انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: امنیت GNU-Linux یا Mac OSx  (دفعات بازدید: 10596 بار)

0 کاربر و 15 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 845
  • میلاد فشی
پاسخ : امنیت GNU-Linux یا Mac OSx
« پاسخ #30 : 07 آذر 1393، 10:24 ق‌ظ »
@ح.م
میشه اینطور بهش نگاه کرد؟
"
ویندوز از لینوکس آزادتره
با ادمین و غیر ادمین یکسان رفتار میکنه و کلا مساوات برقراره :)
"

البته من فکر میکنم.توی ویندوز برای استفاده روزمره از کاربر Limited یا Guest باید استفاده کرد.و کاربر Administrator را باید فقط برای اعمال تغییرات سخت افزاری یا نرم افزاری استفاده کرد.ولی متاسفانه شرکت Microsoft به طور پیش فرض در نصب ویندوز (تا ورژن ۷ مطمئن ام) برای شما کاربر Administrator میسازه.و شما خودتون باید یک کاربر Limited بسازید.
ولی فکر میکنم کاربرهای ویندوز از روز ازل یاد نگرفتن Administrator نباشند.و این عادت غلط در فرهنگ مایکروسافتی نهادینه شده.و همچنین فکر نمیکنم ویندوز مثل ***گنوو-لایْنِکس*** راهکارهای خوبی مثل sudo و gksudo و ... رو برای دسترسی به Administrator داشته باشه.فقط به صورت گرافیکی مثل Run as administrator رو من خاطرم هست.

***(همه میدونیم لینوکس درست نیست.اما من فکر میکنم تلفظ گنو-لینوکس هم درست نیست.بهتر نیست به لینوکس بگوییم «گنوو-لایْنِکس» و این فرهنگ غلط را ترویج ندهیم؟؟؟)***
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین محمودی فرد

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 253
« پاسخ #31 : 07 آذر 1393، 10:58 ق‌ظ »
اولا Rootkit ها برای نسخه های جدید لینوکس منقرض شدن و وجود ندارن !  عملا تا وقتی خود شما بهش دسترسی روت ندی هیچ غلطی نمی تونن بکنن ! اگر از منبع ناشناس برنامه گرفتید و نصبش کردید ، کسی جز خودتون رو ملامت نکنید ، لینوکس که نمی تونه آزادی شما را برای اجرای برنامه ها بگیره ! خودتون هستید که باید درک کنید که چقدر برنامه ای که دارید بهش دسترسی ریشه می دید مطمئن هست  :)
سلام . اولا این یکی مال 2 نوامبر 2014 هست و فکر نمیکنم منقرض باشد :
Xingyiquan Linux 2.6.x / 3.x Rootkit
    Posted Nov 2, 2014
    Authored by Sw0rdm4n | Site cr0security.com

Xingyiquan rootkit for Linux kernel versions 2.6.x and 3.x. It hides processes, files, directories, processes, network connections, adds backdoors, and more.
زیاد هم سرچ نکردم و بیتجربه و ناوارد  هم هستم ( خیلی بهتر از اینها وجود دارد )
2- برای دادن دسترسی روت نمیخواهد جای دوری بروید . کاربران همین انجمن برنامه های مختلف مثل کانکی منیجر و بسیاری از برنامه های دیگر را از راه های مختلف مثل لانچپد و سورس فورج سایت برنامه ها و... دانلود کرده و مشتاقانه به انها دسترسی روت میدهند . ممکن است سورس برنامه امن باشد کسی که کامپایلش کرده است چی ؟  برنامه های سورس بسته چطور ؟
3- همیشه به دسترسی روت برای جاسوسی نیاز نیست.
4-خود لینوکس هم بدون باگ نیست .
دانا کسی است که قدر خود را بشناسد ، و در نادانی انسان این بس که ارزش خویش نداند .

آفلاین AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 506
  • :(
« پاسخ #32 : 07 آذر 1393، 12:25 ب‌ظ »
هه! سورس با باینری چه فرقی میکنه؟ 
شما خودت با کامپایلر  برنامه نصب می کنی  کل برنامه رو مطالعه میکنی؟خوب معلومه نه!  بعدشم  سورس الوده به تروجان مجهز به روت کیت رو با دستای خودت کامپایل میکنی!
حالا باینری :
لازم نیست نیست کامپایل کنی , همینجوری تروجان مجهز به روت کیت نصب میشه لازم هم نیست الکی سر یه مشت ویروس خودتو خسته کنی!

تازشم اون روت کیت خفن که همه چیش هیدنه بدون نصب زورش به شبه یونیکس های قرن بیستم هم نمیرسه. مگر اینکه رمزت ۱۲۳۴۵۶۷۸۹۱۰ باشه بعد با یه اسکریپت رمز گشا  خودش نصب میشه حالتو میگیره!
تازه اگه خیلی بخوای کار امنیتی بکنی میری تو پکیجی که میخوای نصب کنی رو نگاه میکنی چیز مشکوکی دیدی حذف میکنی, بعد خیلی راحت ویروس نویس ضایع میشه

آفلاین VAHIDN

• Full Member
  • *
  • ارسال: 191
  • Kubuntu 16.04
    • پشتیبان فارسی انجمن ساز IPB
« پاسخ #33 : 07 آذر 1393، 01:08 ب‌ظ »
نقل‌قول
***(همه میدونیم لینوکس درست نیست.اما من فکر میکنم تلفظ گنو-لینوکس هم درست نیست.بهتر نیست به لینوکس بگوییم «گنوو-لایْنِکس» و این فرهنگ غلط را ترویج ندهیم؟؟؟)***
تلفظ رایج توی آمریکا لینِکس هست و توی دانشگاه ها که تدریس می شه اگر فیلم هاش رو توی یو تیوب نگاه کنید همین تلفظ می شه و تلفظ لایْنِکس خیلی کمتر استفاده می شه. بماند که بیشتر مردم ترجیح می دن خود تلفظی که توروالدز بکار می بره رو بگن.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 845
  • میلاد فشی
« پاسخ #34 : 07 آذر 1393، 04:20 ب‌ظ »
نقل‌قول
تلفظ رایج توی آمریکا لینِکس هست و توی دانشگاه ها که تدریس می شه اگر فیلم هاش رو توی یو تیوب نگاه کنید همین تلفظ می شه و تلفظ لایْنِکس خیلی کمتر استفاده می شه. بماند که بیشتر مردم ترجیح می دن خود تلفظی که توروالدز بکار می بره رو بگن.
تلفظی که آقای توروالدز به کار میبره چیه؟
بالاخره من گیج شدم.نمیدونم چی بگم !
گنوو لینوکس
گنو لینوکس
گنوو لایْنِکس
گنو لایْنِکس
گنو لینِکس
گنوو لینِکس
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4865
  • masoft قدیم
« پاسخ #35 : 07 آذر 1393، 05:22 ب‌ظ »
تلفظ درستش دقیقا «لینوکس» هستش!
منبع: ویکی‌پدیا

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
« پاسخ #36 : 07 آذر 1393، 07:16 ب‌ظ »
اولا Rootkit ها برای نسخه های جدید لینوکس منقرض شدن و وجود ندارن !  عملا تا وقتی خود شما بهش دسترسی روت ندی هیچ غلطی نمی تونن بکنن ! اگر از منبع ناشناس برنامه گرفتید و نصبش کردید ، کسی جز خودتون رو ملامت نکنید ، لینوکس که نمی تونه آزادی شما را برای اجرای برنامه ها بگیره ! خودتون هستید که باید درک کنید که چقدر برنامه ای که دارید بهش دسترسی ریشه می دید مطمئن هست  :)
سلام . اولا این یکی مال 2 نوامبر 2014 هست و فکر نمیکنم منقرض باشد :
Xingyiquan Linux 2.6.x / 3.x Rootkit
    Posted Nov 2, 2014
    Authored by Sw0rdm4n | Site cr0security.com

Xingyiquan rootkit for Linux kernel versions 2.6.x and 3.x. It hides processes, files, directories, processes, network connections, adds backdoors, and more.
زیاد هم سرچ نکردم و بیتجربه و ناوارد  هم هستم ( خیلی بهتر از اینها وجود دارد )
2- برای دادن دسترسی روت نمیخواهد جای دوری بروید . کاربران همین انجمن برنامه های مختلف مثل کانکی منیجر و بسیاری از برنامه های دیگر را از راه های مختلف مثل لانچپد و سورس فورج سایت برنامه ها و... دانلود کرده و مشتاقانه به انها دسترسی روت میدهند . ممکن است سورس برنامه امن باشد کسی که کامپایلش کرده است چی ؟  برنامه های سورس بسته چطور ؟
3- همیشه به دسترسی روت برای جاسوسی نیاز نیست.
4-خود لینوکس هم بدون باگ نیست .
اگر شما و هر کس دیگه ای بدون نیاز به دادن پسورد روت تونستن روت کیت نصب کنن ! من لینوکسم رو می اندازم دور می رم هرد نصب می کنم !
پ.ن می دونم درستش گنو لینوکس و گنو هرد هست ولی اینطوری راحت تر گفته می شه !
کسی نگفت لینوکس بی نقصه ولی باید قبول کرد که جامعه کاربری اعم از شرکت ها و هکر ها دارن لینوکس رو امن می کنن ولی تعداد کارمند های ماکروسافت چقدره ؟!‌
« آخرین ویرایش: 07 آذر 1393، 07:22 ب‌ظ توسط ح.م »
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین محمودی فرد

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #37 : 08 آذر 1393، 05:37 ب‌ظ »
اصلا چه کسی از امنیت در محیط ویندوز حرف زد ! مشکل ایجاست که کاربران انجمن مرتب میپرسند که چرا ما در لینوکس انتی ویروس های محبوب ویندوزی با عملکرد مشابه نداریم ! طرف یک کاسپرسکی اصل در ویندوز نصب میکند و بعد میگوید که حضرت فیل هم جلودارش نیست  ;D       
در حالی که این مثلا اینرنت سیکوریتی ها در لحظات حساس ( زمان نفوذ ) به سادگی bypass شده و شما را تنها میگذارند ! (به روش های مختلف میشود اینترنت سیکوریتی ها را بی اثر کرد که فقط یکی از آنها bypass است )   نکته دیگر اینکه شما با نصب انتی ویروس مثلا comodo در لینوکس یک ابزار اضافی با دسترسی روت نصب میکنید که خود این ابزار مثلا امنیتی میتواند خطر افرین باشد ! مثلا نفوذگر با فهمیدن وجود این انتی ویروس و علم به اینکه این ابزار دسترسی ریشه دارد ابتدا با استفاده از  باگ اینترنت سیکوریتی( مثل باگی که چند ماه پیش در سینماتیک گذارش شد ) به کمک یک اکس*پلو*یت  اول دسترسی آن اینترنت سیکوریتی را میگیرد بعد به کمک دسترسی روت این ابزار  روت کیت مذکور را نصب میکند   ;D  (البته این مثال bypass نبود. برای اشنایی  bypass antivirus را در گوگل و یو*تیو*ب سرچ کنید ).
« آخرین ویرایش: 08 آذر 1393، 09:21 ب‌ظ توسط محمودی فرد »
دانا کسی است که قدر خود را بشناسد ، و در نادانی انسان این بس که ارزش خویش نداند .

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #38 : 08 آذر 1393، 06:52 ب‌ظ »
نتیجه گیری من لینوکس بی نقص نیست ولی اگر شخصی تنظیمات درست به کار ببریم و از نصب برنامه های مشکوک بپرهیزم امن تر می شود.

آفلاین Риал Краесис

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1178
  • !!! I FIGHT FOR THE USERS
« پاسخ #39 : 08 آذر 1393، 11:19 ب‌ظ »
نتیجه گیری من لینوکس بی نقص نیست ولی اگر شخصی تنظیمات درست به کار ببریم و از نصب برنامه های مشکوک بپرهیزم امن تر می شود.
خوب عزیز من اگه همین شرایط هم در ویندوز اجرا بشه به هیچ وجه ویروس وارد سیستم نمیشه(به شخصه در برهه ای که از ویندوز استفاده میکردم (تغریبا تا قبل از یک سال پیش)اصلا درگیر ویروس و یا تروجان نشدم)

If you do not like Arch use Gentoo and just shut up
 and If you do not like Gentoo use Arch and shut up
finaly If you do not like either use Ubuntu and shut the f*** up

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19702
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #40 : 10 آذر 1393، 09:56 ق‌ظ »
خوب عزیز من اگه همین شرایط هم در ویندوز اجرا بشه به هیچ وجه ویروس وارد سیستم نمیشه(به شخصه در برهه ای که از ویندوز استفاده میکردم (تغریبا تا قبل از یک سال پیش)اصلا درگیر ویروس و یا تروجان نشدم)
جدّی؟ :D
این همه ویروس و تروجان و کرم و این‌ها که تو تأسیسات امنیتی کشورهای مختلف پیدا می‌شه و اون‌ها رو از پا می‌اندازه به این خاطره که همه‌ی متخصّصین اون‌ها سرجمع کم‌تر از شما ویندوز بلد بودن؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین محمودی فرد

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #41 : 10 آذر 1393، 06:22 ب‌ظ »
امنیت باید به صورت لایه ای باشد . لینوکس هم یک سیستم عامل چند لایه ای است   . بنده در این 15 سال کاربری ویندوز لایه ای ندیدم ! (منظورم یک فایروال نیست . منظورم این است که سیستم عامل از پایه باید ساختار لایه ای داشته باشد ) . شما اگر دسترسی  ie  یا notepad   را بگیرید کار ویندوز تمام است  :)  دست روی هر چیزی بگذارید پرمیشن  Write, Execute دارد  ;D (اصلا نمیدانید کجایش را بگیرید که نمیرد )
گرچه معتقدم حتی لینوکس روت شده ی اپدیت از جهاتی امنیتش از ویندوز بهتر است .
« آخرین ویرایش: 10 آذر 1393، 06:30 ب‌ظ توسط محمودی فرد »

آفلاین Риал Краесис

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1178
  • !!! I FIGHT FOR THE USERS
« پاسخ #42 : 11 آذر 1393، 01:14 ق‌ظ »
جدّی؟ :D
این همه ویروس و تروجان و کرم و این‌ها که تو تأسیسات امنیتی کشورهای مختلف پیدا می‌شه و اون‌ها رو از پا می‌اندازه به این خاطره که همه‌ی متخصّصین اون‌ها سرجمع کم‌تر از شما ویندوز بلد بودن؟
اول از همه لطفا مغلطه نکنید من همچین ادعایی نکردم.
اینکه سیستم من ویروس نگرفته تنها ناشی از رعایت یه سری گزینه هاي واقعا معمولی بوده و(شاید عدم توانایی شما در مدیریت دیتا های ورودی و خروجی به سيستمتون منجر شده اینجور مسخره کنيد و واقعا متاسفم برای اون دسته از دوستانی که فقط بلدند کور کورانه از چیزی جانبداری بکنند و معایب اون رو نبينند و حتی بدتر اگر سیستم های رقیب مزایایی هم داشته باشند منکر آن شوند) به نظر من هیچ سیستم عاملی نمیتونه مدعی امنیت کامل بشه و بیشتر به نوع استفاده شما از سیستم مربوطه.

If you do not like Arch use Gentoo and just shut up
 and If you do not like Gentoo use Arch and shut up
finaly If you do not like either use Ubuntu and shut the f*** up

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #43 : 11 آذر 1393، 06:18 ق‌ظ »
بحث اولیه در امنیت این است که شخصی که می خواهد امنیت شما را تامین کند صداقت داشته باشد و با سازمان های جاسوسی رفیق شفیق نباشد  :D روابط شرکت ماکروسافت و NSA کاملا واضح است ! جدای از این بحث ها استفاده این همه هکر از لینوکس خودش نشان اوج امنیت این سیستم عامل است ، و تلاش NSA برای چپاندن در پشتی در لینوکس و جواب قاطع لینوس تروالدز شاهد بر این ماجراست که NSA که اینقدر در سیستم عاملی که این همه تعداد کاربرانی کمی دارد قصد نفوذ دارد لابد باقی سیستم عامل ها را قبلا تصاحب کرده است  :D

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19702
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #44 : 11 آذر 1393، 06:43 ق‌ظ »
اول از همه لطفا مغلطه نکنید من همچین ادعایی نکردم.
اینکه سیستم من ویروس نگرفته تنها ناشی از رعایت یه سری گزینه هاي واقعا معمولی بوده و(شاید عدم توانایی شما در مدیریت دیتا های ورودی و خروجی به سيستمتون منجر شده اینجور مسخره کنيد و واقعا متاسفم برای اون دسته از دوستانی که فقط بلدند کور کورانه از چیزی جانبداری بکنند و معایب اون رو نبينند و حتی بدتر اگر سیستم های رقیب مزایایی هم داشته باشند منکر آن شوند) به نظر من هیچ سیستم عاملی نمیتونه مدعی امنیت کامل بشه و بیشتر به نوع استفاده شما از سیستم مربوطه.

نکته اینه که شما هرگز و به هیچ عنوان نمی‌تونی در سیستم‌عاملی که برای نا امن بودن طرّاحی شده امنیت داشته باشی. قرار نیست همه‌ی مشکلات و برافزارها و ویروس‌ها و تروجان‌ها نمود بیرونی داشته باشن که متوجّهش بشی! مطمئن باش در زیر هر ویندوز سالمی، حتا ویندوزی که تازه نصب شده و به شبکه هم وصل نیست، ده‌ها بدافزار در حال انجام کارشون هستن. این رو من از خودم نمی‌گم. جناب اسنودن از جونش مایه گذاشت برای اثبات این حرف‌ها و تو داری با این چیزی که می‌گی تمام تلاش‌های اون رو بر باد می‌دی.
بله، «هیچ سیستم عاملی نمیتونه مدعی امنیت کامل بشه»، ولی این که دزد قفل خونه رو بشکنه و بیاد تو فرق داره با این که از قبل یه کپی از کلید رو به دزد داشته باشن تا هروقت خواست بدون مشکل بیاد و بره
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن