انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تا کنون در ویکیپدیای فارسی هیچ مشارکتی داشتید؟  (دفعات بازدید: 3257 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
عضو ویکیپدیا هستید؟
چه مقاله هایی نوشتید؟
مقاله های ویکیپدیای فارسی رو تا حالا چه کسانی نوشتند؟ اکثرا استادهای دانشگاه؟ بچه های وبلاگستان؟
خیلی از مطالب ویکیپدیای فارسی فقط مدخل هستند. یعنی یک نفر به یک موضوعی برخورده و مدخلش رو ساخته، یک خط توضیح داده و رها کرده، اما مقاله کاملی ننوشته، اینکار توصیه شده است که ما هم انجام بدیم؟
چیزهای جالب درباره ویکیپدیای فارسی؟
استادهای دانشگاه چقدر با ویکیپدیا و اینکه باید اون رو گسترش بدن آشنا هستند؟
مسیر درست برای تبدیل شدن به یک عضو خوب از تیم ویکیپدیای فارسی چیه؟ (اگر شما یک عضو خوب هستید از کجا شروع کردید و چطور ادامه دادید؟)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
بله.
در خیلی از جستارهای ویکی‌پدیا مشارکت داشتم.
خیلی از افراد که شکر خدا اکثرشون استاد دانشگاه نبودن.
بله. حتا دو کلمه توضیح هم وجودش بهتر از نبودنشه.
جالب؟ خودش جالبه دیگه. نمود بارز دانش آزاد و خرد جمعی.
فکر نمی‌کنم خیلی آشنا باشن.
جستارهای موجود رو ویرایش کنید، بهبود بدید. موضوعات جدید ایجاد کنید و…
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Geek

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
  • The answer to life the universe and everything: 42
عضو ویکیپدیا هستید؟
چه مقاله هایی نوشتید؟
مقاله های ویکیپدیای فارسی رو تا حالا چه کسانی نوشتند؟ اکثرا استادهای دانشگاه؟ بچه های وبلاگستان؟
خیلی از مطالب ویکیپدیای فارسی فقط مدخل هستند. یعنی یک نفر به یک موضوعی برخورده و مدخلش رو ساخته، یک خط توضیح داده و رها کرده، اما مقاله کاملی ننوشته، اینکار توصیه شده است که ما هم انجام بدیم؟
مسیر درست برای تبدیل شدن به یک عضو خوب از تیم ویکیپدیای فارسی چیه؟ (اگر شما یک عضو خوب هستید از کجا شروع کردید و چطور ادامه دادید؟)

اساتید دانشگاه؟ ;D
من در یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران تحصیل می‌کنم (منظور اینکه، اساتید به شوتی دانشگاه‌های غیر دولتی نیستن!)
با این حال، تعداد بسیار زیادی از اساتید ما هنوز بلد نیستن کارهای ساده رو با کامپیوتر انجام بدن حالا چه برسه به توسعه‌ی ویکیپدیا.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
شاید خیلی دور از واقعیت نباشه اگه بگیم قریب به اتّفاق اساتید دانشگاه متأسّفانه از بی سوادترین اقشار مملکت هستن
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Geek

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
  • The answer to life the universe and everything: 42
شاید خیلی دور از واقعیت نباشه اگه بگیم قریب به اتّفاق اساتید دانشگاه متأسّفانه از بی سوادترین اقشار مملکت هستن

موافقم
اگر کمی خرخون باشی و ماجراجو نباشی (یعنی یه زندگی کسالت‌بار)، به راحتی می‌تونی دکترا بگیری و احتمالا تو یکی از دانشگاه‌ها مشغول به‌کار بشی.
اگر دقت کنی بیشتر نسل جوان اساتید تنها انگیزشون برای تحصیلات تکمیلی پول بوده و کمتر کسی پیدا میشه که علم رو برای علم یاد گرفته باشه (که طبیعتا پول هم به دنبالش خواهد آمد).
البته این شرایط شاید برای من هم صادق باشه! ](*,) و احتمالا به خیلی چیزها مربوط میشه، مثلا سیستم آموزشی، بها دادن بیش از حد به برخی رشته‌ها و اقشار، خانواده، عدم اراده‌ی کافی خود ما، قوانین سخت‌گیرانه‌ی تحصیل در دانشگاه‌ها (مثلا شرایط سخت‌گیرانه برای انصراف) و...

آفلاین farzane01

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 53
منم عضو ویکی پدیا هستم.
خودم موضوعی ایجاد نکردم ولی چند تا موضوع رو ویرایش کردم.
من هم چند وقت پیش به این فکر افتاده بودم که چه کسانی بیشتر مشارکت دارن... چند نفرشون که آخرین ویرایش ها رو داشتن و صفحه ای برای خودشون ثبت کرده بودن، از دانشجوهای رشته های مختلف بودن.
متاسفانه اساتید اگر هم باشن خیلی تعدادشون کمه... شاید به تفاوت نسل ها هم مربوط باشه. اما هر چی که باشه راه حل هم داره.
شاید خیلی از این اساتید اصلا از ساز و کار ویکی پدیا مطلع نباشن! اگه بدونن احتمالا خودشون هم بدشون نمیاد به دیگران کمک کنن و موضوعات «ویکی پدیا» (که الان از موثق ترین منابع اینترنتی هست، حداقل برای من!) رو تکمیل کنن.
چند ماه پیش ایمیلی از یکی از بچه های گنو لینوکسی دانشگاه دریافت کردم درباره ی ویکی پدیا، به نظرم جالب بود:
به لینک زیر نگاهی بیندازید، هر تغییری که در ویکی پدیا اعمال شود، بلافاصله یک دایره با قطری متناسب با حجم تغییر، در صفحه پدیدار می‌شود:
http://listen.hatnote.com
این سایت توسط یکی از دوستان ایرانی به نام محمود هاشمی و با همکاری آقای  Stephen LaPorte راه‌اندازی شده و کاملا متن‌ باز است:
https://github.com/hatnote/listen-to-wikipedia
چیزی که یک نفر از ما بفهمد، همگی می فهمیم.
چیزی که یک نفر از ما یاد بگیرد، همه ی ما از آن سود می بریم.
ما اوپن سورس هستیم!

آفلاین !

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 586
  • Don't Panic!
    • مانیتورینگ سایت
منم چند سالی هست که عضوم چنتا مقاله ای که در زبان فارسی وجود نداشت رو اضافه کردم و بخشی از فعالیتم اصلاح اشتباهات تایپی و املایی موقع خوندن مقالات بوده.
I just felt like running

Altern AI Directory --- GitHub

آفلاین M3

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 44
حالا که بحث ویکی پدیا شد اگه مثل من تنبلین و حوصله ندارین با مرورگرتون در ویکی جستجو کنین میتونین از بسته wikipedia2text استفاده کنین
$wikipedia2text:displays Wikipedia entries on the command line
من نه عاشق هستم و نه محتاج نگاهی که بلغزد بر من
من خودم هستم و آن حس غریب که به صد عشق و هوس می ارزد

آفلاین Sadeghbakhshi

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 79
من نمیدونستم میشه عضو شد
ولی یه سوال پیش میاد
مثلا من برم و یک مقاله ای اونجا قرار بدم
یا یک متنی رو کامل تر کنم
چطوری باید مراجع رو معرفی کنم ؟
ممکنه اون متن به صورت جسته گریخته از لینک ها مختلف جمع شده
باشه و یه دست به روش بکشم و بزارم
و سوال دویم اینکه اگر یکی بیاد و متن چرت بنویسه چی ؟
یعنی یه متلب غلط رو منتظر کنه

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
مثلا من برم و یک مقاله ای اونجا قرار بدم
یا یک متنی رو کامل تر کنم
چطوری باید مراجع رو معرفی کنم ؟
ممکنه اون متن به صورت جسته گریخته از لینک ها مختلف جمع شده
باشه و یه دست به روش بکشم و بزارم
به متن صفحه‌هایی که الآن هست نگاه کن و طبق همون الگو، مرجع رو معرّفی کن

و سوال دویم اینکه اگر یکی بیاد و متن چرت بنویسه چی ؟
یعنی یه متلب غلط رو منتظر کنه
خب یکی دیگه می‌بینه و می‌آد درستش می‌کنه. درضمن نیاز به منبع داره هر نوشته‌ای در ویکی‌پدیا

آفلاین امین - am1n

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 467
  • ... روش دین توضیح شناخته‌ها بوسیله ناشناخته‌هاست!!
    • دات امین / حرف های آزاد من
عضو ویکیپدیا هستید؟
چه مقاله هایی نوشتید؟

نظر شخصی من اینه که اساتید دانشگاه نه تنها نیازی نیست، بلکه نباید تو پروژه‌ای مثل ویکی فعالیت دائم داشته باشن ! کار یک استاد یا محقق دانشگاهی چیه؟
یکی از مهمترین سیاست‌های ویکی «ممنوعیت تحقیق دست اوله»، کارهای خوب یه استاد دانشگاه و اطلاعاتش اگه دست اول باشه نباید تو ویکی منتشر بشه (:

اما اینکه اساتید دانشگاه کلا تعطیلن و از علم روز آگاه نیستن کاملا موافقم.

مطالبی که تو ویکی مدخل هستن معنیش این نیست که یه نفر به یه موضوعی برخورده و همینجوری توضیح نوشته، یکی از ملاک‌های ویکی‌نویسی تعداد صفحات ایجاد شده است. واسه همین صفحه‌هایی که «واقعا» لازمه رو یه نفر ایجاد می‌کنه و از روی ویکی انگلیسی در حد چند خط ترجمه می‌کنه تا یه انگیزه‌ای بشه واسه بقیه که مطلب رو کامل کنن. به نظرم این کار خیلی هم خوبه.

اما مسیر تبدیل شدن به یه عضو خوب، اینه که اول با سیاست‌ها و اصول ویکی آشنا شد : +         +
سیاست‌ها خیلی ساده و مهم هستن و تقریبا همه بهشون وفادارن.
بعدش کم کم میشه با ویرایش کردن صفحه‌های کوچیک و گسترش مقالات یه ویکی‌نویس خوب شد. هر وقت هم به مشکلی برخوردین، کافیه تو صفحه‌ی بحث یه آدم با تجربه‌تر سوال کنین. باور کنین نوشتن توی صفحه‌ی بحث یه نفر، طرف رو خوشحال می‌کنه.

تو ویکی هم با به دست آوردن مسئولیت‌هایی مثل «نگهبان»، گشت و ... بیشتر میشه کمک کرد و خود فرد هم انگیزه می‌گیره. مثلا پیج وپ:نگهبان رو بخونین (:

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
چرا همه به استادهای دانشگاه بد می گید؟! ???
کی این چیزهایی که بلد هستید رو یاد داده؟ مدرک هاتون رو از کجا گرفتید؟
یک سرفصل وجود دارند و استاد بر اساس اون درس میدهد. بیشتر از اون: مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد

درباره معلمهای دوره مدرسه تون هم همین نظر رو دارید؟!

آفلاین علی

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 67
آخه همه انتظار داریم اساتید از یک فارغ التحصیل دوره لیسانس اطلاعات بالاتری داشته باشه . ( من خدا رو شکر اساتید خیلی خوبی داشتم دوران دانشجویی و عملا جز سرفصل مصوب از تجربیات خودشون در دوران کار و مشکلاتی که براثر طراحی اشتباه بروز خواهد کرد هم صحبت میکردند سر کلاس )

آفلاین !

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 586
  • Don't Panic!
    • مانیتورینگ سایت
کی این چیزهایی که بلد هستید رو یاد داده؟ مدرک هاتون رو از کجا گرفتید؟
یک سرفصل وجود دارند و استاد بر اساس اون درس میدهد. بیشتر از اون: مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد

درباره معلمهای دوره مدرسه تون هم همین نظر رو دارید؟!

به معلمها بد میگن چون معلم ها بجای علاقه ی دوستان سرفصل های دانشگاهی که باهاش چرخ روزگار میچرخه رو درس میدن و دوستان به علایق و سلایق خودشون بیشتر از چرخ روزگار اهمیت میدن.نه بده نه خوب اینجوری ان دیگه.گیکن ::)
I just felt like running

Altern AI Directory --- GitHub

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
استاد دانشگاه بالاترین درجه علمی در بین مدرس‌های دانشگاه هستش. در ایران متاسفانه این بالاترین درجه، گاهی سواد پایین‌تری نسبت به دانشجوها داره و فقط اسم «استاد دانشگاه» رو یدک می‌کشه و از دانشجوها برای نوشتن کتاب یا انتشار مقاله سواستفاده می‌کنه.

از یک معلم دبیرستان در حد یک معلم دبیرستان انتظار میره. از یک استاد دانشگاه مسلما انتظار خیلی بالاتره و عموما هم نتیجه خیلی خیلی پایین‌تر از حد انتظار هستش، برای همین هم هست که اکثریت دید بسیار بدی به استادهای دانشگاه‌ها دارند.

البته اینجا تنها استادهای دانشگاه‌ها مقصر نیستند و دلایل زیادی هست که باعث می‌شه استادهای دانشگاه بجای رشد و تولید علم تنها تبدیل به یک معلم بشن، ولی خوب ...