انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چرا مردم بجای لینوکس از ویندوز استفاده میکنند ؟ بیاید حلش کنیم .  (دفعات بازدید: 51879 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
لطفا یکدفعه جبهه نگیرید  =;
مثلا من برای تبدیل زیرنویس sub،idx به Srt نیاز به یک برنامه دارم. بهترین برنامه‌ای که تاحالا پیدا کردم و این قابلیت رو داشته subtitle edit هست. این برنامه آزاد و اوپن سورسه ولی هر چقدر تلاش کردم نتونستم روی لینوکس نصبش کنم، دانشش هم فعلا ندارم که از سورسش استفاده کنم. حالا وقتی که من کار واجب دارم یا باید برگردم ویندوز یا یه کاری کنم این برنامه اینجا نصب بشه. نر‌افزارهای دیگه که مال لینوکسن هم امتحان کردم ولی هیچ‌کدوم این امکانو نداشتن (یه بار دیگه دقت کنید، اوپن سورس و رایگانه بود)

همون قسمتی رو که bold کردم، نشون میده که دلیلتون برای اینکه نرم افزارهای ویندوزی باید جاشون رو توی لینوکس باز کنن منطقی نیست.
این برنامه توی گیت هاب هست و آموزش نصبش هم همون جا هست. میتونید توی لینوکس نصب و استفاده کنین. اینکه وقت ندارین یا دانشش رو ندارین، تقصیر ما نیست.  ;)
و تا وقتی که نصب کردن این جور بسته ها رو بلد نیستین، نمیتونین از این پلتفرم ایرادی بگیرین و حتی تبلیغ کردن این پلتفرم هم با این حساب کاری خطرناک هست.

یه چیز دیگه. ما توی آرمان شهر زندگی نمی‌کنیم. چه خوشتون بیاد چه خوشتون نیاد، سیستم جامع دانشگاهی کشور فقط با اینترنت اکسپلورر باز می‌شه. اگه می‌خواید تو دانشگاه تحصیل کنید، باید از این سامانه و اینترنت اکسپلورر استفاده کنید. اگرم خوشتون نمیاد می‌تونید برید به مسئولین بگید فلسفه تون غلطه و ... اونا هم با کمال میل قبول می‌کنند و از فرداش همه سیستم هاشونو بر اساس لینوکس تنظیم می‌کنند و می‌گن با فایرفاکس بیاید ثبت‌نام کنید

پس گاهی اوقات لازمه.

خوشبختانه درس من تموم شده و چند وقتی هست روی نحس سیستم گلستان رو ندیدم.
درسته. اینکه هنوز اکثر سایت های دولتی روی اون IE مزخرف که اول باگ بوده بعد دست و پا در آورده اجرا میشن، مشکل جدی ما حساب میشه. ولی این تقصیر لینوکس نیست. و نباید هم جوری طرزفکر مردم رو عوض کنیم که مشکل از لینوکسه که گلستان نداره و نباید بگیم IE یه جوری باید توی لینوکس اجرا بشه.
و رفتن به گلستان هم دلیلی نیست که بگیم لینوکس نباید استفاده کرد. خیلی راحت میشه یه ویندوز رو توی مجازی نصب کرد و تا سال ها از داخل اون ماشین مجازی رفت به سایت های دولتی و حتی میشه تا حدودی از خطرات وحشتناک ویندوزی در امان بود. چون ویندوز اون تو (ماشین مجازی) دیگه خطری واسه هارد نازنین ما نداره  :D
اینکه ایران هنوز از نظر فناوری و ... عقب مونده‌س، درست میگی. ولی اینکه بخوایم لینوکس رو با شرایط خودمون وفق بدیم یعنی داریم یه پلتفرم دیگه رو هم به عقب می کشونیم. همون طور که گفتی باید کاری کنیم سایت های ما از این تکنولوژی مزخرف مایکروسافت جدا بشن و کرس پلتفرم بشن. و وقتی میبینی نمیشه کافیه توی حداقل کارها از ویندوز استفاده کنی. در هر صورت لینوکس راه خودشو میره. به حرف من و شما هم تغییر نمی کنه.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین Риал Краесис

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1178
  • !!! I FIGHT FOR THE USERS
ببین بحث دیگه داره بی فایده میشه.

من و شما طرز فکرامون با هم متفاوته.

نقل‌قول
ممکنه اون نفهمه، ولی بله فرق میکنه! چون روی افراد مختلفی تست کردم، با فتوشاپ سریعتر راه میوفتن تا با گیمپ. هرچند اینجور که شما میگین یعنی از صفر یکی رو بیاریم لینوکس! اما بحث سر اینه که طرف الان داره با ویندوز کار میکنه و بیاریمش لینوکس!

اینکه طرف الان ویندوز داره و میخواد بیاد لینوکس، دیگه تقصیر لینوکس نیست که مثل ویندوز برای روز های اول سختی های خودش رو داره.
شما توقع دارین چون طرف ویندوزیه و میخواد بیاد سمت لینوکس، پس باید  همه چیز ساده و پیش پا افتاده باشه و اوکی بشه براش. ولی همچین چیزی غیرممکنه. iOS که نیست  ;D
اینکه با فتوشاپ سریع تر راه می افتن یا گیمپ، به خاطر اسماییه که تو ذهنشون جا خشک کرده. ما حتی لینوکسی هم داریم که به عکس روتوش شده میگه فتوشاپیه. این تلقین ها آره، تاثیر میذاره روی ذهن افراد.
طرف همه جا شنیده فتوشاپ. یه احساس نزدیکی و آشنایی بهش داره و سریع تر یاد میگیره. مثل اینکه به یکی واقعا بگی فلان زن مادرته و یا اینکه بگی بین این دوتا یکیشون مادرته. به نظرت با کدوم خو میگیره؟ مسلما اونی که اول بهش گفتی مادرش بوده  ;)

نقل‌قول
رفع نیاز. (البته طبق چیزی که من بهش رسیدم و ازشون پرسیدم! فقط میخوان راحت کاریو انجام بدن و نیازشون رو رفع کنن. دیگه کاری به فلسفه و اینا ندارن)

و شما واقعا نمیدونی که توی لینوکس راحت ترن؟ و این سخت بودن چیزیه که به ذهنشون تلقین شده؟

نقل‌قول
ولی اون اشخاصی که بازی میکردن میگفتن: بازی کردن فقط سرگرم شدن نیست، لذت بردن هرچه بیشتر از یک برنامس که دارن باهاش کار میکنن. حالا هرچی امکانات و گرافیک بیشتر بهتر

واسه همینه که میگم اینارو کار نداشته باشین. بذارین هرجا دلشون میخواد، بازی کنن. کامیونیتی گنولینوکس طرزفکر اینارو نداره خوشبختانه.

نقل‌قول
بله ولی نه برای همه افراد
بهتر نیست بهشون یادآوری کنیم که واسه ی همه ی افراد (یا دست کم اکثریت) میتونه این رفتار صدق کنه؟

نقل‌قول
نه دوست عزیز، بازم تکرار میکنم، مهندسی نرم افزار میگه یک ابزار (نرم افزار) تولید میشه تا یک کار رو آسون کنه!
خب ابزارهای لینوکسی دقیقا اینکارو انجام میدن. برای سادگی و راحتی بیشتر. راحت تر از هر ابزار دیگه ای.

نقل‌قول
حالا اگه طرف بخواد لینک دانلود رو کپی کنه بعد بزنه تو ترمینال و... خب اینجا UX و UI و این مسائل یکم میره زیر سوال! باید کار راحت تر از اینا پیش بره برای کاربر.

بله. دقیقا. واسه همینه که ابزارهای گنولینوکس اکثرا بدون واسط گرافیکی ان. شاید شما توی ویندوز و مک بتونی UI و UX رو مهم قلمداد کنی. ولی توی اولویت کمتری داره.
همیشه توی لینوکس، واسط گرافیکی آخرین اولویت هست.اینو همه ی توسعه دهنده های لینوکسی میدونن.

نقل‌قول
اینا کار شما و امثال شما رو انجام میده و به هدفتون میرسونه، اما عرض کردم، هدف اصلی تر، راحتی کاربره.
بله انجام میده و به راحت ترین نحو انجام میده. من بخوام ۱۰۰ لینک دانلود کنم، به ۵ کلیک نیاز دارم. به این میگن سرعت و راحتی. ولی شما این ۱۰۰ لینک رو توی محیط UX دانلود کن ببین به چند کلیک نیاز داری  ;)
خیلی راحت و مستند میتونیم راجع بهش بحث کنیم.
من میتونم توی حداکثر ۲ ثانیه، بیش از یک میلیون دایرکتوری درست کنم. کاری که توی UX ممکنه ساعت ها طول بکشه. راحت تر از این؟
ابزارهای لینوکسی واقعا راحت تر هستن.

نقل‌قول
آهان، تقریبا درسته. حالا من یه یه نکته بگم. فرض کن تحت ترمینال بود، اونوقت چی؟  :o بازم میگفتی به آدم حال میده؟
بله! هر کاربر حرفه ای لینوکس رو که نگاه کنی می بینی که داره با emacs,vim,latex و ... کار میکنه. چه برای نوشتن یه تکست ساده چه برای نوشتن یه api واسه تلگرام یا حتی پج کرنل  ;)
و واقعا هم حال میده. چرا؟ چون سریع تره. راحت تره. منابع مصرفی کمتری نیاز داره، حجم دانلود و ترافیک کمتری نیاز داره. همه جا قابل دسترسه.
میخوام بدونم اگه زمانی x از کار بیفته توی توزیعت، چجوری میخوای ادامه ی پایان نامه‌ت رو بنویسی؟  ;)
یه لینوکسی چه x داشته باشه چه tty داشته باشه چه pc داشته باشه چه امبد و ... میتونه با سیستمش کار کنه و نیازش به سرعت و با راحتی تمام انجام میشه.

در هر صورت اینایی که من میگم، تجربه ی سه سال کار با لینوکسه. و قولت میدم اکثر لینوکس کارها همین مشخصات رو دارن. چون با فلسفه‌ش رسیدن به اینجا. و از نظر من کسی هم که میخواد به این پلتفرم مهاجرت کنه چه بخواد چه نخواد به این بخش کشیده میشه. زمانی متوجه میشین که تجربه ی کار با همه ی جوانبش رو داشته باشین.
شما تحلیل گر UX هستی ولی آیا فکر کردی که چرا ۹۵ درصد دانلود منیجرهای ما متنی هستن؟  ;)
چرا ابزار های مانیتورینگ و شبکه و امنیت ما متنی هستن؟ قوی ترین ابزارهای کار با متن و برنامه نویسی، متنی هستن؟
من مخالف GUI نیستم. خودمم طرفدار KDE هستم. ولی kwin یا i3. اوبونتو یا دبیان. gedit یا vim و ... تاثیری روی هدف من نمیذارن. تمام اینا ابزاری هستن که من باهاشون به هدف میرسم. ولی از قضای روزگار، i3 و vim و debian و ... کار منو راحت تر و سریع تر انجام میدن.  ;)
همین طور که وقتی شما ویندوز و لینوکس رو همزمان کار می کنی و متوجه میشی که لینوکس راحت تره، همین طور هم موقع کار با ابزارهاشون، به این نتیجه میرسی که ابزارهای لینوکسی راحت تر و سریع تر و سبک تر و امن تر هستن.  ;)
نمیخواستم تو این بحث شرکت کنم ولی...........
شما فقط یه جمله رو مدام تکرار میکنی و براش دلیلی هم نداری.
این جمله ای که قرمز کردم.
ببین من کارم طراحی سه بعدی و کار با فیلم هست.
به جرات میتونم بگم هیچ کدام از ابزار های گنو لینوکسی به در این حوضه حرف انچنانی برای گفتن در مقابل نسخه های ویندوزی ندارند.
مثلا همین بلندر در خیلی جا ها از نرم افزار هایی مثل مایا و تری دی مکس و غیره کم میاره و نمیتونه در حد اون ها ظاهر بشه ویا اصلا فوتوشاپ با ابزار هاش نسبت به گیمپ قابل قیاس نیست.
حالا شما هی در یه دور باطل بگو لینوکس بهترینه و چون نیست هیچگاه پیشرفت نمیکنه چون شما میگی خوبه و بهترش نمیکنی.
واقعایات رو اصلا نمیبینید و فقط اونچه خودتون دوست دارید میبینید.
« آخرین ویرایش: 01 مهر 1394، 08:38 ب‌ظ توسط Риал Краесис »

If you do not like Arch use Gentoo and just shut up
 and If you do not like Gentoo use Arch and shut up
finaly If you do not like either use Ubuntu and shut the f*** up

آفلاین Amin_Bolouri

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 48
چه فرقی داره برای شما کاربر عادی که از 2 تا 5 برنامه استفاده میکنه و اکثر استفادش وب گردی و فوقش دیدن فیلمه اوبونتو نصب کنه یا نه؟
یه سریا هستن به تکنولوژی علاقه دارن که حتما تا حالا تست کردن این سیستم عاملو حالا یا خوششون امده یا نه
برنامه نویسا و اونایی که کارای تخصصی هم میکنن بحثشون جدا
گیمرا هم بحثشون جدا(به علت بازی های کرک شده و بازی هایی که بازاریابی شده و تبلیغات دارن )
ولی واقعا دارم میگم کاربرای عادی براشون مهم نیست که سیستمشون 3 تا 5 دقیقه بوتش طول بکشه و سرعتش کم باشه و کلا آپدیت نباشه
حتی خیلیا قبول نمیکنن همون ویندوزی که استفاده میکنن رو آپدیت کنین براشون دیگه چه برسه سیستم عامل عوض بشه( این موردو خیلی دیدم که آخرشم براشون انجام بدی غر غر میکنن که سخت شده و فلان چیز چجوریه و اینا! هیچوقت نمیگن دستت درد نکنه سرعت بوت از 3 دقیقه رسیده به 1دقیقه یا دستت درد نکنه سرعت و پرفورمنس بیشتر شده)

شما فقط رو رو کسایی کار کنین که علاقه دارن که اونا هم خودش میاد سمتتون! کسی علاقه نداشته باشه و کلی وقت بذارین برای رفع اشکال و یادگیری آخرش غر زدنای طرف نصیبتون میشه

به نظرم تنها راهش اینه که کاربر از اول با اوبونتو شروع کنه که عادت کنه چون جامعه ایرانیه الان کاملا کم حوصله شد و تغییر عادت خیلی خیلی مشکله
برای این کارم تبلیغات نشده مردم نمیدونن چیه عمدتا اسم اوبونتو هم نشنیدن وگرنه مثلا تمام لبتاپ های دل پیشفرض اوبونتو نصب دارن
بگذریم که فروشنده برای مشتری مداری رایگان ویندوز نصب میکنه که منت بذاره یا پول نصب ویندوز میگیره که اونم قیمتی نداره که اینم خودش یه مشکله وگرنه ویندوز قیمت واقعیش یعنی 119 دلار داشت این داستانا نبود(من موقع خرید لبتاپم فروشنده اصرار شدید داشت که ببر بالا جلو چشمت فایل ایمیج ویندوز میزنن برات به رایگان حالا من هی میگفتم نمیخوام خودم بلدم ول کن نبود :| )

پ.ن: تمام گفته های بالا نظر شخصی و پیشنهاد دوستانه بود قصد تحمیل و بحث غیر دوستانه ندارم  :)
« آخرین ویرایش: 01 مهر 1394، 09:15 ب‌ظ توسط Amin_Bolouri »

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
چه فرقی داره برای شما کاربر عادی که از 2 تا 5 برنامه استفاده میکنه و اکثر استفادش وب گردی و فوقش دیدن فیلمه اوبونتو نصب کنه یا نه؟
واسه همینه که میگم باید کسایی رو آورد این سمت که بدونن دارن با چی کار میکنن.

شما فقط رو رو کسایی کار کنین که علاقه دارن که اونا هم خودش میاد سمتتون! کسی علاقه نداشته باشه و کلی وقت بذارین برای رفع اشکال و یادگیری آخرش غر زدنای طرف نصیبتون میشه
۱+
کاملا تایید میشه  ;)

۱) به نظرم تنها راهش اینه که کاربر از اول با اوبونتو شروع کنه...
۲) برای این کارم تبلیغات نشده...
۳) بگذریم که فروشنده برای مشتری مداری رایگان ویندوز نصب میکنه...
۱) آره. وقتی کاربر برای اولین بار با PC آشنا شد، هر سیستم عاملی نشونش بدن، تا چند روز هضمش طول میکشه (همه ی ماها اینجوری بودیم. هیشکی نمی تونه انکار کنه)
لینوکس سخت نیست. آدم به سختی میتونه عادتش رو ترک کنه.
۲) تبلیغات به اندازه ی کافی شده. کسی که خوره ی کامپیوتر باشه، چه بخوای چه نخوای اسم لینوکس به گوشش میخوره. چون اطلاعاتش بالا رفته. و خودش خود به خود میاد این سمت. نیاز نیست حتما ما بریم جار بزنیم. ولی خب چیزی از آدم کم نمیشه اگه جایی دید یه کاربر ویندوزی یا مکی هست، باهاش سر گفتگو برداره و در مورد لینوکس و فلسفه‌ش حرف بزنه. نه تحمیلی در کاره نه دستور و نه خواهشی. فقط گفتن حقایق هست.  ;)
۳) این تا زمانی که کپی رایت نداریم، قابل اجرا نیست. طرف از ویندوزی که مال خودش نیست داره پول حروم در میاره. و به دهنش مزه کرده. چرا بیاد جاش لینوکس نصب کنه برای مشتری؟
این نصب کردن یه جوری بازی با دم شیر هست. باید ذره ذره مردم لینوکسی بشن. همه مثل ما آمادگی شیرجه زدن توی استخر برای شنا یاد گرفتن ندارن  ;)

پ.ن: تمام گفته های بالا نظر شخصی بود قصد تحمیل و بحث ندارم  :)

نه دوست عزیز شما منطقی بحث میکنی.  ;)
حرف حساب جواب نداره  ;)
اینایی هم که من گفتم جواب نبود. در تایید حرف های شما بود.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین sajed68

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 52
نقل‌قول از: ویکی
سوالهای خوب و بد:
در آخر، قصد دارم كه توسط مثالهایی روش سوالهای هوشمندانه را شرح دهم جفتی از سوالها درباره یك مشكل یكسان، یكی از راه احمقانه و دیگر هوشمندانه.
بد: چرا مردم بجای لینوکس از ویندوز استفاده میکنند ؟
پاسخ: بگذارید از مردم بپرسم. مردم.... چرا از لینوکس استفاده نمیکنی؟ ..... مثل این که جواب نمیده!
;D
عذر خواهی می کنم بابت شوخی های بی مزه ام، ولی نیازی نبود از اول اینطور بحث کنید راجع به این موضوع. فکر کنم بهتری راه حل کردن این موضوع، بیخیال شدن این موضوع هست! بخدا فقط کافی برید با مردم زندگی کنید، نه نیازی هست که انرژی صرف کنید فرهنگ گنولینوکس رو  یادشون بدید نه وقتتون رو هدر بدید.
--پ ن:
واقعا قصد جسارت به کسی رو نداشتم ;D هرچند بعضی از پاسخ های این پست مفید بودن ولی به نظرم بیخیال شید و وقتتون رو صرف کارای مفیدتر دیگه ای کنید، چه میدونم ویکی رو کامل کنید، به تازه کارای بی پناهی مثل من  ::) کمک کنید و ...

آفلاین relsi1053

• Full Member
  • *
  • ارسال: 136
آره. اینجوری خوبه.
اون عده ای هم که هدف براشون مهمه، متاسفانه هنوز همون هدف رو هم پیدا نکردن.
ازشون بپرسی هدفت چیه؟ هدف خودشون رو میگن. ولی وقتی میگی اینجا هم به اون هدف میرسی، یهو می بینی هدفشون تبدیل شد به ابزاری واسه هدفی ناشناس  :o
وقتی به یه ویندوزی میگی هدفت چیه؟ میگه بازی. خب درست داره میگه هااا. بعد میگی خب توی لینوکس هم بازی هست! یهو می بینی نظرش عوض شد. میگه نه! منظورم از بازی فلان بازی خاص هست.
ینی چی؟ یعنی هدفشون تبدیل شد به ابزار.
تا قبل از اینکه حرفی بزنیم طرف هدفش بازی کردن بود. ولی وقتی اینو گفتی هدفش میشه GTA  :D
این تناقص نشون دهنده ی اینه که کاربر هنوز درک کاملی از هدف و ابزار پیدا نکرده.
البته تقصیری ندارن. وقتی یه جایی گیر کنن که محدود بشن به یه سری ابزار، به صورت کاملا اشتباه اونارو هدف میپندارن.
ویندوز و MS Office و Photoshop و GTA و ... برای این قشر، هدف محسوب میشه.
آیا منطقیه؟ اگه اینا هدفن!، پس اون کاری که با اینا انجام میدن اسمش چیه؟؟ پس ابزار چیه؟ نکنه ماوس؟  ;D
:D البته این نکته نباید فراموش شه که هدف با دسته متفاوت هست
اگر هدف یک کسی گیم هست جایی واسش مناسب تره که نیازش بهتر برطرف شه
چه کسی مخالف این هست که گیمر ها تو ویندوز احساس راحتیه بیشتری دارن؟
این حرفم فارق از خود بازی هست چون نباید فراموش کنیم بازی هام نیاز به یادگیری دارن
اساس سیستم عاملی که شما اسمش رو میذاری گنو/لینوکس (به هر دلیلی) لینوکسه !
و شما با درک درستی از اینکه به چی سیستم‌عامل گفته میشه باید به این درک برسی که اسم سیستم عاملی که راجبش حرف میزنی "لینوکس" میتونه باشه اما "گنو" هرگز!
این انجمن هم بیشتر از اینکه اوبونتویی باشه سنگ استالمن رو به سینه میزنه!

آفلاین relsi1053

• Full Member
  • *
  • ارسال: 136
نقل‌قول از: ویکی
سوالهای خوب و بد:
در آخر، قصد دارم كه توسط مثالهایی روش سوالهای هوشمندانه را شرح دهم جفتی از سوالها درباره یك مشكل یكسان، یكی از راه احمقانه و دیگر هوشمندانه.
بد: چرا مردم بجای لینوکس از ویندوز استفاده میکنند ؟
پاسخ: بگذارید از مردم بپرسم. مردم.... چرا از لینوکس استفاده نمیکنی؟ ..... مثل این که جواب نمیده!
;D
عذر خواهی می کنم بابت شوخی های بی مزه ام، ولی نیازی نبود از اول اینطور بحث کنید راجع به این موضوع. فکر کنم بهتری راه حل کردن این موضوع، بیخیال شدن این موضوع هست! بخدا فقط کافی برید با مردم زندگی کنید، نه نیازی هست که انرژی صرف کنید فرهنگ گنولینوکس رو  یادشون بدید نه وقتتون رو هدر بدید.
--پ ن:
واقعا قصد جسارت به کسی رو نداشتم ;D هرچند بعضی از پاسخ های این پست مفید بودن ولی به نظرم بیخیال شید و وقتتون رو صرف کارای مفیدتر دیگه ای کنید، چه میدونم ویکی رو کامل کنید، به تازه کارای بی پناهی مثل من  ::) کمک کنید و ...
;D در وقت ازاد کاری را که دوست دارید انجام دهید نه کاری که فکر میکنید باید(بهتر است) انجام دهید
اساس سیستم عاملی که شما اسمش رو میذاری گنو/لینوکس (به هر دلیلی) لینوکسه !
و شما با درک درستی از اینکه به چی سیستم‌عامل گفته میشه باید به این درک برسی که اسم سیستم عاملی که راجبش حرف میزنی "لینوکس" میتونه باشه اما "گنو" هرگز!
این انجمن هم بیشتر از اینکه اوبونتویی باشه سنگ استالمن رو به سینه میزنه!

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 337
یه چیز دیگه. ما توی آرمان شهر زندگی نمی‌کنیم. چه خوشتون بیاد چه خوشتون نیاد، سیستم جامع دانشگاهی کشور فقط با اینترنت اکسپلورر باز می‌شه. اگه می‌خواید تو دانشگاه تحصیل کنید، باید از این سامانه و اینترنت اکسپلورر استفاده کنید. اگرم خوشتون نمیاد می‌تونید برید به مسئولین بگید فلسفه تون غلطه و ... اونا هم با کمال میل قبول می‌کنند و از فرداش همه سیستم هاشونو بر اساس لینوکس تنظیم می‌کنند و می‌گن با فایرفاکس بیاید ثبت‌نام کنید
بحث IE که زیاد مهم نیست، خیلی راحت با یه افزونه فایرفاکس یا کروم حل میشه.

اینکه با فتوشاپ سریع تر راه می افتن یا گیمپ، به خاطر اسماییه که تو ذهنشون جا خشک کرده. ما حتی لینوکسی هم داریم که به عکس روتوش شده میگه فتوشاپیه. این تلقین ها آره، تاثیر میذاره روی ذهن افراد.
درست متوجه نشدین، عرض کردم افرادی رو که تازه میخواستن ویرایش عکس و این چیزا یاد بگیرن رو تست کردم، هم GIMP گذاشتم جلوشون و هم Photoshop ولی با Photoshop زودتر خو گرفتن، تازه اولشم GIMP گذاشته بودم جلوشون.

و شما واقعا نمیدونی که توی لینوکس راحت ترن؟ و این سخت بودن چیزیه که به ذهنشون تلقین شده؟
خیر، این یه واقعیته. چیزی تلقین نشده

من بخوام ۱۰۰ لینک دانلود کنم، به ۵ کلیک نیاز دارم. به این میگن سرعت و راحتی. ولی شما این ۱۰۰ لینک رو توی محیط UX دانلود کن ببین به چند کلیک نیاز داری
چون شما بقیشو با کیبورد پیش میبری، محیط ترمینال نیاز به کلیک نداره، تایپ میخواد  ;D
من؟ رفتم داخل ویندوزم تست کردم، به 3 کلیک نیاز دارم  ;)
(منم نگفتم همه کارها توی UI راحت تره. فقط عرض کردم بعضی کارها)

بله! هر کاربر حرفه ای لینوکس رو که نگاه کنی می بینی که داره با emacs,vim,latex و ... کار میکنه. چه برای نوشتن یه تکست ساده چه برای نوشتن یه api واسه تلگرام یا حتی پج کرنل
یعنی شما مثلا پایان نامه دانشگاهتو حال میکنی با محیط گرافیکی (مثلا لیبر آفیس) بنویسی یا تحت ترمینال!؟؟ خداییش نگو ترمینال که اصلا باور نمیکنم  :o

آیا فکر کردی که چرا ۹۵ درصد دانلود منیجرهای ما متنی هستن؟
از دید شما یا واقعا؟ طبق کدوم آمار؟

بله منم به هیچ عنوان قدرت، راحتی، امنیت، پایداری و... لینوکس رو به هیچ وجه منکر نمیشم! اما... بیخیال فکنم بحث داره به بیراهه کشیده میشه

بهتره صحبت های دوستان رو عمل کنیم  ;)

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
نقل‌قول
بحث IE که زیاد مهم نیست، خیلی راحت با یه افزونه فایرفاکس یا کروم حل میشه.

نمیشه. همین سایت گلستان فقط با IE جواب میده. چون از یه تکنولوژی مسخره ی مایکروسافت برای این کار استفاده میکنه و مرورگرهای دیگه این قابلیت رو به خاطر قدیمی بودنش دیگه ندارن.

نقل‌قول
درست متوجه نشدین، عرض کردم افرادی رو که تازه میخواستن ویرایش عکس و این چیزا یاد بگیرن رو تست کردم، هم GIMP گذاشتم جلوشون و هم Photoshop ولی با Photoshop زودتر خو گرفتن، تازه اولشم GIMP گذاشته بودم جلوشون.

بازم میگم. به خاطر اینه که اسم فتوشاپ رو بیشتر شنیدن.
و البته درسته که امکانات گیمپ و اینک اسکیپ گیکی تر توی صفحه طراحی شدن. جوری که حرفه ای تر ها راحت تر باهاش کار رو پیش می برن. ولی دلیل نمیشه که کارشون رو نتونن توش انجام بدن.

نقل‌قول
خیر، این یه واقعیته. چیزی تلقین نشده

قبول ندارم. لینوکس سخت تر از ویندوز نیست. این فقط به این دلیله که قبلا ویندوز داشتن و یادشون رفته ماه ها وقت گذاشتن برای یادگیریش و این اصلا به سختی و آسون ربط نداره.
توی ویندوز شما کیبورد و ماوس داری و همین طور آیکن و دکمه و تم. توی گنولینوکس هم دقیقا اینارو داری. چیزی نیست که اینجا برای رسیدنش قرار باشه بهت سخت بگذره. چون روز اولی که هم ویندوز رو می بینی حتی نمیدونی سطل آشغالش رو چجوری خالی میکنن  ;)

نقل‌قول
چون شما بقیشو با کیبورد پیش میبری، محیط ترمینال نیاز به کلیک نداره، تایپ میخواد  ;D
من؟ رفتم داخل ویندوزم تست کردم، به 3 کلیک نیاز دارم  ;)
(منم نگفتم همه کارها توی UI راحت تره. فقط عرض کردم بعضی کارها)
خب اگه بخوام اونجوری بگم که اصلا نیازی به ماوس ندارم. کلا با کیبورد پیش میبرم. ولی بازم با کیبورد بیشتر از ۱۰−۱۵ کاراکتر تایپ نیاز نیست بزنم.
اونی هم که میگی با ۳ کلیک انجام شده، پس اینجا من با ۱ کلیک انجام میدم.
اون ۱۰۰ دانلودی رو که میگم، یعنی ۱۰۰ تا لینک رو بخوای کپی و پیست کنی توی دانلود منیجر. حتی اگه لینک اتوماتیک توی دانلود منیجر قرار بگیره بازم نیاز داری ۱۰۰ کلیک انجام بدی تا لینک ها توی دانلود منیجر قرار بگیرن. که من اینجا با ۵ کلیک انجام میدم.

نقل‌قول
یعنی شما مثلا پایان نامه دانشگاهتو حال میکنی با محیط گرافیکی (مثلا لیبر آفیس) بنویسی یا تحت ترمینال!؟؟ خداییش نگو ترمینال که اصلا باور نمیکنم  :o
دقیقا. با ترمینال. البته تا زمانی که برنامه های تحت ترمینال فارسی رو خوب پشتیبانی نکنن، نمیشه با خیال راحت اونجا فارسی نوشت. ولی برای باقی زبون ها، چرا که نه؟
من کاری به حال کردن با محیط گرافیکی و متنی ندارم. من جایی کار میکنم که کارم سریع و راحت راه بیفته. من وقتی میخوام یه متن بنویسم، نمیرم ۱۰۰ مگ لیبرآفیس نصب کنم که در کنارش کلی برنامه ی دیگه هم نصب میکنه. میام توی vim می نویسم. مهم اینه که دارم می نویسم. و توی این راه کمترین خرج رو برام برداشته. اون حال کردن رو بذار برا وقتی که متنت آماده شد و ازش سود بردی. محیط گرافیکی به آدم حال نمیده. (نه تا وقتی که بلد نباشی همون کار رو توی ترمینال انجام بدی)

نقل‌قول
از دید شما یا واقعا؟ طبق کدوم آمار؟
آمار نمیخواد. ببین چندتا دانلود منیجر داریم. و چندتاشون گرافیکی ان و چندتاشون متنی ان.
اکثر دانلود منیجر های گرافیکی یه پوسته هستن واسه دانلود منیجرهای متنی. هر جور حسابش کنی توی دنیای گنولینوکس، ابزارهای متنی صدها برابر بیشتر از برنامه های گرافیکی ن.
فقط یه سری برنامه هست که بدون تعصب، برای کار کردنشون باید سراغ محیط گرافیکی رفت. مثل همین فایرفاکس و ...
چندتا تاپیک بالاتر، لیست برنامه هایی که باهاشون کار میکنم رو نوشتم. نگاشون کنی اکثرا متنی‌ هستن.
و مطمئن باش من با این کار به خودم سختی ندادم. اتفاقا راحت تر شدم. قبلا اگه ۱۵ ساعت پای سیستم می نشستم برای انجام دادن کارهام. الان ۵ ساعت می‌شینم. این یعنی توی وقتم صرفه جویی شده و کارهام سریع تر انجام میشن. کارهام واجب ترن یا دکمه های gtk؟  ;)

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
نمیشه. همین سایت گلستان فقط با IE جواب میده. چون از یه تکنولوژی مسخره ی مایکروسافت برای این کار استفاده میکنه و مرورگرهای دیگه این قابلیت رو به خاطر قدیمی بودنش دیگه ندارن.
با استفاده از خیلی افزونه ها میشه اینو دور زد! از موتور پردازشی ie استفاده کنیم. تست کردم. البته روی سایت گلستان نه، جای دیگه

بازم میگم. به خاطر اینه که اسم فتوشاپ رو بیشتر شنیدن.
من میگم این تحقیق رو روی کسایی انجام دادم که تا حالا اسم فتوشاپ و این چیزا رو نشنیدن، شما باز سر حرف خودتی

قبول ندارم. لینوکس سخت تر از ویندوز نیست.
به افرادی که با کامپیوتر هیچ آشنایی نداشتن، کامپیوتر یاد دادم، تعدادی ویندوز، و تعدادی هم از همون اول لینوکس! جالبه که بدونین اونایی که لینوکسی بودن و بعد ویندوز گذاشتم جلوشون خیلی راحت تر کار میکردن! یعنی سختی هایی توی لینوکس چشیده بودن که ویندوز رو مثه حرفه ای ها کار میکردن

اونی هم که میگی با ۳ کلیک انجام شده، پس اینجا من با ۱ کلیک انجام میدم.
اون ۱۰۰ دانلودی رو که میگم، یعنی ۱۰۰ تا لینک رو بخوای کپی و پیست کنی توی دانلود منیجر. حتی اگه لینک اتوماتیک توی دانلود منیجر قرار بگیره بازم نیاز داری ۱۰۰ کلیک انجام بدی تا لینک ها توی دانلود منیجر قرار بگیرن. که من اینجا با ۵ کلیک انجام میدم.
جوش نیار برادر من، جوش نیار! من نیازی به کپی پیست ندارم! دروغ که ندارم بگم. از روشی که تقریبا خیلی از دانلود منیجرها دارن استفاده میکنم! فقط 3 تا کلیک اونم برای هر تعداد لینک! لطفا تعصبی برخورد نکنید، درسته که من عرض کردم اصولا از دانلود منیجر استفاده نمیکنم، اما دانلود منیجرهای لینوکسی رو دیدم عزیزم. پس این بحث هم تموم شد

دقیقا. با ترمینال
نوشتن و درست کردن پایان نامه با ترمینال. خب من دیگه هیچ حرفی ندارم  ???

آفلاین اسماعیل اکبری

• Full Member
  • *
  • ارسال: 190
    • مرکز خدمات انفورماتیک ساینا
نقل‌قول
دقیقا. با ترمینال.
واقعاً ؟؟
خالی نبند جان من

ببین به خاطر حرف شما من بعد از سال ها دوباره تو انجمن لاگین کردم \\:D/ :D
من و تو می توانیم ...

آفلاین sajjadsec

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 66
من کلا کاری به قضیه ندارم :|
با ترمینال پایان نامه ؟‌ :| با vim ؟!!!
مگه داریم مگه میشه :-|

آفلاین sam.seven

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 53
یه سوال
من چکار کنم این بحث دیگه توی قسمت «مشاهده پاسخ‌های جدید به ارسال‌های شما» ظاهر نشه؟
لینوکس خوبه ...
ولی آموزش‌هاش به زبون ساده و در عین حال کامل، -به زبان فارسی- خیلی کمه.
مخصوصا برای کسانی که یه عمر با DOS و ویندوز خو گرفتند.

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
یه سوال
من چکار کنم این بحث دیگه توی قسمت «مشاهده پاسخ‌های جدید به ارسال‌های شما» ظاهر نشه؟

کنار دکمه پاسخ و... یه دکمه هست به اسم عدم اطلاع رسانی

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
نقل‌قول
با استفاده از خیلی افزونه ها میشه اینو دور زد! از موتور پردازشی ie استفاده کنیم. تست کردم. البته روی سایت گلستان نه، جای دیگه

بله میشه. خودمم این راه ها رو رفتم. ولی برای سایتی که فقط با تکنولوژی مایکروسافت کار میکنه، مرورگرهای دیگه و افزونه ها کاری از پیش نمی برن. گلستان هم دقیقا همین جوریه.
همین افزونه ی IE Tab که قبلا توی ویندوز باهاش کار می کردم، گلستان رو توی فایرفاکس میاورد. چرا؟؟ چون فایرفاکس توی ویندوز داشت ران میشد. همین افزونه توی لینوکس دیگه کار نمی کنه.

نقل‌قول
من میگم این تحقیق رو روی کسایی انجام دادم که تا حالا اسم فتوشاپ و این چیزا رو نشنیدن، شما باز سر حرف خودتی

خب منم گفتم که. گیمپ و اینک اسکیپ رو گیکی تر طراحی کردن و صدالبته چه تازه کار چه حرفه ای میتونه کارش رو با گیمپ و اینک اسکیپ انجام بده. اگه نمی تونه پس یه جای کارش ایراد داره.

نقل‌قول
به افرادی که با کامپیوتر هیچ آشنایی نداشتن، کامپیوتر یاد دادم، تعدادی ویندوز، و تعدادی هم از همون اول لینوکس! جالبه که بدونین اونایی که لینوکسی بودن و بعد ویندوز گذاشتم جلوشون خیلی راحت تر کار میکردن! یعنی سختی هایی توی لینوکس چشیده بودن که ویندوز رو مثه حرفه ای ها کار میکردن
خب مشخصه که راحت تر کار میکنن. منم وقتی بعد از ۷ سال ویندوز کار کردن اومدم روی لینوکس، همه چیز عین آب خوردن انجام میدادم. بحث سر شروع از صفر هست. که وقتی شروع از صفر باشه، هر دو سیستم عامل برای شروع سخت هستن و باید زمان گذاشت واسه یادگیریشون. ولی اینکه این از اون سخت تر باشه یا اون از این سخت تر باشه رو قبول ندارم. کسی که ویندوز تیکه پاره کرده، لینوکس هم براش مثل آب خوردنه. همون طور کسی که لینوکس رو تیکه پاره کرده، ویندوز براش عین آب خوردنه. اگه کسی میگه لینوکس سخته پس ویندوز رو خیلی ابتدایی کار کرده.

نقل‌قول
جوش نیار برادر من، جوش نیار! من نیازی به کپی پیست ندارم! دروغ که ندارم بگم. از روشی که تقریبا خیلی از دانلود منیجرها دارن استفاده میکنم! فقط 3 تا کلیک اونم برای هر تعداد لینک! لطفا تعصبی برخورد نکنید، درسته که من عرض کردم اصولا از دانلود منیجر استفاده نمیکنم، اما دانلود منیجرهای لینوکسی رو دیدم عزیزم. پس این بحث هم تموم شد

من جوش نیاوردم.  ;)
۳ تا کلیک برای هر تعداد لینک؟ لطفا آموزشش رو بذار ما هم بدونیم.  ;D

نقل‌قول
نوشتن و درست کردن پایان نامه با ترمینال. خب من دیگه هیچ حرفی ندارم  ???

کار خوبی می کنی  ;)

من دیگ حرفی ندارم. شما اول مقاله ی لینوکس ویندوز نیست رو بخون. بعد من در خدمتم. متاسفانه طرز فکر شما کلا ویندوزیه و ویندوز توی جسم و روحتون نفوذ کرده. کاری که ما ازش بی نهایت می ترسیم و مایکروسافت بی نهایت سود میبره. و با این طرز فکر هم نمی تونین بقیه رو به سمت لینوکس بکشونین.  ;)
« آخرین ویرایش: 02 مهر 1394، 12:49 ب‌ظ توسط Rasubuntu »