انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تجربه‌های شما با بردهای الکترونیکی ( رزبری پای ، کوبی ، آردوینو و ... ) + عکس  (دفعات بازدید: 22383 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Sadeghbakhshi

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 79
سلام
من یه ورژن ۱ B+ دارم ، بخوبی کار میکنه ! البته برای پردازش تصویر استفاده میکنم
با توجه به حجم پردازش یکم کند عمل میکنه ، اما به نظرم توی برد نسخه ۲ مشکلی نباشه
موفق باشید
سلام
علی اقا میتونم بدونم در چه حدی پردازش تصویر میکنی ؟
فیس دیتکشن - OCR - پردازش فیلم یا . . .
و از چی استفاده میکنی open cv و رزبیان ؟
البته یکی میگفت با کوبی دو فیس دیتکشن رو میشه جواب گرفت
و من هم فکر میکنم نسخه ی دویم رزبری به خاطر 4 هسته ای بودنش نسبت به کوبی دو حتی
سرتر باشه
نظر شما چیست؟
« آخرین ویرایش: 16 فروردین 1394، 03:45 ق‌ظ توسط Sadeghbakhshi »

آفلاین علی

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 67
سلام
من یه ورژن ۱ B+ دارم ، بخوبی کار میکنه ! البته برای پردازش تصویر استفاده میکنم
با توجه به حجم پردازش یکم کند عمل میکنه ، اما به نظرم توی برد نسخه ۲ مشکلی نباشه
موفق باشید
سلام
علی اقا میتونم بدونم در چه حدی پردازش تصویر میکنی ؟
فیس دیتکشن - OCR - پردازش فیلم یا . . .
و از چی استفاده میکنی open cv و رزبیان ؟
البته یکی میگفت با کوبی دو فیس دیتکشن رو میشه جواب گرفت
و من هم فکر میکنم نسخه ی دویم رزبری به خاطر 4 هسته ای بودنش نسبت به کوبی دو حتی
سرتر باشه
نظر شما چیست؟
گفتم با توجه به کد یکم کند عمل میکنه همین جا مشخص میشه !
عملا پردازش ویدیویی رو نمیشه انجام داد ، حتی برد نمیتونه عکس دریافتی از دوربین (وبکم  USB معمولی ) رو توی یک فریم درست ذخیره کنه .من به عدد ۳ فریم برای هر تصویر رسیدم ، یعنی در بهترین حالت ۱۰ فریم در ثانیه رو میتونه نشون بده .
توی پردازش عکس هم باز همه چیز به کد برمیگرده ، کدی که روی کامپیوتر من درجا اجرا میشه اینجا کمی طول میکشه ، برنامه ای که روی کامپیوترم طول میکشه  تا اجرا بشه ( کامپیوترم یک اوبونتو ۶۴ بیتی - سخت افزار سی پیو ۳ هسته ای از AMD یکم قدیمیه اما کارمو انجام میده ) روی برد باید خیلی بیشتر طول بکشه . ( مثلا تبدیل یک عکس گرفته شده از دوربین به یک نقاشی )

من از OpenCV استفاده میکنم . سیستم عامل هم رزبیان همونطور که گفتید .
اتفاقا منم نظرم همینه ، نسخه دوم نه تنها ۴ هسته ای هست بلکه از معماری نسخه ۷ دستورالعمل های ARM استفاده میکنه که کارایی دستورات ۶ برابر بهتر شده نسبت به نسخه ۶ . ( در برد  B+  پردازنده از خانواده  arm11 هست اما در برد ۲ پردازنده یک پردازنده کورتکس A7 هست ).
با بقیه برد ها کار نکردم ، نمیدونم چه جوابی میدند . اما چیزی که متوجه شدم این برد منابع بیشتری توی اینترنت داره ، بعد از این برد هم برد بیگل بون منابع بیشتری داره ( اینجور به چشم من اومد ) شاید بخاطر قیمتش باشه شایدم سیاست دیگه ای پشتش باشه .

آفلاین Masoud92m

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1347
انگار اینجا در مورد آردوینو کم لطفی شده گفتم من یه چند خطی بنویسم.
خوب من یه آردوینو پرو میکرو - Arduino Pro Micro خریدم با یه صفحه نمایش NOKIA 5110
اینم عکساشون :

اتصال آردوینو به کامپیوتر با کابل usb هست که جدا باید تهیه بشه، برق مورد نیاز هم با همون کابل usb میتونه تامین بشه .

IDE آردوینو توی مخازن خیلی قدیمیه و درست کار نمیکنه! برای همین نرم افزار رو از سایت خودش دانلود کردم و بعد از خطا های عجیب غریبی که میداد تونستم برد رو پروگرام کنم. اسم برد من توی IDE آردوینو نیست و باید روی Arduino Micro قرار بگیره.

آردوینو زبان برنامه نویسی و IDE خودش رو داره که، با یکمی جستجو توی سایت اصلی و انجمن فارسی آردوینو شروع کردم به نوشتن چیزایی که میخواستم.

برای فرستادن اطلاعات به برد هم از پورت سریال استفاده میشه که از بش هم میشه استفاده کرد:
echo hello world > /dev/ttyACM0
برای گرفتن اطلاعات از کامپیوتر و فرستادن اطلاعات هم اسکریپتی از ترکیب بش اسکریپت و php استفاده کردم :D

و خوب نتیجه شد این:

اطلاعاتی که روی LCD نمایش داده میشه شامل ساعت، درصد استفاده از cpu و دمای cpu hard gpu و ... هر ۲ ثانیه از کامپیوتر به برد فرستاده میشه و روی LCD نمایش داده میشه.
اون لامپ هم وقتی رم بالای 80٪‌ بره شروع میکنه به چشمک زدن .
منتظر نباش که مرگ تو کی میاد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
حتی اگه کسی سمت تو نمیاد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
حتی اگه میبینی که کسی حرفتو نمیخواد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
مثل من مثل خیلی ها ..... آزاد باش مثل من مثل خیلی ها

آفلاین mohammad kazemi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 896
  • ... :|
سلام. یه سوال داشتم از اونایی که رزبری داشتن. این برد عمرش که کم نیست؟ مثلا میتونه چه مدتی پشت سر هم روشن باشه؟

آفلاین ali.abry

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1224
سلام. یه سوال داشتم از اونایی که رزبری داشتن. این برد عمرش که کم نیست؟ مثلا میتونه چه مدتی پشت سر هم روشن باشه؟
من تا 15 روز uptime داشتم مشکلی نداره
فکر نمیکنم مشکلی داشته باشه البته به کانفیگشم بستگی داره

آفلاین aminlezgi

• Newbie
  • *
  • ارسال: 1
    • www.cubieboard.blogfa.com
سلام کسی میتونه کراس کمپایل کیوت رو برای برد کوبی برد دو هسته ای از ابتدا توضیح بده که باید چی کار کرد.