشخصات اون فایل از جدول مربوط به File System پاک می‌شه بلکه تمام Dataـش هم یه بار دست‌کاری می‌شه و مثلا مقدار همه‌ی بایت‌ها به صفر تغییر می‌کنه... این طوری دیگه خیال خیلی از کاربرها راحت می‌شه که اثری از آثار فایلشون باقی نیست!... این روش بیش‌تر از روش‌های قبلی طول می‌کشه، چون شما باید چند مگابایت، چند گیگابایت یا ... اطلاعات رو دست‌کاری کنید...

حالا بذار نکته‌ی جالبی رو بگم... در هر سه روش احتمال بازیابی اطلاعات برای آژانس‌های مخوف اطلاعاتی وجود داره!  ;D
به همین خاطر در مواقع خیلی حساس روش‌های پیشرفته‌تری استفاده می‌شه:

روش Gutmann:
که فکر می‌کنم بهترین امنیت رو ارائه می‌کنه... روی data با الگوهایی که به دقت انتخاب شده ۳۵ بار نوشته می‌شه... یعنی می‌شه گفت احتمال بارداری ۱۰۰ درصد هست...  ;D اما متاسفانه خیلی زمان گیره!...
برای اطلاعات بیش تر اینو بخون:
http://en.wikipedia.org/wiki/Gutmann_method

روش US DoD 5220.22-M:
این روش بر مبنای توصیه‌ی 5220-22.M از وزارت دفاع ایالات متحده است:
"Overwrite all addressable locations with a character, its complement, then a random character and verify"
تو این روش به جای ۳۵ بار، عمل روی data نوشتن ۷ بار انجام می‌شه... با این که امنیتش از روش Guttmann کم‌تره ولی سریع‌تر از اون روش هست و البته امنیت قابل‌قبولی رو هم ارائه می‌کنه...

و ...

اگه به هیچ کدوم از این روش‌ها مطمئن نیستی یه روش دیگه (به نسبت سریع) هم هست:
۱. Hard Disk رو از کامپیوتر جدا کن...
۲. بازش کن...
۳. به تکه‌های ریز خوردش کن...
حالا دیگه خیالت راحت... ;D
« آخرین ویرایش: 14 شهریور 1393، 02:54 ق‌ظ توسط ارباب! »
Void Linux + XFCE

آفلاین abedzadeh

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1597
  • aliila
« پاسخ #14 : 13 امرداد 1393، 11:48 ق‌ظ »
روشی نیست که فایل ها رو ناقص کنه ؟
متلا توی هر ۱۰ مگابایت ، چندتا بیت رو تغییر بده و اسم و آدرس رو از فایل سیستم جدا کنه
به گروه کاربران اوبونتوی ایرانی در جامعه ی استیم بپیوندید
http://steamcommunity.com/groups/Ubuntu-Iran
بازی های تحت پوشش : Dota2