انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: فلسفه و مفهوم mount  (دفعات بازدید: 4425 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mohammadreza73

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 74
فلسفه و مفهوم mount
« : 12 بهمن 1393، 04:56 ب‌ظ »
با سلام با استادان متن باز
من تازگی از ماکروسافت به لینوکس دارم مهاجرت میکنم ( :( :'() و حالا تقریبا ۵  فصل کتاب سایکس لینوکس و خوندم و دارم میام جلو ولی بازم تو تین مرحله با توجه به تمام تعاریفی که از  mount   و unmount   خوندم بازم  فلسفه مونت کردن و مفهومشو نفهمم دقیقا رو هارد دیسک چی کار میکنه
امکتنش هست یکی یکم در مورد مونت کردن ( نه دستورات )  توضیح بده که اصن چیه ؟
مرسی

آفلاین 藤沼

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 414
پاسخ : فلسفه و مفهوم mount
« پاسخ #1 : 12 بهمن 1393، 05:03 ب‌ظ »
یک نگاهی به لینک زیر بیندازید:
http://bit.do/YN4N

آفلاین mohammadreza73

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 12 بهمن 1393، 05:07 ب‌ظ »
دیدمش ولی چیز زیادی دستگیرم نشد همون چیزای که تو کتابا نوشته بود نوشته بودن
کسی از استادان میشه  فارسی مفهومشو توضیح بده نه دستورتشو یا کار کردنشو

و یه بحثی
تا اونجا که فهمیدم چون همه چیز باید بیاد تو tree  اصلی و اون دایرکتوری مانند تشکیل بشه تا بتونه به فایل ها دسترسی پیدا کنن
ایا واقعا بهتر نبود ماندد ویندوز همه چی خیلی مرتب و جدا از هم بود  تا مثلا اگر فایلی از پدر حذف شد رو بچه تاثییر نزاره
ایا بهتر نبود مانند سیستم عامل ویندوز همه چی خیلی اسون تر بود ؟؟؟
احساس میکنم لینوکس و کلا اپن سورس دوست داره همه چیو بپیچونه ؟
مزیتی این مدل فایلینگ داره ؟
نمیدونم تونستم منظورم برسونم یا نه
« آخرین ویرایش: 12 بهمن 1393، 05:13 ب‌ظ توسط mohammadreza73 »

آفلاین sajjad93

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 294
« پاسخ #3 : 12 بهمن 1393، 05:31 ب‌ظ »
دیدمش ولی چیز زیادی دستگیرم نشد همون چیزای که تو کتابا نوشته بود نوشته بودن
کسی از استادان میشه  فارسی مفهومشو توضیح بده نه دستورتشو یا کار کردنشو

و یه بحثی
تا اونجا که فهمیدم چون همه چیز باید بیاد تو tree  اصلی و اون دایرکتوری مانند تشکیل بشه تا بتونه به فایل ها دسترسی پیدا کنن
ایا واقعا بهتر نبود ماندد ویندوز همه چی خیلی مرتب و جدا از هم بود  تا مثلا اگر فایلی از پدر حذف شد رو بچه تاثییر نزاره
ایا بهتر نبود مانند سیستم عامل ویندوز همه چی خیلی اسون تر بود ؟؟؟
احساس میکنم لینوکس و کلا اپن سورس دوست داره همه چیو بپیچونه ؟
مزیتی این مدل فایلینگ داره ؟
نمیدونم تونستم منظورم برسونم یا نه

توی توزیع هایی مثل دبیان، اوبونتو و ... این کارها همشون اتوماتیک انجام میشن و کاربر فرق قابل توجهی رو نمیبینه.

آفلاین mohammadreza73

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 12 بهمن 1393، 05:33 ب‌ظ »
مرسی سجاد جان
ولی منظور من اینه که اصلا یعنی چی مونت  دستوارتشو میدونم و نمیخوامم بدونم چطور انجام میشه ولی مفهومشو متوجه نمیشم که دقیقا چی کار میکنه

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19702
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #5 : 12 بهمن 1393، 06:23 ب‌ظ »
فلسفه‌ی یونیکس اینه که همه‌چیز ساده باشه. مسلّماً یک درخت واحد برای انسان خیلی قابل‌فهم‌تره یا یه جنگل تو در تو…
سوار کردن برای دستگاه‌ها به کار می‌ره. وقتی شما دستگاهی رو به سامانه وصل می‌کنی برای این که از ایجاد هرج و مرج در سامانه جلوگیری بشه، اون دستگاه باید یک جایی روی درخت فعلی بشینه یا به اصطلاح سوار شه. این‌جوری ما مطمئنیم که همیشه می‌تونیم از طریق ریشه به همه چیز برسیم.
 در مقایسه با این روند منطقی، آشفته‌بازار ویندوز یه یه سیرک بی‌نظم شباهت داره. یک مزیت در مدل ویندوزی بگو تا من از این به بعد از ویندوز استفاده کنم D:
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین mohammadreza73

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 12 بهمن 1393، 06:37 ب‌ظ »
فلسفه‌ی یونیکس اینه که همه‌چیز ساده باشه. مسلّماً یک درخت واحد برای انسان خیلی قابل‌فهم‌تره یا یه جنگل تو در تو…
سوار کردن برای دستگاه‌ها به کار می‌ره. وقتی شما دستگاهی رو به سامانه وصل می‌کنی برای این که از ایجاد هرج و مرج در سامانه جلوگیری بشه، اون دستگاه باید یک جایی روی درخت فعلی بشینه یا به اصطلاح سوار شه. این‌جوری ما مطمئنیم که همیشه می‌تونیم از طریق ریشه به همه چیز برسیم.
 در مقایسه با این روند منطقی، آشفته‌بازار ویندوز یه یه سیرک بی‌نظم شباهت داره. یک مزیت در مدل ویندوزی بگو تا من از این به بعد از ویندوز استفاده کنم D:

حرفت و قبول دارم به همین دلایلم هست که دارم میام سممت لینوکس ( من ادمی بودم که وقتی اعلام شد xp  داره expire  مییشه ش ب خوابم نمیبرد  و فک میکردم دنیا واقعا قراره تموم شه )  ;D
مرسی از توضیحاتت مفهومشو تقریبا گرفتم
ولی برای کسایی که با ماکروسافت زندگی کردن خیلی سخته پذیرش ساختار متن باز  :P

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #7 : 12 بهمن 1393، 06:55 ب‌ظ »
همین که شروع کردی خیلی خوبه، بهت تبریک می‌گم.
به افتخار این کارت دو تا تیپ مجّانی هم بهت می‌دم :D
۱. این این سیستم‌عاملی که ما ازش استفاده می‌کنیم لینوکس نیست، گنو/لینوکسه. اصلاً سیستم‌عاملی به اسم لینوکس وجود خارجی نداره، یه غلط مصطلح هست فقط. لینوکس به تنهایی اسم یه کرنله… کرنل بخشی از سیستم‌عامله که وظیفه‌ی ارتباط مستقیم با سخت‌افزار و دادن منابع سیستمی رو به بقیه‌ی سیستم‌عامل برعهده داره. سیستم‌عامل گنو/لینوکس همون سیستم‌عامل گنو هست که توش به‌جای کرنل خود سیستم‌عامل گنو به اسم «هرد» که میکروکرنل (microkernel) هست، از لینوکس به عنوان کرنل استفاده می‌کنه.
۲. متن‌باز در فارسی خیلی واژه‌ی درستی نیست. کلمه‌ای که ما دوستش داریم و به کار می‌بریم «نرم‌افزار آزاد» هست که معادل Free Software انگلیسی هست. استفاده از این کامه یادمون می‌آره که مزّیت نرم‌افزار آزاد به نرم‌افزارهای دیگه که بحشون انحصاری می‌گیم، در اینه که به کاربر آزادی استفاده، خوندن، تغییر و توزیع اون رو می‌ده، نه فقط برتری فنّی و تکنیکی. یه عدّه‌ای که هیلی آزادی براشون اهمّیت نداشته گفتن که چون در زبان انگلیسی Free علاوه بر آزاد معنی رایگان هم می‌ده، برای این که اشتباه نشه بین نرم‌افزار آزاد و انحصاری، از واژه‌ی OpenSource استفاده کنیم. این واژه فقط به باز بودن کد مبدأ برنامه اشاره داره و از مفهوم آزادی به اون شکلی که گفتیم تهی شده. برای همین عدّه‌ای ازافرادی که آزادی براشون مهم‌تر از کد بود، این رو قبلو نکردن و برای جلوگیری از اشتباه به‌جای OpenSource واژه‌ی Software Libre رو پیش‌نهاد دادن که مثلاً می‌تونی نتیجه‌ی این تفکّر رو در Libre Office ببینی که به‌جای Open Ofiice که مدّتی بیم این می‌رفت که ازادیش رو به واسطه‌ي خریده شدن توسّط شرکت تجاری اوراکل از دست بده ایجاد شد. ولی خوشبختانه از اون‌جا که در فارسی ما چنین مشکلی نداریم، همون «نرم‌افزار آزاد» واژه‌ی درسته و استفاده از چیزهایی مثل متن‌باز و بازمتن کار چندان درستی نیست. هرچند این مورد هم توسّط خیل عظیمی از افراد به عنوان غلط مصطلح استفاده می‌شه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین mohammadreza73

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 13 بهمن 1393، 09:14 ق‌ظ »
با تشکر از گفته هات
ولی یه فکری  :o
opensource  برای ما ایرانیا نباید خیلی مهم باشه شاید کسی که تو امریکا زندگی میکنه برای استفاده از مثلا یه سیستم عامل وینودز سرور بخواد کنسولاشو ببینه باید کلی ماهانه \ول بده در حالی که ما تو ایران با ۳۰ هزار تومن کل نرم افزارا رو تو ۱۰ تا دی وی دی میگیریم
اگه فلسفه opensource  فقط استفاده رایگان از نرم افزار ها باشه خوب شما با یه کرک راحت میتونی از نرم افزار های \ول هم استفاده کنی دیگه چه کارییه ؟؟؟

آفلاین Ghost Shadow

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1803
  • Linux is Secured By Design
« پاسخ #9 : 13 بهمن 1393، 09:56 ق‌ظ »
با تشکر از گفته هات
opensource  برای ما ایرانیا نباید خیلی مهم باشه شاید کسی که تو امریکا زندگی میکنه برای استفاده از مثلا یه سیستم عامل وینودز سرور بخواد کنسولاشو ببینه باید کلی ماهانه \ول بده در حالی که ما تو ایران با ۳۰ هزار تومن کل نرم افزارا رو تو ۱۰ تا دی وی دی میگیریم
اگه فلسفه opensource  فقط استفاده رایگان از نرم افزار ها باشه خوب شما با یه کرک راحت میتونی از نرم افزار های \ول هم استفاده کنی دیگه چه کارییه ؟؟؟
این یه مورد سادشه:
تو opensource میتونی بفهمی پشت پرده چه خبره ولی اگه یه نرم افزار closesource و انحصاری رو کرک کنی تازه میرسی به یه نرم افزار رایگان closesource که بازم نمیتونی ببینی پشت پرده چه خبره :D

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #10 : 13 بهمن 1393، 11:49 ق‌ظ »
با تشکر از گفته هات
دقیقاً نکته همینه که «نرم‌افزار آزاد» هیچ ربطی به رایگان بودن نداره. نرم‌افزار آزاد می‌تونه پولی هم باشه. تنها نکته‌ای که در مورد نرم‌افزار آژاد باید رعایت بشه اینه که آزادی‌هایی که گفتم (آزادی در استفاده، مشاهده، تغییر و انتشار) برای کاربرانش حفظ بشه… در واقع این آزادی هست که مزّیت این‌نرم‌افزارهاست، نه قیمت…