انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکل در سویچ و نصب کارت گرافیک AMD  (دفعات بازدید: 20578 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین sad71

• Newbie
  • *
  • ارسال: 8
    • تیم امنیتی ایران هک
مشکل در سویچ و نصب کارت گرافیک AMD
« : 17 امرداد 1393، 11:54 ب‌ظ »
سلام به همه دوستان خوب
یه مشکلی که حدودا ۲هفته شده دارم باهاش دستو پنجه نرم میکنم اینکه نمیتونم بین کارت گرافیک هام سویٔچ کنم یا اصلا کارت گرافیکمو نصب کنم
جهت اطلاع: ابونتو ۱۴.۰۴ با
uname -a
3.13.0-24-generic #46-Ubuntu SMP Thu Apr 10 19:11:08 UTC 2014 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
glxinfo | grep OpenGL
OpenGL vendor string: Intel Open Source Technology Center
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Ironlake Mobile
OpenGL version string: 2.1 Mesa 10.1.0
OpenGL shading language version string: 1.20
OpenGL extensions:
کارت گرافیک های من طبق گفته خود لینوکس:
گرافیک اولی
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02)کارفت گرافیک دومی:
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Madison [Mobility Radeon HD 5650/5750 / 6530M/6550M]تمامی روش هایی که توی وب بود برای نصب کارت گرافیک AMD همهی همه رو تست کردم ولی جواب نداد
بعد از نصب همه اون ها و ریست کردن سیستم با خطای low_graphic رو به رو میشم
حتی با زدن دستور:
echo DIGD > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switchو استفاده از این اسکریپت:
http://asusm51ta-with-linux.blogspot.fr/(البته تو کد بالا یک چند جاش مشکل داشت که درست کردم ولی بازم...)
گرافیک من سوئیچ نمیشه خداییش دیگه دارم از لینوکس متنفر میشم خواهش میکنم کمک کنید که بتونم این کارت گرافیک رو به درستی نصب کنم!!
« آخرین ویرایش: 18 امرداد 1393، 12:47 ق‌ظ توسط sad71 »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19703
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : مشکل در سویچ و نصب کارت گرافیک AMD
« پاسخ #1 : 18 امرداد 1393، 02:29 ب‌ظ »
به لینوکس که مطلقاً ربطی نداره، شما باید موقع خرید رایانه دقّت می‌کردید که قطعاتش برای شرکتی باشه که به کاربرانش احترام بذاره و راه‌اندازهاش ر و ارائه بده، مثل اینتل!
معمولاً این لپ‌تاپ‌ها توی تنظیمات بایاسشون گزینه‌ای داره برای از کار انداختن گرافیک دوم. اون رو امتحان کنید.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین sad71

• Newbie
  • *
    • تیم امنیتی ایران هک
« پاسخ #2 : 18 امرداد 1393، 09:58 ب‌ظ »
 ;D چرا صورت مسئله رو پاک میکنید؟!!
من این لپ تاپ رو حدود 4 ساله دارم!! و بعد از چند وقت مجبور به یادگیری لینوکس شدم! و بعد باید اون رو به عنوان سیستم عامل اصلیم استفاده کنم!
همچین تنظیماتی توی بایوس نبود من قبلش چک کردم!

آفلاین امین - am1n

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 467
  • ... روش دین توضیح شناخته‌ها بوسیله ناشناخته‌هاست!!
    • دات امین / حرف های آزاد من
« پاسخ #3 : 19 امرداد 1393، 12:02 ق‌ظ »
سلام
دانیال.ب درست میگه ربطی به لینوکس نداره، دلیل حرفشم اینه که دوست نداره کسی که تازه وارد این دنیای قشنگ شده راحت و با اولین مشکل بره :) همونطور که من دوست ندارم. جایی که به مشکلات و یوزر‌ها اهمیت می‌دن اینجاست :) ، نمی‌دونم به چه دلیلی میگی مجبور به استفاده از گنو/لینوکس شدی!! و باید به عنوان OS اصلی انتخاب کنی، ولی اگه نیازی نداره و در ضمن علاقه نداری خودت رو مجبور نکن :)
----------------------------
اگه مدل دقیق لپتاپ و مدل دقیق گرافیکت رو هم بگی ممنون میشم :) راحت تر میشه کمک کرد.

در ضمن اون اسکریپ تو اون وبلاگ که گفتی خیلی چیز خاصی نیست، فقط داره با دستور echo بین integrated یا همون اینتل و discrete یا همون ATI سوییچ می‌کنه ! اون اسکریپت رو ران کردی چیه شد ؟ چه اتفاقی افتاد ؟

پ.ن: معمولا این فروم نمیام :) اگه چیزی بود میل بده

آفلاین sad71

• Newbie
  • *
    • تیم امنیتی ایران هک
« پاسخ #4 : 20 امرداد 1393، 09:36 ب‌ظ »
ممنون از همتون
نه اتفاقا باور کنید که من هم این دنیای زیبا رو دوست دارم و نمیخوام به این راحتی ها ازش دل بکنم!
مدل لپتاپ من pavilion dv6 3300se هستش کارت گرافیک هم همون طور که گفته شده در پست اول amd ati radeon hd 5660

آفلاین امین - am1n

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #5 : 21 امرداد 1393، 12:19 ق‌ظ »
ممنون از همتون
نه اتفاقا باور کنید که من هم این دنیای زیبا رو دوست دارم و نمیخوام به این راحتی ها ازش دل بکنم!
مدل لپتاپ من pavilion dv6 3300se هستش کارت گرافیک هم همون طور که گفته شده در پست اول amd ati radeon hd 5660

گفتی همه‌ی روش‌هارو امتحان کردی، پس ینی fglrx رو نصب کردی و باز low graphic داد درسته ؟ چون fglrx خودش اون catalyst رو داره که می‌تونی باهاش بین گرافیک‌ها سوییچ کنی.

نمی‌دونم گرافیک لپتاپ تو از چه نوع هست (حال ندارم سرچ کنم :D ) ، با این grep مشخص میشه که کرنل (یا بعضی مواقع سخت‌افزار) از سوییچ پشتیبانی می‌کنه یا نه :
grep -i switcheroo /boot/config-*

اگر خودت می‌گی زیاد سرچ کردی و به جایی نرسیدی پس به نظرم بهترین راه حال خاموش کردن discrete گرافیک است. هم به شدت دما رو کم می‌کنه و هم مصرف باتری کمتر میشه.
AMD پشتیبانی گرافیک‌های سری 2xxx و 3xxx و 4xxx رو متوقف کرده، سری 5xxx فکر کنم هنوز بشه از catalyst استفاده کرد. اگر از مخازن اوبونتو fglrx رو نصب کردی و به جایی نرسیده، ببین می‌تونی با خود catalyst که مستقیم از سایت AMD دانلود می‌کنی به جایی برسی :
http://support.amd.com/en-us/download

یه چیزی هم که باید بهش توجه کنی، realse note خود سایت AMD هست، این موارد رو چک کن اگه خواستی هم همینجا ورژن Xorg رو بنویس :
نقل‌قول
Automated installer and Display Drivers for Xorg/Xserver 6.9 and above (up to 1.13)
:System Requirements
Xorg/Xserver 7.4 and above (up to 1.14)
« آخرین ویرایش: 21 امرداد 1393، 12:22 ق‌ظ توسط دات امین »

آفلاین sad71

• Newbie
  • *
    • تیم امنیتی ایران هک
« پاسخ #6 : 22 امرداد 1393، 02:28 ب‌ظ »
ممنون دات.امین عزیز بابت پاسخ گوییت
بله باز هم low graphic داد
گرافیک از نوع hybrid muxed هستش یعنی وقتی میخواد بین کارت گرافیک ها سوئیچ کنم کامل مانیتور خاموش و روشن میشه!
بله پشتیانی میکنه ولی متاسفانه وقتی دستور
echo DIS > /sys/kernel/debug/vgaswitchroo/switchرو میزنم هیچ اتفاقی نمیوفته حتی بعد از گذشت چند دقیقه!(دستور بالا رو ذهنی نوشتم ممکنه غلط املائی داشته باشه)
بله با استفاده از مخازن خود اوبونتو fglrx رو هم نصب کردم و باز هم همون ارور رو دریافت میکنم
یه نکته ای که من بهش برخوردم اینکه وقتی درایور رو نصب میکنی انگرای این درایور رو برای کارت گرافیک Intel میشناسه نه ATI و وقتی هم که بوت میشه وقتی که لوگ فایل x.org.0.log رو میخونم میبینم که داره از گرافیک اینتل استفاده میکنه و نمیتونه fglrx رو روش اجرا کنه
یک نفر بهم پیشنهاد کرد که برو درایور اوپن سورس نصب کن ولی متاسفانه نتونستم روش نصب درایور اوپن سورس رو پیدا کنم!
تو askubuntu هم این سوال رو گذاشتم ولی هیچ کس جواب نداد  :(
آیا روشی هست که بهش به لینوکس گفت که آقا(شایدام خانم :D ) بیا و از گرافیک ATI هنگام بوت شدن استفاده کن؟!
و اینکه شما میگی گرافیک ام رو خاموش کنم اینطوری دیگه نمیتونم روش کارهای گرافیکی انجام بدم! یا حتی بازی چون گرافیک اینتل ام اونقدر قوی نیست!
اینم فایل لوگ Xorg بعد از نصب درایور:
http://paste2.org/EU5g5Y9O
ممنون بابت تمامی پاسخ هاتون!  ;)
« آخرین ویرایش: 22 امرداد 1393، 04:28 ب‌ظ توسط sad71 »

آفلاین Риал Краесис

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1178
  • !!! I FIGHT FOR THE USERS
« پاسخ #7 : 22 امرداد 1393، 05:19 ب‌ظ »
سلام از اونجایی که من هم شرایط مشابه این دوستمون رو داشتم (مدل سیستم من هم HP Pavilion DV6-6199eeو گرافیک داخلی سیستم من IntelHD 3000 هست و گرافیک خارجیم هم Radeon HD 6770M)
تصمیم به نصب برنامه fglrx گرفتم که با ارور زیر مواجه شدم.
حالا چه جوری اینو رفع کنم؟
منم تقریبا بی خیال نصب گرافیک اصلی شدم چون تا حالا هر راهی رفتم بنبست خورده.
دستور echo DIS > /sys/kernel/debug/vgaswitchroo/switch  هم Permission denied می ده.
« آخرین ویرایش: 22 امرداد 1393، 05:22 ب‌ظ توسط Риал Краесис »

If you do not like Arch use Gentoo and just shut up
 and If you do not like Gentoo use Arch and shut up
finaly If you do not like either use Ubuntu and shut the f*** up

آفلاین امین - am1n

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 23 امرداد 1393، 02:40 ب‌ظ »
بله با استفاده از مخازن خود اوبونتو fglrx رو هم نصب کردم و باز هم همون ارور رو دریافت میکنم
یه نکته ای که من بهش برخوردم اینکه وقتی درایور رو نصب میکنی انگرای این درایور رو برای کارت گرافیک Intel میشناسه نه ATI و وقتی هم که بوت میشه وقتی که لوگ فایل x.org.0.log رو میخونم میبینم که داره از گرافیک اینتل استفاده میکنه و نمیتونه fglrx رو روش اجرا کنه
یک نفر بهم پیشنهاد کرد که برو درایور اوپن سورس نصب کن ولی متاسفانه نتونستم روش نصب درایور اوپن سورس رو پیدا کنم!
آیا روشی هست که بهش به لینوکس گفت که آقا(شایدام خانم :D ) بیا و از گرافیک ATI هنگام بوت شدن استفاده کن؟!
و اینکه شما میگی گرافیک ام رو خاموش کنم اینطوری دیگه نمیتونم روش کارهای گرافیکی انجام بدم! یا حتی بازی چون گرافیک اینتل ام اونقدر قوی نیست!

اول: راستش من فک کنم یه دو ساله که دارم با اون گرافیک اینتل کار می‌کنم و تا الان نیازی به هیچ چیز نداشتم، بازی هم تا حالا روی گنو/لینوکس ندیدم که بخوام نصب کنم :D دیگه نمی‌دونم چه جوری میخوای کارهای گرافیکی و بازی انجام بدی! اگه می‌تونستم چیپ AMD رو پست پیشتاز میکردم واسه خودشون با یه middle finger روش !!!

نکته‌ی دوم: گفتم که قبل از نصب کردن هرجور درایوری روی هر نوع سیستم‌عاملی، اول چک کن ببین compatible هست یا نه !!!
مثلا لینوکس شما باید ورژن ۳.۱۳ باشه، درسته؟ توی release note سایت AMD نوشته که برای نصب catalyst باید لینوکس ورژن ماکزیمم این باشه : ۳.۱۱ و شما اینو چک نکردی ! پس اینجوری میشه نتیجه گرفت که با اوبونتو ۱۴.۰۴ فعلا به جایی نمی‌رسی ! (در مورد fglrx نمی‌تونم چیزی بگم چ
ون نمی‌دونم )

نکته‌ی سوم: تا اونجایی که من می‌دونم گنو/لینوکس‌ها از Xorg استفاده می‌کنن! (مثل اوبونتو) نصب یک درایور گرافیک هم نیازمنده اینه که باهاش compatible باشه! باز هم می‌گم، AMD گفته Xorg باید حداکثر ورژن 1.13 باشه! اینو چک کردی؟ اگر اشتباه نکنم با این دستور :
Xorg -version
و اگر باز compatible نبود ، نمی‌تونی با اوبونتو ۱۴ به جایی برسی! پس قبل از هرکاری باید اینارو چک می‌کردی :)

چهارم: اون یه نفری که گفته از درایور آزاد استفاده کنی، منظورش xf86-video-ati بوده. درایور متن‌باز معمولا به روزترن و پشتیبانی بهتری از 2D دارن ولی درایور‌های خود AMD پشتیبانی بهتری از 3D دارن.

پنجم: آره سوالتو تو ASK هم دیدم. اون لاگ رو که فرستادی نگاه کردم، درست متوجه نمی‌شم چون خیلی درگیر لاگ نشده بودم تا حالا! ولی اینجور که معلومه اول سعی می‌کنه fglrx رو لود کنه و نمی‌تونه، بعد سعی میکنه درایور اینتل رو لود کنه و باز نمی‌تونه!! که بعد low graphic میده یعنی اینجوری نیست که هیچ کاری به گرافیک ATI نداشته باشه! دیگه جزییاتشو نمی‌دونم...
« آخرین ویرایش: 23 امرداد 1393، 02:42 ب‌ظ توسط دات امین »

آفلاین امین - am1n

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #9 : 23 امرداد 1393، 02:55 ب‌ظ »
سلام از اونجایی که من هم شرایط مشابه این دوستمون رو داشتم (مدل سیستم من هم HP Pavilion DV6-6199eeو گرافیک داخلی سیستم من IntelHD 3000 هست و گرافیک خارجیم هم Radeon HD 6770M)

شما هم پست قبلی رو بخون، اون مواردی که نیاز به compatibility داره چک کن بعدش که مطمین شدی برو دنبال راه درستش، با نصب کردن همه جور درایوری مشکلی حل نمیشه.

نقل‌قول
دستور echo DIS > /sys/kernel/debug/vgaswitchroo/switch  هم Permission denied می ده.

نقل‌قول
متاسفانه وقتی دستور
echo DIS > /sys/kernel/debug/vgaswitchroo/switch
رو میزنم هیچ اتفاقی نمیوفته حتی بعد از گذشت چند دقیقه!(دستور بالا رو ذهنی نوشتم ممکنه غلط املائی داشته باشه)

وقتی permission denied میده یعنی که دسترسی برای تغییر فایل نداری! اول root شو بعد این دستور رو وارد کن.
دستور بالا به تنهایی کاری نمی‌کنه. وقتی یکی از متغیرهای فایل switch رو به DIS تغییر می‌دین یعنی که می‌خواین با discrete کار کنین ( یعنی همون چیپ گرافیک دوم ati ).
vgaswitcheroo توی دایرکتوری sys/ درواقع وجود نداره! بلکه با تغییر دادن اون فایل متغیرهای یک کد رو در یک جایی تغییر می‌دین تا مکانیزم کرنل رو تغییر بدین:

echo DIS > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

echo OFF > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

پس با این دو خط تونستیم اول DIS رو به قولی! انتخاب کنیم و بعد اونو OFF کنیم.

آفلاین sad71

• Newbie
  • *
    • تیم امنیتی ایران هک
« پاسخ #10 : 24 امرداد 1393، 12:22 ق‌ظ »

اول: راستش من فک کنم یه دو ساله که دارم با اون گرافیک اینتل کار می‌کنم و تا الان نیازی به هیچ چیز نداشتم، بازی هم تا حالا روی گنو/لینوکس ندیدم که بخوام نصب کنم :D دیگه نمی‌دونم چه جوری میخوای کارهای گرافیکی و بازی انجام بدی! اگه می‌تونستم چیپ AMD رو پست پیشتاز میکردم واسه خودشون با یه middle finger روش !!!

نکته‌ی دوم: گفتم که قبل از نصب کردن هرجور درایوری روی هر نوع سیستم‌عاملی، اول چک کن ببین compatible هست یا نه !!!
مثلا لینوکس شما باید ورژن ۳.۱۳ باشه، درسته؟ توی release note سایت AMD نوشته که برای نصب catalyst باید لینوکس ورژن ماکزیمم این باشه : ۳.۱۱ و شما اینو چک نکردی ! پس اینجوری میشه نتیجه گرفت که با اوبونتو ۱۴.۰۴ فعلا به جایی نمی‌رسی ! (در مورد fglrx نمی‌تونم چیزی بگم چ
ون نمی‌دونم )

نکته‌ی سوم: تا اونجایی که من می‌دونم گنو/لینوکس‌ها از Xorg استفاده می‌کنن! (مثل اوبونتو) نصب یک درایور گرافیک هم نیازمنده اینه که باهاش compatible باشه! باز هم می‌گم، AMD گفته Xorg باید حداکثر ورژن 1.13 باشه! اینو چک کردی؟ اگر اشتباه نکنم با این دستور :
Xorg -version
و اگر باز compatible نبود ، نمی‌تونی با اوبونتو ۱۴ به جایی برسی! پس قبل از هرکاری باید اینارو چک می‌کردی :)

چهارم: اون یه نفری که گفته از درایور آزاد استفاده کنی، منظورش xf86-video-ati بوده. درایور متن‌باز معمولا به روزترن و پشتیبانی بهتری از 2D دارن ولی درایور‌های خود AMD پشتیبانی بهتری از 3D دارن.

پنجم: آره سوالتو تو ASK هم دیدم. اون لاگ رو که فرستادی نگاه کردم، درست متوجه نمی‌شم چون خیلی درگیر لاگ نشده بودم تا حالا! ولی اینجور که معلومه اول سعی می‌کنه fglrx رو لود کنه و نمی‌تونه، بعد سعی میکنه درایور اینتل رو لود کنه و باز نمی‌تونه!! که بعد low graphic میده یعنی اینجوری نیست که هیچ کاری به گرافیک ATI نداشته باشه! دیگه جزییاتشو نمی‌دونم...
خیلی خیلی ممنون دات امین جان! خیلی کمک کردی
درسته مشکل از همون نسخه لینوکس هستش که با اوبونتو 14.04 مشکل داره!
این خنگ های خارجی ها هم فقط میگن برو این کار کن و این لینک رو ببین که من تمامی لینک های توی وب رو قبل اینکه اونا بگن دیدم!
پس نتیجه اینکه فعلا باس صبر کنم که AMD درایور برای 14.04 بده بیرون و تا اون موقع از درایور اوپن سورس استفاده کنم و اینکه بله بازی برای گنولینوکس هست مخصوصا Dota2 که خداییش معرکس و با استیم باید بازی کنیم!
نصب گرافیک رو بیشتر برای این بازی و اینکه موس ام خیلی خیلی پر پر داره و تو صفحات وب مخصوصا خیلی چشمک چشمک میزنه بد جور رو اعصابه و بعضی وقت ها هم گم میشه و دیگه دلش نمیخواد بیاد بیرون!
خلاصه اینکه ممنون بابت پاسخ هات امین آقا
حالا ببینم میتونم درایور Open source رو نصب کنم و ازش استفاده کنم یا نه!!
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2239329&p=13098540#post13098540
« آخرین ویرایش: 24 امرداد 1393، 12:28 ق‌ظ توسط sad71 »

آفلاین sad71

• Newbie
  • *
    • تیم امنیتی ایران هک
« پاسخ #11 : 24 امرداد 1393، 12:24 ق‌ظ »
دوست عزیز مشکل شما مثل مشکل من نیست!
اگه دقت کنی پیغام خطا میگه این پیکج ها نصب نیست و برای نصب کارت گرافیک به این پکیج ها نیازه!
شما از لینک زیر برای نصب کارت گرافیکت استفاده کن و با توجه به گفته های دات.امین باز هم اگه مشکلی بود سوالت رو بپرس
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1930450&highlight=switchable+graphics

آفلاین امین - am1n

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #12 : 25 امرداد 1393، 11:58 ق‌ظ »
خیلی خیلی ممنون دات امین جان! خیلی کمک کردی
درسته مشکل از همون نسخه لینوکس هستش که با اوبونتو 14.04 مشکل داره!
این خنگ های خارجی ها هم فقط میگن برو این کار کن و این لینک رو ببین که من تمامی لینک های توی وب رو قبل اینکه اونا بگن دیدم!
پس نتیجه اینکه فعلا باس صبر کنم که AMD درایور برای 14.04 بده بیرون و تا اون موقع از درایور اوپن سورس استفاده کنم و اینکه بله بازی برای گنولینوکس هست مخصوصا Dota2 که خداییش معرکس و با استیم باید بازی کنیم!
نصب گرافیک رو بیشتر برای این بازی و اینکه موس ام خیلی خیلی پر پر داره و تو صفحات وب مخصوصا خیلی چشمک چشمک میزنه بد جور رو اعصابه و بعضی وقت ها هم گم میشه و دیگه دلش نمیخواد بیاد بیرون!
خلاصه اینکه ممنون بابت پاسخ هات امین آقا
حالا ببینم میتونم درایور Open source رو نصب کنم و ازش استفاده کنم یا نه!!
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2239329&p=13098540#post13098540
خواهش می‌کنم (:
اگر حال و حوصله و انگیزه‌ی زیادی داری می‌تونی از نسخه‌های قبلی اوبونتو استفاده کنی و ببینی گرافیکت روی اون‌ها چه جوریه ! نیازی نیست صبر کنی تا درایورش بیاد چون حالا حالاها نمیاد! بهترین راه هم فعلا دوال بوت هست، همونی که تو لینک QIII بهت گفته بود

من همیشه حسرت می‌خورم چرا دوتا بلد نیستم :|