انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: Fan Control (حل شد)  (دفعات بازدید: 5896 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین محمد فدوی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 485
  • آغاز آزادی از رایانهٔ شخصی
Fan Control (حل شد)
« : 13 شهریور 1393، 09:13 ق‌ظ »
سلام خدمت اساتید محترم.
من مشابه این سوال رو قبلا در مورد اوبونتو هم پرسیدم ولی به دلیل اطلاعات خیلی ضعیف اون موقع نتونستم کاری کنم!
توی ویندوز نرم افزارای زیادی برای کنترل فن وجود داره. تا حدی که یادمه میشد خیلی ساده حتی سرعت چرخش فن رو کم و زیاد کرد.

میخواستم ببینم برای کنترل فن توی آرچ چکارا میشه کرد؟

ممنون میشم اگه یکم توضیح بدین. من به تازگی از اوبونتو به آرچ نقل مکان کردم! یه مقدار زیادی باش آشنا نیستم. ;D

ویرایش:
پردازنده ی این لپتاپم Intel Core i3 هستش.
من نرم افزار xsensors رو نصب کردم. اطلاعات پردازنده رو نشون میده ولی چیزی از فن نمیگه!  ](*,) شاید اصلا فن لپتاپو نشناخته آرچ.
بازم ممنون
« آخرین ویرایش: 22 شهریور 1393، 06:28 ب‌ظ توسط MohamadF »
اگر به بهداشت و فرهنگ رفتار با حیوانات علاقه دارید، از vetMD.ir دیدن کنید.
وبلاگ شخصی من: http://fadavi.net

آفلاین Ghost Shadow

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1803
  • Linux is Secured By Design
پاسخ : Fan Control
« پاسخ #1 : 13 شهریور 1393، 01:50 ب‌ظ »
فن لپتاپ بسته به شرایط خودش سرعتش رو کنترل میکنه. فکر نمیکنم نیازی به تنظیم دستی باشه :)

آفلاین محمد فدوی

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 13 شهریور 1393، 03:25 ب‌ظ »
فن لپتاپ بسته به شرایط خودش سرعتش رو کنترل میکنه. فکر نمیکنم نیازی به تنظیم دستی باشه :)

Ghost Shadow جان ممنونم. من این مشکل رو با اوبونتو هم داشتم. لپتاپم خیلی داغ میشه! البته در مورد اوبونتو مطمئنم فن کار میکرد! (بازش کردم نگاش کردم ;D)
به حدی میرسه این که داغی رو از روی Touchpad به خوبی میشه حس کرد! در مورد ویندوز چنین رفتاری نداره... ::)

یعنی دلیل داغ کردنش چیزی غیر از فنه؟
در ضمن من روی آرچ هم از LXDM استفاده میکنم، با این همه سبکی داغ کردن عجیبه دیگه خداییش!

آفلاین امین - am1n

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 467
  • ... روش دین توضیح شناخته‌ها بوسیله ناشناخته‌هاست!!
    • دات امین / حرف های آزاد من
« پاسخ #3 : 13 شهریور 1393، 07:48 ب‌ظ »

Ghost Shadow جان ممنونم. من این مشکل رو با اوبونتو هم داشتم. لپتاپم خیلی داغ میشه! البته در مورد اوبونتو مطمئنم فن کار میکرد! (بازش کردم نگاش کردم ;D)
به حدی میرسه این که داغی رو از روی Touchpad به خوبی میشه حس کرد! در مورد ویندوز چنین رفتاری نداره... ::)

یعنی دلیل داغ کردنش چیزی غیر از فنه؟
در ضمن من روی آرچ هم از LXDM استفاده میکنم، با این همه سبکی داغ کردن عجیبه دیگه خداییش!

بله مشکل داغ کردن معمولا از فن نیست (: مشخصات دستگاه رو بگین، همچنین پکیج lm_sensors رو نصب کنید و ببینید دما معمولا چقدر است (:

آفلاین heo

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 46
« پاسخ #4 : 13 شهریور 1393، 11:32 ب‌ظ »
منم همچین مشکلی رو دارم !!!  :(
دمای cpu رو میزنه ۵۵ یا ۵۶ که خیلی نیست البته تا اونجایی که من میدونم ولی فن خیلی کار میکنه و touchpad هم خیلی گرم میشه نمیدونم باید چیکار کرد ؟؟؟ توی ویندوز هم تقریبا همین دماست اما نه سیستم داغ میکنه نه فن به اون شکل کار میکنه !مشکل از گرافیک هم نیست چون واسه من یه دونس !!
قبلا بحث هایی که شده بود گفته بودن ابونتو اینجوریه اما باید راه حلی باشه .....
سیستم من : intel corei5 , 4GB ram , nvidia gt 520M

آفلاین امین - am1n

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #5 : 14 شهریور 1393، 01:52 ق‌ظ »
دمای cpu رو میزنه ۵۵ یا ۵۶ که خیلی نیست البته تا اونجایی که من میدونم ولی فن خیلی کار میکنه و touchpad هم خیلی گرم میشه نمیدونم باید چیکار کرد ؟؟؟ توی ویندوز هم تقریبا همین دماست اما نه سیستم داغ میکنه نه فن به اون شکل کار میکنه !مشکل از گرافیک هم نیست چون واسه من یه دونس !!

56 خیلی نیست ولی کم هم نیست. در زمینه‌ی گرما و این جور چیزها یک عامل وجود نداره! مثلا من HP دارم که جنس قطعات و جنس بدنه جوری هست که دما رو مثل هلو تحویل میده ! ولی چند روزه سونی خریدم و فقط گوشه‌ی لپتاپ داغ می‌کنه! گرما رو به هیچ جا انتقال نمیده
نکته‌ی بعدی هم درباره‌ی گرافیکت هست : من nvidia نداشتم ولی حدس میزنم مشکل گرما به خاطر اونه (:

آفلاین محمد فدوی

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 14 شهریور 1393، 09:45 ق‌ظ »
ممنونم از پاسخای مفیدتون.

من Lifebook AH532 دارم. گرافیکش ATI 4000 - پردازنده Intel Core i3
اینم لینک دیتاشیت برای جزییات بیشتر:
http://globalsp.ts.fujitsu.com/dmsp/Publications/public/ds-LIFEBOOK-AH532.pdf

اینم خروجی sensors (در ضمن من هیچ کار سنگینی انجام نمیدم و با این حال دما بالاست هنوز!)‌:
# sudo sensors
coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Physical id 0:  +57.0°C  (high = +80.0°C, crit = +85.0°C)
Core 0:         +55.0°C  (high = +80.0°C, crit = +85.0°C)
Core 1:         +56.0°C  (high = +80.0°C, crit = +85.0°C)

ممنون میشم راهنماییم کنین... ](*,)
« آخرین ویرایش: 14 شهریور 1393، 09:47 ق‌ظ توسط MohamadF »

آفلاین امین - am1n

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 14 شهریور 1393، 02:03 ب‌ظ »
ممنونم از پاسخای مفیدتون.

من Lifebook AH532 دارم. گرافیکش ATI 4000 - پردازنده Intel Core i3
اینم لینک دیتاشیت برای جزییات بیشتر:
http://globalsp.ts.fujitsu.com/dmsp/Publications/public/ds-LIFEBOOK-AH532.pdf

اینم خروجی sensors (در ضمن من هیچ کار سنگینی انجام نمیدم و با این حال دما بالاست هنوز!)‌:
# sudo sensors
coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Physical id 0:  +57.0°C  (high = +80.0°C, crit = +85.0°C)
Core 0:         +55.0°C  (high = +80.0°C, crit = +85.0°C)
Core 1:         +56.0°C  (high = +80.0°C, crit = +85.0°C)

ممنون میشم راهنماییم کنین... ](*,)

این مشکل بارها بیان شده و تکراریه. با سرچ کردن به خیلی چیزها میرسین، برای اینکه keyword درست حسابی داشته باشه این هارو جست و جو کن : xserver-xorg-video-ati ، open source driver for ati

و برای اینکه ati رو خاموش کنی و دما کاهش پیدا کنه میتونی از مکانیزم کرنل استفاده کنی (درباره این من تو فروم زیاد صحبت کردم) :

echo DIS > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
echo OFF > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

آفلاین heo

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 14 شهریور 1393، 02:52 ب‌ظ »
نکته‌ی بعدی هم درباره‌ی گرافیکت هست : من nvidia نداشتم ولی حدس میزنم مشکل گرما به خاطر اونه (:
یه سوال ؟ شاید بچگانه بنطر بیاد !
توی ابونتو بصورت پیش فرض گرافیک وجود نداره ؟(در حالتی که گرافیکو نشناسه ؟) برای این میپرسم که اگه من به گرافیک پیش فرض برم شاید گرما سیستم کم بشه به قول شما !!!؟؟؟
یا کس راه دیگه ای برای کاهش دما نداره ؟ تو مباحث قبلی با jupiter اشنام و نصبه ! منظور راه جدید که دما کم بشه یا لااقل بفهمم به خاطر چی اینقدر بالاس ؟

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
« پاسخ #9 : 14 شهریور 1393، 06:19 ب‌ظ »
این رو می گم کسایی که می خوان لب تاپ بخرن بدونن ! حالا از شما که گذشت ، اگه خیلی براتون مهمه که به سیستم تون فشار نیاد تا وقتی درایور های انویدیا و به خصوص AMD آماده استفاده نشدن ، برید و یه لب تاپ تک گرافیکه با گرافیک اینتل بخرید یا اینکه گرافیکتون مال عصر حجر باشه و زیاد جدید نباشه مثلا یه آشنایی از ما گرافیک ATI داره و تحت لینوکس هم هیچ مشکلی نداره ، البته گرافیک و سی پی یوش یکی بودن ولی لب تاپ جم و جور خوبی بود و قید بازی سنگین رو توش باید زد ولی دما خیلی خوب بود.
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین saeed ameri

• Full Member
  • *
  • ارسال: 102
« پاسخ #10 : 20 شهریور 1393، 06:55 ب‌ظ »

56 خیلی نیست ولی کم هم نیست. در زمینه‌ی گرما و این جور چیزها یک عامل وجود نداره! مثلا من HP دارم که جنس قطعات و جنس بدنه جوری هست که دما رو مثل هلو تحویل میده ! ولی چند روزه سونی خریدم و فقط گوشه‌ی لپتاپ داغ می‌کنه! گرما رو به هیچ جا انتقال نمیده

برای گرافیکهای انویدیا با نصب bumblebee تقریبا به مقدار زیادی این مشکل حل شده.
Arch+Gnome

آفلاین Iman17

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 439
« پاسخ #11 : 20 شهریور 1393، 07:20 ب‌ظ »
یادش به خیر اون اوایل که اومده بودم لینوکس وقتی sensors رو نصب کردم و نمایش دما رو به پنلم اضافه کردم همیشه حس می کردم گرمای زیادی تولید میشه و اضافیه! نمی دونم قبلش توی ویندوز هم همین جوری بود یا نه!
خلاصه از خیر کاهش دما گذشتم و همچنان هم دمای سیستمم در کمترین حالت و سکون ۴۶-۴۷ هست و وقتی یه خورده کار معمولی می کنم میره روی حدود ۵۵، اگه در حین کار موزیک پخش کنم میرسه به ۶۸-۶۹، با فیلم دیدن هم، بسته به کیفیت فیلم تا حدود ۷۵ درجه میره  ;D
سیستمم گرافیکش اینتل هست و خودم فکر می کنم مربوط به کثیفی و گرد و خاک گرفتن داخل لپتاپ باشه! باز کردنشم که کار حضرت فیله  ???
تحمل می کنم دیگه...همین.
Fedora 20 - 64 bit - Xfce 4.10

آفلاین heo

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #12 : 20 شهریور 1393، 10:39 ب‌ظ »
اگه در حین کار موزیک پخش کنم میرسه به ۶۸-۶۹، با فیلم دیدن هم، بسته به کیفیت فیلم تا حدود ۷۵ درجه میره  ;D
پیشنهاد میکنم وقتی میخوای سیستمتو باز کنی مواظب باشی چون قطعات سیستمت احتمالا الان به شکل مذاب دارن کار میکنن !  ;D

باز کردنشم که کار حضرت فیله  ???

راستی یه پیشنهاد دیگه !(یکی منو بیاره پایین  ??? ) حتما بازش کن و ببر به نام خودت ثبتش کن چون قطعه مذاب کم پیدا میشه چنین بازدهی داشته باشه  :P

آفلاین امین - am1n

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #13 : 21 شهریور 1393، 06:03 ب‌ظ »
یه سوال ؟ شاید بچگانه بنطر بیاد !
توی ابونتو بصورت پیش فرض گرافیک وجود نداره ؟(در حالتی که گرافیکو نشناسه ؟) برای این میپرسم که اگه من به گرافیک پیش فرض برم شاید گرما سیستم کم بشه به قول شما !!!؟؟؟
یا کس راه دیگه ای برای کاهش دما نداره ؟ تو مباحث قبلی با jupiter اشنام و نصبه ! منظور راه جدید که دما کم بشه یا لااقل بفهمم به خاطر چی اینقدر بالاس ؟

گرافیک که همیشه وجود داره، فقط مشکل اینه که درایورش نیست تا OS درست از اون قطعه استفاده کنه (:

والا گرافیک پیش‌فرض نمی‌دونم چیه ! ولی شاید منظورت اینه که از چیپ integrated به عنوان پردازنده‌ی گرافیکی استفاده کنیم ! (چیپ گرافیکی که کنار CPU کار می‌کنه و یکی از ویژگی‌هاش اینه که از حافظه‌ی اصلی استفاده میکنه به جای اینکه خودش حافظه داشته باشه. باتری کمتر مصرف می‌کنه واسه همین گرمای خیلی کمتری هم تولید می‌کنه)

با خاموش کردن گرافیک دوم (مثلا ATI) یا نصب درایور مناسب (درایور آزاد مثلا ) میتونی مشکل گرمارو حل کنی (:

آفلاین امین - am1n

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #14 : 21 شهریور 1393، 06:07 ب‌ظ »
یادش به خیر اون اوایل که اومده بودم لینوکس وقتی sensors رو نصب کردم و نمایش دما رو به پنلم اضافه کردم همیشه حس می کردم گرمای زیادی تولید میشه و اضافیه! نمی دونم قبلش توی ویندوز هم همین جوری بود یا نه!
خلاصه از خیر کاهش دما گذشتم و همچنان هم دمای سیستمم در کمترین حالت و سکون ۴۶-۴۷ هست و وقتی یه خورده کار معمولی می کنم میره روی حدود ۵۵، اگه در حین کار موزیک پخش کنم میرسه به ۶۸-۶۹، با فیلم دیدن هم، بسته به کیفیت فیلم تا حدود ۷۵ درجه میره  ;D
سیستمم گرافیکش اینتل هست و خودم فکر می کنم مربوط به کثیفی و گرد و خاک گرفتن داخل لپتاپ باشه! باز کردنشم که کار حضرت فیله  ???
تحمل می کنم دیگه...همین.

* گنو/لینوکس (:

من HP که خریدم، یادمه تا ۶ ماه مشکل دما آنچنانی نداشت ! یکم جست‌جو کردم چندجا گفته بودن گرد و خاک بعضی وقتا مشکل دما درست می‌کنه (: خلاصه بردمش تعمیر، طرف می‌گفت تو فن کیسه چایی هم پیدا شده :دی
خلاصه دما یکم بهتر شد ( البته بازم به نقطه‌ی جوش میرسید هر از گاهی (:  )