انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

آیا شما موافق قانون منع ترویج نرم افزار غیر آزاد (قانون ۵ انجمن) هستید ؟

بله
23 (35.9%)
خیر
41 (64.1%)

مجموع آرای اعضا: 64

بستن رای گیری: 21 فروردین 1394، 04:35 ب‌ظ

نویسنده موضوع: آیا شما موافق قانون منع ترویج نرم افزار غیر آزاد هستید ؟  (دفعات بازدید: 28238 بار)

0 کاربر و 13 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
۳-در صورتی که ما یک نرم افزار معادل مثلا برای متلب نداشته باشیم اون وقت باز هم راهنمای راه اندازی توی اوبونتو نمی تونه مفید باشه ؟
چرا.. هیچ‌وقت نرم‌افزارهایی که معادل آزاد نداشتن در انجمن قفل یا حذف نشدن. نمونه‌اش این همه موضوع درباره‌ی استیم که خود مدیران هم توش راهنمایی کردن. ولی وقتی نمونه‌ی آزادش هست، وظیفه‌ی ما اینه که از اون نمونه‌ی آزاد در برابر نمونه‌ی انحصاری که پول/سرمایه/تبلیغات داره حمایت کنیم

من حرف شما رو اینطوری تعبیر می کنم ، ما هر کاری دلمون بخواد انجام می دیم و کاربرها هم هیچ ارزشی برامون ندارن و شما اگر این قانون رو دوست ندارید می تونید برید بیرون !  [-(
اشتباه من این بود که فکر می کردم مدیریت اینجا ذره ای به نظر کاربرهاش اهمیت می ده
در دموکراتیک‌ترین کشور دنیا هم هیچ‌وقت قانون اساسی با نظر مردم تغییر نمی‌کنه، چه برسه به نرم‌افزار آزاد که هیچ‌گاه ادّعای دموکراسی نکرده. وگرنه الآن نباید این همه توزیع می‌داشتیم، فقط اونی برنده بود که تعداد کاربرهاش بیش‌تر باشن و بقیه باید از بین می‌رفتن.

فکر می کنم این حق رو داشته باشم که پست هام باعث تقویت جایی مثل اینجا نشه  :)
خب نه، چون موقع ثبت‌نام در انجمن شرایط رو خوندی و اعلام کردی که باهاشون موافقی. هر مطلبی که این‌جا گذاشته می‌شه متعلّق به دامنه‌ی عمومیه و هیچ‌کس، چه نویسنده ی اون و چه گرداننده‌ی انجمن حقّی بر اون‌ها ندارن.

نه اینجا مال گنویی هاس ! اصلا جایی واسه اوبونتو نیست ، اگر خود اون کسی که این هاست رو هم بهشون داده بگه اینکار اشتباهه باز هم دست بر نمی دارن ، کاسه داغ تر از آشه همینه دیگه
قوانین انجمن قبل از نهایی شدن به تأیید کمیته‌ی جوامع کاربری اوبونتو رسیده و اون‌ها هیچ مشکلی با این بند نداشتن
« آخرین ویرایش: 22 آذر 1393، 01:04 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317

آفلاین kalpase

• Newbie
  • *
  • ارسال: 10
خاطرم هست اون قدیمها توی انجمن‌های اختصاصی نرم‌افزار آزاد (مرحوم تکنوتاکس) یک جمله رو زیاد می‌دیدم.
ابتدا تو را نادیده می‌گیرند
سپس مسخره‌ات می‌کنند
و بعد با تو می‌جنگند
ولی در نهایت پیروزی از آن توست.
گاندی
اون زمان واقعا نرم‌افزار آزاد و خصوصا لینوکس ناشناخته بود و کمتر کسی با این مفهوم آشنایی داشت. بعد از دیدن این تاپیک به این فکر افتادم که الان ما در کجای مراحل بالا هستیم؟
دیگه نرم‌افزار آزاد رو نادیده نمی‌گیرند و یا مسخره نمی‌کند حتی دیگه با نرم‌افزارهای آزاد نمی‌جنگند اما مشکل اینجاست که ما در ایران حتی پیروز هم نشدیم! پس مشکل کجاست؟ ما کجاییم؟
واقعیت اینه که باید به جمله بالا یک سطر اضافه کرد
ابتدا تو را نادیده می‌گیرند
سپس مسخره‌ات می‌کنند
و بعد با تو می‌جنگند
سپس تو را به گند می‌کشند.
ولی در نهایت شکست از ان توست.

این گروه با یک اساس‌نامه مشخص تاسیس شده اون کسانی که این انجمن رو راه اندازی کرده‌اند دغدغه نرم‌افزار آزاد داشتند (که اوبونتو میتونه نماد و شاخصش باشه) پس لطفا سعی نکنیم انجمن رو گند بکشیم.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
این پست تبلیغ ویندوز نیست؟

http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,106347.msg860683/topicseen.html#new
نه، چون ویندوز مشابه آزاد نداره. اگه می‌خواست به‌جای ویرچوال‌باکس توی مجازی‌ساز غیرآزاد نصب کنه قفل می شد
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین امیرحسین گودرزی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 743
  • Devops engineer and AI enthusiastic
kalpase حرف خیلی خوبی زد ممنون ازش

اما یه چیزی رو هم باید بهش توجه‌داشت
این انجمن مربوط هست به یک سیستم‌عامل آزاد و خب شیوه‌ی نرم‌افزار آزاد اینه که وقتی دیدی  توی توسعه چیزی شرایطت با شرایط بقیه نمی‌خونه می‌تونی فورک شی
دقیقا همون چیزی که با دبیان پیش اومده
که یه دبیان داریم یه deuvan (البته اگه درست نوشته باشمش :دی)
خیلی راحت اگه اینجا راحت نیستین یا نمی‌تونین فعالیت کنین فورک شین
یه هاست/سرور و یه دامنه بخرین و یه انجمن مجزا درست کنین و اونجا شروع کنین به فعالیت
با قوانینی که خودتون نوشتین و قبولش دارین

اما باید به این نکته هم توجه کنین که این قوانین چثدر با قوانین نرم‌افزار‌های آزاد /اوپن سورس هماهنگ هست و چقدر هم‌خوانی داره و جامعه چقدر قوانینی که شما نوشتین رو می‌پسنده و قبولش داره

یه مسئله دیگه این تیپ دموکراسی توی نرم‌افزار آژاد به هزار و یک دلیل چیز بی‌خودی هست
حالا ما رای دادیم
خب چی میشه مگه؟ رای ،رای هست و کلی میشه توش دست برد
باید عقلی و فکری و با بحث به این اجماع برسیم که فلان قانون ایراد داره
اینکه یه نفر مخالف باشه با قوانین و بقیه رو زور کنه به مخالفت با قوانین ،این خود دیکتاتوری هست

در ضمن من اعلام مخالفت کامل و صد درصد خودم رو با این رای گیری و تغییر یا حذف این بند از قوانین انجمن رو دارم
اگه می‌خواین نظر منو عوض کنین بسم‌ا...

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
دوستان، ببخشید من به دلیل مسایل شخصی مدتی هست که زیاد انجمن نمی‌یام. و جواب ندادن من به این تاپیک هم به این دلیل بود که ندیده بودمش. اگه تاپیکی هست که فکر می‌کنید ناظران انجمن باید پاسخگو باشن، از دکمه‌ی «گزارش به مدیر انجمن» استفاده کنید.

هر کسی که میاد توی این انجمن و به سوال‌های بقیه پاسخ می‌ده، یعنی برای بقیه‌ی کاربران ارزش قایل بوده. یعنی می‌بینه که وقتی یه فارسی زبان به مشکلی برخورد کرده، می‌یاد و اگه بلد باشه به اون کمک می‌کنه. پس یه خورده‌ بی انصافی هست که حداقل به دانیال بگیم این‌جا دیکتاتوری به راه انداخته و نظر بقیه براش بی‌ارزش هست.

من این سوال رو توی کانال آی‌ار‌سی #ubuntu-locoteams پرسیدم و این جواب رو گرفتم،
<akfoss> Hi. I am a member of the Iranian Ubuntu Team. It has been a long time
that in our forum, http://forum.ubuntu.ir, we have a rule that some
users have objections about it. "The Iranian Ubuntu Forum does not
accept topics those encourage users to use proprietary software and
may lock, move, edit, or delete them. Comparing free and proprietary
software is accepted". All Iranian Ubuntu Team members agree with
this rule but some forum users  [13:27]
<akfoss> do not. Some forum users say: "this is the Ubunu forum not the GNU
forum" and we should change that rule. Here is my question, can we
have that rule? or we must change it.
<nhaines> akfoss: Hello!  There is definitely no restriction against dicussing
  proprietary software, and it's an unfortunate truth that sometimes
  there is no good Free or Open Source software alternative available.
        [13:30]
<nhaines> Free Software stands alone on its merits, not just its license.
  There is no reason that this rule should stand if the forum
  administrators want to change it.  [13:31]
<nhaines> My advice is that if your LoCo members find the rule restrictive and
  want it to be removed, you should consider doing so.  It would be
  very bad if LoCo members went elsewhere because they couldn't
  discuss software freely.  [13:32]
<akfoss> We do not want to change it. Some forum users say that we do not that
right to have our own rules and we must follow guidelines of
ubuntuforums.org or other similar sites
<akfoss> all LoCo members agree with that rule.  [13:33]
<nhaines> Then you should decide if the forum is mainly to support LoCo
  members, or if it might be better to be a focal point for other
  Persian speakers.  Maybe an off-topic forum would allow discussion
  of proprietary software.  And maybe running one or two proprietary
  programs on top of Ubuntu would allow someone to switch.
        [13:36]
<nhaines> But it looks like these forums are separate from the Ubuntu Forums,
  and therefore the rules are yours to set.
<nhaines> It definitely makes sense to have the main focus of an Ubuntu forum
  center on Free and Open Source Software.  But even Ubuntu ships with
  proprietary drivers and firmware.  So do your best to consider all
  points of view and ways that you can make the forum most useful for
  your community.  [13:39]
<akfoss> Thanks nhaines.   [13:40]
<nhaines> My pleasure.  If you need an official statement, please send an
  email.  Either way, I wish the Iranian Ubuntu Team all the best.  :)
        [13:41]
<nhaines> You can email us if needed at loco-council@lists.ubuntu.com  [13:42]
<akfoss> :) I'll email right now to be reference for other LoCos.  [13:45]
و همین‌جور که آخرش گفته، برای گرفتن جواب رسمی، باید ای‌میل بدی، که من ای‌میل دادم و وقتی تاییدش کردن لینکش رو می‌ذارم این‌جا.

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317
من خودم با تبلیغ نرم افزار غیر آزاد در انجمن اوبونتو موافق نیستم. ولی فرض کنید من باید برای پروژه ام از مایا یا مطلب استفاده کنم.

من چهار راه دارم:

۱-نصب ویندوز در کنار  ابونتو و بعد نصب این نرم افزار ها.
۲- نصب نسخه لینوکسی این نر افزار ها در ابونتو (عملکر بالا)
۳- نصب vmware و نصب ویندوز به صورت مجازی (عملکر قابل قبول)
۴- نصب virtual box و نصب ویندوز به صورت مجازی (بسیار کند و غیر قابل استفاده حداقل برای مایا)

شما کدام روش را پیشنهاد می دهید؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
شما کدام روش را پیشنهاد می دهید؟

کاری که من به صورت تیپیکال همیشه انجام مي‌دم استفاده نکردن از این برنامه‌ها و استفاده از نرم‌افزار آزاد جایگزینه. هزینه‌هاش رو هم دادم با افتخار. اگه فقط باید یکی از این چهار گزینه‌ای که دادی رو انتخاب کنی پیشنهاد من قطعاً گزینه‌ی ۱ هست!

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
نقل‌قول
خب نه، چون موقع ثبت‌نام در انجمن شرایط رو خوندی و اعلام کردی که باهاشون موافقی. هر مطلبی که این‌جا گذاشته می‌شه متعلّق به دامنه‌ی عمومیه و هیچ‌کس، چه نویسنده ی اون و چه گرداننده‌ی انجمن حقّی بر اون‌ها ندارن.
در شرایط ثبت نام حرفی از نبود امکان لغو عضویت نبود  :)
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
نقل‌قول
در شرایط ثبت نام حرفی از نبود امکان لغو عضویت نبود  :)
لغو عضویت که شاریط نمی‌خواد. هرکسی می‌تونه از هرلحظه‌ای که خواست دیگه وارد انجمن نشه!

آفلاین narayana

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 791
  • حل نشو ؛ حل میشه
سلام به همه
آقا چرا ناراحت می شید من می خوام این قانون حذف بشه کاره ای هم نیستم چاکر شما هم هستم اصلا من  :-X :-X :-X
من خواستم فقط بگم به جای این موضوع که فلان کس کجاس به این بحث بپردازیم که آیا این قانون منطقی هست یا نه.

نه آقاجون این چه حرفیه ؟ ناراحتی نداره . جدی گفتم چون حدس میزدم که بقول خودت به قفلینگ‌و‌حذفینگ ;Dمیرسه واسهٔ همین در اون‌باره سکوت کردم :-X

بوی انقلاب میاد ;D
متاسفانه مدیر فنی با مدیر اجرایی تداخل پیدا کرده که نباید اینطور باشه وگرنه نظرهای متناقض پیش میاد جالبتر اینه که همین الان هم فقط ناظرها صحبت میکنن و مدیران نیستن !!! انگار مدیران تفویض اختیار کامل کردن و خودشون مرخصی کامل گرفتن ??? دانیال خودش شاهده که بهش گفتم : خسته نشدی اینقدر پست ارسال کردی !؟ البته فقط دانیال نیست بقیه هم همینطورن و در این‌باره سهیم هستن . ولی مطمئنا تا مدیر نیاد ناظر نمیتونه جایگزین باشه و همهٔ کارهارو انجام بده و حتی قوانین رو اصلاح کنه . اصلاح نکردن قانون میتونه منجر به انقلاب بشه چون قانون وحی منزل نیست و چند نفر آدم خیلی معمولی اونارو نوشتن مگر اینکه چشم‌انداز یا vision رو خیلی گسترده بگیرن و فکر روزهای آینده رو کنن  . با یک مثال نه‌چندان کامل میشه کرنل لینوکس که همهٔ درایورهارو باید داشته باشه وگرنه میشه nvidia که همچنان بحث داره و توروالدز باید بهشون دهن‌کجی :o ;Dکنه .

حتی اگه قوانین رو عوض نکنیم باید برخوردهارو اصلاح کنیم که منجر به تهی‌شدن انجمن نشه چه از نظر کمی چه از نظر کیفی ...
فرانکل در ( انسان در جستجوی معنا ) باید لینوکس رو پیشنهاد بده و معرفی کنه چون همیشه کار برای انجام دادن داره ...

لینوکس‌ ویندوز نیست

آفلاین abedzadeh

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1597
  • aliila
جدی قرار نیست اتفاقی ببافته ؟
قرار نیست بفهمیم مدیران کیا هستند ؟
هیچی ؟
به گروه کاربران اوبونتوی ایرانی در جامعه ی استیم بپیوندید
http://steamcommunity.com/groups/Ubuntu-Iran
بازی های تحت پوشش : Dota2

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
نقل‌قول
خب اساساً نرم‌افزار آزاد با روش رأی‌گیری پیش نمی‌ره، اگه کسی مسیر یک پروژه‌ی آزاد رو نمی‌پسنده، می‌تونه فورکش کنه و  طبق مسیر خودش پیش بره. هرکس با این مسیر جدید موافق‌تر بود، از فورک جدید استفاده می‌کنه. هیچ کار بدی هم که نیست هیچ، از اون‌جا که انتخاب‌ها رو زیاد می‌کنه خیلی هم خوب و پسندیده‌است.
این سایت و انجمن فقط یه نرم ازفزار نیست که فورکش کنیم. سرور، دامین و پشتیبانی از طرف کنونیکال برای استفاده کامیونیتی فارسی زبان اهدا شده. در حال حاضر مدیریت مورد تایید کامیوینتی نیست. همین نظرحواهی سندش. هفتاد به سی. مدیریت باید بره کنار. بعد اگر دوست داشت یه سایت با هزینه خودش و جدا از اسم کنونیکال بزنه.
نقل‌قول
در دموکراتیک‌ترین کشور دنیا هم هیچ‌وقت قانون اساسی با نظر مردم تغییر نمی‌کنه، چه برسه به نرم‌افزار آزاد که هیچ‌گاه ادّعای دموکراسی نکرده.
در دموکراسی قانون اساسی تغییر نمیکنه؟ رفرراندم میزارن اگر لازم باشه همه اش رو تغییر میدن!
در ضمن مجوز نرم‌افزار با متدلوژی توسعه فرق میکنه. من می‌تونم یه برنامه با وجوز GPLv3 رو نگاه‌داری کنم ولی از بیرون کد قبول نکنم یا همه contribution ها رو قبول کنم.
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین محمد فدوی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 485
  • آغاز آزادی از رایانهٔ شخصی
    • آغاز آزادی از رایانهٔ شخصی
سلام دوستان. من کامل در جریان بحث اینجا نبودم و فقط صفحه اول رو خوندم!
نمیدونم بحث منحرف شده یا نه اما یه حرفی از nixoeen عزیز خوندم که بم برخورد!
ایشون فرمودن برای تغییر قوانین باید اداره کنندگان اینجا تصمیم بگیرن...

در این مورد اولا این به ذهنم میرسه که خیلی شرم آوره که توی انجمنی که داعیه‌ی حمایت از جنبش نرم‌افزار آزاد رو داره تا این حد به آزادی اعضا اهمیت داده میشه! دقیقا حرف ایشون معادل این بود که بگیم قوانین اینه! هرکی میخواد میتونه بره بیرون و دیگه نیاد اینجا. فقط یکمی با ادبی تر!
ثانیا متاسفم که اداره کنندگان تا این حد کم به نظر اعضا اهمیت میدن!!

خوب یا بد جامعه‌ی کاربری اوبونتو توی ایران عمدتا از اعضا تشکیل شده و نه اداره کنندگان محترم! :D
اگر به بهداشت و فرهنگ رفتار با حیوانات علاقه دارید، از vetMD.ir دیدن کنید.
وبلاگ شخصی من: http://fadavi.net

آفلاین sajjad93

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 294
من موافق معرفی همه جور نرم افزار (آزاد و غیر آزاد) هستم  :-\"