انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: دقیقا فرق Gnome با Unity - حل شد .  (دفعات بازدید: 4498 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین CodeR

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 320
  • ..:: CodeR ::..
دقیقا فرق Gnome با Unity - حل شد .
« : 03 دی 1393، 12:08 ب‌ظ »
سلام دوستان ؛

راستش من یه خورده از میزکار یونیتی خسته شدم و برام بورینگ شده ! میخوام برم میزکار های جدید رو ببینم چطوریاس .

من توی این مسیر و سرچ هایی که داشتم ، با کلی سوال مواجه شدم که در پایین همرو پرسیدم ، فقط خواهشا نگید فلان جا فلان لینک یا مستر گوگل این مطالب رو داره ! اگه قصدتون اینه پس لطفا تاپیک رو ترک کنید :)

نکته : من برای همه سوالاتی که در پایین هست اطلاعاتی دارم ، هدفم از زدن این تاپیک کامل شدن اطلاعاتم هست پس اطلاعات جزئی عملا بدردم نمیخوره .

لطفا سعی کنید سوالات رو دونه به دونه جواب بدید . دمتون گرم .

سوالات :
- میز کار gnome فقط روی توزیع های :‌Fedora - openSUSE و ubuntu gnome نصب میشه . درسته ؟ یا همه توزیع های لینوکسی ؟  ( تو سایت خودش که فقط از این توزیع های نام برده بود ، ولی تو یه سایت (ایرانی) نوشته بود یک میزکار قدیمی برای  توزیع های لینوکسی هست گفتم شاید روی همه ی توزیع ها وجود داره .. این مطلب صحت داره یه نه ؟ )

- میزکار های gnome ای که روی توزیع های : opensuse ،  fedora و ubuntu gnome نصب میشه ، با هم تفاوت دارن ؟ یا همشون دقیقا یکی هستن ؟

- الان مثلا خود gnome و خود unity برای خودشون تم های مختلف دارن یا اینکه فقط خودشون به تنهایی یک محیط گرافیکی اند ؟

- فرق gnome shell با gnome چیه ؟

- فرق بین gnome و unity فقط توی شکل و شمایلشونه ؟ یا فرق های دیگه ای هم دارن ؟ چه فرقی ؟

- gnome 3 منظورش ورژن سوم gnome هست دیگه ؟

من هرچی تاپیک های مربوط به این ۲ موضوع رو میخونم بیشتر سردرگم میشم ! 
مثلا تو یکی از تاپیک های مربوطه به این بحث ، آرمان اسماعیلی نوشته :
گنوم-شل و یونیتی و سینامون و پنتئون پوسته‌های گنوم هستن. منتها چون پوسته‌ی گنوم-شل رسما توسط توسعه‌دهندگان گنوم توسعه داده می‌شه، در گفت و گوها بهش می‌گن گنوم!
مگه unity و gnome  دو مقوله جدا از هم نبودن و ۲ میزکار متفاوت نبودن ؟ پس چطور یونیتی این دفعه پوسته ی گنوم شده ؟  اصلا گنوم چیه :| مگه میز کار نیست ؟ پس ..

- نظرتون در مورد نصب میزکار gnome روی ubuntu چیه ؟ ( با میز کار پیشفرض یونیتی )  .. بعضیا گفته بودن اگه مستقیما خود ubuntu-gnome رو نصب میکنم مشکل عدم پایداری سیستم عامل رو نخواهم داشت !‌ این موضوع تا چه حد صحت داره ؟

- در کل خودتون یونیتی رو پیشنهاد میدید یا گنوم رو ؟ (میدونم که بیشتر سلیقه ای هست ولی اگه به غیر از سلیقه ، دلیل دیگه هم برای انتخاب یونتی یا گنوم داشتید ، بگید)

با تشکر .
« آخرین ویرایش: 03 دی 1393، 05:25 ب‌ظ توسط CodeR »

آفلاین sajjad93

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 294
گِنوم (به انگلیسی: GNOME) یک میانجی رومیزی است که همه‌ی بخش‌های آن از نرم‌افزارهای آزاد تشکیل شده است.
Gnome-shell: یه پوسته برای گنوم.(توسط خود گروه سازنده ی گنوم توسعه داده میشه)
unity: یه پوسته برای گنوم. توسط کانونیکال توسعه داده میشه.
cinnamon: یه پوسته برای گنوم. توسط گروه لینوکس مینت توسعه داده میشه.
(پس گنوم و یونیتی دو مقوله جدا از هم نیستن یونیتی برپایه گنوم ساخته میشه)

gnome-shell رو میشه تو توزیع های مختلفی نصب کرد ولی بعضی توزیع ها از ابتدا این میزکار رو نصب شده دارند مثل gnome-ubuntu ولی توی اوبونتو با دسکتاپ unity هم میشه gnome-shell رو نصب کرد.

من خودم از یونیتی استفاده می کنم چون از قیافه اش خوشم میاد مخصوصا از global menu خوشم میاد تو لپ تاپ های کوچک یه چند سانتی متر فضای بیشتری داری!!!

آفلاین Masoud92m

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1347
من چندتاشو جواب میدم :D

نقل‌قول
- میز کار gnome فقط روی توزیع های :‌Fedora - openSUSE و ubuntu gnome نصب میشه . درسته ؟ یا همه توزیع های لینوکسی ؟  ( تو سایت خودش که فقط از این توزیع های نام برده بود ، ولی تو یه سایت (ایرانی) نوشته بود یک میزکار قدیمی برای  توزیع های لینوکسی هست گفتم شاید روی همه ی توزیع ها وجود داره .. این مطلب صحت داره یه نه ؟ )

خوب مسلما نه! یه سر برو http://distrowatch.com و توزیع های مختلف رو ببین

نقل‌قول
- میزکار های gnome ای که روی توزیع های : opensuse ،  fedora و ubuntu gnome نصب میشه ، با هم تفاوت دارن ؟ یا همشون دقیقا یکی هستن ؟

هم آره هم نه ! آره که خوب همشون گنوم هستن نه چون ممکنه تغییرات خاصی توشون داده شده باشه !

نقل‌قول
- الان مثلا خود gnome و خود unity برای خودشون تم های مختلف دارن یا اینکه فقط خودشون به تنهایی یک محیط گرافیکی اند ؟

تم که دارن، اما تم رنگ و اینا رو تفییر میده، سوال گنگه !

نقل‌قول

گنوم شل یه پوسته برای گنوم هست، همونطور که یونیتی پوسته ای برای گنومه
gnome 3 fallback هم هست که شبیه گنوم ۲ هستش

نقل‌قول
- فرق بین gnome و unity فقط توی شکل و شمایلشونه ؟ یا فرق های دیگه ای هم دارن ؟ چه فرقی ؟

یونیتی پوسته ای برای گنومه، نمیدونم چه فرقی منظورت هست اما ظاهر و کارایی فرق دارن، فرق زیادی نیست .

نقل‌قول

گنوم ۲ وجود داشته، اما وقتی خواستن تغییر اساسی بدن ورژن رو بردن روی ۳
در واقع همون ورژن هست

نقل‌قول
نقل‌قول از: آرمان اسماعیلی در 23 شهریور 1392، 05:42 ب‌ظ
گنوم-شل و یونیتی و سینامون و پنتئون پوسته‌های گنوم هستن. منتها چون پوسته‌ی گنوم-شل رسما توسط توسعه‌دهندگان گنوم توسعه داده می‌شه، در گفت و گوها بهش می‌گن گنوم!
مگه unity و gnome  دو مقوله جدا از هم نبودن و ۲ میزکار متفاوت نبودن ؟ پس چطور یونیتی این دفعه پوسته ی گنوم شده ؟  اصلا گنوم چیه :| مگه میز کار نیست ؟ پس ..

چند بار گفتم، دوباره میگم، یونیتی پوسته ای برای گنوم هست، همونطور که گنوم شل پوسته ای برای گنوم هستش، گنوم پایه میزکار هست و پوسته رو میبینیم و باهاش کار میکنیم .

نقل‌قول
- نظرتون در مورد نصب میزکار gnome روی ubuntu چیه ؟ ( با میز کار پیشفرض یونیتی )  .. بعضیا گفته بودن اگه مستقیما خود ubuntu-gnome رو نصب میکنم مشکل عدم پایداری سیستم عامل رو نخواهم داشت !‌ این موضوع تا چه حد صحت داره ؟

چون خود توسعه دهنده های توزیع، تنظیمات خاص و شخصی انجام میدن معمولا نصب میزکار جدید خیلی خوب از آب در نمیاد، البته نه که نشه، کمی باید زمان گذاشت و درست کرد.
یونیتی هم همون گنوم هست اگه منظورت گنوم شل روی اوبونتو باشه آره میتونی ubuntu gnome رو بگیری یا گنوم شل رو روی اوبونتو یونیتی نصب کنی .

نقل‌قول
- در کل خودتون یونیتی رو پیشنهاد میدید یا گنوم رو ؟ (میدونم که بیشتر سلیقه ای هست ولی اگه به غیر از سلیقه ، دلیل دیگه هم برای انتخاب یونتی یا گنوم داشتید ، بگید)

خیلی سلیقه ای هست
گنوم شل به نظرم جمع تر و کامل تره و مسیر روشن تری رو برای توسعه داره
اما توی یونیتی فضای کاری خیلی مرتب تره و میشه از کل فضا استفاده کرد و جایی از مانیتور بدون استفاده نمیمونه
یوینیتی رو ترجیح میدم، مهمترین دلیلی که اوبونتو استفاده میکنم یونیتی هست :)
منتظر نباش که مرگ تو کی میاد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
حتی اگه کسی سمت تو نمیاد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
حتی اگه میبینی که کسی حرفتو نمیخواد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
مثل من مثل خیلی ها ..... آزاد باش مثل من مثل خیلی ها

آفلاین سالار مقدم

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2074
  • هر چقدر بدونی بازم کمه.
    • سالار مقدم
خیر. گنوم از جمله میزکار هاییه که میشه گفت روی تمام توزیع ها نصب میشه و معمولا توزیع ها بسته هاش رو در مخازنشون دارند.
بستگی به سیستم دسته بندی و انتشار توزیع داره. ممکنه چند بسته کم و زیاد بشه یا نسخه ها متفاوت باشند اما در کل یکی هستند.
معمولا توزیع ها چند بسته ارائه می کنند یکی برای نصب کامل و یکی برای نصب حداقل بسته(برای طرفداران سبکی) و ... . تو دبیان استیبل آخرین نسخه ی دبیان 3.4 هست ولی تو دبیان تستینگ آخرین ورژن 3.14 هست. در کل همشون گنومند :)
والا منم سوالت رو نفهمیدم! ولی در کل ما دو مفهوم داریم؛ Theme و Shell, تم که تمه! ظاهر پنجره ها و ... رو تغییر میده اما Shell فراتر از Theme, گنوم بستری رو ایجاد می کنه که گنوم شل و یونیتی به عنوان Shell یا پوسته روی اون میشینن. پس شل چیزیه که میبینی :)
گنوم یک بستر برای محیط گرافیکی ایجاد می کنه و گنوم شل یک پوسته یا Shell که بالا توضیح دادم.
خب این سوالم با دو تا سوال بالا یکیه :D
بله
بالا توضیح دادم و که با توضیح های آرمان کامل ترم میشه.

دو سوال بعدیت شخصیه از هر کدوم دوست داری استفاده کن :)

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2489
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من
علاوه بر توضیحات دوستان این مقاله رو بخون تا مسئله میزکارها برات روشن بشه
http://amirsamimi.mihanblog.com/post/12

آفلاین CodeR

• Sr. Member
  • *
با تشکر از کلیه دوستانی که تو این تاپیک بنده را راهنمایی کردند .

گنوم بستری رو ایجاد می کنه که گنوم شل و یونیتی به عنوان Shell یا پوسته روی اون میشینن.
پس ، الان که بصورت پیشفرض پوسته ی Unity روی سیستم عامل من هست ، پس یعنی بستری به نام gnome وجود داره که وظیفش ارتباط با سیستم عامله و در حال حاضر unity روش به عنوان پوسته فعاله . اوکی تا اینجا رو فهمیدم .
-  پس این ubuntu gnome چیه دیگه ؟  مگه این اوبونتوی فعلی ای که من نصب کردم بستر gnome رو نداره ؟ که روش unity نصب و فعال شده ؟ خب پس نسخه ubuntu gnome چیه دیگه !

-xfce و KDE هم مثل همین unity به عنوان پوسته هستن که روش بستر gnome سوار میشن ؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19703
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
-  پس این ubuntu gnome چیه دیگه ؟  مگه این اوبونتوی فعلی ای که من نصب کردم بستر gnome رو نداره ؟ که روش unity نصب و فعال شده ؟ خب پس نسخه ubuntu gnome چیه دیگه !
هر میزکاری برای یک‌دست بودن نرم‌افزارهایی که توش استفاده می‌کشه، همراه با یک‌سری برنامه‌ها عرضه می‌شه که از لحاظ ظاهری و فنّی با هم مشترک هستن. اوبونتو گنوم طعمی از اوبونتو هست که به‌جای نرم‌افزارهای پیش‌گزیده‌ی اوبونتو، از نرم‌افزارهای پیش‌گزیده‌ی گنوم مثل گنوم‌شل و… استفاده می کنه.

-xfce و KDE هم مثل همین unity به عنوان پوسته هستن که روش بستر gnome سوار میشن ؟
نه، XFCE و KDE خودشون دوتا میزکار جدا هستن که اهداف خودشون رو دارن و ربطی به گنوم ندارن.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین CodeR

• Sr. Member
  • *
با تشکر از دانیال عزیز .
خب من اقدام به نصب gnome - shell کردم ولی آخرش این ارور ها اومد :

E: Failed to fetch http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/g/gnome-themes-standard/gnome-themes-standard_3.10.0-1ubuntu2_amd64.deb  Connection failed [IP: 91.189.91.15 80]

E: Failed to fetch http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/g/gdm/libgdm1_3.10.0.1-0ubuntu3_amd64.deb  Connection failed [IP: 91.189.92.200 80]

E: Failed to fetch http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/g/gnome-online-accounts/libgoa-backend-1.0-1_3.10.3-0ubuntu1_amd64.deb  Connection failed [IP: 91.189.91.13 80]

E: Failed to fetch http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/g/grilo/libgrilo-0.2-1_0.2.10-1_amd64.deb  Connection failed [IP: 91.189.91.15 80]

E: Failed to fetch http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/a/argyll/libimdi0_1.5.1-5ubuntu1_amd64.deb  Connection failed [IP: 91.189.88.149 80]

E: Failed to fetch http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/x/xorg-server/xserver-xephyr_1.15.1-0ubuntu2.1_amd64.deb  404  Not Found [IP: 91.189.92.201 80]

E: Unable to fetch some archives, maybe run apt-get update or try with --fix-missing?

مشکل چیه ؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19703
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
با تشکر از دانیال عزیز .
خب من اقدام به نصب gnome - shell کردم ولی آخرش این ارور ها اومد :

مشکل چیه ؟
آینه‌ی دریافت بایگانی مخازن اوبونتو رو عوض کن. مثلاً بذار روی سرور اصلی. آینه‌ی ایران این چندوقت دچار مشکل شده
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین CodeR

• Sr. Member
  • *
اتفاقا روی main server هست

آفلاین CodeR

• Sr. Member
  • *
همون main server اوبونتو اوکیه پینگ مناسبی داره به ایران .

مشکل رو پیگیری کردم از dl.google.com هست که ظاهرا میخواد یسری فایل هایی رو از گوگل دانلود کنه ولی اجازه دانلود نمیده !
This product is not available in your country

Thanks for your interest, but the product that you're trying to download is not available in your country.

بعد اینکه وقتی تیک dl.google.com از other software برداشتم ، حالا این ارور میاد موقع reload کردن تنظیمات سرور : W:Failed to fetch http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/trusty-updates/universe/binary-i386/Packages  Hash Sum mismatch
, W:Failed to fetch http://ppa.launchpad.net/apt-fast/stable/ubuntu/dists/trusty/main/binary-amd64/Packages  404  Not Found
, W:Failed to fetch http://ppa.launchpad.net/apt-fast/stable/ubuntu/dists/trusty/main/binary-i386/Packages  404  Not Found
, E:Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.

آفلاین سالار مقدم

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2074
  • هر چقدر بدونی بازم کمه.
    • سالار مقدم
قبل از اون دستور، دستور زیر رو بزن:
sudo apt-get updateویرایش: خب مثل این که همزمان ویرایش کردی، برو همونجا که رفتی تیک apt-fast رو بردار.
« آخرین ویرایش: 03 دی 1393، 04:48 ب‌ظ توسط سالار مقدم »

آفلاین CodeR

• Sr. Member
  • *
قبل از اون دستور، دستور زیر رو بزن:
sudo apt-get updateویرایش: خب مثل این که همزمان ویرایش کردی، برو همونجا که رفتی تیک apt-fast رو بردار.
همزمان ویرایش نکردم .

--
من gnome shell رو نصب کردم کلی مشکلات داشت کلا بیخیالش شدم حذفش کردم رفت !
به موقش خود ubuntu gnome رو تست میکنم .

دم همه اونایی گرم که تو تاپیک کمک کردن .

تاپیک بسته شود .