انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: کمک برای خرید کامپیوتر سازگار با ubuntu  (دفعات بازدید: 28388 بار)

0 کاربر و 18 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین HardyLaity

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 730
پاسخ به: کمک برای خرید کامپیوتر سازگار با ubuntu
« پاسخ #15 : 25 تیر 1388، 04:13 ب‌ظ »
منم عاشق این بحث‌های فلسفی هستم  ;)

برای اینکه بتونید مصرف دقیق و درست سیستمتون رو حساب کنید ، میتونید از لینک زیر استفاده کنید و حالشو ببرید

http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

این چیزهائی که فرمودید با فنوم حساب کردم شد ۱۷۰ وات  :P

متاسفانه یکم در مورد پاور بحث‌های نادرست زیاده ، قضیه همون ناخوش خر خوردس  :D

هر فروشنده‌ای که قطعه مشکل داری داره مشکلشو به گردن پاور سیستم میندازه و این مطلب شایعات رو دامن میزنه ( البته بحث شما در مورد کیفیت رو قبول دارم ولی این هیاهو بابت پاور خیلیش بازار گرمیه )

خودم هم الان ۲ تا پاور قدیمی دارم که بالای ۵-۶ ساله داره کار میکنه و پاور جدیدی که گرفتم و ازش راضیم acbel 470 با فن ۱۲ هستش ولی باز تاکید میکنم که این پاور رو به خاطر کارت گرافیک قوی و ۵ عدد هاردی که روی این سیستم دارم گرفتم

تا حالا به اندازه موهای سرم سیستم بستم ( به خدا کچل نیستما  :D ) مسئله پاور توی سیستمهای معمولی یه خرابی نرمال داره مثلا از فلان شرکت ۵ ٪ . این زیاد ربطی به قطعات کامپیوتر نداشته . حالا شما به جای ۱۰-۱۲ تومن بیائید ۵۰-۶۰ تومن هزینه کنید اون ۵٪ میشه ۳٪ ، حالا باید دید شانستون چیه

در مورد سیستم یه مثال بزنم که حرفم روشن بشه . شما ۲ تا اتومبیل میتونید بخرید که یکیش ۲۸۰ کیلومتر راه میره و دیگری ۲۰۰ کیلومتر . قطعا موقع خرید پول بیشتری بابت خودروی اول پرداخت میکنید ، در صورتی که توی ایران ماکزیمم سرعتی که میتونید باهاش برید ۱۲۰-۱۳۰ کیلومتره ( حالا ممکنه یک موقع یه اتوبان خلوت گیر بیارید و دق و دلیتون رو در بیارید ولی این موارد نادره ) حرف من اینه که شما در زمانی که از این خودرو استفاده میکنید به جز موارد خیلی نادر نمیتونید از مقدار زیادی از توان اون استفاده ببرید و بعد از ۲-۳ سال مجبورید اون رو از رده خارج کنید حالا تصمیم با خودتون  :P

در مورد lcd تا یه تعداد پیکسل سوخته جزو گارانتی نیست ، این تعداد رو هم توی سامسونگ دیدم هم توی lg اینم باز همون قضیه شانستونه

ولی این زیاد مشخص نیست ، یکی از lg که دارم از اول ۴ تا پیکسل سوخته داشت ۱-۲ سال اول تقریبا مونیتور اصلیم بود و مشکل خاصی باهاش نداشتم ( جوری نیست که تو ذوق بزنه )

اون رم رو هم قیمتش رو اشتباه زده ( یا قدیمیه )‌ قیمت حوالی ۲۶ هستش

اگر بنده به جای شما بودم با این چیزائی که فرمودید برای کیس + مادربرد + cpu +ram ماکزیمم ۱۷۵ هزینه میکردم ( کیس رامبوس حوالی ۳۰ + مادربرد ۷۱۰۰ حوالی ۶۰ + amd5200 حوالی ۶۰ + رم حدود ۲۵ ) این سیستم حداقل هر قطعش ۱ سال گارانتی داره ، قطعه‌ای هم که توی چند ماه اول خراب نشه معمولا ۲-۳ سال رو راحت کار میکنه

این سیستم تمام کار شما رو به راحتی جواب میده ( بدون خون دل )‌ و توی اون کارهائی که فرمودید هیچ گونه تفاوت فاحشی که بخواد باعث رنجشتون بشه با سیستمی که خودتون فرمودید و حدود ۱‍.۵ تا ۲ برابر این هزینه داره نخواهد داشت

باز یه مطلب جا افتاد : بین AM2+ Phenom 9550 - 2.2GHz و Intel Core 2 Duo E7300 - 2.66GHz یه لحظه هم روی amd شک نکنید ، بیش از یک سرو گردن از اینتل بالاتره ، البته این مقایسه یکم نامردیه چون اینا به جز قیمت توی هیچ مورد دیگه قابل مقایسه نیستن
« آخرین ویرایش: 25 تیر 1388، 04:25 ب‌ظ توسط HardyLaity »

آفلاین MNL

• Newbie
  • *
  • ارسال: 10
پاسخ به: پاسخ به: کمک برای خرید کامپیوتر ساز«
« پاسخ #16 : 27 تیر 1388، 02:31 ق‌ظ »
منم عاشق این بحث‌های فلسفی هستم  ;)

برای اینکه بتونید مصرف دقیق و درست سیستمتون رو حساب کنید ، میتونید از لینک زیر استفاده کنید و حالشو ببرید

http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

این چیزهائی که فرمودید با فنوم حساب کردم شد ۱۷۰ وات  :P

متاسفانه یکم در مورد پاور بحث‌های نادرست زیاده ، قضیه همون ناخوش خر خوردس  :D

هر فروشنده‌ای که قطعه مشکل داری داره مشکلشو به گردن پاور سیستم میندازه و این مطلب شایعات رو دامن میزنه ( البته بحث شما در مورد کیفیت رو قبول دارم ولی این هیاهو بابت پاور خیلیش بازار گرمیه )

خودم هم الان ۲ تا پاور قدیمی دارم که بالای ۵-۶ ساله داره کار میکنه و پاور جدیدی که گرفتم و ازش راضیم acbel 470 با فن ۱۲ هستش ولی باز تاکید میکنم که این پاور رو به خاطر کارت گرافیک قوی و ۵ عدد هاردی که روی این سیستم دارم گرفتم

تا حالا به اندازه موهای سرم سیستم بستم ( به خدا کچل نیستما  :D ) مسئله پاور توی سیستمهای معمولی یه خرابی نرمال داره مثلا از فلان شرکت ۵ ٪ . این زیاد ربطی به قطعات کامپیوتر نداشته . حالا شما به جای ۱۰-۱۲ تومن بیائید ۵۰-۶۰ تومن هزینه کنید اون ۵٪ میشه ۳٪ ، حالا باید دید شانستون چیه

در مورد سیستم یه مثال بزنم که حرفم روشن بشه . شما ۲ تا اتومبیل میتونید بخرید که یکیش ۲۸۰ کیلومتر راه میره و دیگری ۲۰۰ کیلومتر . قطعا موقع خرید پول بیشتری بابت خودروی اول پرداخت میکنید ، در صورتی که توی ایران ماکزیمم سرعتی که میتونید باهاش برید ۱۲۰-۱۳۰ کیلومتره ( حالا ممکنه یک موقع یه اتوبان خلوت گیر بیارید و دق و دلیتون رو در بیارید ولی این موارد نادره ) حرف من اینه که شما در زمانی که از این خودرو استفاده میکنید به جز موارد خیلی نادر نمیتونید از مقدار زیادی از توان اون استفاده ببرید و بعد از ۲-۳ سال مجبورید اون رو از رده خارج کنید حالا تصمیم با خودتون  :P

در مورد lcd تا یه تعداد پیکسل سوخته جزو گارانتی نیست ، این تعداد رو هم توی سامسونگ دیدم هم توی lg اینم باز همون قضیه شانستونه

ولی این زیاد مشخص نیست ، یکی از lg که دارم از اول ۴ تا پیکسل سوخته داشت ۱-۲ سال اول تقریبا مونیتور اصلیم بود و مشکل خاصی باهاش نداشتم ( جوری نیست که تو ذوق بزنه )

اون رم رو هم قیمتش رو اشتباه زده ( یا قدیمیه )‌ قیمت حوالی ۲۶ هستش

اگر بنده به جای شما بودم با این چیزائی که فرمودید برای کیس + مادربرد + cpu +ram ماکزیمم ۱۷۵ هزینه میکردم ( کیس رامبوس حوالی ۳۰ + مادربرد ۷۱۰۰ حوالی ۶۰ + amd5200 حوالی ۶۰ + رم حدود ۲۵ ) این سیستم حداقل هر قطعش ۱ سال گارانتی داره ، قطعه‌ای هم که توی چند ماه اول خراب نشه معمولا ۲-۳ سال رو راحت کار میکنه

این سیستم تمام کار شما رو به راحتی جواب میده ( بدون خون دل )‌ و توی اون کارهائی که فرمودید هیچ گونه تفاوت فاحشی که بخواد باعث رنجشتون بشه با سیستمی که خودتون فرمودید و حدود ۱‍.۵ تا ۲ برابر این هزینه داره نخواهد داشت

باز یه مطلب جا افتاد : بین AM2+ Phenom 9550 - 2.2GHz و Intel Core 2 Duo E7300 - 2.66GHz یه لحظه هم روی amd شک نکنید ، بیش از یک سرو گردن از اینتل بالاتره ، البته این مقایسه یکم نامردیه چون اینا به جز قیمت توی هیچ مورد دیگه قابل مقایسه نیستن

چقدر جالب که هر دوی ما عاشق فلسفه هستیم  :D

من در مورد توان مصرفی ام قانع شدم با محاسبه من توان ام با حداکثر تجهیزاتی که می خوام روش ببندم شد چیزی حدود 215 وات که با یک مقدار درصد خطا فکر کنم Power حول حوش 300 وات برام مناسب باشه.  اما هنوز در مورد کفیقت قانع نشدم مخصوصا که شما حتی نمی تونید رو اندازه توان Power ارزون قیمت هم حساب کنید چون خیلی از power ها توان مصرفی شون رو نشون می دن نه توان تولید شون یک تجربه هم خودم دارم که من ظرف که طی چهار سال مجبور شدم سه تا power بخرم و power هام یکی پس دیگری به رحمت خدا می رفت . فکر کنم power شما جنس خوب بوده که تا الان دوام آورده خوشحال می شم که مدل توان power های قدیمی تون رو بگید . شاید من هم از مدل بگیرم . یک اشکال دیگه هم power های ارزون قیمت داره و اونم مشکل سر و صدا ش هست .که این مسئله برای من خیلی مهمه .حالا مشکل این جاست که فقط چهار مدل Power  مدل Green داری fan است که این ها هستند : ( اگه دقت کنید کمترین توان اون ها 380 وات است در مورد مدل مطرح خارجی همین مشکل زیاد بودن توان مدل کم صدا وجود دارد )
http://www.green-case.com/products/power/power.php?model=GP380A
http://www.green-case.com/products/power/power.php?model=GP430A

http://www.green-case.com/products/power/power.php?model=GP485A
http://www.green-case.com/products/power/power.php?model=GP535A

به نظر من اون دوتا اولی زیاد که می گن بی صدا نیستن (فکر کنم Fan چند سرعت بیشتر نداره و فکر می کنم البته مطمئن نیستم که بیشتر موارد با دور زیاد کار می کنه من خودم مدل 430A داره اما متعصفانه صدای این Power خیلی زیاده اما همه اشکال رو هم نمی تونم بندازم تقسیر Green چون جاش هم تو Case خیلی نامناسبه چون اصولا Case من یک جور Case کم جاست که به صورت خوابیده قرار می گیره و متاسفانه Power جلوی Case هست که خودش باعث بیشتر شدن صدا می شه و فکر کنم طراحی اش برای پاورهای که فن اش 12CM مناسب نباشه اما با این حال چون یک فن کم صدای 12CM و یک فن کم صدای کوچکتر داره فکر کنم که زیاد هم تو َCase گرم نباشه و به همین دلیل نباید زیاد power گرم باشه و در هر صورت هیج جوری این صدا توجیه نمی شه حتی اگه تو دور بالا کار کنه . به هر حال من این power برای بی صدا بودن اش خریدم ) اما فکر کنم دوتای دومی کم صداتر هستند مخصوصا که یک سیستمی که داره به که خودش اینجوری نوشته : ( Super Silent , Advance Fuzzy logic 12Cm Fan Speed Control for optimal cooling and least noise )  حالا برای این که کامپیوترم کم صدا بشه (یکی از خون دل های که از کامپیوتر می خورم همین صداش هست ) باید اون مدل های با توان بالاش بخرم .تازه Power های پر قدرت یک مزیت دیگه هم در مورد کم صدایی دارن و اونم اینه که چون از توان کمتری از Power استفاده می کنید  و اصولا طراحی و کارایی اش بهتره  کمتر گرم می شه این خودش باعث می شه که fan اش با دور کمتر می تونه Power تون رو خنک کنه (البته اگه اون سیستمی که گفتم رو داشته باشه )  که این  خودش باعث صدای کمتری می شه .در مورد خرابی هم باید بگم که قبول دارم که خیلی وقت ها مغازه داره ها اغراق می کنند اما با این حال بعضی وقت ارزش داره که آدم 10 تا 14 هزار تومان خرج کنه تا 2 درصد خرابی کم کنه چون یک وقت هایی یک چیزی های رو Hard اش داره که از بین رفتن اش رو هیچ هزینه ایی نمی تون جبران کنه .

در مورد Ram هم باید بازم حق با شما ست این Ram که من می خوام بگیرم چون دوتا ماژول یک گیاگبایتی است این قیمت رو داره و اگه بخوام یک ماژول 2 گیبایتی بگیرم همون قیمتی که گفتید رو داره .
این قیمت یک ماژول 2 گیگابایتی :
http://www.rayansaba.com/index.php?productID=2629

در مورد پیشنهادتون هم باید بگم که انصافا پیشنهاد خوبی و فکر کنم برای کار من کافی باشه . اما فقط فرق هزینه مال شما و مال من  80 هزار تومان هست ( مجموع Main و CPU. بقیه اش تقریبا مشابه است ) . اما واقعا تفاوت دوتا سیستم خیلی زیاد . حالا به نظر شما بدنیست کمی بیشتر خرج کنم (شاید کاپیوترم بعد یک سال دادم به برادرم و یا حتی به کسی که می خوام بفروشم مناسب تر باشه ) چهار هسته ایی رو بگیرم. و حالا دوباره این سئوال فلسفی پیش می یاد که برای این 80 هزار توما کجا چاه بکنم .

اما سئوال آخر با توجه به :

.مدل CPU که هم قیمت اون CPU مدل AMD باشه Intel Core2 Duo E7200 @ 2.53GHz است .گرچه من قیمت دقیق این مدل رو تو بازار نمی دونم ولی اگه ارزون تر نباشه گرون تر نیست و من فکر می کنم با اختلاف قیمت 10 تا 15 توما ارزون تر هم باشه دلیل ام هم اینه که مدل Intel Core 2 Duo E7300 - 2.66GHz قیمت حدود 116 تومان داره که یک مدل بعد از e7200 است .
من قیت این مدل از این سایت بدست آوردم گرچه این سایت کمی گران فروش ( در حد 5 تا 6 هزار تومان ولی قیمت خیلی نزدیک قیمت واقعی ). که فکر کنم قیت اصلی اش کمی ارزان تر باشه . حالا اگه یک سری به سایت http://www.anandtech.com/bench/default.aspx?b=2 (البته دقیقا این مدل نیست و اما مدل ها بالاتراش از این CPU که نوشتم پر قدرت هست رو مقایسه کرده که بازم intel سر بلند شده البته اینم بگم که قبول دارم که احتمال داره که اون ها رو تو شرایطی تست کرده باشن که intel بهتر جواب بده چون تست کلی اش موارد رو ننوشته )معیار این سایت مبزنید می بینید که این CPU(منظورم همون مدل AMD که گفتید) تغریبا کارایی معادل e7200 داره اما با قیمت بیشتر (رتبه  143برای x4 9650 و رتبه 157 برای  e7200 ) . درسته که این قیت زیاد نیست ولی همین ذره ذره هاست که قیمت کامپیوتر زیاد می کنه تازه این پول بابت هیچی صرف می شه من بیشتر دوست دارم این پول صرف LCD یا یک منبع تغذیه کم صدا کنم . حتی اگه در حدود 5 درصد هم بهتر بود ( که البته نیست) برای من فرقی نداشت چون اساسا این مقدار سرعت در عمل به چشم نمی یاد ولی LCD بزرگتر و یا ... خیلی به چشم می یاد.(فرق هر اینچ بزرگتر تغریبا همون 10 تا 15 هزار تومان که خیلی بیشتر به چشم می یاد). این یک مطلب بود که می خواستم بگم اما مطلب دیگه که می خوام بگم ، socket های CPU َمدل AMD است . هماطور که می دونید AMD هر وقت سرش درد می کنه یک Socket جدید به بازار می ده. این کارش این مشکل ایجاد می کنه که برای هر بار ارتقا شما مجبور می شید که Motherboard رو هم عوض کنید که این یک اشکال دیگه از این جور CPU هاست . یک مشکل دیگه که CPU های AMD داره ( البته این رو قدیم ها می گفتن و من الان نمی دانم که درست هست یا نه ) اینه که کلا CPU های AMD نسبت به CPU های Intel حرارت بیشتری تولید می کنند. به همین دلیل نیاز با فن پر قدرت تر داره و فن پرقدرت تر مساوی صدای بیشتر و چون یکی از استفاده های این کامپیوتر برای Download می باشد باید شبانه روز روشن باشه و به همین دلیل اگه صدای این کامپیوتر زیاد باشه من شب ها هم باید بیدار باشم که این خودش یک نکته منفی محسوب بشه . من حاضرم حتی کارایی ( همون 5 درصد که گفتم ) رو هدر کنم اما شب ها خوب بخوابم . علاوه براین ها CPU های AMD مصرف بیشتری دارن . گرچه این مقدار زیاد نیست اما اگه قرار باشه یک کامپیوتر همیشه روشن باشه فکر کنم که مبلغ قابل توجهی بشه ( با توجه به این که دولت می خواد یارانه ها رو ورداره و هر چی مصرف بالا بره قیمت تساعدی زیاد میشه البته این حرف شاید یکمی خسیسانه و حتی غیر واقعی باشه ) تازه من شنیدم که چون CPU های AMD کمتر فروش می رن (منبع برای کمتر فروش رفتن پردازنده ها http://www.cpubenchmark.net/market_share.html ) به همین دلیل از Mothergboar هاش کمتر ساخته می شه که این خودش باعث می شه که Motherboar هاش نسبت به شرکت رقیب کم تر به صرف باشه و در نتیجه قیمت اش بالاتر باشه و به نوعی ارزان تر بودن CPU هاشو تو Motherboar جبران می کنه ( تازه تو این مورد CPU هاش گران تر هم هست) در ضمن این نوع CPU داره که هنوز از همون فن آوری 65 نانو متری استفاده می کنه اما Iintel از فن آوری 45 نانو متری استفاده می کنه البته شاید این یکی زیاد دلیل خوبی نباشه .
حالا با این همه حرف ها چرا AMD ؟ البته من برای خرید AMD دلایل خودم رو دارم اما بعضی از اون ها با توجه به شرایط خودم هست نه شرایطی که برای هر کس می تونه صدق کنه . خوشحال می شم که دلایل شما رو هم بشنوم .
« آخرین ویرایش: 27 تیر 1388، 12:18 ب‌ظ توسط MNL »

آفلاین HardyLaity

• Hero Member
  • *
« پاسخ #17 : 27 تیر 1388، 04:00 ق‌ظ »
سلام

لینکها مشکل داره نتونستم پاور ها رو ببینم  :(

در مورد کیس و پاور یه سری اینجا بزن سبز سبزن  ;)

http://forum.sakhtafzar.com/showthread.php?t=1082

اونجا بچه‌های وارد و با مرامی داره احتمالا بهتربن راهنمائی رو میگیری  ;)

در مورد مسئله صدا شما بهترین قطعات رو هم بگیرید نمیتونید در کنارش بخوابید ، دلیل چیه ؟ دلیل صدای باد هستش . الان کیس اصلیم که معمولا شبانه روز کنار دستمه آخرین تکنولوژی سکوت رو داره ( باند شنوائی من متاسفانه 11/10 هستش یعنی یکم اونور تر از نرمال میشنوم ) وتقریبا هیچ صدائی به جز وزش باد نمیشنوم ولی این باز آزار دهندس موقع خواب . این رو گفتم که بعدا تو ذوقت نخوره  :P

بهتون پیشنهاد میدم همونطور که خودتون هم فرمودید به دنبال کیس ساکت برید ( تو لینک بالا حتما چیزای خوبی پیدا میکنید )

رم هم بنده منظورم دوال چنل بود . فردا هم به احتمال قوی توی بازار هستم قیمت میلیمتریشو میتونم بهتون بدم . ( این مدت مرتب خرید داشتم پاتریت دوال چنل یعنی ۲ تیغه ۱ گیگی از ۲۴ تا ۲۷ خرید داشتم ) البته یک سری رمهای ویژه هم هست که مخصوص آور کلاک هستش ( که معمولا هیت سینکهای بزرگی داره ) اونها حوالی اون قیمت هستش که فرمودید به بالا

اگر دستتون بازه برای هزینه کردن اولین چیزی که بهتون فاز میده یه فن خوب هستش . cpu رو ترای بخرید ( یعنی بدون فن ) و یک فن درست درمون بگذارید روش . این کار ۲ تا حسن داره .

اول اینکه اینجور فنها صدای کمتری تولید میکنند

دوم اینکه دمای کمتر cpu و طول عمر بیشتر رو باعث میشن

این لینکهائی که دادید رو دیدم ولی نفهمیدم کجاش اینتل سر فراز شده  :D اون 7200 یا 7300 که جلوی فنوم بوق زدن رفتن جاده خاکی  :D یک مقدار دقیقتر بشیم میبینیم از نظر تعداد هسته ، میزان کش و پرفورمنس اختلاف زیادی با هم دارن

شما یه اشتباه کوچیک کردین 9650 از 9550 بالاتر نیست بلکه ضعیفتره ، دقت بفرمائید 9550 بارم 199 گرفته  :P

اون passmark رو خوب اومدی ، یکی از منابع خوب برای بنچمارکه . اینجا بارم این ۳ تا cpu رو که روشون شک داری رو از اونجا استخراج میکنیم

Intel Core2 Duo E7200 @ 2.53GHz                                          1691

Intel Core2 Duo E7300 @ 2.66GHz                                      1789

AMD Phenom 9550 Quad-Core                                             2476

http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php

خوب یه نکته هم بگم در مورد مصرف ، با تکنولوژیهای جدیدی که مادربردها و cpu ها دارند شما زیاد نگران مصرف نباشید چون اتوماتیک مصرفشون تو زمان بی کاری یا کم کاری بشدت میاد پائین ( مثل مواقعی که فرمودید دارید دانلود میکنید )

بحث مین بردها و قیمتشون رو هم به نظرم اصلا درست نگفتید ، قیمتهای بازار رو خودتون چک کنید متوجه میشید

این ۲ روزه قیمتها رو کامل میگیرم و بهتون میگم

پینوشت : نمیدونم این مبحث ما با قوانین و منش سایت مشکلی داره یا نه . لطفا اگر فاصله گرفتیم و این مطالب جاشون توی این فروم نیست مدیران و ناظرین بهم گوشزد کنند .

آفلاین MNL

• Newbie
  • *
  • ارسال: 10
« پاسخ #18 : 27 تیر 1388، 02:30 ب‌ظ »
سلام

لینکها مشکل داره نتونستم پاور ها رو ببینم  :(

در مورد کیس و پاور یه سری اینجا بزن سبز سبزن  ;)

http://forum.sakhtafzar.com/showthread.php?t=1082

اونجا بچه‌های وارد و با مرامی داره احتمالا بهتربن راهنمائی رو میگیری  ;)

در مورد مسئله صدا شما بهترین قطعات رو هم بگیرید نمیتونید در کنارش بخوابید ، دلیل چیه ؟ دلیل صدای باد هستش . الان کیس اصلیم که معمولا شبانه روز کنار دستمه آخرین تکنولوژی سکوت رو داره ( باند شنوائی من متاسفانه 11/10 هستش یعنی یکم اونور تر از نرمال میشنوم ) وتقریبا هیچ صدائی به جز وزش باد نمیشنوم ولی این باز آزار دهندس موقع خواب . این رو گفتم که بعدا تو ذوقت نخوره  :P

بهتون پیشنهاد میدم همونطور که خودتون هم فرمودید به دنبال کیس ساکت برید ( تو لینک بالا حتما چیزای خوبی پیدا میکنید )

رم هم بنده منظورم دوال چنل بود . فردا هم به احتمال قوی توی بازار هستم قیمت میلیمتریشو میتونم بهتون بدم . ( این مدت مرتب خرید داشتم پاتریت دوال چنل یعنی ۲ تیغه ۱ گیگی از ۲۴ تا ۲۷ خرید داشتم ) البته یک سری رمهای ویژه هم هست که مخصوص آور کلاک هستش ( که معمولا هیت سینکهای بزرگی داره ) اونها حوالی اون قیمت هستش که فرمودید به بالا

اگر دستتون بازه برای هزینه کردن اولین چیزی که بهتون فاز میده یه فن خوب هستش . cpu رو ترای بخرید ( یعنی بدون فن ) و یک فن درست درمون بگذارید روش . این کار ۲ تا حسن داره .

اول اینکه اینجور فنها صدای کمتری تولید میکنند

دوم اینکه دمای کمتر cpu و طول عمر بیشتر رو باعث میشن

این لینکهائی که دادید رو دیدم ولی نفهمیدم کجاش اینتل سر فراز شده  :D اون 7200 یا 7300 که جلوی فنوم بوق زدن رفتن جاده خاکی  :D یک مقدار دقیقتر بشیم میبینیم از نظر تعداد هسته ، میزان کش و پرفورمنس اختلاف زیادی با هم دارن

شما یه اشتباه کوچیک کردین 9650 از 9550 بالاتر نیست بلکه ضعیفتره ، دقت بفرمائید 9550 بارم 199 گرفته  :P

اون passmark رو خوب اومدی ، یکی از منابع خوب برای بنچمارکه . اینجا بارم این ۳ تا cpu رو که روشون شک داری رو از اونجا استخراج میکنیم

Intel Core2 Duo E7200 @ 2.53GHz                                          1691

Intel Core2 Duo E7300 @ 2.66GHz                                      1789

AMD Phenom 9550 Quad-Core                                             2476

http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php

خوب یه نکته هم بگم در مورد مصرف ، با تکنولوژیهای جدیدی که مادربردها و cpu ها دارند شما زیاد نگران مصرف نباشید چون اتوماتیک مصرفشون تو زمان بی کاری یا کم کاری بشدت میاد پائین ( مثل مواقعی که فرمودید دارید دانلود میکنید )

بحث مین بردها و قیمتشون رو هم به نظرم اصلا درست نگفتید ، قیمتهای بازار رو خودتون چک کنید متوجه میشید

این ۲ روزه قیمتها رو کامل میگیرم و بهتون میگم

پینوشت : نمیدونم این مبحث ما با قوانین و منش سایت مشکلی داره یا نه . لطفا اگر فاصله گرفتیم و این مطالب جاشون توی این فروم نیست مدیران و ناظرین بهم گوشزد کنند .

سلام

من هم امیدوارم که از منش و قوانین سایت فاصله نگرفته باشیم اما با این حال من بحث مشابه رو تو سایت زیاد مشاهده کردم مثل :

http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,8176.0.html
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,262.0.html
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,6975.0.html
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,6802.0.html
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,10320.0.html
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,8646.0.html
تازه فکر کنم بازم اگه بگردیم مطالب مشابه پیدا می شه .

حالا ادامه بحث خودمون

لیک هایی که فرمودید رو اصلاح کردم .
در مورد لینک که دادید واقعا ممنونم ولی این سایت یک مشکلی داره و اون این که واقعا سبز سبز هستند . (فکر علت این باشه که بیشتر کسانی توش باشند یک جورایی به Green وصل هستند مثلا همین آقای عمرانی مسئول R&D شرکت می باشه) البته منظورم این نیست که پیشنهاد شون بد باشه و یا این که غرض و مرضی داشته باشند ولی فکر می کنم که تعصب بیش از حد روی Green ( البته واقعا Green منبع تغذیه خوبی می سازه اما شاید تو بعضی مدل ها بهترین نباشه )مانع از این می شه که محصولات خوب خارجی مثل Cooler Master  و یا ACBEL رو پیشنهاد بدن . اما با این حال برای خرید Power سبز مرجع خوبی محسوب می شه .

در مورد صدا باید بگم که خوشبختانه من مثل شما اینقدر به صدا حساس نیستم . و فکر کنم با یک Power کم صدا و یک Case خوب مشکلم حل بشه .
اما در مورد fan مربوط به CPU باید بگم به نظر بنده این Fan نسبت به Fan منبع تغذیه زیاد صدا تولید نمی کنه (درسته که اصلا هم بی صدا نیست ) مخصوصا که Main board های امروزه سرعت fan با توجه به گرمای CPU تنظیم می کنند و همچنین فکر بخش اعظم صداشو Case بگیره.
من خودم یک بار دونه دونه Fan های مربوط به بقل Case و Power و CPU رو نگه داشتم دیدم که اکثر صدا مال همون Power هست . یک چیز دیگه هم در مورد Fan مربوط به CPU هست اونم اینه که فکر می کنم واقعا AMD Fan آشغال رو CPU هاش نمی ذاره اصولا شما صدای Fan رو زیاد نمی تونید کم کنید . در مورد طول عمر هم باید بگم فکر نکنم فرق زیادی بکنه ( مخصوصا این که fan که روش هست Fan استاندارد محسوب می شه )  شاید 10 سال بکنه 20 سال تازه اگه حتی 2 سال هم دوام بیاره برای من کافی چون تو این مدت هم گارانتی داره ( 2 سال اش مطمئن نیستم ولی فکر کنم حداقل یک سال گارانتی داشته باشه ) بعد از این مدت قیمت به 1/3 حالت عادی کاهش پیدا می کنه که واقعا قیمت کمی محسوب می شه .
اما بریم سراق مقایسه شما این مدل Intel Core 2 Quad Q9550 - 2.83GHz - 45 nm با این مدل AM2+ Phenom 9550 - 2.2GHz اشتباه گرفتید . همانطور که گفتید از همه لحاظ بهتره ( هم Clock  هم نسل هسته هاش هم تکنولوژی ساخت و هم فرکانس کاری اش )مخصوصا قیمت اش که 245 هزار تومان هست  :P
حالا می گم چرا e7200 همون e7330 هست و هم x4 9550 همون 9650 هست علت اینه که این جفت ها از نظر Cash و نسل هسته یکی هستند و فقط یه مقدار ناچیز تو Clock باهم فرق دارن برای اولی 0.13 گیگا هرتز و برای دومی 0.1 گیگا هرتز 
منبع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Core_(microarchitecture)
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_AMD_Phenom_microprocessors
 فکر کنم به همین علت باشه که تو خیلی از review ها اصولا یکی از دوتا هست .اما گه یک سری به سایت http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php بزنی می بینی که که 9550 رتبه 77 رو داره اما 9650 رتبه 72 (تفاوت شون تو توان خیلی نزدیک هم  هست ) پس فقط کمی 9650 بهتره .
اما حالا بگم چرا رتبه بندی سایت بالا قبول ندارم . علتش  هم اینه که تو این سایت فقط یک جور مقایسه کرده و اصولا مقایسه رو تو موارد مختلف انجام نداده (مثلا مقایسه رو تو موارد کاربردی مثل Encode کردن با فلان نرم افزار ) احتمالا تو یک تستی بوده که CPU های مال AMD بهتر جواب داده ( احتمالا یکجوری دست سایت تو دست AMD بوده  ::)  )
اما تو سایت :
http://www.anandtech.com/bench/default.aspx?b=2
http://www.tomshardware.com/charts/desktop-cpu-charts-q3-2008/Photoshop-CS-3,826.html

این خبرها نیست و اصولا تست رو تو موارد مختلف انجام داده .
تازه یک مشکل دیگه هم AMD داره که Cash کمتری نسبت به intel داره .
علاوه بر این ها هنوز مشکل گرما ، تکنلوژی ساخت ، socket و... پابرجاست .

در مورد قیمت ها ممنون البته به احتمال زیاد من هم فردا می رم کامپیوتر بخرم فقط رو LCD و کیس و Power یکمی شک دارم . اما برای بقیه شون هر کدوم چندتا انتخاب خوب دارم.

راستی چند پست قبلی تون گفت بودید در مورد sli و کراس فایر گفته بودید که کارت گرافیکی های خاصی این کار رو انجام می دن من فکر می کنم که احتمالا شما این خاصیت رو با کراس فایر کردن های سابق اشتباه گرفته باشید چون که این Chipset به طور مجازی این کار رو انجام می ده و نه مثل سابق با متصل کردن دوتا کارت گرافیکی از قسمت بالا به هم .
برای اطلاعات بیشتر به توضیحات مربوط به ATI Hybrid Graphics  در این لینک  http://en.wikipedia.org/wiki/AMD_700_chipset_series مراجعه کنید.
البته شاید من اشتباه کنم ولی اگه هنوز رو حرفتون هستید لطفا بگید که کجا این مطلب رو خوندید .

با تشکر

آفلاین Tahmooreth

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 366
  • یــاد بـاد
« پاسخ #19 : 11 امرداد 1388، 08:25 ب‌ظ »
سلام به همگی
بنده قصد دارم یک سیستم نو بخرم ولی همین اولین قدم موندم.با بودجه 70 هزار تومان دو گزینه برای خرید CPU دارم که واقعا گیج شده ام که کدام را انتخاب کنم و سیستم را بر اساس اون جمع کنم.
AMD Athlon 64 X2 7750 2.7 Ghz  یا  Intel Pentium Dual core E5200 2.5 Ghz
همانطور که گفتم قیمت این دو یکسان است.مشکل من اینجاست که نمی دانم کدام برای لینوکس(خصوصا اوبونتو) بهتر و سازگار تر است؟
ضمنا علاوه بر اینکه در مورد این دو CPU نظر میدهید بفرمایید پیشنهاد شما برای یک مادربورد بی دردسر و سازگار با لینوکس چیست؟(تا سقف 100 هزار تومان)
ممنونم

آفلاین HardyLaity

• Hero Member
  • *
« پاسخ #20 : 12 امرداد 1388، 02:02 ق‌ظ »
سلام به همگی
بنده قصد دارم یک سیستم نو بخرم ولی همین اولین قدم موندم.با بودجه 70 هزار تومان دو گزینه برای خرید CPU دارم که واقعا گیج شده ام که کدام را انتخاب کنم و سیستم را بر اساس اون جمع کنم.
AMD Athlon 64 X2 7750 2.7 Ghz  یا  Intel Pentium Dual core E5200 2.5 Ghz
همانطور که گفتم قیمت این دو یکسان است.مشکل من اینجاست که نمی دانم کدام برای لینوکس(خصوصا اوبونتو) بهتر و سازگار تر است؟
ضمنا علاوه بر اینکه در مورد این دو CPU نظر میدهید بفرمایید پیشنهاد شما برای یک مادربورد بی دردسر و سازگار با لینوکس چیست؟(تا سقف 100 هزار تومان)
ممنونم

سلام

همونطور که قبلا هم صحبت زیاد شده لینوکس با قطعات شناخته شده تقریبا هیچ مشکلی نداره

این که میفرمائید سازگاری مشکلی نخواهید داشت

e5200 اینتل امروز حدود ۸۰ قیمت میخورد ، cpu ای که خودم گرفتم و به شما هم پیشنهاد میدم amd 7850 be هستش ( اینتل ۲ مگ l2 کش داره و amd  دو مگ l3 کش به اضافه ۱ مگ l2 ) البته در حالت نرمال تقریبا از لحاظ قدرت یکی هستند ولی توی آور کلاک فکر کنم amd بهتر عمل کنه

توی این cpu ها تقریبا قدرت یکسانه انتخابتون میتونه سلیقه‌ای باشه ( به نظرم بین 7750 و e5200 که گفتید صرفه با اینتل باشه )

در مورد مادربرد اگر امکان داره یکم بیشتر توضیح بدین ، گرافیک آنبرد میخواهید یا نه و اینکه چه استفاده‌ای از سیستم میکنید

اگر اینتل انتخاب کردید یکی از شاهکارهائی که توی ضمینه مادربرد وجود داره abit ip35 pro هستش ، برنده ۱۰ ها جایزه که واقعا سلطان برازندش هستش ( البته مادربرد abit دیگه تولید نمیشه ولی خوشبختانه از این مین هنوز توی بازار هستش )

البته یکم از سقفی که فرمودید بالاتره حدود ۱۱۰-۱۲۰ قیمت داره ولی فکر کنم ارزشش رو داشته باشه ( من با یدونه از این مین cpu e5200 اینتا رو بدون افزایش ولتاژ تبدیل به 3.6GHz کردم و ۷/۲۴ دارم بدون مشکل ازش استفاده میکنم ، کرایسیس و اساسیس کرید رو هم باهاش تموم کردم  :D )

موفق باشید

آفلاین Tahmooreth

• Sr. Member
  • *
  • یــاد بـاد
« پاسخ #21 : 12 امرداد 1388، 08:08 ب‌ظ »
سلام
ضمن تشکر از راهنمایی های شما عرض کنم که من قصد دارم یک کارت گرافیک Geforce 9600 GT بخرم. با توضیحات شما احتمال زیاد E5200 را میخرم.
ضمنا برای E5200 چه معماری توزیع استفاده می شود؟x86 یا x86_64 ?
سوال من این است که در کل کدام برند ها برای مادربورد برای لینوکس پیشنهاد می شوند؟ASUS یا GIGABYTE یا MSI  و غیره؟دوستان در این مورد چه تجربه هایی دارند؟
متشکرم

آفلاین HardyLaity

• Hero Member
  • *
« پاسخ #22 : 12 امرداد 1388، 10:55 ب‌ظ »
سلام
ضمن تشکر از راهنمایی های شما عرض کنم که من قصد دارم یک کارت گرافیک Geforce 9600 GT بخرم. با توضیحات شما احتمال زیاد E5200 را میخرم.
ضمنا برای E5200 چه معماری توزیع استفاده می شود؟x86 یا x86_64 ?
سوال من این است که در کل کدام برند ها برای مادربورد برای لینوکس پیشنهاد می شوند؟ASUS یا GIGABYTE یا MSI  و غیره؟دوستان در این مورد چه تجربه هایی دارند؟
متشکرم

سلام

به جای 9600GT که حدود ۱۳۰ قیمت میخوره پیشنهادم ati 4830 هستش رو پایه ۱۱۰ هم ۲۰ تومن ارزونتره هم قدرتش 60٪ بیشتره  ;) ( تو اکثر تستها از 9800GT و 8800GTX  هم بهتر بوده )

در مورد توزیع هم شما میتونید هر دو نسخه رو نصب کنید ولی چون نسخه ۳۲ بیتی هنوز خیلی متداول تره و ممکنه بعدا پکیجی بخواهید که نسخه ۶۴ بیتیش موجود نباشه ، ۳۲ بیتی رو پیشنهاد میدم

این برندها که گفتید همه خوبند ولی به نظرم گیگا به خاطر اسمش توی مادربردهای پائینش حدود ۱۰-۲۰ هزارتومن بیشتر از ارزشش واقعیش قیمت داره

توی مادربرد شما باز یکم ریزتر بشین فکر کنم نتیجه جالبی برسیم

ما الان ۳ مدل کلی مادر برد متداول داریم که از روی چیپستهای اونها مشخص میشن . intel - amd - nvidia

معمولا ما این نامها رو برای کارت گرافیک میشنویم ولی جالبه که بدونید مادربردها هم در واقع هسته مرکزیشون رو همین شرکتها میسازند و شرکتها یا به اصطلاح برندهای مادربرد ساز اینها رو روی بردهاشون نصب میکنند

برای همین شما اگر بخواهید به قدرت یه مادربرد واقف بشین اول باید قدرت چیپستهای پل شمالی و جنوبی اونها رو بدونید

برای مثال اول کار دنبال مقایسه  msi با گیگا نباشید ، قدرت  intel p35 رپ با amd 770 مقایسه کنید

طبق روال عادی گرونترین چیپستها معمولا مال اینتل هستند که هر چه جدیدتر باشند گرونترند ، amd و nvidia تقریبا توی یه رده قیمت قرار میگیرند

حالا شما یه چیپست انتخاب میکنید مثلا p45 intel و مقایسه میکنید با amd 770 به نسبت کارائی و هزینه‌ای که میخواهید انجام بدین یکیشون رو انتخاب میکنید

حالا تازه برند مادربرد مطرح میشه که هر شرکت با این چیپست چه چیزهای اضافی ارائه میده که شما انتخابش کنید

اگر آورکلاکر باشید دنبال هیت سینکهای جوندار میگردید ، اگر اهل موزیک باشید میبینید که کدام برند چیپست صوتی جدیدتر و بهتری روی برد گذاشته و ....

یک نکته که مهم هستش استفاده از خازنهای حالت جامد هستش که عمر طولانی برد رو نوید میده

امیدوارم تونسته باشم یکم مطلب رو باز کنم اگر باز جائیشو خواستید بفرمائید تا بیشتر توضیح بدم

پینوشت : متاسفانه سخت افزار جزو اپن سورس نیست ( چون باید بابتش پول بدیم  :D ) ولی اگر نباشه نرم افزار و اپن سورس هم بی معنی میشه

اگر دوستان میبینند که روی این مطالب سعی میکنم خیلی ریز و دقیق بشم به خاطر اونه که این مطالب اکثرا توی مجامع کامپیوتر گنگ هستش و برندها مثل تابو شدن . مشاهده میکنم که به دلیل نبودن اطلاعات توی این ضمینه بعضا دوستان بردهای قدیمی فلان برند رو به قیمتهای خیلی بالا خریداری میکنند ، که با همون میلغ یا حتی پائین تر میتونند بردی با امکانات خیلی بهتر تهیه کنند

« آخرین ویرایش: 12 امرداد 1388، 10:57 ب‌ظ توسط HardyLaity »

آفلاین snake

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 997
« پاسخ #23 : 13 امرداد 1388، 12:35 ب‌ظ »
سلام
بابا برو بچس فلسه رايانه!  =D>

اما در مورد كارت صدا هم من يه نكته بگم.(فكر كنم در اين مورد زياد بحث نشده باشه)
كارتهاي صداي كيتيو بهترين اينتخاب در محيط لينوكس هستند به چند دليل
اولا نمي دونم قبلا در مورد تاريخچه كيتيو چيزي نوشتم يا نه.كيتيو مبتكر سيستم توليد صداي Wavetable مي باشه كه در مقايسه با سيستم قديمي توليد صداي بوزر FM شركت ياماها مثل مقايسه سوار شدن بر ارابه و مسافرت با موشك مي مونه.
به همبن دليل در روزگاران گذشته خيلي از كارت هاي صدا  به صورت سازگار با soundblaster شركت كريتيو طراحي مي شدند بطوريكه sb compatible يك استاندارد در طراحي كارتهاي صدا شده بود.
به همين دليل لينوكس در ابتداي ورود به عنوان اولين سخت افزار هاي كامپتيبل اسم soundblaster رو يدك مي كشيد.
گرچه شركت معظم كريتيو همچنان به دنياي كد باز پشت كرده ولي بدليل در اختيار بودن ساختار دروني كارتهاي صداي اين شركت درايورهاي كد باز اون به راحتي در دسترسه.
به نظر من سري audigy  مخصوصا سري 2 zs يكي از بهترين انتخابهاي در دنياي اوبونتوست.
با تشكر

Linux is not a word,It's a SPRITE

آفلاین Tahmooreth

• Sr. Member
  • *
  • یــاد بـاد
« پاسخ #24 : 13 امرداد 1388، 07:36 ب‌ظ »
سلام
اول باید از شما دوستان عزیز HardyLaity و Snake تشکر کنم که من را راهنمایی می کنید.
در مورد کارت گرافیک Geforce 9600GT را در نظر گرفته ام چون در فروم های ایرانی و خارجی تقریبا می توان گفت که همه از سازگاری خوب محصولات Nvidia صحبت می کنند و از ATI زیاد تعریف نمی شود.تا آنجایی که دیده ام گفته می شود که درایور های کارت های انویدیا بهتر از درایور های کارت های ATI هستند. ولی جدا از این نظرات من خودم ATI را دوست دارم و اگر مطمئن باشم که با ATI در لینوکس و خصوصا در KDE مشکلی پیدا نمی کنم حتما یک ATI می خرم. تجربه و نظر شما در این مورد چیست؟
جناب HardyLaity  توضیحات خوبی در زمینه چیپست ها فرمودید که متشکرم.
در مورد کارت صدا فکر نمی کنم بودجه ام اجازه بدهد که کارت جداگانه بخرم.(به همون onboard اکتفا می کنم)
باز هم متشکرم

آفلاین sudotux

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2269
« پاسخ #25 : 13 امرداد 1388، 09:12 ب‌ظ »
سلام
اول باید از شما دوستان عزیز HardyLaity و Snake تشکر کنم که من را راهنمایی می کنید.
در مورد کارت گرافیک Geforce 9600GT را در نظر گرفته ام چون در فروم های ایرانی و خارجی تقریبا می توان گفت که همه از سازگاری خوب محصولات Nvidia صحبت می کنند و از ATI زیاد تعریف نمی شود.تا آنجایی که دیده ام گفته می شود که درایور های کارت های انویدیا بهتر از درایور های کارت های ATI هستند. ولی جدا از این نظرات من خودم ATI را دوست دارم و اگر مطمئن باشم که با ATI در لینوکس و خصوصا در KDE مشکلی پیدا نمی کنم حتما یک ATI می خرم. تجربه و نظر شما در این مورد چیست؟
در مورد کارت صدا فکر نمی کنم بودجه ام اجازه بدهد که کارت جداگانه بخرم.(به همون onboard اکتفا می کنم)
باز هم متشکرم

در اینکه ati 4830 خیلی بهتر از Geforce 9600GT هست شکی نیست ولی ati ( مخصوصا سری های جدید ) پشتیبانی و سازگاری خوبی ( فعلا ) در لینوکس ندارن تا حدی که به گزارش خیلی از کاربران حتی امگان لوگین به اوبونتو ۹.۰۴ حتی با مدل های قدیمی تر ati 4670 هم وجود نداره و کلا مشکلات و دردسرهای زیادی داره. البته ظاهرا با نصب درایور ATI Catalyst 9.7 از طریق خط فرمان مشکل لوگین و برخی مشکلات دیگه حل میشه. در مجموع Nvidia پشتیبانی بهتری داره و توسعه ی درایورهاش برای لینوکس خیلی سریعتر و بهتر هست.

در مورد کارت صدا هم باید بگم که اکثر مادربرد های جدید کارت صداهای آنبورد حرفه ای و چند کاناله دارن که نیاز های یک کاربر عادی رو به طور کامل برطرف می کنه. من خودم مادربرد Asus P5Q Pro دارم که کارت صدای حرفه ای 8 کاناله داره. به نظر من نیازی به خرید کارت صدا نیست.

آفلاین HardyLaity

• Hero Member
  • *
« پاسخ #26 : 13 امرداد 1388، 09:29 ب‌ظ »
سلام
باز هم متشکرم

سلام

والا تا به حال که نه با nvidia و نه با ati مشکلی نداشتم نمیدونم چرا بعضی از دوستان کار خودشون رو سخت میکنن  ???

هر کدوم از اینها درایوراشون توی مخازن هست حالا یکم قدیمی ولی عالی کار میکنه

شما هر کارت ati نصب کردید یه خط توی ترمینال بنویسید sudo apt-get install xorg-driver-fglrx وسلام  ;)

بنده از کارتهای ati که دقیق تست کردم hd 3200 و hd 2600 pro بوده که به راحتی به همین روش بالا نصب کردم و هیچگونه مشکلی هم باهاشون نداشتم . تا اول هفته دیگه هم اون 4830 به اضاه 3300 رو تست میکنم و خبر میدم ، ولی اطمینان دارم که هیچ مشکلی با اوبنو و کوبنتو ندارند

اگر بازی خور باشید ( که از انتخاب گرافیکتون مشخصه  :D ) تفاوت ۵۰-۶۰ ٪ خیلی باید براتون مهم باشه .

از اسنک عزیز هم تشکر میکنم و حرفشون رو کاملا قبول دارم کیفیت صدای کریتو واقعا عالیه ( راستی قیمت این کارت الان چه حدود هستش ؟ )

آفلاین HardyLaity

• Hero Member
  • *
« پاسخ #27 : 13 امرداد 1388، 09:41 ب‌ظ »
سلام
باز هم متشکرم

در اینکه ati 4830 خیلی بهتر از Geforce 9600GT هست شکی نیست ولی ati ( مخصوصا سری های جدید ) پشتیبانی و سازگاری خوبی ( فعلا ) در لینوکس ندارن تا حدی که به گزارش خیلی از کاربران حتی امگان لوگین به اوبونتو ۹.۰۴ حتی با مدل های قدیمی تر ati 4670 هم وجود نداره و کلا مشکلات و دردسرهای زیادی داره. البته ظاهرا با نصب درایور ATI Catalyst 9.7 از طریق خط فرمان مشکل لوگین و برخی مشکلات دیگه حل میشه. در مجموع Nvidia پشتیبانی بهتری داره و توسعه ی درایورهاش برای لینوکس خیلی سریعتر و بهتر هست.

در مورد کارت صدا هم باید بگم که اکثر مادربرد های جدید کارت صداهای آنبورد حرفه ای و چند کاناله دارن که نیاز های یک کاربر عادی رو به طور کامل برطرف می کنه. من خودم مادربرد Asus P5Q Pro دارم که کارت صدای حرفه ای 8 کاناله داره. به نظر من نیازی به خرید کارت صدا نیست.

سلام استاد

حرف شما حجت هستش برای بنده ولی جسارتا یه نکته میخوام عرض کنم

کارتهای سری 46xx کلا کارتهای نافرمیه (‌ حتی توی ویندوز هم بعضا شلنگ تخته میندازه ، چه برسه به لینوکس یا مک )

البته حرف شما از روی تجربه هستش و صحیح ، ولی تصور بنده اینه که سری 48xx مشکلی نداشته باشه

حالا معلوم میشه  ;D اگر مشکلی بود یه آموزش نصب آماتوری اگر سوادم قد بده براش مینویسم

در مورد کارت صدا هم حق با شماست برای کارهای معمولی همین چیپستهای ریل تک خوبه ، ولی توی بازی وقتی سیستم 5.1 یا بالاتر ببندی کارتهای کریتو آخرش یه چیز دیگن  ;)

باز هم از توجهتون تشکر میکنم

آفلاین sudotux

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2269
« پاسخ #28 : 13 امرداد 1388، 10:56 ب‌ظ »
سلام
باز هم متشکرم

سلام استاد

حرف شما حجت هستش برای بنده ولی جسارتا یه نکته میخوام عرض کنم

کارتهای سری 46xx کلا کارتهای نافرمیه (‌ حتی توی ویندوز هم بعضا شلنگ تخته میندازه ، چه برسه به لینوکس یا مک )

البته حرف شما از روی تجربه هستش و صحیح ، ولی تصور بنده اینه که سری 48xx مشکلی نداشته باشه

حالا معلوم میشه  ;D اگر مشکلی بود یه آموزش نصب آماتوری اگر سوادم قد بده براش مینویسم

در مورد کارت صدا هم حق با شماست برای کارهای معمولی همین چیپستهای ریل تک خوبه ، ولی توی بازی وقتی سیستم 5.1 یا بالاتر ببندی کارتهای کریتو آخرش یه چیز دیگن  ;)

باز هم از توجهتون تشکر میکنم

مشکل اینجاست که درایور اپن سورس ATI ( که بطور پیش فرض در اوبونتو ۹.۰۴ استفاده میشه ) , کارت گرافیک های جدید رو پشتیبانی نمی کنه. حتی درایور کد بسته ای که به طور پیش فرض در اوبونتو ۹.۰۴ وجود داره ( ATI Catalyst 9.4 )  و باید فعال بشه , کارت های جدید رو ساپورت نمی کنه. بنابراین نیاز هست که جدیدترین نسخه ی درایور کد بسته نصب بشه. از طرف دیگه من بعید میدونم که برتری 50-60 درصدی ati 4830 نسبت به Geforce 9600GT با این درایورهای ATI در لینوکس هم صادق باشه. نتایج اکثر بنچمارک های موجود در ویندوز انجام شده و فکر نمی کنم برای لینوکس هم درست باشه.

آفلاین HardyLaity

• Hero Member
  • *
« پاسخ #29 : 14 امرداد 1388، 02:31 ق‌ظ »
سلام

والا حسین جان 4870x2 رو راحت نصب کردم البته زیاد پیلش نشدم ولی راحت درایور رو دانلود کردم از سایت amd و نصبش کردم یادم نمیاد که درایورهای مخازن رو هم روش تست کردم یا نه   :oops:

در مورد اختلاف هم باهاتون موافق نیستم gpu ، gpu هستش قدرتش که کم و زیاد نمیشه   ???

توجه داشته باشید که رزولیشن برای کارت ati خیلی بالاتر از تست nvidia هستش ( در تست یکسان فکر کنم اختلاف نزدیک به ۱۰۰ ٪ میشد   ;) )

حالا اگر بهم اجازه بدی توی همین چند روزه یه تست اساسی میکنم و گزارشش رو تقدیم میکنم

منابع عکسها

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=sapphire_hd4830&num=1

و

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=asus_9600gt&num=1

باز هم از جسارتم پوزش میخوام اگر برداشتم اشتباه هستش از ریویوها ممنون میشم بهم گوشزد کنید
« آخرین ویرایش: 14 امرداد 1388، 02:53 ق‌ظ توسط HardyLaity »