انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: اجرای نرم‌افزارهایی مانند Viber با کاربری مجزا و محیطی کنترل شده  (دفعات بازدید: 19844 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4856
  • masoft قدیم
احتمال داره که بخواید از نرم‌افزار Viber استفاده کنید، ولی بخاطر سابقه قبلی اون (مثل نیاز به دسترسی ریشه برای اجرا) و به دلیل بسته‌بودن سورس این نرم‌افزار، نتونید به اون اعتماد بکنید.

خوب من آخرین نسخه Viber رو با MD5 زیر گرفتم:
4dec3ade37a3738c6f084858a4554861  viber.deb

فایل‌ها و کدهای نصب از جمله preinst و postinst رو بررسی کردم، مجوزهای فایل‌های مختلف و همچنین کتابخانه‌هایی که همراهش بود رو چک کردم و در کل به نظر میاد که مشکلی نداره و دیگه دسترسی ریشه هم نمی‌گیره.

درسته که نمی‌تونه کنترل کلی روی سیستم شما داشته باشه، ولی هنوز می‌تونه به مقدار عمده‌ای از اطلاعات کاربر اجرا کننده این برنامه دسترسی داشته باشه و من پیشنهاد نمی‌کنم که از اون استفاده کنید.

اگر مجبور به استفاده از Viber هستید، پیشنهاد من استفاده Viber با یک کاربر دیگه هستش. برای چنین کاری بدون نیاز به Logout کردن، از روش زیر استفاده کنید:

ابتدا Viber رو نصب کنید، ولی اون رو اجرا نکنید.
wget http://download.cdn.viber.com/cdn/desktop/Linux/viber.deb
sudo dpkg -i viber.deb

حالا یک کاربر جدید برای Viber به همراه یک محل برای ذخیره تنظیمات اون بسازید:
sudo useradd viber -U
sudo mkdir /home/viber
sudo chown viber:viber /home/viber

حالا Viber رو مجبور کنید که از اون کاربر استفاده کنه:
sudo chown viber:viber /opt/viber/Viber
sudo chmod +s /opt/viber/Viber

و اجازه بدید که کاربر viber به صفحه نمایش شما وصل بشه:
xhost +SI:localuser:viber
echo "xhost +SI:localuser:viber" >> ~/.profile

قاعدتا الان باید کار کنه، ولی خوب اینطور نیست :) بدلیل کمبود وقت دیگه سعی نکردم بگردم ببینم دلیلش چیه، ولی اگر کسی دلیلش رو پیدا کرد بگه تا این پست رو تغییر بدم. برای اینکه مجبور به کار بکنیمش، این روش رو استفاده کردم:

ابتدا اجازه بدید که Viber با کاربر viber توسط sudo بدون نیاز به گذرواژه اجرا بشه:
echo "ALL ALL=(viber) NOPASSWD: /opt/viber/Viber" | sudo tee -a /etc/sudoers

حالا یک اسکریپت برای اجرای Viber بنویسید:
echo "HOME='/home/viber' sudo -u viber /opt/viber/Viber" | sudo tee /opt/viber/run_viber
sudo chmod +x /opt/viber/run_viber

و لینک اون رو هم تغییر بدید تا نیاز نباشه که همیشه از طریق ترمینال اون رو اجرا کنید:
sudo sed -i 's/viber\/Viber/viber\/run_viber/g' /usr/share/applications/viber.desktop

الان همه چیز کار می‌کنه بجز صدا! برای حل این مشکل، باید به بقیه کاربرها اجازه بدیم که به Pulse وصل بشن. حواستون باشه که این دستورات به همه افرادی که روی این کامپیوتر هستند اجازه می‌ده که از Pulse استفاده کنند و می‌تونه یک مشکل امنیتی محسوب بشه، ولی در اکثر موارد در کامپیوترهای خانگی مشکلی نیست.
cd ~
mkdir -p .pulse
cp /etc/pulse/default.pa ~/.pulse/
echo "load-module module-native-protocol-tcp auth-ip-acl=127.0.0.1" >> .pulse/default.pa
sudo mkdir -p /home/viber/.pulse
echo "default-server = 127.0.0.1" | sudo tee /home/viber/.pulse/client.conf
sudo chown -R viber:viber /home/viber/.pulse

یک بار کامپیوتر رو دوباره راه‌اندازی کنید و همه چیز باید به خوبی کار بکنه :)
« آخرین ویرایش: 12 شهریور 1393، 12:40 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »

آفلاین QSBuntu

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 613
پاسخ : اجرای Viber با کاربری مجزا و محیطی کنترل شده
« پاسخ #1 : 10 شهریور 1393، 02:47 ق‌ظ »
ممنون از توصیحات خوبتون

حتما روشتون رو امتحان میکنم

ممنون
زندگی خواهم کرد... خواهم زیست ... و میجنگم حتی اگر........................

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
نقل‌قول
ابتدا اجازه بدید که Viber با کاربر viber توسط sudo بدون نیاز به گذرواژه اجرا بشه
ما اینهمه تلاش کردیم که viber با دسترسی root اجرا نشه شما بهش دسترسی بدون نیاز به پسورد root رو دادی !
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
متاسفانه روی سیستم های ۳۲ بیتی نصب نمی شود. فقط نسخه ۶۴ دارد. مجبور شدم با واین، ویندوزی اش را اجرا کنم.
وقتی در واین اجرا می شود آیا می تونه به حمع آوری اطلاعات بیرون از محیط واین بپردازه؟

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4856
  • masoft قدیم
نقل‌قول
ابتدا اجازه بدید که Viber با کاربر viber توسط sudo بدون نیاز به گذرواژه اجرا بشه
ما اینهمه تلاش کردیم که viber با دسترسی root اجرا نشه شما بهش دسترسی بدون نیاز به پسورد root رو دادی !
دستور sudo اجازه می‌ده که یک برنامه با یک کاربر دیگه اجرا بشه، مثلا apt-get رو با کاربر root اجرا کنید یا اینکه اینجا Viber رو با کاربر viber اجرا کنید. به هیچ وجه دسترسی به root نداره.

وقتی در واین اجرا می شود آیا می تونه به حمع آوری اطلاعات بیرون از محیط واین بپردازه؟
تقریبا خیر.

آفلاین mablue

• Full Member
  • *
  • ارسال: 124
  • sudo halt
    • تورکواز
 نمیدونستم وایبر واسه لینوکسم اومده!! \\:D/!
واقعا این وایبر مشکوکه به نظزتون؟مگه میخواد چیکار کنه اطلاعاتت منو بدزده آخه؟ینی میگین رو گوشی هم نصب نکنیم؟!!!مگه چه بلایی ممکنه سرم بیاد؟!!
عاشقتم لینوکس چون تو بغلم خجالتی و بی حرکتی مثل بعضی سیستما روده بر نیستی شفاف و صادقی همون اولش تا ته تهای دلت رو برام رو کردی و هر روز که میگذرد فِرَش تر میشوی مطابق سلیقه ام آرایش میکنی و مهمتر از همه چشم به جیبم ندوخته ای!

آفلاین hira_m2

• Full Member
  • *
  • ارسال: 109
  • امروز اولین روز از بقیه عمر ماست...
واقعا این وایبر مشکوکه به نظزتون؟مگه میخواد چیکار کنه اطلاعاتت منو بدزده آخه؟ینی میگین رو گوشی هم نصب نکنیم؟!!!مگه چه بلایی ممکنه سرم بیاد؟!!
یوزرها و رمز‌هات رو به منم بده منم نمی‌تونم بلایی سرت بیارم.

اطلاعاتتون دست آدمای عادی بیوفته خیلی بهتر از اینه که اطلاعات جمع‌آوری شده از شما توسط یه سری سیستم پردازش بشه.
زندگی میکنم...
حتی اگر بهترین هایم را از دست بدهم!!!
چون این زندگی کردن است که بهترین های دیگر را برایم میسازد
بگذار هر چه از دست میرود برود؛ من آن را میخواهم که به التماس آلوده نباشد،
حتی زندگی را

آفلاین mablue

• Full Member
  • *
  • ارسال: 124
  • sudo halt
    • تورکواز
یوزرها و رمز‌هات رو به منم بده منم نمی‌تونم بلایی سرت بیارم.

اطلاعاتتون دست آدمای عادی بیوفته خیلی بهتر از اینه که اطلاعات جمع‌آوری شده از شما توسط یه سری سیستم پردازش بشه.

بابا من از خدامه یکی پردازشم کنه به دادم برسههههههههههههههه ](*,)  :'( :D ;D
عاشقتم لینوکس چون تو بغلم خجالتی و بی حرکتی مثل بعضی سیستما روده بر نیستی شفاف و صادقی همون اولش تا ته تهای دلت رو برام رو کردی و هر روز که میگذرد فِرَش تر میشوی مطابق سلیقه ام آرایش میکنی و مهمتر از همه چشم به جیبم ندوخته ای!

آفلاین ـFarshadـ

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 57
  • همیشه در حال یادگیری
از ایجا دانلود کنید

--
مطابق قوانین ویرایش شد
« آخرین ویرایش: 30 آبان 1393، 01:55 ق‌ظ توسط دانیال بهزادی »
معمولا آدما دودسته میشن یا لینوکس کار میکنن یا دوست دارن لینوکس کار کنن

آفلاین ورگ

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 461
  • I am a dead man.
    • ورگ (ادبیات و فرهنگ گیلک)
احتمال داره که بخواید از نرم‌افزار Viber استفاده کنید، ولی بخاطر سابقه قبلی اون (مثل نیاز به دسترسی ریشه برای اجرا) و به دلیل بسته‌بودن سورس این نرم‌افزار، نتونید به اون اعتماد بکنید.

مزیت اصلی وایبر اینه که میشه به کمکش تماس تلفنی رایگان برقرار کرد. هیچ نرم‌افزار دیگه‌ای نیست که این امکان رو روی دسک‌تاپ بده و به خطرناکی وایبر هم نباشه؟
www.v6rg.com
ادبیات و فرهنگ گیلک

آفلاین narayana

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 791
  • حل نشو ؛ حل میشه

من خودم استفاده نکردم ولی مثل اینکه تلگرام هست
فرانکل در ( انسان در جستجوی معنا ) باید لینوکس رو پیشنهاد بده و معرفی کنه چون همیشه کار برای انجام دادن داره ...

لینوکس‌ ویندوز نیست

آفلاین ورگ

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 461
  • I am a dead man.
    • ورگ (ادبیات و فرهنگ گیلک)

من خودم استفاده نکردم ولی مثل اینکه تلگرام هست

من نسخه‌ی تحت وبش رو که تست کردم نداشت. فقط پیام و چت بود. تماس تلفنی نداشت.
www.v6rg.com
ادبیات و فرهنگ گیلک

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
مزیت اصلی وایبر اینه که میشه به کمکش تماس تلفنی رایگان برقرار کرد. هیچ نرم‌افزار دیگه‌ای نیست که این امکان رو روی دسک‌تاپ بده و به خطرناکی وایبر هم نباشه؟
گوگل هنگ‌اوتز هم هست که البته خیلی هم خطرش کم‌تر نیست، ولی از وایبر بهتره.
تا چند وقت دیگه هم کلاینت‌های webrtc مثل firefox hello همه‌گیر می‌شن که خیلی امن‌تر هستن
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین abedzadeh

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1597
  • aliila
آقای بهزادی
لطفا همون طور که تاپیک "مشکل صدا در وایبر" رو قفل کردید ، این تاپیک رو هم قفل کنید
تشویق به استفاده از نرم افزار غیر آزاد میکنه !!!

کلا هیچکی اعصاب نداره :(
« آخرین ویرایش: 17 آذر 1393، 11:30 ب‌ظ توسط Minion »
به گروه کاربران اوبونتوی ایرانی در جامعه ی استیم بپیوندید
http://steamcommunity.com/groups/Ubuntu-Iran
بازی های تحت پوشش : Dota2

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
راستش یه مقدار بحث هست در مورد این موضوع که خودمون هم نتونستیم به نتیجه برسیم در موردش:
۱. این موضوع در جهت پایین‌تر آوردن خطر استفاده از نرم‌افزارهای غیرآزاده و بحث مفیدیه.
۲. فقط مختص به وایبر نیست و وایبر به عنوان یک نمونه توش اومده.

ولی باز هم اگه بقیه معتقد باشن باید قفل شه حتماً قفلش خواهیم کرد
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن